Skocz do zawartości

Czy kolory w mgławicach można dostrzec przez duże apertury ?


hyynss07

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem o tym czy to mit czy fakt można dostrzec barwy w wizualu na obiektach Ds za pomocą np teleskopu 20 " i więcej  ?

Jestem ciekaw co o tym sądzicie wiem czego oczekiwać po mniejszych aparaturach a co w przypadku takich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - apertura, a nie "aparatura" ani "apretura". Słowo apertura oznacza tu średnicę obiektywu sprzętu optycznego.

A wracając do pytania - pojawia się ono dość często, a najczęściej podawana odpowiedź brzmi "nie". W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej złożona. Większość mgławic nawet w sprzęcie o dużej aperturze wygląda "szaro". Jest jednak klasa mgławic - małe ale jasne mgławice planetarne, które już w teleskopie o średnicy rzędu 15 cm są wyraźnie zielone lub niebiesko-zielone.

Generalnie kolory widać tam, gdzie jasność powierzchniowa jest odpowiednio duża, a że jasność powierzchniowa obiektu nie zależy od średnicy użytego sprzętu, to mgławice, które wyglądają "szaro" w małym sprzęcie, zwykle będą też szare, jeśli użyjemy znacznie większego sprzętu. Napisałem "zwykle", bo jest tu pewien "haczyk" - otóż jeśli używamy sprzętu o coraz większej średnicy, jesteśmy w stanie dostrzec coraz drobniejsze fragmenty obiektu. W szczególności może się zdarzyć, że jakiś fragment o stosunkowo dużej jasności powierzchniowej jest bardzo mały i w małej aperturze nie da się go dostrzec, lub jest ledwie widoczny. Taki fragment w małej aperturze będzie "szary", za to w bardzo dużej aperturze może wizualnie pokazać kolor.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 16 " teleskopie, a Piotrek Guzik napisał Ci o kolorach.

Ludzkie oko w porównaniu z matrycą CCD jest bardzo ,,ułomne" ale niektórzy przy sprzyjających warunkach coś mogą dostrzec  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest bardzo poważne, wystarczy przyjechać tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2842.0

I popatrzeć przez tę Sówkę  8) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3438.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosił bym o jakieś linki na tą stronę i proszę wszystkich o ważkie podejście do sprawy z przykładami :P

Na razie nie mieliśmy okazji dokładniej przetestować 24" Sowy bo pogoda się popsuła ale w ostatnią środę podczas pierwszych testów teleskopu pod zaświetlonym niebem koło mojego domu widziałem w M57 niebieskawy środek i żółtawe brzegi mgławicy. Sagi widział to samo.

Pod ciemnym niebem na razie nie udało się przetestować "Sowy", ale gdy tylko takie testy przeprowadzimy to napisze tu więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym więcej poznać waszych wrażeń z obserwacji różnymi aparaturami 14 i up :D z góry thx

A-P-E-R-T-U-R-A  =  średnica obiektywu teleskopu/lornetki

Sorry za nadwrażliwość, ale już drugi raz z rzędu popełniasz ten sam błąd ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co - troszkę się dziwię Twojemu pytaniu, no jak można przedstawić Ci wrażenia na odległość  ??? ???

No pod Ciemnym niebem (Atacama) będą - im większe lustro - powalające, niesamowite, odbierające dech w piersiach i ile by nie przytoczyć jeszcze pozytywnych przymiotników to nie oddadzą tego co zobaczysz sam  8)

Wszystko zależy od miejsca obserwacji, od warunków obserwacyjnych, od materiału i dokładności luster, od użytych okularów.

Teoretycznie im ,,więcej" tym lepiej ale teoria często mija się z praktyką.

Generalnie można napisać, że gdy wyjedziesz na ciemną miejscówkę i trafisz na dobre warunki obserwacyjne to teleskop 16" da Ci po znalezieniu obiektów, które sobie zaplanujesz niesamowite wrażenia i im dłużej będziesz je podziwiał tym będziesz chciał więcej  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosił bym o jakieś linki na tą stronę i proszę wszystkich o ważkie podejście do sprawy z przykładami :P

Hyynss, proponuję jednak samodzielnie poszukać. Nie podoba mi się twoje podejście - chcesz mieć wszystko podane na tacy, bez żadnego własnego wysiłku. Są na tym i innych polskich forach (o zagranicznych nie wspominając) relacje obserwacyjne i szkice. Wystarczy cierpliwie poszukać.

Chcesz ważkiego podejścia do sprawy, którą sam zdajesz się olewać. Nie rozumiem tego.

Wysil się, pochwal znaleziskami i wtedy chętnie podyskutujemy. Ale pokaż swoje zaangażowanie, bo na razie są tylko przypominajki i podbijanie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-P-E-R-T-U-R-A  =  średnica obiektywu teleskopu/lornetki

Jest to zwyczajowe, powszechnie rozumiane pojęcie apertury.

Jednak czasami zamiast tego używa się pojęcia "źrenica wejściowa".

Np.ludzie zajmujący się fotometrią aperturową średnicę teleskopu/lornetki nazywają źrenicą wejściową,

a pod pojęciem apertury/apertur rozumieją koło/koła, w których mierzona jest jasność danego obiektu.

