Skocz do zawartości

A może na Kanary ?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Temat do dyskusji, a nuż coś się z tego wykluje ;) Propozycja to astrowakacje na Teneryfie :D

300px-Tenerife_locator.png

Kto z nas nie chciałby zobaczyć Omegi Centauri? Skorpiona w pełnej krasie? Strzelca czy Panny znacznie wyżej nad horyzontem?

Statystyki dotyczące seeingu umieszczają ten region na drugim miejscu na liście najlepszych miejscówek obserwacyjnych na półkuli północnej. Teneryfa uważana jest również za jeden z 5 najlepszych punktów astro-turystyki na Świecie (obok Chile, Hawajów, Nowej Zelandii i RPA). Parlament Wysp Kanaryjskich zatwierdził w 1988 ustawę, znaną jako Prawo Nieba, aby zagwarantować ciągłość znakomitych warunków naturalnych i uniknąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń począwszy od lamp ulicznych na korytarzach powietrznych samolotów kończąc.

http://stargazerslounge.com/topic/97766-the-worlds-best-sites-for-observing/

http://www.greentraveller.co.uk/star-gazing

http://www.iac.es/eno.php?op1=4&op2=10&lang=en

Wyspy Kanaryjskie leżą 24* na południe od centralnej Polski co daje 24* więcej południowego nieba i wszystko 24* wyżej :D

W tym momencie dochodzimy do terminu. Według mnie najlepszy byłby przełom kwietnia i maja przyszłego roku. Dlaczego? Nie koliduje z żadnym znanym mi zlotem, jest to termin "off-peak" czyli jeszcze poza sezonem co daje niższe ceny i co najważniejsze odpowiednią część nieba do dyspozycji - Słońce w Baranie, Księżyc w nowiu 29.04 co daje nam otwarty dostęp do znacznie wyżej położonej Panny, Wężownika, Skorpiona, Strzelca, większości Centaura. Do wyhaczenia jest nawet fragment Krzyża Południa.

r5m9.jpg

Termin zawiera długi weekend majowy, można potraktować to jako połączenie normalnych wakacji w super miejscu, w świetnym klimacie, z obserwacjami w jednej z najlepszych miejscówek na Świecie.

Z założenia pomysł jest na Teneryfę ale Fuerteventura, Lanzarote czy Gran Canaria też jak najbardziej możliwe jeśli będą lepszą opcją.

Koszty :)

Chciałbym się zmieścić w ok 1500zł

Odpadają topowe linie lotnicze, najbardziej ekonomiczną opcją będzie chyba RyanAir. Niestety nie mają bezpośrednich lotów z Polski, ale są z Niemiec. Przesiadka w takiej Barcelonie czy Madrycie też wchodzi w grę, wstępnie sprawdzałem i można całkiem tanio polecieć.

Myślę, że do 500-600zł do ogarnięcia

Zakwaterowanie powinno oferować typowo wakacyjne rozrywki a z drugiej strony możliwość obserwacji nieba, rozstawienia sprzętu z dobrym horyzontem na południe. Masowe hotele to nie najlepszy pomysł, przyda się coś bardziej "prywatnego".

Dla przykładu:

http://www.interhome.pl/hiszpania/fuerteventura/caleta-de-fuste-antigua/dom-wakacyjny-villa-romana-es6525.3.1/?locationFilterId=2:465&accommodationCount=84&sorting=descInterhome&fromLocation=true

es6171+200+1-1011995.jpg?MaxWidth=755&MaxHeight=566

Wychodzi ok 510zł na osobę za 7 dni przy 10 osobach.

Takich domków i apartamentów jest tam mnóstwo. W zależności od ilości osób można dobrać odpowiednio, nawet za 350-400zł

Temat do przemyślenia, może ktoś będzie chętny, może ktoś był i ma jakieś wskazówki. Nie ukrywam, że moim marzeniem byłaby taka wyprawa w 10-12 osób, ale w 5-6 też byłoby ok  :D

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Pomysł bardzo ciekawy. Na taką wyprawę warto zabrać jak największy aperturowo sprzęt obserwacyjny i tu pojawia się zagwozdka - jak to bezpiecznie i tanio przewieźć? Z lornetką (nawet dużą, jak moja) jeszcze da radę, choć bałbym się nadać walizkę z Miyauchi jako bagaż główny, wolałbym mieć ją cały czas przy sobie. Ale na bagaż podręczny jest za ciężka, chyba, że zgodzą się przyjąć za dopłatą..

Natomiast transport teleskopu to już problem. Chyba tylko konstrukcje trussowe wchodziłyby w rachubę.

