Skocz do zawartości

grom z ciemnego nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Spotkanie inauguracyjne szczecińskich fanów teleskopu Sowa z 27/28 lipca zostało brutalnie przerwane przez

zbliżający się front atmosferyczny.  Wujek SAT24 nie pozostawiał wątpliwości, idzie.

Przy temperaturze w nocy rzędu 25 st. Celcjusza i tym samym ogromnej energii nagromadzonej w atmosferze

wszelkie prognozy stają się nawet w perspektywie 6 godzin nierealne.

Teleskop został sprawnie ewakuowany do pick'upa Statka, czekając na lepszą aurę.

Do tej pory moją metodą na fotografię wyładowań atmosferycznych (na Ziemi :) ) było ustalenie czułości,

przesłony, kadru i czasu naświetlania tak, aby zarejestrowało się nieprześwietlone tło w sekwencji wielu ekspozycji,

na których raz na jakiś czas zarejestrował się piorun. Na statywie koniecznie. Działało.

Henryk jednak przedstawił swoją metodę, którą po prześwietleniu jednej z pierwszych klatek z zarejestrowanych

błyskawic w trakcie burzy w Glinnej zaakceptowałem jako właściwą. Jedynie słuszną :)

Heniu jest też autorem wielu ujęć z przedstawionych poniżej.

Polega ona na tym, aby w trybie BULB ręcznie otworzyć migawkę (dobrze z punktem odniesienia w kadrze typu

linia horyzontu) najlepiej wężykiem spustowym i ją zwolnić (zakończyć ekspozycję) w momencie,

kiedy pojawi się piorun lub ich krótka sekwencja.

Unikamy wtedy prześwietlenia. Poniższe zdjęcia wykonywane były Canonem EOS 600D obiektywem kitowym z

ustawioną ogniskową 55 mm, ISO 800, migawka "z palca", statyw, ostrość ręcznie na Księżycu.

Ekspozycja kilkanaście sekund, do momentu aż szlag nie trafił :)

post-1120-137699930797_thumb.jpg

post-1120-137699930834_thumb.jpg

post-1120-137699930865_thumb.jpg

post-1120-137699930902_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu, na foto 10 widać kiełkujący z ziemi w kierunku nieba piorunek (po lewej) na tle konkretnego wyładowania (po prawej).

Gdybyśmy zobaczyli to wcześniej, tę różnicę potencjałów między ziemią kilkanaście metrów dalej od nas a niebem,

to ewakuacja nastąpiłaby dużo szybciej.

Takiego zjawiska jeszcze nie widziałem, potwierdziła się teza, że pioruny zaczynają się od ziemi.

Heniu racjonalnie zakwestionował szukając prawdy, czy aby to nie przesunięcie kadru

i rejestracja innego wyładowania w tej samej ekspozycji.

O tyle zdjęcie jest rzetelne, że nieznaczne poruszenie wynika z ręcznego uruchomienia migawki,

ale kadr w zdjęciu przed tym i po jest ten sam. Kiełek pioruna prawdziwy. Najlepsze moim zdaniem zdjęcie z serii.

post-1120-137699931091_thumb.jpg

post-1120-137699931117_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło siąpić. Statek zaproponował realizację dalszych ujęć spod podniesionej tylnej klapy jego pick'upa.

W tym czasie w samochodzie zalogowani byli już bardzo rozsądnie Heniu i Alien, załadowana Sowa powodowała,

że ostało się jedno miejsce jeszcze tyko, Statka właśnie.

Po jednoczesnym moim zdaniem błysku i grzmocie ( prędkość dźwięku to 340,3 m/s, 1225 km/h )

czyli max 35 m w ciągu jednej dziesiątej sekundy kiedy następuje najprostsza neurofizjologiczna czynność

jaką było odjęcie ze strachu ze  spustu migawki palca wskazującego.

Trenowałem karate, wystraszam się szybko :), wnioskuję, że walnęło BARDZO blisko.

Załączam oryginalne, jasne jak w dzień zdjęcie.

Drugie jest obrobione, ukazujące szerokość kanału, jakim podążał prąd.

Spojrzawszy na Tadeusza w tej właśnie chwili stwierdziłem, że rozważa podobnie jak ja

dwie głęboko behawioralne i atawistyczne opcje:

a) udawaj, że cię nie ma (że niby nie żyjesz)

b) uciekaj

Wybraliśmy opcję b, wiedząc, że auto Statka jest pełne, chwilę wahałem się, czy trzymając w ręku 2-metrowy

statyw z aparatem, świetny odgromnik, pakować się do pojazdu Tadeusza, czy też szukać schronienia indywidualnie...

Ostatecznie wszyscy znaleźliśmy się w bezpiecznych klatkach Faraday'a jakimi były nasze samochody.

Burzę lubię naprawdę, przestraszyłem się dużo bardziej niż na górskim szlaku...

