Skocz do zawartości

Równanie soczewki


Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, JSC napisał:

Moze teleskop wystarczy skolimować, ustawic mu prosto wyciag. Ja tez zaczynałem od marnej jakosci teleskopu, a jak cos z nim było nie tak, a czesto tak było, to próbowałem to naprawic, z pozytywnym skutkiem ?

Co do ostrości - juz Ci pisali, no tak, ale nie wierzysz matematyce i fizycznym wzorom...  Ostrośc co chwile sie zmienia w teleskopie z róznych przyczyn. Czasem trudno ustawic ja przez duze turbulencje. Generalnie tak jest jak przedstawia to wzór - czyli jest on zgodny z rzeczywistościa. Czyli jak ustawisz ostrośc na gwiazdę to jest ona tez dobra na Ksiezyc. Sa niuanse typu aberracji sferycznej, komy, aberracji chromatycznej, wiec to nie jest takie jednoznaczne dla każdego oka i każdego miejsca w polu okularu.

Kiedy nieostrość jest notoryczna, to znaczy, że jest to aberracja a rzeczywista różnica odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotr Raczek napisał:

Kiedy nieostrość jest notoryczna, to znaczy, że jest to aberracja a rzeczywista różnica odległości.

No ale na jakiej podstawie twierdzisz, ze nieostrość pomiędzy gwiazdami a Ksiezycem jest notoryczna?

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladasz moze ciasne gwiazdy podwójne?

Jak myslisz - rozdzielisz je wtedy gdy ostrośc bedzie odopowiednia czy jak nieodpowiednia? Tu masz prawdziwy i empiryczny  test jak ustawic ostrość i jak wygląda ta ostrość, jak wygladają ostre gwiazdy.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

No ale na jakiej podstawie twierdzisz, ze nieostrość pomiędzy gwiazdami a Ksiezycem jest notoryczna?

Różnica odległości 100km pomiędzy obiektami powoduje nieostrość. Skąd więc wiadomo do jakiego wzoru ostrzyc gwiazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie wiem po co ta dyskusja. Kolego Piotrze mam tylko jedno pytanie, czy znasz i tolerujesz podstawy matematyki?

Jeżeli tak to w zasadzie jesteś w stanie sam przeanalizować wszystko to o co pytasz i odkryć Amerykę na nowo.

Masz teleskop powiadasz to umów się z kimś kto ma drugi i sobie wyznaczycie odległość Ziemia - Księżyc i będziesz mógł stwierdzić, że gwiazdy są dalej.

Co do ostrzenia na nieskończoność to ostry obraz coraz to bardziej odległych przedmiotów powstaje coraz bliżej ogniska obiektywu ale w coraz to mniejszych krokach zbilża się do tego ogniska. I w przybliżeniu co z resztą można naocznie stwierdzić patrząc przez teleskop, że i Księżyc i gwiazdy mają ostry obraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Raczek napisał:

Różnica odległości 100km pomiędzy obiektami powoduje nieostrość. Skąd więc wiadomo do jakiego wzoru ostrzyc gwiazdy?

Nie lubisz wzorów - zostaw je dla tych którzy lubia, a gwiazdy ostrz tak aby np. rozbić Epsilony w Lutni na 4 składniki.

 

PS

Nie sądzisz, że ma znaczenie czy ta róznica jest mierzona od teleskopu do bliskiego obiektu, czy od Ksiezyca do Wegi?

 

 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Raczek napisał:

Różnica odległości 100km pomiędzy obiektami powoduje nieostrość. Skąd więc wiadomo do jakiego wzoru ostrzyc gwiazdy?

Spójrz jaki ten wątek ma tytuł. Masz podany wzór i trzy przykłady. To co teraz uprawiasz nazywa się trolowaniem. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmochocki napisał:

Spójrz jaki ten wątek ma tytuł. Masz podany wzór i trzy przykłady. To co teraz uprawiasz nazywa się trolowaniem. 

Ja nie znam definicji trollowania. Natomiast widzę że nie ma zachowanej ostrości. I tak Ziemia z kosmosu jest całkowicie nieostra. Natomiast  Księżyc z powierzchni Ziemi jest już ostry i da się powiększyć obraz i nawet 100 metrowy obiekt jest wyraźny na Księżycu.

madagaskar.jpg

alfo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam najpierw ustosunkować się do poprzednich odpowiedzi, poczytać, policzyć, zdobyć doświadczenia zamiast rozpoczynać ciągle nowe teorie w stylu "wszyscy są ślepi tylko ja mam rację" ? Naprawdę, niewiedza nie oznacza, że tego nie ma. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Może podsumuję wątek: w Giżycku w lesie miejskim żyją krasnale. Nie kłamię, sam widziałem.

No nie. Zawsze sądziłem, że krasnale biegają po wrocławskiej starówce ?, a tu nagle okazuje się, że widziano je w Giżycku. Stąd prosty wniosek: Ziemia płaska być musi ?

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)