Skocz do zawartości

Dobson 10" - wybór okularów - przemyślenia


luka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
temat wielokrotnie poruszany. Proszę o poradę odnośnie okularów. Sprzęt, którym dysponuję to Dobson 10" rozsuwany. Mieszkam pod Wrocławiem, więc ciemno nie jest. Czasami będę wyjeżdżał kilkadziesiąt kilometrów dalej. Chcę kupić komplet okularów. Jeden raz, ale na lata. Jeżeli chodzi o pieniądze, jestem skłonny wydać więcej niż mniej, ale muszę być pewien, że to ma sens.
Przekopałem "cały" internet, fora itd. Zapoznałem się z wieloma opiniami, analizami... Jakieś zdanie sobie wyrobiłem. Generalnie celuję w szerokie pole widzenia przy dłuższych ogniskowych. Mój wybór padł na:

1. Okular o krótkiej ogniskowej (Jowisz/Saturn/Mars).

Pierwsza opcja: Explore Scientific 82st 6,7mm.

Druga opcja: Okular Baader Hyperion 8 mm 2/1,25".

Trzecia opcja: Vixen NLV 6mm.

Czwarta opcja: Okular lantanowy Vixen LVW 8 mm


2. Luminos 82st 10mm.

 
3. Explore Scientific 82st 14mm bądź Luminos 82 15mm, bądź Okular Baader Hyperion 13 mm 2/1,25"

4. Explore Scientific 82st 25mm  bądź  Okular Baader Hyperion asferyczny 31 mm 2/1,25" - > tylko czy ten Hyperion 31mm ma sens przy moim niebie?

Mam również pytanie odnośnie szerokiego pola widzenia.
W specyfikacji Hyperiona znalazłem taki opis: Optymalne własne pole widzenia wynoszące 68 stopni, największe dostępne dla nieruchomegooka ludzkiego. Całe pole widzenia pozostaje widoczne pomimo lekkich mimowolnych ruchówgłowy obserwatora, których po prostu nie da się uniknąć. Pola widzenia ponad 80 stopniwystępujące w wielu innych systemach okularowych mogą wydawać się bardzo zachęcającena papierze, ale o tym, że zachodzi wtedy potrzeba aby obserwator usilnie utrzymywał okodokładnie w osi optycznej wspomina się bardzo rzadko, jeśli w ogóle. Irytujący efekt "fasolek",przekleństwo wielu systemów okularów ultraszerokokątnych, w ogóle nie występuje u Hyperiona.

Prawda to? Czy doświadczeni koledzy mogą się w tej kwestii wypowiedzieć?

 

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

Serdecznie pozdrawiam,

Luka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej będzie spiknąć się z kimś z okolicy na jakieś wspólne obserwacje, popatrzeć przez różne sprzęty i wyrobić sobie zdanie. Są jakieś klasyki do obserwacji typu Nagler 31mm czy ES 20mm 100 stopni, ale i tak każdy widzi inaczej i zwraca mniej lub bardziej uwagę na różne cechy i wady obrazu. Dla kogoś kalafiory przy brzegu pola widzenia są nie do przyjęcia, a komuś innemu okular dyskwalifikują fasolki przy nieosiowym patrzeniu. 

Dlatego jak tylko masz możliwość wspólnych obserwacji, to bym zachęcał ?

25 minut temu, luka napisał:

W specyfikacji Hyperiona znalazłem taki opis: Optymalne własne pole widzenia wynoszące 68 stopni...

Na opisy producenta dyskredytujące inne marki patrzyłbym bardzo lekkim okiem ? 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest lx 9 i 7 mm, dobrze skorygowane, wygodne szklo

es 14 nie jest najbardziej udany z serii, 18 zdecydowanie lepiej 8.8 tez dobry, tak to dodaj do listy lvw, delosy, delite, radiany ngler

z szerokich to szukaj 30mm i wiecej - polecam tego apm/altair 30 uff co mam, na moje oko lepszy obraz niz np w ethos 21,  niestety mniejsze pole wlasne, no ale cena dobra

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako były posiadacz Gso 10 mm  i  okularów Es 82 stopnie. Najbardziej  mi pasowały ES 11 mm i 14  mm.  Ja miałem na odwrót ES 18 mm był najmniej komfortowy. Widzę że ostatnio jest coraz więcej podzielonych zdań co do Esów. Chyba spada poziom kontroli jakości Okulary es 6,7 8,8 11 i 14 miałem jeszcze kupione w Polsce przed wysypem na Ali express w niebieskich pudełkach. Esa18 kupiłem już po wysypie ich na Alii, ale też w Polsce. On już trochę odstawał jakością wykonania od pozostałych obraz dawał ok ale to ER takie że wklejałem oko w okular. W Esach nie da się objąć okiem całego pola, ale mi to nie przeszkadzało i po przesiadce z litowych okularów na Esy jest efekt wow. Hyperiona 8 mm miałem  i dawał ciemny obraz w porównaniu do Es 8,8 mm . Do takiego F5 to raczej słabe okulary. Z krótkich to vixeny na duże powiększenia do planet LV, NLV, SLV,  Tu raczej ogniskowe dobiera się inwidualnie ktoś lubi oglądać planety że źrenicą wyjściową ok 0,9 mm ktoś inny z 0,5 mm. Z szerokich okularów to mam do tej pory es 24 mm 68 mm raczej  z powodu miejskiego nieba oraz że wersja 82 stopnie to taki granat ważący ok 1 kg. Miałem Luminosa 23 mm 82 stopnie i to duże pole rozjaśniało bardzo obraz całości w porównaniu do Es24 mm Jak masz kitowca 25 i już masz w nim jasne tło to nie pakowałbym się w na początku w drogi okular długoogniskowy. Poziom wyżej od wymienionych przez Ciebie okularów to będą Maorfeusze baadera. Jeśli masz dylemat czy es 11 czy 14 to pomyśl o Morfeuszu 12,5. mm  

