Skocz do zawartości
ignisdei

Minkowski 92 - Mgławica Footprint

Rekomendowane odpowiedzi

Jest taka mgławiczka blisko Albireo zwana w wolnym tłumaczeniu "Odcisk stopy"

To Minkowski 92 Footprint– jest mgławicą bipolarną i protoplanetarna. Obiekt oddalony jest od nas o  8000 lat świetlnych. Odkrył ją Niemiec Rudolph Minkowski.

Gwiazda pulsuje całą powierzchnią wyrzucając intensywnie wiatr gazowy,  naładowanych cząstek w dwóch przeciwległych kierunkach (jak wskazówki kompasu)  tworząc takie rozciągnięte, eliptyczne bąble.

W środku układu bąbli znajduje się gwiazda, która niedługo przekształci się w białego karła.

BTW .Możecie sobie obejrzeć jak mgławica wygląda na zdjęciach w Google..Poniższy szkic obrazuje jak widać to w lustrze 41cm przy zasięgu prawie 6 mag!

Wracając jeszcze do opisu: Mgławica Minkowski 92  odbija światło swojej gwiazdy więc jest mgławicą refleksyjną!  Gaz zacznie świecić samoistnie za kilka tysięcy lat, gdy centralna gwiazda stanie się gorętsza  i pobudzi mgławice promieniowaniem ultrafioletowym do świecenia, wtedy będzie  emisyjną mgławicą planetarną.

Co do samej obserwacji,  najpierw  we wskazanym przez NSOGa miejscu widziałem dwie małe gwizdki  z pomocą ES 14mm, następnie założyłem filtr UB i jedna z nich dostała jakby otoczkę.  Wtedy użyłem okularu 8mm ED i  w powerze 225x lustro  rozdzieliło ta gwiazdkę na jakby dwie zlane plamki jedna była odrobinę jaśniejsza. Ale to już była alchemia patrzenia  ;)

Obiekt zaznaczyłem na szkicu  :)

post-2-137699931963_thumb.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Moja notatka z 29/30.08.2009 w 8":

Minkowski 1-92: malutka mgiełka w trójkącie z gwiazdek. Widoczna zerkaniem, patrząc na wprost znika.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Poświęciłem jej wczoraj jakiś kwadrans. Teleskop skolimowany dokładniej niż zwykle, seeing znośny. Dopiero pow. w okolicy 450x (Pentax 7 mm plus barlow Baader 2,25x) pozwoliło bez żadnych wątpliwości odróżnić ją od okolicznych gwiazd. Obiekt malutki i mocno niesymetryczny - jedna z "połówek" mgławiczki jest zdecydowanie jaśniejsza, większa i łatwiej dostrzegalna. 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta