Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 30.05.2021 Nu (?) Draconis - Kuma


Rekomendowane odpowiedzi

Kuma to była pierwsza gwiazda podwójna, którą obserwowałem świadomie ?Było to ze 30 lat temu, a obserwacje prowadziłem ruską lunetką Tourist 20x50. Na tę podwójną naprowadził mnie wtedy opis z książki "Niebo na dłoni":

16223889275922136243928.thumb.jpg.ff021bbf71b13040f06425fcc9e736b5.jpg

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie niedawno króciutkie obserwacje na podwórku pod kątem tych czterech układów. Powiesiłem moją 10/50 na żurawiu i największym wyzwaniem okazały się parki Kuma oraz 16/17 Dra, a to z powodu położenia w zenicie. Mój samoróbczy żuraw nie radzi sobie z zenitem i musiałem nieco się nagimnastykować. Gdy się udało, zobaczyłem szeroką ładną Kumę i jeszcze szerszą 16/17 Dra. Lornetka rozdzieliła również bez problemu Dziban, gdzie składniki już dość mocno różniły się jasnością, a także 40/41 Dra, która przez to, że była dość ciasna, chyba spodobała mi się najbardziej.

Później odwiedziłem gwiazdę Jabbah w Skorpionie, bardzo ładną podwójną. Padła też mglista, niezbyt wyraźna M4 i trochę słaba M80, a zaraz obok, u Wężownika, Rho Ophiuchi ze swoją świtą.
Potem było jeszcze kilka klasyków, a na koniec wziąłem lornetkę 7/35 i spojrzałem z ręki na Kumę i 16/17 Dra i obie były wyraźnie oddzielone.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Damian P. napisał:

40/41 Dra, która przez to, że była dość ciasna, chyba spodobała mi się najbardziej.

No tak, ale ja tam lubię jak jest jest spory odstęp między sakładnikami. 

Fajnie Damian, że spróbowałeś odszukać tych układów. 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się wyszukać, to nazwa Kuma po raz pierwszy pojawiła się w Atlas Coeli Antonina Becvara (a dokładnie w indeksie obiektów, bo na mapach atlasu nie ma nazw własnych gwiazd). Jak złączymy fakt, że Kuma widnieje w czechosłowackich Niebie na Dłoni i Naszych Gwiazdozbiorach, to można przypuszczać, że może faktycznie tam są jej korzenie. A tłumaczenie może być fantazją autorów Nieba na Dłoni albo wolnym tłumaczeniem na polski jako "tancerka". Niestety, nie mam oryginału czeskiego. Nazwa pojawia się też w Objects in the Heavens Petera Birrena.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @polaris za takie skrupulatne podejście do tematu. 

34 minuty temu, polaris napisał:

Nazwa pojawia się też w Objects in the Heavens Petera Birrena.

Tak, nazwę Kuma spotkałem w kilku publikacjach, ale nigdy nie było podane jej pochodzenie. 

Zazwyczaj pomocna jest książka "Star Names: Their Lore and Meaning" Richarda H. Allena, ale nie tym razem. 

35 minut temu, polaris napisał:

A tłumaczenie może być fantazją autorów Nieba na Dłoni albo wolnym tłumaczeniem na polski jak "tancerka".

Przyznaję, że nie pomyślałem o tym, że swoją cegiełkę mógł dołożyć tłumacz...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)