Skocz do zawartości

Teleskop podróżny


Black Star

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Szykuje się do zakupu teleskopu który mógłbym zabrać ze sobą na wakacje. Australia w tym roku niestety nie wypali, ale wyprawa na Kanary jest jest możliwa. 

Mam w głowie dwie opcje:

Skywatchera 120/600 

lub

Newtona 150/750 taki jak ten:

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Dobson-150-(N-150/750,-6-cali,-wersja-Heritage-/-rozsuwana)-teleskopy-6177.html

Generalnie Dobson jest cięższy ale ma też ciut większą moc. Do tego jest rozsuwany więc całkiem teoretycznie moje bino by zadziałało (chyba, z rozsuwaną 10'' działa)

Jako, że mam synte wiem co newtony potrafią i jakie są ich wady.

Refraktora nigdy nie miałem natomiast patrzyłem przez niego na jednych z obserwacji i obraz bardzo mi się podobał. Z tymże tu już bino nie zadziała. Będę też musiał dokupić katowke 2 cale. 

Niestety koniec sierpnia/wrzesień to okres gdzie nie zobaczę już Omega Centauri, Orion też jest schowany. Główną atrakcją będą więc okolice Antaresa, mgławica Laguna i Droga Mleczna. Czyli dość rozległe obiekty, ale też planety bo akurat Jowisz i Saturn będą ciągle ładne. 

Oba teleskopy są f5, więc dość jasne.  

Ciut bardziej skłaniam się ku refraktorkowi bo Newtona już mam. Do tego jest lżejszy. Mam AZ4 do tego. Ale obawiam się jak ten telep wypada na planetach - dużo gorzej jeśli w ogóle od tego Newtona? Dobson ma ciut większe powiększenie, a to może mieć znaczenie przy detalach na planteach. 

Chyba że macie inne propozycje.

Uprzedzając pytania: lecimy w kilka osób pewnie więc jedna osoba weźmie w podręczny tube a druga stojak z głowicą, trzecia walizkę z okularami. 

Będę wdzięczny za sugestie.

 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź jakies APO (EDka)

Heritage ładnie wyglada, ale to konstrukcyjna porażka.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem szczęśliwym posiadaczem SW 120/600 od mniej więcej pół roku i na prawdę miło zaskoczył mnie ten refraktor, sprzęt bardzo poręczny, niezbyt długa tuba, natomiast jakość obrazów na prawdę jest świetna (a obok zazwyczaj jest TV101 więc jest do czego porównywać ? ). Oczywiście oglądam nim DS i świetnie się spisuje, rozbija kulki takie jak M5/M3 i inne, bardzo ładnie pokazuje gromady otwarte (wg mnie gwiazdy bardzo ostre)/mgławice. Ostatnio powaliło mnie M51 i Veil z uhc. Do szerokich DS/przeglądu nieba mega fajna zabawka.

Co do AC - tutaj nie ma jakiejś tragedii, testowane było na najjaśniejszych gwiazdach takich jak Wega, Syriusz itp - AC się pokazuje, ale nie jest jebitna. Co do planet to miałem okazję oglądać tylko Marsa w styczniu - mega ładnie. Zachodzący księżyc (38% czy coś takiego) cudowny i nie widziałem AC.

Wielką zaletą jest na prawdę dobry kontrast, choć tutaj może być duża rola welurowego wyczernienia tuby, które zapewnił jeden z byłych właścicieli ( świetna robota!) 

Polecam.

PS sorki za ten przypadkowy post, nie wiem jak usunąć:(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym za innym kierunkiem ? Pewnie bierzesz statyw foto, do tego dobra lornetka 15x70, mniej gratów do zabrania i będziesz ją mógł też nosić w plecaku na jakieś obserwacje pleneru. Taki 120/600 czy Newton 150 raczej musiałbyś dać do bagażu rejestrowanego ,a wiadomo co się z nim dzieje. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o lornetce, nawet kolega Paweł mi to sugerował, i generalnie dostrzegam zalety takiego pomysłu. 

Z tymże:

- dostanie dobrej 15x70 jest bardzo ciężkie (myślałem o DO Extreme ale są niedostępne)

- planety będą malutkie bez detali

- jako plenerowej używam mojego Nikona 10x50, 15x70 z ręki już nie ma szans

- dopiero co kupiłem od ciebie filtr, chciałoby się pokorzystac ?

Jestem prawie pewien że dałbym radę zapakować 120/600 do podręcznego (mój brat już leciał z Makiem). Ale po twojej sugestii muszę się upewnić przy kupnie biletu.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej mało kiedy sprawdzają rozmiary plecaka, nie raz wchodziłem z większym ale tak oficjalnie to 70cm teleskop będzie za duży, więc zawsze minimalne ryzyczko ? Co do pleneru to myślałem o tym statywie co do nieba. Ciężko będzie pogodzić coś do planet i DS w rozmiarze kompakt, albo raczej drogo (APO).

EDIT: W sumie jakby zabrać 15x70 i Maka 102 i oba wieszać na statywie to byłby jakiś pomysł ?

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Black Star napisał:

Jestem prawie pewien że dałbym radę zapakować 120/600 do podręcznego (mój brat już leciał z Makiem).

Ja też leciałem z MAK-iem, ale on jest znacznie krótszy od 120/600. 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15365-jak-maczek-odwiedził-grecję/

Teraz na wyjazdy zabieram:

  • Statyw 
  • Głowica fotograficzna 
  • Lornetka 15x70
  • AT 72ED 

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mysleliscie zeby na miejscu pozyczyc sprzet? Szkoda nie wykorzystac seeingu z la palmy.

Edytowane przez szymonszozda

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymonszozda Nie wiedziałem w ogóle że jest taka opcja...  Ktoś tu ostatnio pisał o takiej wyprawie do Namibii ale żeby na kanarach można było wynająć telepa?

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie ma w czym przebierac ale cos sie znajdzie.
http://casa-astro-lapalma.com/?page_id=1958
12 cali za 25 euro do tego warunek zakwaterowania

https://lapalmastars.com/en/tours/telescope-rental/

tutaj bez warunkow dodatkowych:
Dobson 8" (40 EUR/day; 50% after 3rd day)
Dobson 10" (50 EUR/day; 50% after 3rd dday
 
Albo wyciagnij lg, wyciag i lw i wtedy tuba rejestrowanym.

 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)