Skocz do zawartości

Nie tylko Astro...


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Świetne ujęcie! :)

Dzięki  :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przedłużony weekend nie dał szans na obserwacje astronomiczne. Szaro, ponurawo, momentami deszczowo. Jednak siedzieć z lornetką na ganku wiejskiego domu było można. Nie tylko można, ale nawet warto. Jest to pogoda ulubiona przez ptaki, zwykle najbardziej aktywne o świcie, lecz w takie dni znacznie dłużej. W przydomowym ogródku jest kilka rachitycznych, pól zdziczałych wiśni. Właśnie dojrzewają owoce. Od rana przylatują ptaki, by je łasować. Najwięcej jest kosów, zapewne wychowanych w pobliżu. Zrywają wiśnie i połykają je w całości, niekiedy z trudem. Połykanie przychodzi jeszcze trudniej nieco mniejszym drozdom śpiewakom, które również zlatują się licznie na te frykasy. Czasem wydaje się niemożliwe, by te niewielkie ptaki zdołały przełknąć cały owoc, a jednak się to udaje.

Kosy i drozdy są dość pospolite i przywykły do ludzi. Jednak w tym roku po raz pierwszy na wiśniową wyżerkę przyleciały też rzadsze ptaki. Wilgi zamieszkują okolicę, co słychać po ich pięknym pogwizdywaniu. Dotychczas jednak kryły się starannie i tylko wyjątkowo, z dużej odległości dawało się na nie zerknąć, nim uciekły w popłochu. Jednak w tym roku te płochliwe i piękne ptaki ośmieliły się całkiem i zlatują co chwila, by się pożywić. Nie połykają jednak owoców, tylko obłupują w dziobie miąższ a oddzieloną pestkę wyrzucają.

Nie mogąc patrzeć na takie marnotrawstwo, przyleciały też całą rodziną grubodzioby. Zrywają wisienkę, pomamlają , wyrzucając miąższ a pestkę obracają w swym grubym dziobku przez parę chwil i nagle wypluwają łupinkę a jądro połykają. No, chyba, że podleci młody ptak i wyżebrze od rodzica daninę.

Na podwórko przylatują też sójki, kręci się mnóstwo kopciuszków i pokrzewek a na płocie siaduje następny mało znany ptaszek - gąsiorek. To najmniejsza z drapieżnych dzierzb - ptaków wprawdzie śpiewających, lecz nie stroniących o konkretnego posiłku. Są to zazwyczaj duże owady, ale zdarzają się też drobne gryzonie.

No i jeszcze w gąszczu gałęzi wypatrzyłem coś maleńkiego. Pewnie to był mysikrólik, ale nie zdążyłem mu się przyjrzeć, bo zaraz smyrgnął do sąsiada.

W sumie widziałem ptaki kilkunastu gatunków a niektóre obserwowałem codziennie przez trzy dni. Jednak żyjemy w fajnym kraju, jeszcze jest tej przyrody całkiem sporo a i niebo ciemne też daje się gdzieniegdzie znaleźć.

post-1331-137699925067_thumb.jpg

post-1331-137699925084_thumb.jpg

post-1331-13769992509_thumb.jpg

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe zdjęcia.

Z tych trzech ptaków na żywo widziałem tylko grubodzioba.

Przy moim domu jest kilka gniazd wilg, na pewno więcej niż 3. Oj, nie wspominając o innych ptakach. Ale wilgi najbardziej lubimy, z uwagi na fantastyczne kolorki i piękny śpiew. Rano i wieczorem mamy genialne koncerty "dilidijo" na kilka głosów, ech na wsi jednak żyje się naprawdę fajnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe zdjęcia.

Z tych trzech ptaków na żywo widziałem tylko grubodzioba.

Zdjęcia są z netu, niestety nie moje.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z samego rana Dudek koło okna  :)

post-1554-137699925269_thumb.jpg

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym zamysłem tematu było wstawianie swoich fotek a nie z netu.

Sorry, nie rozpoznałem głównego zamysłu. Zdawało mi się, że chodzi także o inne sprawy, którymi się zajmujemy, np. obserwacje przyrody, nie tylko fotografię.

Bardzo mi przykro, więcej się to nie powtórzy.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie rozpoznałem głównego zamysłu. Zdawało mi się, że chodzi także o inne sprawy, którymi się zajmujemy, np. obserwacje przyrody, nie tylko fotografię.

Bardzo mi przykro, więcej się to nie powtórzy.

Nie no spoko tylko pisz jak co że zdjęcia z netu bo tak każdy pomyślał ze twoje. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym zamysłem tematu było wstawianie swoich fotek a nie z netu.

Sorry, nie rozpoznałem głównego zamysłu. Zdawało mi się, że chodzi także o inne sprawy, którymi się zajmujemy, np. obserwacje przyrody, nie tylko fotografię.

Bardzo mi przykro, więcej się to nie powtórzy.

Gwoli ścisłości, temat założyłem aby pokazać fotki nie związane tylko z astronomią. Fajnie, że się on przyjął. nie myślałem, że tylu z was skierowało obiektyw na przyrodę.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najlepiej będzie, jeśli poprosimy Jacka jako moda, by usunął te nieszczęsne fotki a jeszcze lepiej cały post i dyskusję wokól niego, jako nie związane z zamysłem autora wątku.

