Skocz do zawartości

Niezidentyfikowany obiekt na niebie


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas ostaniej sesji ( 01-08-2013), w czasie której testowałem zakupiony obiektyw Tamron, zarejestrował mi sie dziwny obiekt, który pojawił sie nagle, rozświetlił na niebie ( ok 4,5mag) i znikł gdzieś w kosmosie... Pojawił sie o 22:49 a znikł o 23:03, czyli cały jego przelot trwał 14 minut. W tym czasie przebył na niebie 4* kątowe. Jedna klatka to ok 80sek. Być moze to mała asteroida która otarła sie o nasza atmosferę? Co o tym sądzicie? Na zdjęciu, moment kiedy obiekt był najjaśniejszy. A tutaj filmik

post-80-137699935711_thumb.jpg

post-80-137699935755_thumb.jpg

post-80-137699935821_thumb.jpg

post-80-137699935875_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach Mariusz mało to śmieci się pali, stawiam na orbitującą, bezużyteczną cześć jakiejś rakiety która w końcu dokonała żywota ! ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jest tutaj czas - 14 minut. To bardzo dużo jak na przebycie 4*. Albo obiekt baaardzo powolny albo wchodził w atmosferę pod dużym kątem. Raczej wątpię w "muśnięcie" przez asteroidę i teorię Ignisa. Otarcie byłoby znacznie szybsze na tak krótkim odcinku. Ale to i tak bardziej prawdopodobna teoria...

Na złomowaniu kosmicznych śmieci się nie znam ale nie wyobrażam sobie nagłego wyhamowania takiego obiektu, żeby spadał prawie centralnie w dół...

Na filmiku tego nie widać, ale to jest 14 minut...czternaście! Przypomnijmy sobie widziane obiekty które wpadały w atmosferę i jaką drogę przebyły w jakim czasie...

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Czas tu jest bardzo istotny. 14 minut.... hmm  Dla porównania pokazuje na jednym zdjęciu, droge przebyta przez obiekt i w tym samym czasie jakiegoś satelitę, który zarejestrował sie na tej samej klatce. Ciekawie to wygląda jakby obiekt nadleciał i odleciał a nie spalił sie w atmosferze... długo to trwało... NIe wiem jak to zinterpretowac...

post-80-137699935899_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdecydowanie nie może to być żaden obiekt wchodzący w atmosferę. Jest za wolny. Czy to satelita, czy meteor - chyba znacie ich prędkości? Prędkości spalających się sztucznych satelitów są duże - widzieliście katastrofę Columbii, reentry stacji MIR, czy innych tego typu rzeczy.

Bardziej mi tu pasuje jakiś sztuczny satelita, ale na bardzo wysokiej orbicie - czyli bardzo wolny. Dający długą flarę - jak wiadomo flary satelitowe są stosunkowo krótkie (kątowo), ale także krótkie czasowo. Ta byłaby krótka kątowo - co by się zgadzało, lecz długa czasowo - co by się zgadzało z wysoką orbitą.

Jedyne inne wyjaśnienie jakie mi przychodzi do głowy to jakiś odblask, czyli "coś" w optyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie, może to satelita geostacjonarny?  ???

EDIT: O ile dobrze pamiętam Ziemia obraca się o 1 stopień w 4 minuty.  Około 4* x 4 min = 16 minut. Więc czas by się mniej więcej zgadzał...

  istotą satelity geostacjonarnego jest jego czas obiegu wokół Ziemi = 1 doba gwiazdowa, więc wykonując jego zdjęcia nieruchomym aparatem otrzymamy jego punktowy obraz na zdjęciu. Na tym zdjęciu ruch satelity jest większy od ruchu gwiazd, więc krąży po niższej orbicie. Są satelity o czasie obiegu 12 godzin - może to taki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to zdjęcie jest wykonane z montażu paralaktycznego. Przynajmniej ja taki wniosek wysnułem patrząc na drzewa.

Najlepiej niech Mariusz wyjaśni jak to było :)

EDIT: Doczytałem, że jedna klatka to ok 80s więc to musi być z montażu paralaktycznego bo gwiazdy są punktowe

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, aparat zamontowany byl na montazu, wiec kompensowal ruch obrotowy Ziemi. Dlatego gwiazdy sa punktowe a hipotetyczny satelita geostacjonarny, bedzie wtedy nieznacznie przemieszczal sie na tle gwiazd. Hipoteza Filipa (Tranox) wydaje sie byc jak najbardziej sluszna. mam wrazenie ze Filip wyjasnil mi nature tajemniczego obiektu:-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować sfotografować ten fragment nieba najbliższej nocy :) Do tego możesz sprawdzić kompasem azymut i ocenić mniej więcej wysokość nad horyzontem (o ile pamiętasz gdzie to było) i wygooglować satelity geostacjonarne które w tym rejonie być powinny, to może się dowiemy co to konkretnie za satelita :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno był satelita na orbicie zbliżonej do geostacjonarnej - też kiedyś coś podobnego widziałem i zastanawiałem się cóż to mogło być.

Znalezienie go podczas kolejnych nocy niekoniecznie musi się udać. Satelity takie są z reguły dość słabe (z tego co pamiętam, to mają około 10 mag), jednak zdarza im się "błysnąć" i prawdopodobnie na taki "błysk" udało się tu trafić.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)