Skocz do zawartości

Aplikacja "tryb nocny telefonu" ?


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest jakaś sensowna aplikacja na telefon z androidem wymuszająca "czerwone astronomiczne wyświetlanie" przez WSZYSTKIE aplikacje telefonu ?

Owszem, Stellarium i SkySafari mają tryby nocne i jakoś one działają, ale przy manipulowaniu telefonem przy teleskopie zawsze zdarzy się nacisnąć coś nie tak i telefon daje po oczach wyświetlając coś innego, i to często na bielutkim tle.
Ponadto obie aplikacje u mnie (Galaxy S7) albo nie wyświetlają klawiatury na czerwono (Stellarium), albo robią to dopiero po błyśnięciu standardowymi kolorami (SkySafari).
No i w trybie nocnym SkySafari dalej ma BIAŁE napisy.

Przy obserwacjach skręcam jasność telefonu na minimum żeby zmniejszyć jasność przypadkowych wyjść poza tryb czerwony, ale i tak wtedy ekran daje po oczach.
Ponadto jak skręcę jasność do minimum to na moim telefonie te czerwone tryby w  Stellarium i SkySafari stają się mało czytelne.

Może ktoś zna i używa jakiejś apki, które zmusza telefon do wyświetlania WSZYSTKIEGO na czerwono ?
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest powód dlaczego przeszedłem na pełny "analog". Klawiatura, przyciski dotykowe Androida, czy coś innego, zawsze coś... 

Ja rozważałem, czy nie poświęcić stary tablet i nie nakleić czerwonej folii jaka jest sprzedawana do świateł samochodowych. 

Jednak przejście na analog poszło na tyle bezproblemowo, że pomysł porzuciłem. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmochocki napisał:

To jest powód dlaczego przeszedłem na pełny "analog". Klawiatura, przyciski dotykowe Androida, czy coś innego, zawsze coś... 
(...)

Może też będę musiał to rozważyć, ale zrobię to z dużym bólem...

Teraz używając telefonu już bardzo sprawnie potrafię wyszukiwać obiekty i często improwizuję podczas obserwacji, dobierając cele w zależności od aktualnego seeingu i ich wysokości nad horyzontem.
W zależności od pola widzenia w szukaczu czy przeglądowym okularze zaznaczam takie samo pole widzenia w aplikacjach i to pomaga mi często za pierwszym razem wycelować w obiekty, których tam jeszcze nie widać.
Na razie nie wyobrażam sobie tylko analogowych map podczas obserwacji.
Owszem, listę celów do których mam podchodzić po raz pierwszy przygotowuję z papierowymi mapami, ale potem wrzucam je do telefonu i przy obserwacjach jest tylko telefon.

Zobaczmy jak się rozwinie ten wątek.
Oczywiście internety już przeglądnąłem i jak na razie nie widziałem jakiegoś bardzo dobrego rozwiązania.
Może ktoś już ten temat przerabiał i ma coś do polecenia.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mareg napisał:

W zależności od pola widzenia w szukaczu czy przeglądowym okularze zaznaczam takie samo pole widzenia w aplikacjach i to pomaga mi często za pierwszym razem wycelować w obiekty, których tam jeszcze nie widać.

Skąd ja to znam... Dlatego dla swoich lornetek przygotowałem wersję analogową. Bardzo mi pomaga... 

IMG_20200806_005702.thumb.jpg.565497f7c66c005eaf453bbe4833a236.jpg.5f7e404d1411568596f97890a9569051.jpg

W te wakacje planuję wydruk dla szukacza i okularów na folii do drukarki. 

  • Thanks 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłeś na internecie czy nie ma takiej opcji gdzieś wbudowanej w ustawieniach android? Nie mam androida tylko iOS ale w Apple jest wbudowana funkcja filtrów barwnych i elegancko można cały ekran zrobić czerwony (działa wtedy właśnie na wszystkie ekrany aplikacje etc.) ? wiec nie wierzę ze największy konkurent tej firmy też nie ma gdzieś takiej opcji w telefonie?

Edytowane przez PanFasolka
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanFasolka napisał:

Patrzyłeś na internecie czy nie ma takiej opcji gdzieś wbudowanej w ustawieniach android? Nie mam androida tylko iOS ale w Apple jest wbudowana funkcja filtrów barwnych i elegancko można cały ekran zrobić czerwony (działa wtedy właśnie na wszystkie ekrany aplikacje etc.) ? wiec nie wierzę ze największy konkurent tej firmy też nie ma gdzieś takiej opcji w telefonie?