Dobrze, że nie jako przewodnik :)

post-1120-137699931153_thumb.jpg

post-1120-137699931223_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szok  :o :o :o

Wyślij to gdzieś w Świat - niesamowity maluch  8) 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak jestem sceptycznie nastawiony. Wydaje mi się, że to jest odblask w obiektywie. Trzeba by było spróbować dopasować to maleństwo do wyładowania głównego.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Piotrek popsuł narodziny piorunka  :( :P Heniek wykrakał  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Henryk jednak przedstawił swoją metodę, którą po prześwietleniu jednej z pierwszych klatek z zarejestrowanych

błyskawic w trakcie burzy w Glinnej zaakceptowałem jako właściwą. Jedynie słuszną :)

Heniu jest też autorem wielu ujęć z przedstawionych poniżej.

Polega ona na tym, aby w trybie BULB ręcznie otworzyć migawkę (dobrze z punktem odniesienia w kadrze typu

linia horyzontu) najlepiej wężykiem spustowym i ją zwolnić (zakończyć ekspozycję) w momencie,

kiedy pojawi się piorun lub ich krótka sekwencja...

Taką metodę i ja stosuję. Właściwie, kiedy jeszcze pstrykałem cyfrówką ustawiałem czas naświetlania na 15sek a po wyładowaniu zakrywałem obiektyw ręką. (nie miałem możliwości przerwania naświetlania)

Co zaś do fotek, które przedstawiasz - szacun, nieźle wyszły.

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne zdjęcia! Ostatnie zdjęcie ukazujące majestat w pełni. Widać Perun był łaskawy i w pogodnym nastroju ;)

Żałuję , że nie było mnie wtedy z Wami (uwielbiam takie zjawiska), ale może to i dobrze, bo pewnie wówczas pierdykło by komuś w czuprynę.

Wspominając moje bliskie spotkanie z piorunem na wyspie przy ujściu Regalicy do Dużego Dąbskiego. Stoimy sobie na brzegu, kończymy budować z trzciny i błota wędzarnię :D i podziwiamy burzę  ? błysk i jednoczesny straszny, głośny, suchy trzask. Zerknęłam na pozostałych - wszyscy jesteśmy w  kuckach z rękami nad głową, a w ustach jakby zapach - posmak siarki (jonizacja zapewne).

Przez kilkanaście sekund nikt się nie odezwał :D ? fantastyczne zjawisko i wielki respekt wobec burzy.

Piękne zdjęcia.

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście Henryk wykazał się należytym, naukowym wręcz sceptycyzmem

a Piotr Guzik dokonał rzeczowej analizy. O to chodzi, bardzo dziękuję.

Potwierdzam, obiekt po lewej stronie to odbłysk wyładowania zarejestrowanego po prawej,

zapewne na filtrze UV obiektywu (wniosek: są sytuacje, kiedy warto się go pozbyć).

Piotr opisał schemat odbicia: lustrzane i w poziomie, dokładnie to potwierdza też moja analiza bitmapy.

Chyba zacznę się udzielać w astrologii, tam takie piorunki są możliwe a prawdy nikt nie szuka  8)

post-1120-137699931381_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie inauguracyjne szczecińskich fanów teleskopu Sowa z 27/28 lipca zostało brutalnie przerwane przez

zbliżający się front atmosferyczny.  Wujek SAT24 nie pozostawiał wątpliwości, idzie.

Przy temperaturze w nocy rzędu 25 st. Celcjusza i tym samym ogromnej energii nagromadzonej w atmosferze

wszelkie prognozy stają się nawet w perspektywie 6 godzin nierealne.

Teleskop został sprawnie ewakuowany do pick'upa Statka, czekając na lepszą aurę.

Do tej pory moją metodą na fotografię wyładowań atmosferycznych (na Ziemi :) ) było ustalenie czułości,

przesłony, kadru i czasu naświetlania tak, aby zarejestrowało się nieprześwietlone tło w sekwencji wielu ekspozycji,

na których raz na jakiś czas zarejestrował się piorun. Na statywie koniecznie. Działało.

Henryk jednak przedstawił swoją metodę, którą po prześwietleniu jednej z pierwszych klatek z zarejestrowanych

błyskawic w trakcie burzy w Glinnej zaakceptowałem jako właściwą. Jedynie słuszną :)

Heniu jest też autorem wielu ujęć z przedstawionych poniżej.

Polega ona na tym, aby w trybie BULB ręcznie otworzyć migawkę (dobrze z punktem odniesienia w kadrze typu

linia horyzontu) najlepiej wężykiem spustowym i ją zwolnić (zakończyć ekspozycję) w momencie,

kiedy pojawi się piorun lub ich krótka sekwencja.

Unikamy wtedy prześwietlenia. Poniższe zdjęcia wykonywane były Canonem EOS 600D obiektywem kitowym z

ustawioną ogniskową 55 mm, ISO 800, migawka "z palca", statyw, ostrość ręcznie na Księżycu.

Ekspozycja kilkanaście sekund, do momentu aż szlag nie trafił :)

Zdaje się, że tej samej nocy u mnie też była burza, ale było tylko kilka wyładował, wiec nawet nie chciało mi się sprzętu rozstawiać -bo za mała szansa coś trafić. Tego BuLb nigdy nie używałem, zawsze brałem małe ISO i ustawiałem na 30 sekund. Zresztą i tak, żeby cos złapać to musi być intensywna burza, a takich jest u mnie mało.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)