Skocz do zawartości

Obserwujmy gwiazdę wybuchową R CrB


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Dzisiejszej nocy wykorzystując dziurę w chmurach udało mi się zaobserwować naszą bohaterkę. W dalszym ciągu nie jest jeszcze jaśniejsza od gwiazdy 7.4 mag. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku jej jasność stabilizowała się ciut poniżej 8 mag, po czym nastąpił delikatny wzrost jasności i obecnie w dalszym ciągu obserwujemy kolejną stagnację

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Jeszcze na początku marca jasność R CrB utrzymywała się w rejonie 7 mag, bardzo powoli rosnąc. Jednakże od tego czasu jej jasność zaczęła się nieoczekiwanie obniżać!! W ciągu miesiąca jej jasność spadła o ponad 0.5 mag i obecnie jest słabsza od 7.5 mag!

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wydaję się, że R CrB zaczeła ostro pikować w dół, gdy oceniałem ją w długi weekend to z dnia na dzień wyraźnie była słabsza, a ostatnie oceny z AAVSO dobijają do 9.5 mag! Ciekawe czy spadni znowu do 14 mag?

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 3 miesiące później...

Z racji że już sezon wieczornej widoczności R CrB praktycznie dobiega końca, pokusiłem się na małe podsumowanie całego pojaśnienia tej gwiazdy jakie mieliśmy przyjemność obserwować w ciągu ostatniego roku.

Jasność R CrB po raz ostatni na poziomie 14 mag była na początku lipca 2014, od tego czasu jej jasność dość spokojnie i równo wzrastała przekraczając 10 mag pod koniec września 2014r. Wydawało się, że tendencja rosnąca się utrzyma i zakończy się to rekordowe minimum. Około 20 lutego 2015 jej jasność osiągnęła 7.1 mag i od tego czasu zaczęła bardzo powoli aczkolwiek systematycznie słabnąć. Na początku czerwca br jej jasność była już na poziomie 8.5 mag, aż nagle nastąpił gwałtowny spadek jasności, podczas którego jasność R CrB w ciągu około 25 dni spadła do 12.5 mag. Od tego czasu jej jasność bardzo pomału się obniża zbliżając się  ponowinie do 14 mag.

Jak długo tym razem R CrB spędzi w minimum tego nie sposób przewidzieć. Jednakże podejrzewam, że tym razem jak wyjdzie z minimum to wróci do maksymalnej jasności na poziomi 5.7 mag. Poniżej przedstawiam wykres z naszych polskich obserwacji, z całego okresu opisywanego pojaśnienia:

564c163c86f7e_rcrb.jpg.7470686c9d5b063fc

  • Like 5

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Na wieczornym niebie warto ponownie zwrócić uwagę na R CrB. Po marcowym dołku jasności, gdy jej jasność spadła poniżej 14 mag, zaczęła ponownie odzyskiwać swój dawny blask. Początkowo powoli, ale od lipca jej jasność wzrosła z 13 mag do niemalże 10.5 mag w ostatnich dniach. Od początku września pojaśniała aż o 1.5 mag! Jeśli tak dalej pójdzie to pod koniec października stanie się obiektem do wyłapania w większej lornetce. Czyżby wreszcie koniec rekordowego minimum? Okaże się w najbliższych miesiącach.

 

Poniżej wstawiam wykres z obserwacji AAVSO z ostatniego roku:r crb.jpg

  • Like 5

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

R CrB przeniosła się już na poranne niebo. Jej jasność w dalszym ciągu systematycznie rośnie, niemalże dobiła do 8 mag! Tak więc jest już w zasięgu niewielkich lornetek. Tym razem wzrost jasności jest w miarę stały i jak do tej pory nie było okresów stagnacji, tak jak to miało miejsce przed 2 latami. Na wykresie AAVSO widać, że najszybciej jaśniała w październiku, wówczas pojaśniała w ciągu miesiąca od około 11 do około 9 mag. Niestety w październiku, w tym roku aura nie sprzyjała, w Polsce jakimkolwiek obserwacją.

Warto nad ranem więc spojrzeć i dalej obserwować zachowanie tej bardzo ciekawej gwiazdy.

 

Poniżej wykres z ostatnich 200 dni z obserwacji AAVSO:

r crb.jpg

 

Poniżej wykres z polskich obserwacji. W porównaniu do poprzedniego powrotu R CrB, dużo skromniejszy:

r crb1.png

 

 

  • Like 2

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy na własne oczy udało mi się dojrzeć R CrB, która świeci już z jasnością w pobliżu 8 mag. Do jej obserwacji wystarczą dwie pobliskie jasne gwiazdy o jasnościach 7.4 i 8.1 mag. Pięknie wygląda gdy jest taka jasna ;)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie imprezowałem ja jako abstynent na nowy rok,tak więc obudziłem się o 3.00 w nocy ubrałem się ciepło lorneta na balkon z żurawiem i skierowałem na R CrB i potwierdzam jasność oceniłem na 8.20 magnitudo o godz. 2.47 UT,a w ostatnim dniu roku zaliczyłem sobie kilka gwiazd zmiennych na koniec miesiąca i jestem zadowolony :)) Pozdrawiam Damian

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ledwie co przed miesiącem chwaliłem R CrB, że jak do tej pory nie było widać u niej stagnacji przy wzroście jasności. I właśnie od tego momentu wzrost jasności R CrB zatrzymał się i jej jasność od ponad miesiąca utrzymuje się na poziomie 8 mag. Czyżby była powtórka z poprzedniego wzrostu jasności? Czas pokaże.

