Skocz do zawartości

pytanie od początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, matyniu333 napisał:

umyłem przed chwilą lustro teleskopu, dlaczego jak świecę na nie latarką to widać taką "mąkę" ? tego nie da się zetrzeć, a co do teleskopu to wymaga kolimacji bo jak patrzę na odległe drzewa to nie da się wyostrzyć ? 

Żeby złapać ostrość obrazu tych drzew to będzie chyba potrzebny extander w wyciągu ta przedłużka. To mycie chyba nie było potrzebne. Jeśli wyciągnąłeś  lustro z celi to  kolimacja będzie wymagana. Też tak na początku robiłem więcej dłubania niż oglądania. Teraz już te pyłki są już mi nie straszne.

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób fotke jak to wyglada. Nie trzyj ewenualnych nalotów, bo mozesz zetrzeć powłokę lustrzaną. Lustro nie powinno miec białych nalotów przebarwień, zmatowień, plam...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, matyniu333 napisał:

ale ten efekt "mąki" to norma?

No chyba nie, ja u siebie nic takiego nie widze. Tylko jak lustro bylo juz mocno zakurzone to po prostu widac bylo kurz. Ten efekt jest tez po umyciu? Moze sproboj bez swiecenia latarka w dziennym swietle  przejrzec sie w lustrze glownym i wtedy zobacz czy to tez widac. Mam nadzieje ze nie tarles lustra w czasie mycia , nie mozna tak robic tylko namoczyc i splukac wieksze zabrudzenia a potem w letniej wodzie z detergentem myc ostroznie wacikiem. Bo jak bedziesz tarl mocno i trafi sie ziarnko piasku to zarysujesz na zawsze. Po umyciu splukac obficie woda destylowana albo demineralizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie widac to nie martw sie tym. Zobacz kolimacje Metoda Hamala. Zrob sobie taki kolimatorek z plastikowego pudelka po kliszy fotograficznej i zobaczysz czy z kolimacja jest ok, 

Jowisz bedzie lepszy w lipcu i sierpniu , bo po prostu jeszcze troche urosnie. Teraz jego tarcza ma ok 38 sekund katowych srednicy a w czasie opozycji w sierpniu bedzie miala 48-49 sekund katowych , to zawsze cos , no i bedzie widoczny wyzej, bo teraz nad ranem to wzniesie sie na troche ponad 10 stopni i juz robi sie widno. I takiemu Jowiszowi czy Saturnowi troche dluzej sie przygladaj, zeby wzrok sie dostosowal , wtedy wychodzi duzo wiecej szczegolow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)