Skocz do zawartości

2' - dwu stopowy Newton


statek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 136
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Będą rozbijać butelkę szampana o lustro:D

Nie, o burtę się rozbija według morskiego ceremoniału - nie o serce jednostki - dopasują więc jakiś element zewnętrzny  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Panowie jeszcze raz GRATULACJE. W Zatomiu nie odpuszczę i na pewno oko do okularu przykleję.

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Panowie jeszcze raz GRATULACJE. W Zatomiu nie odpuszczę i na pewno oko do okularu przykleję.

pzdr.

Szymon

Ja sobie chcę teraz wyobrazić Kwintet Stefana przez to lupsko i nie mogę  ;D!

Ale jaką fajowską reklamówką dla zlotu to jest -  taki monster....! 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :)

Łukasz ochrzcił go symbolicznie szampanem a butelki raczej nie planowaliśmy o niego rozbijać :)

Alien, kolejne spotkanie pewnie będzie w tygodniu (może wtorek, środa) tak więc przed Zatomiem pewnie będzie okazja.

Może i głupie pytanie ale czy bedzie można robić fotografie przez te cacko :D ?

Jeżeli astrofotografia to tylko Księżyc, no może jakiś avik planet, nic innego nie wchodzi w rachubę i w tej chwili tylko w projekcji okularowej.

Żeby robić fotki w ognisku głównym musielibyśmy przygotować oddzielny zestaw rurek stelaża, krótszy o parę centymetrów.  Na razie raczej tego nie planujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chcę teraz wyobrazić Kwintet Stefana przez to lupsko i nie mogę  ;D!

Ale jaką fajowską reklamówką dla zlotu to jest -  taki monster....! 8)

Wczoraj przy naprawdę marnych warunkach obserwacyjnych patrzyliśmy miedzy innymi na M57 i wydajemy mi się że widziałem delikatny kolor: żółtą obwódkę i niebieskie wnętrze, Tadek też widział kolor, natomiast Heniek stwierdził że chyba za dużo wypiliśmy  :P, nie mogę się doczekać obrazów które Sowa pokaże pod ciemnym niebem...


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny i wielki :D Za parenaście lat to pewnie będzie podstawa astroamatora jak teraz 8".

A tak na marginesie to nie myśleliście o tym, żeby dać jako szukacz powiedzmy syntę 6"? Bo ten szukacz taki mały troszkę przy tym... :D

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zaproszeniu Konstruktorów Sowy dla pozostałych astro?amatorów z okolicy

pojawiłem się na udeptanej wieloma spotkaniami łączce w okolicy Glinnej.

Już dojeżdżając do miejsca spotkania z odległości kilkuset metrów  widać było majestatyczny kształt

dwu-stopowego teleskopu o  3?metrowej wysokości. Było jeszcze jasno.

Warunki atmosferyczne okazały się trudniejsze niż się spodziewaliśmy, najpierw pojawiła się Vega,

Statek zlokalizował Trójkąt Letni, widać było księżyc po jego wschodzie, seeing słabiutki, zachmurzenie praktycznie 90%.

Apetyt na  obrazy z tego teleskopu kazał nam wytrwać oczekując na polepszenie warunków, mimo tnących komarów.

Transportu tego monstrum nie widziałem (pewnie niełatwy), złożenie stelaża wymaga co najmniej 3 osób, podobnie kolimacja.

Heniu dokonał jej szybko, dokładnie i precyzyjnie wydając polecenia koledze na dole teleskopu operującemu nastawem LG

i na górze spoglądającemu w jego centralny znacznik. Pierwsze widoki jakie się pojawiły potwierdzają wartość tej konstrukcji.

Obserwując wcześniej przez 16kę Henia muszę przyznać, że kierowanie i śledzenie obiektów z tak dużego teleskopu

jest naprawdę łatwe, pewnie przez rozwiązania konstrukcyjne typu teflon na prowadnicach z dodatkowym smarowaniem

i precyzję wykonania + wyważenie. Cała konstrukcja sprawia wrażenie naprawdę solidnej, wykończenie super estetyczne.