Na poniższym rysunku pokazany jest przykład trzech apertur fotometrycznych:

czerwone koło - tutaj mierzy się sygnał gwiazdy,

obszar pomiędzy kołem Rinner i Router - tutaj się mierzy tło nieba.

sec4_3cf1.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt chce tu umieścić jak najwięcej waszych informacji bo ciekawią mnie wasze sugestie i wypowiedzi sam czytam wiele forów . Lubie słuchać by być wysłuchanym ;) 

Ps rybi dziękuje za dokładniejsze wyjaśnienie tego zagadnienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - edytuj poprzedni post (zakładka modyfikuj) i dopisuj tekst + ewentualnie dodawaj załączniki, przecież w ten sposób to same Twoje posty są w ciągu paru godzin, utrudnia to innym szukanie ,,świeżych" wątków czy postów  :(

A co do wyglądu obiektu na Twoim obrazku to jest zbyt mało szczegółowy - brak danych lornetki, i okularów  ;)

Popatrz sobie w AstroTAbak, który Ci podlinkowałem będziesz miał na znanych obiektach i planetach mniej więcej pogląd i tak jak Marek napisał - szukaj w necie, dokładnie opisane szkice też dadzą przybliżony obraz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hynnss, niech te obrazki działają nieco na twą wyobraźnię, ale w rzeczywistości to będzie wyglądało nieco inaczej. Te obrazki przedstawiają sprawę w bardzo dużym uproszczeniu.

Na pewno większa apertura daje możliwość zobaczenia większej ilości detalu niż mniejsza. Pewne rzeczy widzisz dużo wyraźniej, przyjemnej dla oka.

Jakaś liczba obiektów przestanie być niekształtnymi bladymi plamkami, a zacznie pokazywać jakieś swoje charakterystyczne cechy (ramię/ramiona spiralne, włóknistą strukturę itp). Przyznam, że 12 cali to świetny rozmiar, z wielkimi możliwościami. Ale i 8 cali jest w stanie pokazać znacznie więcej niż się często zdaje.

Ostatecznie to dociekliwość obserwatora i jego doświadczenie decydują, ile można wycisnąć z danego sprzętu.

Ktoś na forum kiedyś napisał: nie wiem czy to duża różnica - cal w jedną czy druga stronę. Ale czasem może zdecydować o tym, czy w ogóle zobaczysz dany obiekt czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś na forum kiedyś napisał: nie wiem czy to duża różnica - cal w jedną czy druga stronę. Ale czasem może zdecydować o tym, czy w ogóle zobaczysz dany obiekt czy nie.

Trafna uwaga Panasmars czy po 12 calowym telepie mogę oczekiwać spiralne ramiona z dobrym okularem np w M51 pod ciemnym niebem czy takie szczegóły dopiero są dostępne do większych instrumentów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga Panasmars czy po 12 calowym telepie mogę oczekiwać spiralne ramiona z dobrym okularem np w M51 pod ciemnym niebem czy takie szczegóły dopiero są dostępne do większych instrumentów ?

Ależ odpowiedź na to pytanie już jest w tym wątku, wystarczy tylko wykazać się choć drobną inicjatywą ::)

Są na tym i innych polskich forach (o zagranicznych nie wspominając) relacje obserwacyjne i szkice. Wystarczy cierpliwie poszukać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramiona spiralne w M51 nie są trudne do wyłapania w ośmiu calach, choć nie są one tak oczywiste jak w dwunastocalowcu.

Generalnie detale w galaktykach takie jak zarys struktury spiralnej, ciemne pasma czy region HII widziałem też w dobrej lornetce 15x70 pod ciemnym niebem. Ale zapewne nie dostrzegłbym tych rzeczy w pierwszym roku obserwacji ani gdybym dał sobie z nimi spokój po dwóch czy trzech nieudanych podejściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 20" koloru nie dostrzeżesz (oprócz kilku gwiazd ) a powyżej to nie wiem ale myśle że dalej będzie słabo.

Z drugiej strony wszelkie mgławice i tak oglądasz przez filtry ,czyli w kolorze  ;D

Na twoim miejscu skupił bym się na szczególe i transmisji.

W Zatomiu Karlikiem oglądaliśmy M42 przez kilka okularów i było b.fajnie do czasu jak Acubenes wsadził LVW 22 do wyciągu i wtedy

położyło mnie i innych na kolana ,okular wyróżnił (wyszczególnił,wyłuskał ) pojedyncze włókna tej mgławicy. Nadal było czarno-biało ale za to 3D

i o to chodzi w tej zabawie 

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilku? W lornetce widzę setki kolorowych gwiazd...

A ile mgławic kolorowych widzisz ?

Myśle ze to będzie kolejny temat który się rozmyje w personalnych nibyracjach  i udowadnianiu kto ma racje na szóstym miejscu po przecinku.

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile mgławic kolorowych widzisz ?

Parę wyraźnie kolorowych się znajdzie. Planetarnych, rzecz jasna.

Myśle ze to będzie kolejny temat który się rozmyje w personalnych nibyracjach  i udowadnianiu kto ma racje na szóstym miejscu po przecinku.

Niekoniecznie. Twój wpis o mgławicach w Karliku uważam za bardzo trafny.

Natomiast bardzo często nie zwraca się uwagi na kolory gwiazd. Odkąd przerzuciłem się na lornetki, nie umiem nie zauważyć jak kolorowy jest kosmos :)

Ale to taki mały off-top, temat wszak dotyczy kolorów w obiektach DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)