Skocz do zawartości

Wszechświat w 10x50


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wieszak zawsze przywołuje uśmiech na twarzy ?. Taki obiekt do małych powiększeń. 

Może poszukaj innych asteryzmów i weź je na warsztat? Tego jest sporo. 

Fajnie wyglądają też różne obszary nieba, które zwykle(?) oglądamy w nieco większych powiększeniach. Ale przy małych powiększeniach to chyba trzeba to namalować, nie wiem, czy ktoś jest w stanie naszkicować obrazy z pól gwiezdnych pełnych gwiazd np z 8x40. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

14.06.2021

Kolejna relacja z łapania obiektów  Katalogu Messiera małym achromatem z sekundę, a tym czasem wrzucam dwie grafiki z tamtej nocy. Lubię patrzeć przez swój teleskop ale gdybym nie spojrzał w rejon Strzelca przez lornetkę była by to strata przepięknego widoku. Nawet małe powiększenia x20, x30, x 40, nie były w stanie pokazać tego co widziałem w lornetce 10x50. Przypomniała mi się relacja @Ciekawska z wakacji w Chorwacji. 

Dlatego  nawet nie będę próbował namalować słowem tego co tak pięknie zostało opisane powyżej. To było moje pierwsze spotkanie z centrum naszej Drogi Mlecznej. Kto jeszcze nie kierował tam wzroku powinien zrobić to jak najszybciej. Polecam !!! :-)

2111072719_M82021.thumb.jpg.65f2ba5b28a281cba187148c3f056873.jpg

Najjaśniejsza mgławica na dole to M 8. Mgławica Laguna to nieregularne pojaśnienie, długo naświetlane zdjęcia pokażą różowy kolor tego gwiazdo twórczego obszaru. Powyżej M 8 znajduje się M 20 ( Trójlistna Koniczyna ). Na lewo od M 20 leży M 21, niepozorna gromada otwarta.

1095358885_M16171824.thumb.jpg.fff7a988aed7e582f25d88d29eeda90f.jpg

Ten piękny widok to aż cztery obiekty Katalogu Messiera. Na dole znajduje się M 24 opisywana jako fragment Drogi Mlecznej. Nazywany niekiedy chmurą gwiazd, przepięknie prezentuje się w lornetce. Nieco wyżej leży mała gromada otwarta M 18 składająca się z około 20 gwiazd. Na środku grafiki widać M 17 czyli Mgławicę Omega. Na samej górze znajduje się M 16. To gromada otwarta powiązana z mgławicą emisyjną. To w niej znajdują się słynne "Filary Stworzenia". 

 

  • Like 8
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super szkice okolic Strzelca ? Sam rysowałeś? Też mam na warsztacie relację z tego obszaru, może jeszcze dziś wrzucę ? 

Mam jednak wątpliwość co do obszaru M24, z moich obserwacji wynika, że obszar ten nie jest aż tak nasycony i wyróżniony z tła w 10x50, ale przyjrzę się na dniach ponownie ?

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Super szkice okolic Strzelca ? Sam rysowałeś? Też mam na warsztacie relację z tego obszaru, może jeszcze dziś wrzucę ? 

Mam jednak wątpliwość co do obszaru M24, z moich obserwacji wynika, że obszar ten nie jest aż tak nasycony i wyróżniony z tła w 10x50, ale przyjrzę się na dniach ponownie ?

To nie szkice niestety ?. To co zamieszczam w relacjach to grafiki robione w GIMPie. Jestem fanem szkiców ołówkiem ale jeszcze ich nie próbowałem. Co do M24 to moje południowe  niebo jest z widokiem na Karkonosze. Delikatnie przeszkadza łuna Jeleniej Góry ale kiedy obiekty przesuwają się na zachód jest już czysto. To prawda że może przesadziłem, ale ramię strzelca bije po ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, [email protected] napisał:

Jestem fanem szkiców ołówkiem ale jeszcze ich nie próbowałem.

Trzeba koniecznie spróbować, a potem odwrócić kolory. Sam się zdziwisz jakie cuda potrafisz wyczarować!

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
  • 3 tygodnie później...

27.11.2021

Nie rozpieszcza nas pogoda w listopadzie... Chciałem wyskoczyć na szybką obserwacje, ale lenistwo (przemęczenie ilością dostarczanych przesyłek) zwyciężyło. Zostałem w domu. Do była dobra decyzja bo po piętnastu minutach patrzenia przez okno wszystko przysłoniły chmury. Tym razem za cel wziąłem Pas Oriona. Bliskość spektakularnej mgławicy sprawia że nie przyglądałem się jemu uważniej. Głównie ze względu na małą aparaturę ,którą dysponuje. Podziwianie różnych gwiazd i analiza tego co się widziało jest wciągającym zajęciem, które pozwala lepiej poznać ogrom wszechświata. Dodatkowo mogłem sprawdzić czy mój nowy nabytek (statyw do lornetki) zda egzamin.

