Skocz do zawartości

Tunelowanie kwantowe


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro władza akceptuje tego typu zagadki to bardzo proszę.

Co to jest tunelowanie kwantowe.

Proszę się nie wykręcać bo jestem chłonny wiedzy.  :) :) :) :) :) :)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro władza akceptuje tego typu zagadki to bardzo proszę.

Co to jest tunelowanie kwantowe.

Proszę się nie wykręcać bo jestem chłonny wiedzy.  :) :) :) :) :) :)

Zdzichu to bardzo ciekawe:

Wyobraź sobie że  cząstka przenika  przez obszar zwany  barierą potencjału, która jest niedostępna z klasycznego punktu widzenia. Sytuacja taka występuje gdy wysokość takiej  bariery jest większa niż całkowita energia cząstki. :)

http://fizyka.wiedza.diaboli.pl/tunelowanie/

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) No ciekawe bo właśnie niedługo będę zaczyna czytać książkę  - Günter Nimtz, Astrid Haibel : Przestrzeń czasu zerowego. Tunelowanie kwantowe i prędkości nadświetlne

Mała recenzja http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/gunter-nimtz/przestrzen-czasu-zerowego-tunelowanie-kwantowe-i-predkosci-nadswietlne/recenzja

:)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ktoś zadający trudne pytania coś przeczyta :o  :)

Sporo czytam na tematy kosmologiczne, astrofizyczne itp. ale nie mam zdolności pisarskich.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i dobrze, przynajmniej nie popadamy w kompleksy apropo tego co chciał nam delikatnie powiedzieć Mikołaj w sąsiednim wątku- że jesteśmy głupi 8) :p  Ale takie podejście lubię i sam się staram wg niego działać- dużo czytać, pytać jak TRZEBA :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czytam na tematy kosmologiczne, astrofizyczne itp. ale nie mam zdolności pisarskich.

A jednak Ci nie odpuszczę i książeczkę nam tu zrecenzujesz! Czytaj więc szybko a z zrozumieniem!

Słowo się rzekło - kobyłka u płota!  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołany temat zaiste ciekawy, jako że w klasycznej interpretacji praw fizyki jest określany jaki paradoks (zbieżny z moim nickiem :) pozwolę sobie na zabranie głosu.

Koledzy abslolwenci elektroniki w szczecińskim TME ( Heniu, Statek )  z dużym prawdopodobieństwem spotkali się konkretnie ze zjawiskiem tunelowania

w ramach edukacji o diodach czy tranzystorach, może po raz pierwszy wtedy, jak ja.

I ono zachodzi w każdym urządzeniu zasilanym prądem... -  i w tym na komputerze z którego to piszę też.

I właśnie o prawdopodobieństwo, opis oraz interpretację jego reguł tu chodzi.

Formalnie energia zbyt mała a elektrony przekraczają barierę. Odwołanie do Schroedingera i teorii kwantowej.

Nowa teza wyczytana w lipcowym Scientific American, z którą niespecjalnie polemizuję:

Informacje kwantowe są tworami wyobraźni naszego umysłu według bayesjanizmu kwantowego. (QBism)

Stan umysłu nie ma wpływu na rzeczywistość.

Urządzenia jednak działają, spotkałem nową, ciekawą teorię a tak naprawdę nawet nie umiem dobrze sformułować pytania..., mam nadzieję, że kot jest żywy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunel kwantowy to odkształcenie czasoprzestrzeni, które mogłoby umożliwić podróż w czasie.

Mamy dwie dziury (wloty).  Ciało wpada w jedną dziurę i wędruje tunelem do drugiej. Ale ten tunel nie jest widoczny na poziomie naszego Wszechświata, bo istnieje w hiperprzestrzeni. Tunel jest bardzo krótki, ale łączy się z naszym Wszechświatem dość specyficznie i jak podróżujemy z lewa na prawo, to cofamy się w czasie, a jak z prawa na lewo - idziemy do przodu. Albo odwrotnie. Jest to odkształcenie czasu i przestrzeni.

Problem jest taki, że te tunele są maciupkie, bo mają istnieć w przestrzeni Plancka i w czasie Plancka, a więc krótko. Pojawiają się losowo i gdzie chcą. Trudno byłoby trafić na nie koło Ziemi. Trzeba by wiedzieć i szybciutko w nie wskoczyć (przedtem napompować, żeby człowiek się zmieścił) i jeszcze, żeby odpowiednio długo istniały, bo można nie wrócić.

Jednak niektórzy fizycy twierdzą, że zanim dochodzi do powstania tunelu, następuje eksplozja - jakby samozniszczenie tunelu. Już już się robi i następuje gigantyczne BUM.  Być może Wszechświat w ten sposób broni się przed paradoksami związanymi z podróżami w czasie.

I teraz niektórzy zastanawiają się, czy obecnie istniejące prawa fizyki pozwalają na zbudowanie samemu tuneli kwantowych (skoro te naturalne eksplodują), co umożliwiłoby podróże w czasie. 

Zasadniczo są dwie strategie budowy tunelu czasoprzestrzennego - kwantowa i klasyczna.  Kwantowa to ta wyżej, a klasyczna to rozerwanie przestrzeni, wydarcie dwóch dziur i zszycie ich razem - skala makroskopowa (wypychamy dołek, zaginamy przestrzeń, dziurawimy i zszywamy).

Tunel kwantowy natomiast istnieje w pianie kwantowej (skala mikroskopowa). A piana kwantowa jest wszędzie. Nie jestem jednak pewna, czy potwierdzono jej istnienie. Trzeba by taką pianę rozdmuchać do właściwych rozmiarów, przedtem poznawszy grawitację kwantową. I wydrzeć z niej tunel.

Grawitacja kwantowa rządzi osobliwościami, więc raczej fizycy idą w kierunku strategii kwantowej.  Oczywiście nikt tych praw nie rozumie.

Gdyby doszło do powstania takiego tunelu, to jego ściany musiałyby być odpowiednio sztywne. Trzeba więc jeszcze znaleźć odpowiednią materię.

Ta materia musi odpychać ścianki od siebie. Lub należy przepuścić przez tunel wiązkę światła - materia wtedy będzie grawitacyjnie odpychała światło na zewnątrz i odpychała ścianki. Jak ktoś jest zainteresowany, niech szuka materii egzotycznej.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu chyba się pogubiłaś ;) Z tego co mi wiadomo to są to dwie inne historie ;)

Podobno nasz Wszechświat powstał podczas takiego Tunelowania kwantowego ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jedną różnicą .

Tunelowanie kwantowe zachodzi w skali cząstki a tunel kwantowy to odkształcanie czasoprzestrzeni czyli w skali Wszechświata.

Chyba dobrze to ująłem ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się to kojarzy z opisem przebiegu reakcji jądrowych w gwieździe, wyczytanym gdzieś. Energia z jaką zderzają się jądra atomów w centralnym obszarze gwiazdy jest duża, ale i tak za mała na przezwyciężenie oporu sił kulombowskich. Opór jest przezwyciężany dzięki zjawisku tunelowania kwantowego. Tyle :-)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)