Tak na marginesie, szkoda, że  możliwość edytowania własnych postów znika tak szybko. Przez to ciągle zawracam głowę modom, by usuwali przegapione przeze mnie omyłki.

Ignis, nie da się z tym coś zrobić?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najlepiej będzie, jeśli poprosimy Jacka jako moda, by usunął te nieszczęsne fotki a jeszcze lepiej cały post i dyskusję wokól niego, jako nie związane z zamysłem autora wątku.

Tak na marginesie, szkoda, że  możliwość edytowania własnych postów znika tak szybko. Przez to ciągle zawracam głowę modom, by usuwali przegapione przeze mnie omyłki.

Ignis, nie da się z tym coś zrobić?

Ja myślę że nie ma o co kopi kruszyć.... każdy może  przecież tu wrzucać zdjęcie z netu.. starczy tylko link wkleić i podać źródło (prawa autorskie) !

ps. Mogę ewentualnie wydłużyć czas edycji ..nie będzie to jednak edycja wieczysta-zbyt wiele postów ginęło by wtedy na forum (np. w afekcie urażonego usera  ;) )Proszę Janek określ jaki czas  potrzebny Ci jest by efektywnie dokonywać zmian w własnych postach!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - nie nadużywajmy usunięć  ;)

Ptaszki pikne, niemniej tak jak Szymon napisał pokazujmy tu ,,to" na co uda nam się skierować nasze obiektywy poza naszym hobby 8)

Ewentualnie Szymon może dla uściślenia Zmień tytuł na ,,Nasze nie tylko Astro..."  ??? ??? :) i sprawa na przyszłość będzie dla wszystkich jasna  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Proszę Janek określ jaki czas  potrzebny Ci jest by efektywnie dokonywać zmian w własnych postach!

I sto lat nie wystarczy  ;D

A tak poważnie, może da się wykroić z tydzień, bo potem i tak się nie wraca do zaszłości, nawet jak są spaprane.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sto lat nie wystarczy  ;D

A tak poważnie, może da się wykroić z tydzień, bo potem i tak się nie wraca do zaszłości, nawet jak są spaprane.

Życie to arena kompromisów  ;)

Włączyłem próbnie na 24 h  8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś farta  :)

Wiem  ;)  U mnie  jeszcze lata zimorodek tylko skubany nie chce przysiąść  >:(

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś mi poda przepis na sfocenie Gacopyrza - latają już 4 ale moje próby skończyły się ostatnio siniakiem na ręku i małpa wylądowała na dechach tarasu (działa na szczęście)  >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku. Można się pocichutku podkraść albo się zaczaić i czekać bez ruchu. ;D A jak wyląduję to fleszem mu po oczach . 8)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak wyląduję to fleszem mu po oczach . 8)

Ta... te latające szczury wcale nie lądują - lata toto bezszelestnie zygzakiem i żre co radarem wychwyci. A lądują jak się rozwidnia gdzieś na rozwalonym zapleczu pobliskiej zabytkowej stacji SAR  >:( >:( >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta... te latające szczury wcale nie lądują - lata toto bezszelestnie zygzakiem i żre co radarem wychwyci. A lądują jak się rozwidnia gdzieś na rozwalonym zapleczu pobliskiej zabytkowej stacji SAR  >:( >:( >:(

Ale chociaż mniej komarów jest  ;D

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku- to są dzikie nietoperze czy jakieś takie "Twoje"? Można je jakoś do siebie przyciągnąć? Przydało by mi się, żeby mi takie nietoperze patrole zdziesiątkowały szeregi komarzyc >:(

Moje - przyciągnąłem je swoim urokiem osobistym i dopiero raz w tym roku byłem dziabniety  8)

A tu mam też coś żywego i bardzo chcącego żyć, jak mieszkam tu od 1989 r. - trzy razy właściciel tę brzózkę wycinał, a ona mając za podłoże papę i cegły z uporem maniaka pnie się ku niebu  :o :)

post-587-137699925455_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie w mojej kolekcji  szkoda że przysiadł w wąwozie słabe światło >:( ale to nic najważniejsze że jest na zdjęciu . ;)

post-1554-137699927016_thumb.jpg

post-1554-13769992703_thumb.jpg

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę niepublikowanych zdjęć (głównie z ostatnich 3 tygodni) ;)

Owad z rodziny Syrphidae, czyli bzyg:

zrh4.jpg

Skorek pospolity (Forficula auricularia):

83ze.jpg

Kosarz pospolity (Phalangium opilio) - pająk z długimi nogami ;):

r2oa.jpg

Mucha (rodzina Muscidae):

rbp8.jpg

Gąsienica (niestety nie wiem jakiego gatunku):

b5o7.jpg

Owad (nie znam gatunku, ale chyba coś z osowatych):

cjtk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedna komarzyca - ile się musi namęczyć żeby przez taką dżunglę przejść żeby zaspokoić głód - biedulek  :( :P

Super fotki - widzę ze tendencja jest w stronę mikro  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę to na giełdzie pojawią się ogłoszenia:

Pilnie zamienię mało używaną syntę 12" na mikroskop.  ;D

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)