 

503569196_Beznazwy.thumb.jpg.90920ddbb17c12cf15c19c714b1b71fc.jpg

Tak więc patrzyłem sobie w kierunku trzech młodych, masywnych, błękitnych gwiazd. Wszystkie leżą 1200-1300 ly od nas. Każda z nich skończy jako supernowa nie dożywając wieku naszego Słońca. Betelgeza (inna gwiazda w Orionie) też kiedyś świeciła podobnym światłem.

Alnitak - Gwiazda potrójna , której dwa bliskie składniki okrąża trzeci oddalony o 2,4 sekundy kątowej.

Alnilam - Po czterech milionach lat kończy syntezę wodoru w hel i przechodzi w stadium czerwonego nadolbrzyma. Jak szacują naukowcy Alnilam jako czerwony nadolbrzym będzie jaśniejszy od Betelgezy.

Mintaka - Układ sześciokrotny. Mintaka pochodzi z arabskiego i oznacza "pas".

Poniże porównanie wielkość gwiazd.

PASORIONA.thumb.jpg.dc54a0eea463b53a808f93f9cb120414.jpg

 

  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, [email protected] napisał:

Dodatkowo mogłem sprawdzić czy mój nowy nabytek (statyw do lornetki) zda egzamin.

Myślę, że dzięki stabilizacji lornetki na statywie obserwacje staną się nowym doznaniem.

Dla mnie statyw dodany do lornetki pozwala się przenieść tam, daleko między majestatyczne gwiazdy. Obserwację z ręki ciągle sprowadzają mnie drganiami na Ziemię i nie potrafię się uwolnić z grawitacji naszego globu.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03.12.2021 C/2021 A1 (Leonard)

Leonard.thumb.jpg.25fd0dd8952d0ed8a907a34a227798d0.jpg

To był szybki wskok pod blok, bo przez okno już się nie dało (kometa była za wysoko). Nie nazwał bym tego nawet obserwacją, było to raczej powitanie kosmicznego wędrowca. Komentarze w stylu "nic specjalnego" bardzo mnie zastanawiają. Bo jeżeli chcemy super doznań wizualnych to idziemy do kina. Tak czy inaczej odnalezienie i zobaczenie komety nie było trudne. Wystarczyło wycelować w Arktura a potem kierować się wyżej w linii prostej. Większa i jaśniejsza to M3,  C/2021 A1 (Leonard) była nieco bledsza i mniejsza ale w moim odczuciu oczywista. Po przeczytaniu artykułu Pana Przemysława Rudzia te obiekty fascynują mnie jeszcze bardziej.

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, [email protected] napisał:

Komentarze w stylu "nic specjalnego" bardzo mnie zastanawiają. Bo jeżeli chcemy super doznań wizualnych to idziemy do kina. 

No chyba niekoniecznie ? Powiedzmy sobie szczerze, że ta kometa nie jest wizualnym potworem, po prostu plamka w stylu M1, która w małej lornetce jest na granicy percpecji, a o obserwacjach nieuzbrojonym okiem możemy zapomnieć ?

W histoii obserwacji bywały po prostu "lepsze" komety, które dało się obserwować bez żadnego instrumentu, przez co interesowały każdego "kowalskiego" z osiedla ? Zresztą nie ma co się dziwić - oczekiwania były spore, gdyż dopiero co mieliśmy Neowise ?

..a super doznania wizualne to można mieć już przy M42, kino niepotrzebne ?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Sz.  cofnij się do roku 1882 r. i zrób grafikę z obserwacji tej komety. Jestem wielkim fanem twoich grafik, są perfekcyjne. Albo do roku 1744 kiedy kometa C/1743 X1 (Klinkenberg-Chesaux) która według obserwatorów miała aż sześć warkoczy ?

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje grafiki odnoszą się tylko do tego co widziałem, tak więc z 1882 będzie ciężko ? Ale Kometę Hale?a-Boppa z 1997 jeszcze pamiętam ? To było coś...

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Niestety moje grafiki odnoszą się tylko do tego co widziałem, tak więc z 1882 będzie ciężko ? Ale Kometę Hale?a-Boppa z 1997 jeszcze pamiętam ? To było coś...

