Skocz do zawartości

Perseidy 2013 Czas zacząć.


Rekomendowane odpowiedzi

Co najwięcej sprawia mi radość no cóż obserwacja meteorów, trzymając w ręce aparat polując na nie.

Godzina 22:24. Meteor z roju Perseidów pięknie przeleciał po nocnym niebie, mówiąc o to już jesteśmy pora zacząć polować za nimi.

Godzina 22:43 Słabszy meteor dużą prędkością przeleciał rejestrując się na zdjęciu, tego typu meteorów naliczyłem aż pięć do tego doszły aż trzy jaśniejsze od gwiazdy Wega w gwiazdozbiorze lutnia, szczęście w tym, że wyszedłem samym aparatem z myślą, że może uda mi się, co nie, co złapać jakiś tam meteor, szkoda, że nie spadły, bo powiększyłoby to moją kolekcje meteorytów, a tak cieszę się, że dane mi było i tak złapać meteory. Sami zobaczcie. ;)

post-36-137699930717_thumb.jpg

post-36-137699930728_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najwięcej sprawia mi radość no cóż obserwacja meteorów, trzymając w ręce aparat polując na nie. ....

Sami zobaczcie. ;)

A życzenia w czasie ,,focenia" w myślach wypowiadasz ??? - podobno się spełniają  ???

Fajne  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już zaczynają urzędować na niebie!  :) Wczoraj widziałem 4 jasne smugi i z pewnością nie były to Akwarydy, których niedawno przypadało maksimum.  :) Dziś daje do ślusarza do  przetoczenia obudowę Mintrona (pod gwint m42) do obiektywu Zenita i stacja myślę ruszy na Perseidy ! :)

Małe ot...po 23.00 pod Herkulesem był niezły ruch , leciały dwa obiekty sztuczne jeden za drugim a po minucie trzeci zbliżonym torem!  Co to było ? ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem napisać na FA i nie do końca wiedziałem w jakim dziale. "Bolid", którego widziałem jakieś 20/30 minut temu był mega jasny! Czas przelotu to ułamek sekundy. Max 0,5sek Ale ślad, który po nim pozostał utrzymywał sie jeszcze przez dobrą minutę!!! EXTRA!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać i to widać. Właśnie wróciłem z pracy, a w trakcie z kolega widzieliśmy wczoraj i dziś kilka,  w tym jeden dziś ok. 20:00) rozjaśnił niebo, spory błysk ślad widać było ok 30 sekund - kolega był zdumiony

ze strony hobby - myśliwy z lornetką Delta Optical Titanium 8x56 ROH

ale (na marginesie) już podziwia niebo oprócz zwierza.. i naszą

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczorajszego wieczora około 21.50 tuż nad moją posesją spadł piękny jasny zielonkowany dużej długości bolid  :D Leciał z kierunku  północnego-wschodniego horyzontu,bo wtym czasie przygotowałem teleskop do obserwcji gwiazd zmiennych.  :)

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luka w chmurach między 22,00 a 23,00 wyciągnęła mnie na dwór. Przez około godzinę obserwacji udało mi się zaobserwować około 15 bolidów. W tym 4 naprawdę piękne lecące w tym samym kierunku. Między przelotem do pierwszego do czwartego minęło zaledwie około 20sek!!!  :o

W tej chwili niebo to już praktycznie 99% chmury.

A jak u Was Perseidowe obserwacje?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (dziś zachodniopomorskie zgodnie z prognozą zachmurwione - meteo.icm.edu.pl uznaję za coraz bardziej wiarygodną)

udało mi się w ciągu 4h obserwacji obiektów czystego nieba zarejestrować mimo zaabsorbowania fotografującym teleskopem

około 30 meteorów, z czego 3-4 jako z definicji jaśniejsze od Wenus uznałbym za bolidy właśnie. Gdybym się na tym skupił,

byłoby więcej, jeden bolid wywołał mnie zapatrzonego w wykres guidera, błysk, zjonizowany tor lotu świecił 30 sekund.