Poniżej krzywa zmian blasku z obserwacji AAVSO z ostatnich 200 dni:

r crb.jpg

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był taki najdrastyczniejszy, ale rzeczywiście trwał niespełna miesiąc (patrz wykres poniżej, obejmujący okres od 30 maja do 30 czerwca 2015 r.)

rcrb2.png

Natomiast drugi wykres przedstawia zmiany jasności R CrB od czerwca 2006 roku. Tu czerwoną strzałką oznaczyłem  spadek, który Cię zainteresował, natomiast niebieską strzałką spadek z 2006 r. po którym gwiazda jak dotąd nie powróciła do swej normalnej jasności.

rcrb1.png
  • Like 4

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, astrodamian27 napisał:

Dość długo była w minimum od 2007 roku ;)

Praktycznie to minimum trwa nadal, bo gwiazda nie wróciła jeszcze do normalnej jasności, a to już prawie 10 lat :) I coś czuje, że chyba to minimum nadal potrwa, a przed nami spadek jej jasności.

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Też ją wczoraj oceniałem. Praktycznie w dalszym ciągu jej jasność utrzymuje się na stałym poziomie, w okolicach 8 mag. Praktycznie w ciągu ostatnich 3 miesięcy pojaśniała zaledwie o 0.5 mag, a może i nawet mniej. Dobrze to widać na wykresie AAVSO.

 

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 3 miesiące później...
  • 3 miesiące później...

R CrB zdecydowanie przenosi się już na poranne niebo. Pora więc na parę słów podsumowania, odnośnie zachowania się jej w mijającym roku.

W dalszym ciągu jesteśmy świadkami jej historycznego minimum blasku. Mimo, że od ponad roku jej jasność systematycznie wzrasta, w dalszym ciągu brakuje jej około 1 mag, by wróciła do stanu sprzed spadku jasności.

Ogólnie w Polsce wykonaliśmy 80 ocen tej gwiazdy i na wykresie jest wyraźnie widoczna tendencja rosnąca. Ostatnie nasze oceny oscylują na poziomie około 7 mag. Poniżej wykres zmian blasku z naszych obserwacji:

rcrbPolska.png.2821ab8be5a781eec288dadbc015f806.png

 

Przebieg zmian blasku jest zdecydowanie lepiej widoczny na krzywej zmian blasku, uzyskanej z obserwacji przesłanych do AAVSO. Widać na nim, że praktycznie do marca mieliśmy do czynienia ze wzrostem jasności. Potem przez około miesiąc jaj blask utrzymywał się na poziomie nieco mniejszym od 7.5 mag. Po czym w kwietniu i w maju widoczne są dwa niewielkie spadki jasności. Od połowy maja do połowy sierpnia obserwowaliśmy systematyczny wzrost jasności, do średniej wartości 7.3 mag.  Po czym jest widoczny niewielki spadek jasności, a od połowy września notujemy ponownie niewielki, ale systematyczny wzrost jasności. Ostatnie oceny oscylują na poziomie 6.8 mag. Krótko jeszcze podsumowując, od listopada zeszłego roku jej jasność wzrosła o około 2 mag. Jeśli tendencja się utrzyma, już w połowie przyszłego roku jej blask wróci do maksimum jasności. Zobaczymy jak dalej zachowa się R CrB. Jeśli ktoś wcześniej rano wstaje to zachęcam do szybkiej oceny tej bardzo ciekawej zmiennej. Zwłaszcza, że w tym czasie, ze względu na jej niekorzystne położenie, w bazie AAVSO jest niewiele jej obserwacji.

Poniżej jeszcze wykres obserwacji wizualnych przesłanych do AAVSO:

rcrb.jpg.274924f1068d9edfbb96fd67b4af97c3.jpg

 

 

  • Like 5

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
  • 1 rok później...

Nasza bohaterka nieregularna gwiazda zmienna R CrB,dość nam na długo utrzymuje swój wzrost blasku na około 6.0 mag :)) Puki jaśniutka warto ja obserwować przez nie wielką lornetkę. Przedstawiam animacje gwiazdy,prawdopodobną teorią przyciemniania gwałtownego spadku jasności jest z powodowane odrzucenie warstwy pyłu węglowego zewnątrz gwiazdy,która zasłania część powierzchni gwiazdki.

Animacja przedstawia symulacje przysłaniania przez pył węglowy na powierzchni gwiazdy. źródło: Gimp 2.10

 

R CrB krzywa.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)