Bo Hale-Boop to była piękna kometa. Pamiętam jak po raz pierwszy namierzyłem ją za pomocą lunety ze szkieł okularowych?,obok gwiazdy 47 Wężownika. Jeszcze niewidoczna gołym okiem i bez warkocza a już była urocza. No a potem było tylko lepiej

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Astromarek napisał:

Bo Hale-Boop to była piękna kometa. Pamiętam jak po raz pierwszy namierzyłem ją za pomocą lunety ze szkieł okularowych?,obok gwiazdy 47 Wężownika. Jeszcze niewidoczna gołym okiem i bez warkocza a już była urocza. No a potem było tylko lepiej

Też ją doskonale pamiętam. Miałem 11 lat i patrzyłem na nią nieuzbrojonym okiem. W tamtym czasie nawet przez myśl mi nie przeszło żeby skierować na nią lornetkę ,przez którą podglądałem ptaki. 

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

06.01.2022 ( rozdział III " Na Nikona też był czas ")

Może trzy sprzęty na jedną sesję obserwacyjną to zbyt wiele. Ale kolega, który przyjechał z Jeleniej Góry miał przegląd podstawowych sprzętów. W sumie spędziliśmy pod niebem 21,46 mag/arc sectrzy godziny. Pokazałem ile mogłem. Tomek spośród achromatu, dobsona i lornetki najbardziej szedł w stronę "dwuoczną" ale nie był chyba do końca pewien. Kusił go dobson (może mniejszy) i jego zasięg, podobała się mobilność achromatu, i był zaskoczony możliwościami lornetki. Ja z ciekawości skierowałem 10x50 w stronę M1.

M1(10x50).thumb.jpg.fae54543569ed5655e1993428589d563.jpg

Nie najgorsze niebo, bez problemu pokazało plamkę nad gwiazdą Tianguan , która pewnie wielu z nas pomaga w odnalezieniu obiektu numer jeden w Katalogu Messiera. 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 6

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

16.09.2022

Czekałem na taką noc długo. Wyżowe okienko po deszczowym froncie, do tego temperatura około 13 stopni to dobre warunki do obcowania z wszechświatem. Czekałem też na natchnienie i ogromny głód obserwacyjny. Głód pojawił się sporo wcześniej ale zawsze coś było nie tak. Zacznę jednak tą mini relację od końca ... . Kiedy spakowałem już teleskop i okulary, postanowiłem popatrzeć sobie nieuzbrojonym okiem na piękno drogi mlecznej. Bez problemu namierzyłem również M31. Nikon też chciał "skosztować" kosmicznego światła więc skierowałem go w stronę Strzelca. Bez problemu odnalazłem M8 (Laguna) potem nieco wyżej M20 i M21, i jeszcze wyżej kolejno M24, M18, M17 i M16. Wędrowałem tak kilka razy z góry w dół i z powrotem ciesząc oczy i duszę. Już miałem chować Aculona do pokrowca ,ale nad moją głową- niemal przez sam zenit "przelatywał" Łabędź. Zadarłem głowę do góry. Wycelowałem w oddalonego o 2600 ly nadolbrzyma ( Deneb ). Po spojrzeniu przez 10x50 moim oczom ukazały się bardzo wyraźne ciemniejsze obszary odcinające się od jaśniejszego tła. Widoczne były od razu. Kilka razy celowałem w ten obszar achromatem ale dopiero w lornetce zobaczyłem NGC 7000. Ameryka była tak oczywista że nie mogłem się napatrzeć, z wrażenie położyłem się na zimnej ziemi ( żałowałem że nie mam leżaka ) i przez chwilę latałem wśród kosmicznego pyłu. Nie będę wam wmawiał że zobaczycie ciemno brunatne chmury ( może zbyt wiele zdjęć oglądam ) ale kurzu było tam sporo. Proszę też z przymrużeniem oka potraktować poniższą grafikę, nazwijmy ją "wizją artystyczną" , chociaż moja wyobraźnia wędrowała w podobnym kierunku ?

NGC 7000

486224990_AmerykaPnocna.thumb.jpg.2e2d06e8213bf3855dd349f32fd95936.jpg

 

Poniżej porównanie wielkości tarczy gwiazdy Deneb do Słońca ( 200 razy większy )

Deneb.thumb.jpg.78907e2937890a6a7ac5b5f2520db209.jpg

Edytowane przez [email protected]
  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

