Skocz do zawartości

2' - dwu stopowy Newton


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że robota pali się wam w rękach :)

Możecie podać kilka parametrów teleskopu jak ogniskowa, wielkość LW czy choćby waga LG? :)

Parametry:

ogniskowa: 2600

Lustro główne: 600mm,  dokładność wykonania 1/9 lambda,  waga 25kg

Lustro wtórne: 101,6mm


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Ja dodam ,że po złożeniu wszystkich elementów, wg szacunkowych wyliczeń skrzynia z lustrem głównym będzie ważyła około 45kg (to jest najcięższy element do przenoszenia przy przewożeniu i składaniu teleskopu).

Cały teleskop będzie ważył około 73kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To porównanie dopiero robi wrażenie - na zlotach w Zatomiu do momentu powstania Pablitusa, Twoja 16 - stka była kolosem w czarnej szacie  :o

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się dziwiłem, że Heniu Taurusa sprzedaje. Jeszcze od pierwszych zlotów w regionie u Wiecha zawsze nieodłącznym był Heniek i jego Taurus ;). Teraz już widze dlaczego ;).  Ciekawe tylko jak takie monstrum się spisze pod naszym niebem. Żeby się nie okazało, że w tym kraju nie ma nieba dla ludzi z waszym teleskopem ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero porównanie podstaw teleskopów pokazuje jak ogromna jest konstrukcja, którą składacie.

SUPER Panowie!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ,widziałem 16" zabrałem.Zapomniałem zapytać  ,jak nazwą swoje działo.Tak mi się sokjażyło że może HSS Teleskop.tz-Henio ,Statek ,Sagi.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwy powalające  :D

Szczególnie  Sagoheńkostat  :D

Brakuje jeszcze Piotra (Piotr jest czwartym uczestnikiem projektu) , no i Sagopietroheńkostat będzie trochę za ciężkie :)

A tak poważnie mamy nazwę roboczą dla niego: Sowa. Jeżeli nie wpadniemy na lepszy pomysł to pozostanie Sowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To my tu sobie języki łamiemy, a tu jak z historycznymi kolorami Forda - wszystkie dostępne - pod warunkiem, że będzie to kolor CZARNY  :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sowa" wydaje się bardzo adekwatną nazwą,

bo ptak ten jest zwierzęciem nocnym o doskonałym wzroku,

określenie jest krótkie i po polsku,

jednym z możliwych skrótów byłoby: "System Obserwacji Wielce Odległych" lub "...Wielkich Obiektów",

no a poza tym sowa jest symbolem mądrości  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Karlik" dlatego jest "Karlikiem" bo to chłopak ze śląska więc  może szukaj jakiejś  nazwy lokalnej.

A tak w ramach OFF-u rozmawiamy w naszym śląskim gronie o "Honoratce" 75cm ciekawe czy dogadamy bo nikt nam nie chce zrobić odpowiedniego lustra za rozsądne pieniądze.To znaczy takie lustro żeby ogniskowa nie miała 340 cm. tylko np;270 cm. choć ja wolał bym jeszcze mniej :)

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koza tez jest zwierzęciem teoretycznie żerującym o zmroku  ;)

Owszem  8), koza jednak w przeciwieństwie do sowy zadowala się w ramach swojej konsumpcji przedmiotami nie wymagającymi super widzenia

(nie mylić z sokolim wzrokiem, ten działa głównie w dzień). Trawa, siano, płot i gatki gospodarza na nim jako strawa nie wymagają super percepcji fotonów.

Można jednak zmienić konwencję stosując antytezę, że to właśnie koza jest symbolem mądrości i dodatkowo dobrego widzenia  8)  ;)

Nazwę SOWA sugerowałbym Twórcom Projektu jako trafioną (nie pozostała obojętną, w marketingu to sukces :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzę genezę nazwy Sowa.

Sowa to jacht Heńka i Piotra. Czasami zdarza mi się na niej pływać.

Na Sowie odbyło się spotkanie, na którym podjęliśmy wspólną  decyzję o budowie.

Sowa widzi w nocy.

Na www.sowa.szczecin.pl można zobaczyć "pływającą"  Sowę, a tu zamieszczam fotkę z rejsu 30 września 2012 (Heńka nie ma bo robił zdjęcie)

 

post-118-137699923568_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywę trzeba zawsze gdzieś odkładać. 

Przy zakładaniu takiej dużej pokrywy, czy to okrągłej czy kwadratowej jest ryzyko dotknięcia rogiem czy brzegiem pokrywy do zwierciadła (zwierciadło jest tylko 7 cm pod pokrywą). 

Stąd klapy, przy których nie ma ryzyka uszkodzenia lustra podczas zakładania czy zdejmowania pokrywy. Jeżeli chodzi o zasłanianie światła bocznego to będzie dodatkowa "sukienka" z jakiegoś sukna na całym stelażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję projektu przechodzącego z zamysłu w byt realny!

Czuję pewnego rodzaju lęk przed oglądaniem Sowy na żywo. Nie mówiąc już o zerkaniu przez nią w niebo  :D

Czy księżyc w pełni widziany przez ową Straszliwą Sowę może zostać pomylony ze Słońcem?

Czy owa Sowa Straszliwa nie zostanie pomylona z instalacją militarną obrony przeciwrakietowej?

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)