Jest jeszcze inna alternatywa. Miesiąc później (25 maj - 1 czerwiec 2014) jest przyszłoroczny Texas Star Party w Fort Davis, niedaleko meksykańskiej granicy. Wyjdzie sporo drożej, ale Uwe Glahn ( www.deepsky-visuell.de), z którym utrzymuję kontakt, był na tegorocznym TSP i pisał mi, że nigdzie w Europie nie widział tak ciemnego nieba, nawet w Alpach. Bortle 1...

Przez 48" teleskop Jimmiego Lovrey'a widzieli 6 gwiazd wewnątrz M57 i jedną galaktykę o jasności 20 mag  :o :o :o 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stany to już spore koszty, nie wiem jak z wizą (kiedyś mi odmówiono  >:( )

Kanary to Hiszpania czyli Unia Europejska, odpada trochę procedur, to jest ich przewaga nad chociażby Egiptem czy Maroko ;)

Na La Palmie można wypożyczyć sprzęt do 12" włącznie, znalazłem nawet domki gdzie na wyposażeniu jest SCT 6", problem w tym, że na La Palmę trudniej się dostać. Obstawiam, że na innych wyspach też jest możliwość wypożyczenia sprzętu ;)

Tam astroturystyka całkiem prężnie się rozwija więc myślę, że są przygotowani na gości z takimi potrzebami :D

http://astrolapalma.com/en

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pogoda tam jest w miarę pewna? Mama była na przełomie kwietnia i maja (tego roku) na Fuertaventurze i z całego tygodnia przez chyba 5 dni było zachmurzenie na poziomie 80% >:( No i ciągły, porywisty wiatr...  A tak wogóle to pomysł bardzo ciekawy, gdyby się Wam spodobało i za parę lat zrobicie taką akcje znowu- już się zapisuje :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, w podobnym czasie gdy tutaj zaczęły sypać się żale, że pogoda się uwzięła, ekipa z AstroCD zorganizowała świetną wyprawę do Norwegii na zorzę i nie było to jakieś mission impossible rujnujące domowe budżety na 3 pokolenia w przód ;)

Nie, nie żartuję. Ja na pewno się w tamte okolice wybiorę, po prostu wolałbym to zrobić w grupie fajnych osób  ;D

Tranox, gwarancji pogody nie ma. Cały czas doczytuję różne kwestie, żeby wiedzieć jak najwięcej. Na przykład południe Teneryfy jest znacznie bardziej pewne pogodowo niż północ (zresztą i tak tylko strona południowa wchodzi w grę coby mieć odkryty południowy horyzont).  Wulkan Teide zatrzymuje wiatr wiejący z północy.

Z jakiegoś powodu Teneryfa uważana jest za jedno z najlepszych miejsc dla "stargazingu" na Świecie. Na Kanarach znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów obserwatoriów, a La Palma była jednym z głównych kandydatów na miejscówkę dla 39 metrowego EELT ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo ciekawy i cenowo nawet nie odstrasza (co najważniejsze, pomysł rzucony z dużym wyprzedzeniem).

Wypytam kolegę, który był na La Palmie - może oświeci mnie w jakiejś kwestii.

Natomiast zastanawiam się nad terminem i tym, co byłoby widać na niebie (szczególnie z uwzględnieniem obiektów niewidocznych w Polsce). Patrząc tylko pod tym kątem, wolałbym lecieć miesiąc później. Na początku czerwca na górowanie ? Centauri spokojnie się załapię, a dłużej mam dostępnego Skorpiona i Strzelca. Natomiast to, na czym najbardziej by mi zależało z rzeczy dostępnych w kwietniu/maju to Droga Mleczna w Kilu, która w niewielkim stopniu wychyla się ponad horyzont z okolic Zwrotnika Raka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zachęcające? Przecież na jutro prognozują jedną chmurę...! ;)

Ja nie mogę się wybrać na południe Polski a taka wyprawa to byłaby dla mnie podróż na kraniec świata.

Masz na myśli wszelkie wypady zlotowe czy po prostu wyjazd pod ciemne niebo gdzieś jakoś w czerwcu-lipcu-sierpniu, żeby załapać troszkę Strzelca na niebie ciemniejszym niż niebieskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesująca sprawa. Jeśli będzie coś takiego organizowane - jestem chętny (2 osoby).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo ciekawy i cenowo nawet nie odstrasza (co najważniejsze, pomysł rzucony z dużym wyprzedzeniem).

Wypytam kolegę, który był na La Palmie - może oświeci mnie w jakiejś kwestii.

O to to :D Wszelkie praktyczne informacje mile widziane. La Palma to był mój pierwszy typ, najbardziej "astronomiczna" z wysp. Problem w tym, że trudniej jest się tam dostać sensownymi liniami, ale może o czymś nie wiem.