Nawet jeśli ktoś pomyśli, że te pozytywy wynikają z chęci, aby chłopaki dali mi znów popatrzeć:

tak, to też prawda, te widoki są niesamowite :)

Widok Albireo (beta Cygni, ß Cyg) ? w Łabędziu z doskonale i znacznie oddzielonymi dwoma składnikami

oraz pomarańcz składnika A i niebieska barwa składnika B oraz Mizar i Alkor w Wielkim Wozie:

widok przepiękny i dopiero budujący apetyt na złożone strukturalnie DSy. Księżyc obserwowany nisko,

przez chmury i w fazie 0,68 a dał niesamowitą ilość szczegółów.

Tak jasny, że po oderwaniu oka od okularu widziałem go jeszcze dobre 2 minuty.

Na niebie pojawiły się po zachodniej stronie błyski. Wtedy w ramach tej małej inauguracji nowego sprzętu

przyszedł czas na szampana. Spotkanie zacne jak zwykle, fajnie, że wśród obecnych Konstruktorów:

Henia, Statka, Sagiego który dojechał mimo przygotowań do zaobrączkowania :) oraz obecnego Roberta

był Alien, któremu mogłem podziękować za tutoriale z jego strony, z których notorycznie korzystam.

Jestem pewien, że każdy z Forumowiczów będzie przy najbliższej możliwej okazji chciał ją zobaczyć

a nawet zajrzeć w jej głąb, naprawdę warto. Konstrukcja optyczna: lustro główne, wtórne

i w wyniku jego rozmiarów niewielka obstrukcja, precyzyjny wyciąg, rewelacyjny okular 20 mm a powiększenie ponad 130x

i planowany przez kolegów foto-wizualny korektor komy, filtry i stabilna drabinka -

tego właśnie spodziewałem się po przygodzie z astronomią, myśląc, że zobaczę wszechświat jak widzi go HST.

Pamiątkowe fotografie ( najpierw całe towarzystwo naświetlałem lampą błyskową myśląc, że samo zacznie świecić w ciemności -

reakcja Sagiego na 3ciej fotce :)  ) , niestety nie uwzględniają należycie ogromu ubranej w czarną sukienkę Sowy.

Usprawiedliwię się: obsługę Eosa 600 opanowałem nieco tylko z poziomu komputera, z definicji to ma być narzędzie do astrografii.

A raczej skromniej, astrofotografii. Alfa była  prostsza lub doświadczenie większe.

Fotografie oraz opis zdarzeń, jakie nastąpiły po północy zamieszczam za jakiś moment w nowym wątku,

na który sobie pozwolę: "grom z ciemnego nieba". Dla mnie doświadczenie niezwykłe...

PS. podziękowania

post-1120-137699930582_thumb.jpg

post-1120-137699930616_thumb.jpg

post-1120-137699930646_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz gratuluję zrealizowania projektu Panowie! Wasz teleskop będzie "perełką" na naszym Zlocie! Już nie mogę się doczekać obrazów z "Sowy" to  będzie jak  moc mojego lutra + support synty 8" ;D ,  specjalnie sporządzę  listę obiektów, które są dla mojego sprzętu nieosiągalne i spróbuję je zrealizować przy waszym telepie!!!!

Pozdrawiam Serdecznie Ignis!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy za gratulacje.  :)

(..) Już nie mogę się doczekać obrazów z "Sowy" to  będzie jak  moc mojego lutra + support synty 8" ;D (..)

Bardziej właściwe jest porównanie powierzchni, a wtedy potrzebny jest support pięciu synt.  ;)

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy za gratulacje.  :)

Bardziej właściwe jest porównanie powierzchni, a wtedy potrzebny jest support pięciu synt.  ;)

Wiem , wiem to żart był przecież  ;D , sówka zbiera światło efektywniej niż inne mniejsze t telepy proporcjonalnie z kwadratem promienia tego mega lustra

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)