Skocz do zawartości

Wszechświat w 10x50


Rekomendowane odpowiedzi

06.10.2022

Ja - Ganimedes ( 4-0 )

Dzisiaj bez grafiki.

Niebo było jeszcze niebieskie. Jowisz dopiero co się pokazał. Ganimedes błyszczał najdalej na prawo od planety. Io i Europa pokazały się między nim a Jowiszem. Po drugiej stronie znajdował się Kalisto ( tak pokazało stellarium ) ale dla 10x50 pozostał w ukryciu. Było jeszcze na niego za jasno. 

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest fajne! Przed chwilą sam spróbowałem zgadnąć, ale okazuje się, że to żadna zgadywanka - Ganimedes jest wyraźnie jaśniejszy od pozostałej trójki. 

Przynajmniej w powiększeniu 48x.

Edit: w 10x50 różnica też widoczna, ale już nie tak wyraźnie (tym większy szacun @[email protected]). Dziś z pewnością pomogło skrajne położenie Ganimedesa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2022 o 21:07, Panasmaras napisał:

Ale to jest fajne! Przed chwilą sam spróbowałem zgadnąć, ale okazuje się, że to żadna zgadywanka - Ganimedes jest wyraźnie jaśniejszy od pozostałej trójki. 

Przynajmniej w powiększeniu 48x.

Edit: w 10x50 różnica też widoczna, ale już nie tak wyraźnie (tym większy szacun @[email protected]). Dziś z pewnością pomogło skrajne położenie Ganimedesa.

Wydaje mi się że lornetkowe powiększenie jest najlepsze do porównania jasności księżyców Jowisza. Są one wtedy blisko siebie i ocena ,który "świeci najmocniej" jest łatwiejsza. Po udanej próbie z lornetką , patrzyłem też przez teleskop , ale w mojej ocenie różnica była trudniejsza do wyłapania. Co do bliskości Ganimedesa w stosunku do planety to na pewno masz rację , na drugiej grafice jednak Ganimedes był najbliżej Jowisza a i tak był w mojej ocenie najjaśniejszy. Żeby było ciekawiej moje obserwacje prowadziłem za każdym razem z kuchni przez okno. Nie były to długie analizy , minuta wystarczyła i trafiłem 4 na 4. Pobawię się jeszcze tak puki Jowisz wieczorem zagląda do mojej kuchni ??

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

09.10.2022

Ja - Ganimedes ( 5- 0 )

Bez problemu trafiony . Mimo choroby jaka mnie dopadła oraz wczesnej godziny obserwacji. ( 18.40 ) nie było najmniejszego problemu z identyfikacją. Chociaż okno w kuchni coraz bardziej brudne Ganimedes znów błyszczał najjaśniej ?

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.11.2022

Ja-Ganimedes ( 6-0 )

    Wieczorne spotkania z Jowiszem i jego czterema najjaśniejszymi księżycami stały się tradycją. Za każdym razem, kiedy nie przeszkadzają chmury celuje 10x50 w stronę gazowego olbrzyma. Robię sobie podparcie z kartonu od jakiejś wody leczniczej "piwniczanka" i z zaciekawieniem patrzę w stronę jasnego punktu. Czy uda się tym razem ? Jak ustawiły się : Ganimedes, Io, Europa i Kalisto ?

    Około 19.00 spojrzałem na wschód. Jowisz wznosił się na nieboskłonie w towarzystwie swoich "kochanków", ale to mogłem stwierdzić dopiero po użyciu Nikona. Po spojrzeniu przez dwa 50-milimetrowe obiektywy, najdalej na lewo świecił Ganimedes, z kolei najdalej na prawo od planety delikatnie mrugała Kalisto. Takie były moje typy po pierwszych sekundach obserwacji. Ganimedes wydawał się bardzo jasny, aż za jasny - pomyślałem. Ale takie były moje typy. A co z Io i Europą ? Stelarium prawdę ci powie. Po analizie siedziałem z lornetką zamontowaną na statywie i patrzyłem co się tam "wyprawia". Kolisto pozostawiona sama sobie po jednej stronie planety delikatnym pobłyskiwaniem dawała znać o swoi istnieniu. Z drugie strony Jowisza ( bardzo blisko ) znajdowała się Io ( to dopiero zauważyłem po analizie w stelarium i wnikliwemu wpatrywaniu się w okulary ). Natomiast Ganimedes był tak blisko Europy że nie byłem ich w stanie rozdzielić za pomocą 10x50 ( stąd ta jasność ! ). Obserwacje przez okno nie pozwalają na uzyskanie idealnej ostrości więc po paru minutach walki z pokrętłem odpuściłem sobie próbę ich rozbicia.