Piękne zjawisko, jak 3 przemknęły z rzędu to nawet zacząłem robić uniki  :P

Jeśli jakakolwiek automatyka pod niebem typu montaż i kamery sterowane komputerem to niezbędnym jest w pewnym momencie

użycie czystej optyki dla dobrej zabawy. I taka to rywalizacja japońskiego aparaty Canona z lornetką Nikona.

Meteorytów nie zarejestrowałem ale podobno dziś jest impreza perseidowa na zaciemnionym stadionie narodowym  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Moje dwa zdjęcie - tak "na gorąco", niemal bez żadnej obróbki zdjęć:

>  tłumy w Parku Odkrywców przy CNK w Warszawie  (zdjęcie bez flesza, w ciemnościach, przy wysokim ISO i czasie naświetlania 1.5 sek),

>  niebo i gwiazdy (te prawdziwe) nad CNK, w okresie, kiedy nie było chmur...

  .  Mam ponad 100 zdjęć, ponad 2 godziny nagrań audio na dyktafonie (miał go Karol) oraz kilkadziesiąt minut nagrań wideo (nie spodziewam się rewelacji - czułość kamery za mała na takie obserwacje, a niestety, nie miałem swojej kamery CCD ? ta by pokazała !!).  Nagrania audio będą wymagały czasu, aby to odpowiednio zmontować.

  Wkrótce więcej o tej imprezie będzie na stronie PTMA-Warszawa.

post-300-137699938735_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co przed zmrokiem z synem oglądaliśmy piękny sierp przy malutkim zachmurzeniu :)

ale z każdą chwilą robiło się gorzej i wieczorem niebo było w 104% zasnute >:(

syn mimo wszystko chciał obserwować "może któryś przebije chmury" ale nie było takiego

nie mieliśmy farta

pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to często u mnie bywa z pogodą, to gdy trzeba to jej nie ma... Dzisiejsza noc kompletnie zachmurzona, zero szans na jakiekolwiek obserwacje. Miałem chociaż okazję obserwować Perseidy dzień wcześniej i naliczyłem ok.8 zjawisk w ciągu 15 minut. A wisienką na torcie były trzy jasne Perseidy, które zostawiły po sobie piękne smugi...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyć Meteory Perseidy  2013.
Na plac koło domu wyszedłem o godzinie 21:30. Po niebie przechodziły chmury, zasłaniając coraz więcej nocnego nieba.
Wcale się tym nie martwiąc stałem, siedziałem, znowu stałem i siedziałem, czekając na poprawę, w tym czasie odwiedzili mnie goście, z którymi udałem się na pola tam gdzie jest ciemnie miejsce, razem z gościami naliczyliśmy wszystkich meteorów, 120 ale nie w ciągu godziny, lecz trzech godzin. Bo o godzinie 1:00 zaczęło się psuć chmury nadciągały i zasłoniły całe widowisko o godzinie 1:20, nie było żadnej szansy na zobaczenie nawet gwiazdeczek jasnych, w tym, że to moja najlepsza obserwacja tak miłym gronie. Ponieważ goście specjalnie przyjechali do Przysietnicy na Perseidy, które jak widać nie próżnowały.
I sypnęły ładnymi meteorami, robiąc zachwyt pośród nas, kiedy przyszedł czas na maksimum, które miało być o godzinie 22:30, żaden meteor się nie pojawił, zawitała przerwa, i tak potem jeden, dwa i tak się powtarzało, czasem trzy przeleciały  meteory. Moim imieniu dziękuję Wam, co byliście, że mną w czasie spektaklu meteorów, oby jak najwięcej błyszczały na naszym niebie zdobiąc swoim blaskiem. Próba zrobienia zdjęć, chociaż jednego meteoru nie powiodła się, ale nie martwi mnie to przecież jeszcze Perseidy nie powiedziały, że to koniec. :) ;)