Jeśli byłaby zdecydowana na 100% grupa, można będzie myśleć o konkretnych konkretach ;)

Termin też do uzgodnienia, podałem proponowany dla mnie optymalny ale nie jedyny możliwy.

Tak się zastanawiam, jak bardzo Pablito mógłby odchudzić swoją konstrukcję...Taki np Pablitus Kanarkus Maximus...a nie to już zaklepane :D

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli wszelkie wypady zlotowe czy po prostu wyjazd pod ciemne niebo gdzieś jakoś w czerwcu-lipcu-sierpniu, żeby załapać troszkę Strzelca na niebie ciemniejszym niż niebieskie?

Raczej po prostu wyjazd pod ciemniejsze niebo i te marne kilka stopni wyżej to już by było coś ::)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowanie przerosło moje oczekiwania. Pewnie trzeba będzie określić konkretny termin zgłoszeń i później wspólnymi siłami zorganizować to tak, żeby było jak najlepiej.

dobra Paether  przekonałeś mnie  raczej też bym się pisał  wiosna 2014 pasi!

Oczyma wyobraźni widzę Deltę jako partnera wyprawy  ;D

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy pomysł. Będę się przyglądał rozwojowi sytuacji ;)

Przede wszystkim trzeba załatwić kwestię sprzętową. Ciężko będzie zabrać teleskop 10 lub 12''.

Ale walizkę okularów i mapę spokojnie da się upchnąć w bagaż podręczny.

Jak widziałem w poście wcześniej, można wypożyczyć sprzęt na miejscu. Możesz ktoś ma bliższe kontakty turystyczne np. do rezydenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Swoją drogą, to może być całkiem niezły pomysł na biznes. Kupić dom z kawałkiem ziemi w jakimś ciemnym zakątku Wysp Kanaryjskich, kupić kilka teleskopów 10"-16" i zarabiać na astroturystyce. W Namibii jest sporo tego typu rodzinnych interesów (farm), prowadzonych przez niemieckich emerytów. W końcu Namibia to była niemiecka kolonia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy pomysł. Będę się przyglądał rozwojowi sytuacji ;)

Przede wszystkim trzeba załatwić kwestię sprzętową. Ciężko będzie zabrać teleskop 10 lub 12''.

Ale walizkę okularów i mapę spokojnie da się upchnąć w bagaż podręczny.

Można sie złożyć na jeden wspólny bagaż i wtedy zabiore "Karlika 20" 

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam (i odwiedzałem) dwa obserwatoria do wynajęcia na wyspie LaPalma (jedno z nich ma nasze kopuły). Jeśli jesteście zainteresowani to możemy porozmawiać jak zarezerwować czas obserwacyjny u nich, kiedy i ile by to kosztowało.

Jacek

Zainteresowanie przerosło moje oczekiwania. Pewnie trzeba będzie określić konkretny termin zgłoszeń i później wspólnymi siłami zorganizować to tak, żeby było jak najlepiej.

Oczyma wyobraźni widzę Deltę jako partnera wyprawy  ;D

Jacek Pala

http://www.scopedome.com

tel. +48 602 315 947

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2014 - wrzesień - 20 - 27  ??? 8)

Daniel koszulki projektuj  ;)

Że co, że kiedy ?  ???

JacekPala, propozycja przednia, wszelkie info mile widziane :)

Myślę, że najpierw musimy ustalić w miarę pewną listę chętnych i stwierdzić jednoznacznie na którą wyspę się wybieramy i jak się tam dostaniemy. Dotyczy to zwłaszcza La Palmy, która jest najbardziej pro-astronomiczna ale gorzej z transportem tam niż na Gran Canarię, Teneryfę czy Fuerteventurę...

1. Lista Uczestników

2. Wybór miejsca docelowego

3. Sposób i koszt transportu

4. Wybór zakwaterowania

5. Dokładne rozplanowanie co kto bierze (sprzęt).

6. Ogarnięcie niuansów...

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pogoda tam jest w miarę pewna? Mama była na przełomie kwietnia i maja (tego roku) na Fuertaventurze i z całego tygodnia przez chyba 5 dni było zachmurzenie na poziomie 80% >:(

Mój kolega był na Fuertaventurze we wrześniu 2012 i bity tydzień nie widział ani jednej chmury. Być może to jest po prostu lepsza pora. Kolega nie interesuje się astro, ale stwierdził, ze tylu gwiazd jeszcze nie widział. Zazdraszczam  :)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wrzesień chyba lepiej pozwoli sie przygotować.

No i należy wybrać koordynatora żeby wszystkie sprawy do niego trafiały.Wtedy unikniemy bałaganu i niedomówień.

Oczywiście Chop musi być angielskojęzyczny a jeszcze angielsko-niemiecki bo tam wiele spraw po niemiecku lepiej załatwiać

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)