Skocz do zawartości

Przygotowania do astro-wakacji 2021 - kamizelka z kapturem


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wielkej uprzejmości Pawła (@Szarlej) mogłem na żywo zobaczyć kamizelkę z przerośniętym kapturem do obserwacji astro. Udało się namówić żonę i zdjęła z niej miarę i "zaadoptowała" krój ze Strefy Kroju i Szycia.

IMG_20210516_134437.thumb.jpg.19e6057a56c5af0eeeee01deb1eb1838.jpg

Zamówiliśmy odpowiednie materiały i zaczęlismy szycie. Każdy w tym projekcie odgrywał ważną rolę. Ja byłem odpowiedzialny za najważniejsze, czyli entuzjazm i wsparcie duchowe, a żona zajęła się innymi "drobiazgami". Mimo kilku nieprzewidzanych trudności udało się kamizelkę ukończyć. 

IMG_20210529_142247.thumb.jpg.1287244fe6b8fc0244abed6610f49cd4.jpg

Kamizelka wpisuje się w tegoroczne plany na astro-wakacjace: duży teleskop i szczególna dbałość o adaptację wzroku do ciemności. 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 6

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, lukost napisał:

Fajna, ale zawsze zastanawiała mnie kwestia zaparowania okularów, w końcu człek "wychuchuje" z siebie sporo wody i to się później kisi pod takim kapturem. No chyba że to jakiś oddychający i wysoce przepuszczalny materiał. 

Obawy uzasadnione. Dlatego super, że Paweł dał okazję sprawdzić materiał oryginału. Na zewnętrzną warstwę poszedł drelich, a na wewnętrzną materiał o dość luźnym splocie na bawełniane poszewki. Oba same przepuszczają światło, ale połączone dają dobrą osłonę jednocześnie przepuszczając powietrze. Testy pokażą. Może wystarczy raz na jakiś czas zamknąć oczy i zdjąć kaptur, aby wymienić powietrze... 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też od razu pomyślałem o zaparowywaniu. Czasem chowałem się pod zwykłym kapturem, próbując nim szczelnie odgrodzić się od światła i jak sobie przypominam, okular będący w wyciągu parował. Byłem też raz czy dwa pod kocem, ale nie pamiętam, jak było. Taki wielki kaptur, i szeroki na dole, może być dobry, jednak chcąc mieć czarno dokoła wyciągu, trzeba i tak pewnie "zamknąć go" przed tłem. Ale tu może właśnie pomoże materiał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może  pomocna była by tu maska do nurkowania, chodzi mi o samą rurkę z ustnikiem od takiej maski, bez gogli.Wydychane powietrze było by usuwane przez tą rurkę poza kaptur, trzeba jednak oddychać ustami a nie nosem.Można potraktować tę poradę jako żart albo na poważnie.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Szarlej napisał:

Niedogodność związana z parowaniem jest jednak niczym w porównaniu z korzyściami, jakie taka bluza z kapturem daje.

Na zaparowanie okularu najskuteczniejszą moim zdaniem jest opaska grzewcza , taka jak do obiektywów fotograficznych, czyli dość krótka, zasilana po USB z powerbanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Leon napisał:

A może  pomocna była by tu maska do nurkowania, chodzi mi o samą rurkę z ustnikiem od takiej maski, bez gogli.Wydychane powietrze było by usuwane przez tą rurkę poza kaptur, trzeba jednak oddychać ustami a nie nosem

Na dodatek, gdy stoi taki obserwator z teleskopem w kapturze z rurką, w środku nocy na pustym polu, w egipskich ciemnościach, to po okolicznych wsiach idzie fama, że "na polu pod lasem straszy".

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, piotrfie napisał:

Na zaparowanie okularu najskuteczniejszą moim zdaniem jest opaska grzewcza , taka jak do obiektywów fotograficznych, czyli dość krótka, zasilana po USB z powerbanka.

W lornecie kątowej gdzie nie zmieniam często okularów to rozwiązanie sprawdza się idealnie. Ale jak się zmienia okular częściej jest to trochę upierdliwe.

Tu należy wspomnieć o wielkiej zalecie okularów ortho, o której się często nie mówi. Wystarczy chwilkę potrzymać w rozgrzanej dłoni, aby je podgrzać i odparować. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)