 

edit: zdjęcie usunięte na prośbę autora

post-36-137699938763_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 11 na 12 stego posiedzialem od 23:15 do 3ciej nad ranem. Meteory pojawialy sie jakby falami. Chwilami cisza a za kilka minut, 2 lub 3 jeden za drugim lub wszystkie naraz. w ciagu nocy doliczylem do 50ciu szt potem stracilem rachube. 3 z nich zostawily piekny slad na niebie. Najdluzej utrzymywal sie slad w Wiełkiej Niedzwiedzicy. Po ok 10s wiatr zaczal rozwiewac smuge ktora wygiela sie w luk i za moment juz jej nie bylo. Wczoraj tez rozstawilem lezak i podziwialem smigajace Perseidy.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wróciłem z Perseidowego lookania. Dlaczego tak szybko? O 4.00 trzeba wstawać do pracy! Dzisiejszy wynik to kilkanaście sztuk. Kilka naprawdę ładnych.

pzdr.

SZYMON

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też udałem się na perseidowe obserwacje. Z laczka, w centrum Szczecina w zasadzie. Jestem słomiany, rodzinka u teściowej  ;D

Konkluzje: boisko przy szkole w której uczy moja żona nieoświetlone, widać Mleczną, rozstawiłem aparat na statywie.

Ktoś z Pomorzan polecił to jako przyzwoitą miejscówkę, zgadza się, aż byłem zaskoczony. I pogodą wbrew prognozom.

Zarejestrowałem w 2h do 20 meteorów, organoleptycznie, jednak konia z rzędem temu, co zrobi ładne i technicznie dobre perseidowe foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przynajmniej godziny drugiej chmur nie było :D. Doliczyłem się 27 meteorów z czego 6 na tyle jasnych, że zostawiło wyraźny, unoszący się przez kilka sekund ślad. Jeden z tych sześciu na pewno nie był perseidem gdyż był od reszty wyraźnie wolniejszy i pomarańczowy. Niestety zanim jakikolwiek utrwaliłem cyfrowo rozładowała się bateria.

Wyraźnie dało się zaobserwować, że meteory nie spadały w równych odstępach czasu, a grupami. W ciągu kilku minut spadały 2-5 meteorów, a później 15-20 minut nic nie leciało.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzień maksimum pogoda mi nie sprzyjała, zachmurzyło się, a potem porządnie rozpadało. Natomiast wczorajszy wieczór odkupił winy poprzedniego, niebo było czyste i przejrzyste, a droga mleczna widoczna niemal do horyzontu. W ciągu kilkunastu minut oglądania meteorów zaobserwowałem około 10 zjawisk, z czego większość to oczywiście Perseidy. Ale wszystkie z nich przebił jasny, długi i powolny sporadyk zielonkawego koloru, który pozostawił za sobą ślad.

Meteorów nie obserwowałem jednak długo, takich przejrzystych nocy nie ma ostatnio zbyt wiele, więc nie mogłem nie zająć się w takich warunkach fotometrią supernowych ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jednak konia z rzędem temu, co zrobi ładne i technicznie dobre perseidowe foto.

Technicznie dobre nie jest, ale jest.  ;D

A tu krótko o moich obserwacjach.

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2013/08/perseidy-2013.html

post-724-137699938896_thumb.jpg

post-724-137699938925_thumb.jpg

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariusz. Kurcze, czy nikomu więcej nie udało się ustrzelić jakiegoś ładnego Perseidka? Liczyłem tu na wysyp fotek z tego wydarzenia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac to nie takie proste. Zauwazylem ze w kadr wpadaly calkiem niezle sztuki, a na zdjeciach ich nie ma:(. Wydaje mi sie ze byly na tyle szybkie, ze to byl za krotki czas gdy przebywaly w kadrze aby sie zarejestrowac. Zbyt krotki czas ekspozycji. trzeba by trafic na powolny jasny meteor aby choc 1sekunde byl w kadrze. Tak wiec Szymon, miales chyba farta, ze zarejestrowales takiego rodzynka:-). Jeszcze raz gratuluje.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)