Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym prosić was o pomoc w wybraniu mojego pierwszego teleskopu. Czytałem co nieco na ten temat, lecz mam mętlik w głowie już... Obserwuje niebo każdej nocy, z pomocą stellarium na androidzie odszukuje gwiazdozbiory i staram się określić mniej więcej położenie różnych obiektów, ot tak dla "treningu". Niestety mój budżet to góra 700zł. Chcę teleskop który umożliwi mi zapoznanie się z niebem i wciągnie trochę w to hobby :). Teraz o miejscu zamieszkania. Mieszkam sobie w Bytowie na pomorzu. Nie mieszkam w centrum, ani w bloku.    Mam spore podwórko, ponieważ mieszkam na uboczu miasta, mam opcję wyjechania na wieś. Tam gdzie mieszkam od strony wschodniej jest lekka łuna od miasta. Jeżeli są potrzebne jeszcze jakieś informacje to je podam :) Proszę o pomoc przy wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź jest zwykle prosta  ;D

Podwórko= przestrzeń pod Dobsona, niebo miejsko-wiejskie czyli zasięg 4-5mag

Jak największe lustro przy twoim budżecie Dobson 6"  = ale dozbieraj parę stówek do tego ! Opłaci Ci się gwarantuje!

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379&gclid=CL_D5NLo5bgCFUSV3godeHYAyg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego, na początek kupie chyba Dobsona 6", nie jestem pewny co do wydawania większej ilości pieniędzy na ten sprzęt jak narazie, wiem że im większe lustro itd. tym lepiej, lecz najpierw wolę się podszkolić i nauczyć się obserwować przez to cudo, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szeroko to ująłeś  :(

Astro-foto ciał Układu Słonecznego, czy astro - foto tak zwanych obiektów głębokiego nieba, bo to zasadnicza różnica w kompletowaniu sprzętu.

Uściślij proszę  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęt do astrofoto to.. chyba grubsze pieniądze - a i nakłady potem także

ale jak zrobisz tak będzie dobrze

- noce dopiero "ciemnieją" - że to tak określę

zwłaszcza w pobliżu miast, warunki są dobre jak większość świateł zgaśnie

- jak pisze ignisdei im większe lustro tym lepiej - lepiej poczekaj miesiąc i spróbuj wyskubać ze 100 - 200 może 300

to zaprocentuje "duuuużą" ilością światła wpadającego do tuby a mniej widoczne obiekty łatwiej dostrzeżesz

- pozdrawiam

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak pisze ignisdei im większe lustro tym lepiej - lepiej poczekaj miesiąc i spróbuj wyskubać ze 100 - 200 może 300

Kolego Cthulhu - ale Krzysztof zdecydował się na astro-foto a to nie tak do końca jak Kolega pisze  ;)

Krzysztofie do astro - foto podstawą jest montaż, do US prowadzenie choć w jednej osi, do DS to już przynajmniej klasy HEQ5.

Teleskop do US - z długą ogniskową + kamerka - od biedy można lustrzanką.

Do DS musi być już rurka jaśniejsza np. N 150/750 lub Synta ED 80/600 + lustrzanka + coś do guide (pilnowanie montażu coby za gwiazdkami prowadził - kamerka guidujaca + jakiś mały teleskopik - np szukacz przerobiony).

Musisz troszkę poczytać ten dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?board=10.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale z astrofoto jednak zrezygnuję :D, niedługo zakupie Synte 8" i w końcu będę mógł pooglądać niebo nie tylko oczyma :) Dzięki. Jeżeli zakupię złączkę projekcyjną i adapter do lustrzanki, czy będę mógł cyknąć przez Syncie nasz kochany księżyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakupię złączkę projekcyjną i adapter do lustrzanki, czy będę mógł cyknąć przez Syncie nasz kochany księżyc?

Tak - wielu Kolegów takie fotki na FA z powodzeniem prezentuje  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak spamuje ale jestem totalnym laikiem ;) Jeszcze jedno pytanie, ponieważ mam lustrzankę Sony a35, teraz czekam codziennie na czyste niebo i próbuję fotografować niebo, powoli wychodzi. Przejdę do pytania, księżyc ustrzelę przez Syntę 8, a jakąś planetę też uda mi się uchwycić? Czy do tego już koniecznie jest potrzebny montaż ze śledzeniem obiektu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko z planetką, potrenuj na Księżycu ewentualnie Słonku ale bezwzględnie z filtrem założonym na przód tuby http://deltaoptical.pl/folia-filtr-sloneczny-baader-planetarium-nd-50-10-x-10-cm-2459282,d269.html oprawionym w http://teleskopy.pl/Oprawa-na-filtr-s%C5%82oneczny-do-Newton%C3%B3w-200mm-teleskopy-1836.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na planety to bym się raczej nie nastawiał. Księżyc, Słońce... Uwierz mi że z tymi dwoma obiektami to zabawy z fotografią jest że ho ho. A jak się wciągniesz  to i tak zmienisz setup pod a-foto.  :P

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację, lecz najpierw dorwe jakąś Syncie 8" i sobie poobserwuje :)

Moim skromnym zdaniem jest to jeden z lepszych teleskop dla początkującego obserwatora.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie kosztuje 1195 zł z dostawą, można jeszcze zdrowo potargować, teleskop - co sądzę  ??? , zależy do czego, na przykład na montażu z prowadzeniem i guide ludzie fajne fotki DS z niego robią, do obserwacji jaśniejszych DS - do Księżyca, Słońca. Musisz się zdecydować do czego ma służyć teleskop czy do obserwacji czy do foto i jeśli foto to czego - planet czy DS. Określ się w końcu  ;) http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434

Zobacz za 200 zł więcej Kolega sprzedaje wypasiony teleskop na lata - wymiatacz do DS i US też zaliczysz - obserwacje stoją otworem http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=3582.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam taką tubkę i śmiem twierdzić, że do wizuala to troszkę za mało. Generalnie polecał bym ją na start do astrofotografii.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chcę poznać waszą opinie o moich profesjonalnych zdjęciach lustrzanką nieba bez statywu :D (jeszcze go nie mam ;__;)

https://drive.google.com/folderview?id=0Byk2iGXEppNTQmN6bDg4OGZxTk0&usp=sharing Ze zdjęć tylko zdjęty kolor pomarańczowy i trochę czerwony, ponieważ była łuna od miasta.

Aparat: Sony A35

Ogniskowa: 18mm

ISO:1600-3200

Przesłona: f/3.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdozbiory Herkules, Smok, Wielka Niedźwiedzica. Coś koło tego, jeżeli chodzi o kierunki, to południowo-zachodni, zachodni i północno-zachodni, ponieważ od wschodu mam łunę od miasta. Szkoda że nie mam jeszcze teleskopu, noc tutaj mam dziś przepiękną, ani jednej chmurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)