Wg mojej wiedzy niestety Android takiej opcji nie ma, a mój S7 z wersją 8.0.0 na pewno jej nie ma...
Z wielkiej ciekawości muszę kiedyś zobaczyć jak te barwne filtry wyglądają na iOS.
Może po prostu mam zły telefon...
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj aplikacji Twilight z temperaturą 1000K i dużą intensywnością ale na niektórych telefonach ( w tym moim) dalej pozostają niepokolorowane belki na górze i dole.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.urbandroid.lux

Z opcji fizycznych, to polecam folię dla mrówek ? Za 3 zł jest folia czerwona bardzo miękka, można ciąć nożyczkami i sobie zrobić nakładkę na telefon, jak dobrze przylega do ekranu to dotyk działa. 

Folia-czerwona-Do-formikarium-na-mrowki-Marka-AntKeeper.thumb.jpeg.ec9304859c60acc4076e60192ea4c999.jpeg

https://allegro.pl/oferta/folia-czerwona-do-formikarium-na-mrowki-7792146134

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Zainstalowałem Twilight i wydaje się, że może wspierać nie tylko zdrowy sen, ale też i obserwacje astronomiczne.

Po ustawieniu najniższej temperatury, maksymalnej intensywności "zaczerwienienia" i 20 % dodatkowego przyciemnienia, wszystko wyświetlane na moim telefonie wydaje się być odpowiednie do używania podczas obserwacji.
Aplikacja umożliwia dodatkowe przyciemnienie wyświetlania poniżej minimum oferowane przez system do takiego poziomu, że ciężko cokolwiek zobaczyć nawet w ciemności, którą od ideału oddzielała tylko mała szybka w "domowym symulatorze ciemności". Teraz pozostaje tylko wypróbować Twilight podczas prawdziwych obserwacji. Jak się sprawdzi, kupuję wersję Pro za 9.90 zł.

Jakby ktoś próbował innych aplikacji, niech koniecznie napisze.
Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i aktywność w temacie.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna używam Twilight i pisałem o tym na forum Astrpopołudnie jak też kilka razy wspominałem tutaj w paru wątkach. Jak się zezwoli Twilight na przejęcie kontroli to żaden pasek na dole lub górze nie zostaje w innym odcieniu. Filter notification-pozwól-pobrane usługi-twilight-włącz ustawienie. Wspaniale współpracuje ze Stellarium, narzucając nawet na klawiaturze wybrane barwy więc można wyszukiwać nie będąc oślepionym.

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Setaarius napisał:

Od dawna używam Twilight i pisałem o tym na forum Astrpopołudnie jak też kilka razy wspominałem tutaj w paru wątkach. Jak się zezwoli Twilight na przejęcie kontroli to żaden pasek na dole lub górze nie zostaje w innym odcieniu. Filter notification-pozwól-pobrane usługi-twilight-włącz ustawienie. Wspaniale współpracuje ze Stellarium, narzucając nawet na klawiaturze wybrane barwy więc można wyszukiwać nie będąc oślepionym.

Faktycznie masz rację działa na belkach ale u mnie nie chodziło o uprawnienia tylko o włączenie tej opcji w ustawieniach ?

Screenshot_20210510_074936.thumb.jpg.6b25898b05860d2dc5864b4c5e85bf6d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź o tej apce. Podobnie jak kolega @Mareg mam dokładnie takie same problemy z jasnym ekranem w Sky Safari. Obszedłem to w ten sposób, że ze starych okularów zrobiłem sobie okulary "adaptacyjne" z zasłoniętym okiem dominującym. Jak muszę zerknąć w komórkę zakładam okulary. Podobnie kiedy robię jakiś szkic, to niby mam lampkę czerwoną o mocno ograniczonej sile świecenia, jednak przy pełnej adaptacji, odbita od białego papieru powoduje delikatny powidok. Na razie spisują się, choć są nieco upierdliwe, jak szukam jakiegoś trudniejszego obiektu.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem "oko obserwacyjne" zamykam jeszcze zanim oderwę go od okularu a w szukacz lub telefon patrzę "okiem pomocniczym".
Na dłuższą metę to jest dość uciążliwe, ale na walkę z najbardziej wymagającymi obiektami często wystarcza.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Po prostu zakleiłeś jedno szkiełko? 

Można tak powiedzieć ? Usunąłem szkiełko i przykleiłem wyprofilowany kartonik. Ale tak jak pisze @Mareg przy mniejszej intensywności światła wystarczy zamknąć oko. Zobaczę o ile obniży się świecenie ekranu po zainstalowaniu tej apki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)