Od lewej : Ganimedes wraz z Europą, Io, Jowisz, Kalisto

Jowisz(11_10.2022).thumb.jpg.d0444baa22c9e3e1855ab6d62ad96dd2.jpg

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.10.2022

Ja - Ganimedes ( 6 : 1 )

Tym razem porażka. Wpatrywałem się w 10x50, i widziałem tylko jednej punk po zachodniej stronie planety. Dłuższe wpatrywanie się spowodowało że blisko Jowisza zauważyłem jeszcze jeden księżyc, którego nie do końca byłem pewien. Podczas poprzednich obserwacji byłem pewien wyboru za każdym razem, tym razem strzelałem. Po analizie w programie wszystko stało się jasne. Najbliżej tarczy planety znajdowała się Io , która tego wieczora była niedostępna dla Nikona. Kawałeczek dalej świecił Ganimedes ale kuchenne okno tworzy refleksy, więc nie byłem pewien jego obecności. Jedynie Kalisto była oczywista w obserwacji. Europa chowała się za Jupiterem. 

A to moje kuchenne stanowisko.

Nikon Aculon 10x50 + K&F Concept z głowicą kulową + okno ?

IMG_20221012_181520.jpg.0f9eed8754b1d060f3627f571d083f53.jpg

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13.10.2022

Ja - Ganimedes ( 7:1 )

Dzisiaj wszystkie księżyce ułożyły się po zachodniej stronie planety. Ganimedes wyróżniał się jasnością i już po kilku sekundach byłem pewien wyboru. Stwierdziłem też trafnie że ostatni księżyc to Kalisto z najsłabszym blaskiem. 

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.10.2022

Ja - Ganimedes ( 7 : 2 )

Kolejny nietrafiony typ. Tym razem oszukały mnie Europa do spółki z Io. Przez pierwsze dwie minuty typowałem prawidłowo, jednak im dłużej wpatrywałem się w Jowisza za pomocą 10x50 tym bardziej byłem niepewny decyzji. Ostatecznie jaśniejszy wydawał się być jedyny punk po wschodniej stronie. Jak się okazało były to Europa i Io , które tego wieczoru niemal ocierały się o siebie. 

Od lewej Io, Europa ( nie do rozdzielenia za pomocą 10x50 ) , Jowisz , Ganimedes , Kalisto

Jowisz(14_10.2022).thumb.jpg.2a9dc84600643682d92c63a0025293ad.jpg

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.10.2022

Ja - Ganimedes ( 9:2 )

Tym razem obserwowałem nieco później niż zazwyczaj bo około 21.00. Wszystkie księżyce świeciły po obu stronach Jowisza . Ganimedes wyróżniał się jasnością i nie było najmniejszego problemu z jego identyfikacją. 

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozpoczęcie nowego tematu, bo wątek ma potencjał 🙂 Dziś też będę próbować 🙂 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Proponuję rozpoczęcie nowego tematu, bo wątek ma potencjał 🙂 Dziś też będę próbować 🙂 

A masz pomysł na ładny zwięzły tytuł ? Po tych nastu próbach będę miał kilka spostrzeżeń. I mam dla Ciebie propozycję - spróbuj zidentyfikować wszystkie księżyce przez jedną i drugą lornetkę.  

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17.10.2022

Ja - Ganimedes ( 10:2 ) 

Kolejny "pojedynek" z , którego wyszedłem zwycięsko. Jeden z wniosków jest następujący - kiedy widoczne są wszystkie księżyce, Ganimedes jest nie do pomylenia ( przynajmniej dla mnie 🙂 ).

Od lewej: Ganimedes, Kalisto, Jowisz , Europa, Io.

Jowisz(16_10.2022).thumb.jpg.be1e39ecf3f0e7d1e20373b7ab397015.jpg

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek po prostu "Księżyce Jowisza" 🙂 

Co do obserwacji - wczoraj podszedłem do tematu z APM 25x100 ED, udało mi się dobrze wytypować Ganimedesa i Io. Ganimedes był wyraźnie jaśniejszy, a Io miał nieco pomarańczowy odcień. Europa i Kalisto jak na razie są dla mnie identyczne, więc ich nie ruszam 😉 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, [email protected] napisał:

17.10.2022

Ja - Ganimedes ( 10:2 ) 

Kolejny "pojedynek" z , którego wyszedłem zwycięsko. Jeden z wniosków jest następujący - kiedy widoczne są wszystkie księżyce, Ganimedes jest nie do pomylenia ( przynajmniej dla mnie 🙂 ).

Od lewej: Ganimedes, Kalisto, Jowisz , Europa, Io.

Jowisz(16_10.2022).thumb.jpg.be1e39ecf3f0e7d1e20373b7ab397015.jpg

Też poszalałem wieczorem z księżycami Jowisza metodą obserwacji "z ręki", bo nie chciało mi się taszczyć statywu. Drgania a pewnie też i bliskość Jowisza uniemożliwiły dostrzeżenie Io, ale resztę widziałem wyraźnie: Ganimedes nieco poniżej i na lewo od Europy, a jeszcze dalej - nieśmiało błyszcząca Callisto.