02.10.2022

Nie będę nikogo czarował że zarywam nocki z okiem wklejonym w okular, albo że wybiegam przed blok za każdym razem kiedy pojawi się jakaś dziura w chmurach. Jeżeli chcę spędzić trochę czasu "pod chmurką" to pogoda musi być idealna - żadnych cirrusów, niczego aż po horyzont. Czasem jednak wystarczy mi chwila, dosłownie spojrzenie żeby mieć poczucie że obcuję z tą niewyobrażalną przestrzenią. Dzisiaj wystarczyła taka właśnie chwila z lornetką wycelowaną z kuchni w kierunku Jowisza. Zastanawiałem się czy jestem w stanie zidentyfikować któryś z księżyców tego gazowego olbrzyma nie znając wcześniej ich aktualnego położenia. Najjaśniejszy Ganimedes ( drugi po lewej ) wpadł mi w oko od razu. Temat zaciekawił mnie na tyle że musiałem wyjść przed dom na pół godzinki i sprawdzić to dokładniej. Im ciemniejsze było niebo tym różnice w jasności stawały się mniejsze. Najciemniejsza wydawała się Io co spowodowane było bliskością jasnej planety, chociaż jej wielkość gwiazdowa według stellarium była większa niż Kalisto i Europy.

Od lewej Kalisto, Ganimedes, Io, Jowisz, Europa

Jowisz(02_10.2022).thumb.jpg.4bb4a2ee180f4768ad43a7deaaf994b9.jpg

Edytowane przez [email protected]
  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też spoglądałem na Jowisza przez 10x50, jednak z pamięci określenie który księżyc jest który raczej nie wchodziło w grę ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Wczoraj też spoglądałem na Jowisza przez 10x50, jednak z pamięci określenie który księżyc jest który raczej nie wchodziło w grę ? 

Pobawię się w identyfikację Ganimedesa przez lornetkę w tym miesiącu. Jego jasność jest około 0,5 magnitudo większa niż pozostałych trzech. Oczywiście dużo będzie zależało od aktualnego ustawienia satelitów Gazowego Olbrzyma. Na razie 1-0 dla mnie ? . I jeszcze jedna ważna sprawa, a mianowicie nie znam na pamięci czasów orbitowania księżyców i jak wygląda  sprawa z ich rezonansami ( nie mam pamięci do cyferek ? ) więc obserwacje będę opierał tylko na jasności obiektów .

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.10.2022

Ja - Ganimedes ( 2: 0 )

Szybkie spojrzenie na wschodzącego Jowisza ( około 19.00 ) przez kuchenne okno. Tym razem przez lornetkę widać było trzy księżyce galileuszowe. Każdy prezentował inną jasność więc postawiłem na najbliższego sąsiada Gazowego Olbrzyma. Swój wybór potwierdziłem jeszcze z tym co pokazywało stellariu.

Od lewej : Kalisto , Europa , Ganimedes , Jowisz ( Io tranzytowała na tle tarczy Jupitera ale przez lornetkę tego nie widziałem )

Jowisz(04_10.2022).thumb.jpg.48aee78b1fbb61b990b51136d273041b.jpg

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

05.10.2022

Ja - Ganimedes ( 3 : 0 )

Chociaż na niebie snuły się jakieś cirrusy to Ganimedes i tym razem nie zdołał się ukryć przed oczami uzbrojonymi w Aculona 10x50. Wydaje mi się nawet że im gorsze warunki panują tym łatwiej jest odróżnić Ganimedesa od pozostałych księżyców. 

Od lewej : Kalisto , Io , Jowisz , Europa , Ganimedes

Jowisz(04_10.2022).thumb.jpg.6760d1c5351ecda218e5d22e4ea0769b.jpg

 

  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół godziny temu spojrzałem przez okno - jakieś cirrusy się snują, ale widać nocne niebo i kilka gwiazd. Wyszedłem więc na dwór z lornetką 10x50 i wycelowałem w Jowisza. Podobnie jak w Twoim przypadku nie sprawdzałem wcześniej rozmieszczenia księżyców, tylko starałem się wyłapać samodzielnie Ganimedesa. Jaka była radość kiedy po sprawdzeniu w SkySafari okazało się, że dobrze wytypowałem jego położenie ?

Faktycznie jest jaśniejszy, minimalnie, ale jednak i można to dostrzec. Nie wiem na ile to wyobrażenie, ale wydawało mi się jeszcze, że Io dawał delikatnie pomarańczowy odcień - możliwe? ? 

  • Like 4

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Faktycznie jest jaśniejszy, minimalnie, ale jednak i można to dostrzec. Nie wiem na ile to wyobrażenie, ale wydawało mi się jeszcze, że Io dawał delikatnie pomarańczowy odcień - możliwe? ?

Różnica w jasności jest do wyłapania. Przez teleskop jest trudniej według mnie. Co do Io, to też odniosłem takie wrażenie . Ty dysponujesz lepszą lornetką więc obrazy ,które daje są na pewno bliższe prawdzie .

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za inspirację, człowiek tyle razy widział te księżyce w 10x50, ale nigdy w taki sposób, teraz już zawsze będzie inne spojrzenie ? 

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)