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GSO 10" i mogę polecić Morpheusze 12,5mm oraz 17,5mm. Moim zdaniem to rewelacyjne okulary z komfortowym ER i szerokim polem 76°.

Używam jeszcze ES 28mm 68° oraz Es 8,5mm 82°. Zasadniczo to wystarczy.

W ostatnim czasie często obserwuje z nasadka bino WO + 2 Morpheusze 17,5mm ale to wymaga przesunięcia lustra głównego.?

 

 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko, skoro piszesz, że chcesz kupić raz, a na lata to dla mnie Morpheusze są niezbędnym minimum.

Jakość zbliżona do Naglerów za 60-70% ceny.

Natomiast nie wiem jak zaawansowanym obserwatorem jesteś i jakim się staniesz. Być może jakość ES nigdy nie będzie Ci przeszkadzać i będziesz zawsze zachwycony. Dla mnie są niewystarczające...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dzięki za odpowiedzi, mam nad czym myśleć. ? Widzę, że Morfeusze są bardzo mocno polecane.

Raczej zdecyduję się na Morfeusze w wersji 12,5mm oraz 17,5mm.

 

Do zastanowienia jest Altair 30mm (polecany tutaj) czy ES 28mm 68st?

 

Z krótką ogniskową mam dylemat.  Okular lantanowy Vixen LVW 8 mm czy Morfeusz 9mm? Generalnie rozchodzi się o kwestię powiększenia i jak często będę z takich powiększeń korzystał przy obserwacji Jowisza czy Saturna. Zakładam, że Vixen NLV 6mm na początek należy sobie odpuścić z racji rzadkości korzystania w naszych warunkach.

Pzdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet używam ES 4,7 mm + ewentualny Barlow. Osobiście uważam, że ten okular "daje radę". Warto też pamiętać o dobrej jakości filtrach, zwłaszcza jeśli ogląda się w mieście lub blisko świateł.

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, luka napisał:

Cześć,

dzięki za odpowiedzi, mam nad czym myśleć. ? Widzę, że Morfeusze są bardzo mocno polecane.

Raczej zdecyduję się na Morfeusze w wersji 12,5mm oraz 17,5mm.

 

Do zastanowienia jest Altair 30mm (polecany tutaj) czy ES 28mm 68st?

 

Z krótką ogniskową mam dylemat.  Okular lantanowy Vixen LVW 8 mm czy Morfeusz 9mm? Generalnie rozchodzi się o kwestię powiększenia i jak często będę z takich powiększeń korzystał przy obserwacji Jowisza czy Saturna. Zakładam, że Vixen NLV 6mm na początek należy sobie odpuścić z racji rzadkości korzystania w naszych warunkach.

Pzdr.

 

W kwestii Morfeuszy to najpierw zalecałbym kupno jednej sztuki. W 10" pomiędzy 12.5 mm a 17.5 mm nie ma dużej przepaści zarówno w źrenicy jak i powiększeniu. Miałem oba i zostałem z 12.5 mm jako ten idealny do większości DS z doskonałą, jasną źrenicą wyjściową i odpowiednim powerem. To nie znaczy, że 17.5 mm jest zły bo jest mega ale mi power 100x lepiej pasował niż 70x. Dokupić zawsze można drugą ogniskową w razie co :) 

Druga rada, nie ma czegoś takiego jak kupno okularu na lata :) zawsze będziesz chciał spróbować innych szkieł, żonglerka gratami to znacząca część tego hobby, nie zamykaj się, że kupisz raz a dobrze i koniec tematu :).

Gdybym miał brać następną ogniskową i bardziej pod planety to byłby to Morfeusz 6.5 mm albo coś z TV jak Delos 6 mm. LVW 8 mm jest spoko ale odpada przy Morfeuszu, cenowo za to teraz są całkiem ok bo za 700 Morfeusza dzisiaj nie kupisz od tak a LVW się widuje. Ogniskowa 6 mm jest normalną i nie będziesz jej używał od święta, to tylko ~200x z 10", na Księżyc to często za mało a na planety optymalnie.

Ile osób tyle opinii ? 

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)