Poza tym zaliczone: M8 (ledwo widoczna z powodu kiepskiego seeingu), M22 (to samo, co z Laguną), M31 (ta akurat była ostra jak brzytwa), chichotki i szczęśliwa gromadka sióstr, czyli Plejady, których konfigurację na własny użytek nazywam Wózkiem Dziecięcym. Do tego wszystkie gazowe olbrzymy, Melotte 20 oraz kij golfowy. Próbowałem też złapać (po raz pierwszy) M33, ale się nie udało, choć dokładnie wiedziałem, gdzie należy patrzeć. Miałem jeszcze zaczekać na wschód Marsa, Hiad i trio Woźnicy, ale tymczasem napłynęły chmury i trzeba było się zwijać.

Pierwsza sesja tej jesieni zaliczona.

  • Like 5
  • Thanks 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawienie widoku w okularze teleskopu czy lornetki to nie taka prosta sprawa. Dobrze że na FA są czujni i doświadczeni astro amatorzy tacy jak @polaris. Moje ostatnie lornetkowe grafiki są nieco zbyt optymistyczne ( przesadzone 😅 ) . Wynika to z faktu że chciałem przedstawić pewien schemat a nie oddać widok w lornetce jeden do jednego. Doświadczony obserwator wie czego można się spodziewać patrząc przez różne sprzęty. Ktoś kto rozpoczyna zabawę z astro może zostać wprowadzony w błąd - a tego bym nie chciał. Dlatego tak ważne jest aby przed zakupem pierwszego teleskopu/lornetki spotkać się z kimś doświadczonym, kto pokaże nam czego możemy się spodziewać, patrząc przez amatorski sprzęt. Nawet najlepsza grafika , czy symulacja nie pokaże nam tego co sami zobaczymy w okularze. @Paweł Sz.  w swojej ostatniej relacji napisał takie zdania : "W końcu udało mi się dostrzec zarys Mgławicy Merope NGC 1435. To pojaśnienie stanowi dla mnie nie lada zagadkę jeśli chodzi o obserwacje wizualne. Niebo tej nocy nie było idealne, a mimo to mgławica wyłoniła się z tła. Bywały przecież noce z lepszymi warunkami, a pojaśnienia nie było. A może po prostu po czasie nauczyłem się wyłuskiwać z tła takie detale?" Co pokazuje że nasze postrzeganie zmienia się wraz z nabieranym doświadczeniem. Coś co na początku jest nie do zaobserwowania z czasem staje się niemal oczywiste. 

Poniżej próba nieco lepszego oddania widoku Jowisza w lornetce 10x50. Nieco lepsza nie znaczy doskonała 😉.

jw.thumb.jpg.dc166718e6d68f81dfa1f980eba235cf.jpg

  • Like 7

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odkąd sprawdziłem na Wikipedii jasności poszczególnych księżyców galileuszowych, nie dawało mi spokoju identyfikowanie samego Ganimedesa. Kolejnym krokiem była identyfikacja Kallisto, słabszej o 1 mag od Ganimedesa. Kilkukrotnie się przekonałem, że kontrast jest wystarczająco wyrazisty, a wskazać ją nie jest ani trochę trudniej niż samego Ganimedesa. A potem pozostaje wybadać, który z pozostałych dwóch satelitów jest jaśniejszy (Io jest o 0,3 mag jaśniejsza od Europy).

Dzisiejsza próba w 8x42 pozwoliła mi poprawnie wskazać całą czwórkę. Może było w tym trochę farta, ale jednocześnie spodziewam się, że w powiększeniach 20+ będzie łatwiej.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj w 25x100 dobrze wytypowałem Ganimedesa i Io. Celowo ściąłem aperturę do 50mm, co dało mi źrenicę 2mm. Dzięki temu sam Jowisz był wyraźniejszy, nie oślepiał i z łatwością pokazał dwa pasy. Księżyce też były bardziej stonowane przez co nie było problemu z ich identyfikacją 🙂

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Sz. , @Panasmaras fajnie że obserwacje Jowisza łączycie z  identyfikacją księżyców. Myślę że dostępność różnego rodzaju aplikacji spowodowała pewnego rodzaju "pójście na łatwiznę" . Aplikacje to nie jest zło ale czasem warto dać coś od siebie. Po za tym tak bardzo zająłem się tym tematem że utrwaliła mi się kolejność księżyców oraz ich odległość od Jowisza. Może to mało życiowa wiedza ale  w głowie takiego astroamator jak ja zawsze coś tam zostanie 😁.

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)