Skocz do zawartości

Kiedy i jak obserwować L18 i L41?


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Na te obserwacje szykowałem się od kilku dni, jak tylko zobaczyłem, że będzie w nocy okienko w chmurach. Miał być kandydat na Obiekt Tygodnia, a potem skrupulatnie zaplanowany spacer po Księżycu. Pogoda była, ale los dotkliwie pokrzyżował mi wczorajsze plany.

Lista obiektów, które chciałem wypatrzeć była dość długa, ale najbardziej byłem ciekaw dwóch pozycji z listy Lunar 100:

  • L18: Mare Serenitatis dark edges (Distinct mare areas with different compositions)
  • L41: Bessel ray (Ray of uncertain origin near Bessel)

Jeśli chodzi o L18 to ponoć różnice w kolorach magmy z okresu Imbrian (Im) i Eratosthenian (Em) są oczywiste.
image.thumb.png.3c00522eb887fa8904d6e529e4df1d24.png
Źródło: https://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/usgs/

Ponoć o wiele trudniej dostrzec L41, czyli promień przechodzący przez krater Bessel.
image.thumb.png.5969179c766b012c4a3464cbce82a865.png
Źródło: http://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomoce/mapa-ksiezyca/

Teraz pytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów. Kiedy i jak obserwujecie takie szczegóły Księżyca? Pełnia? Pełnia + zmierzch/świt? Pełnia + filtr? A może jednak nie pełnia tylko okolice osiemnastej nocy po nowiu?

Edytowane przez pmochocki
  • Like 8

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoczne są praktycznie zawsze jak Morze Jasności jest oświetlone a widać je od razu z lornetek przecież ?, w okolicach pełni zawsze ładnie widać te wszystkie jasne promienie na powierzchni i zawsze warto na to spoglądnąć ale będąc przy Morzu Jasności to kwintesencją są chociażby przejścia terminatora w okolicach Dorsy Smirnov albo kraterów Linne ?.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam moje obserwacje 19.03.2021, czyli w fazie 34%. Ciemniejsze obszary dzielące Mare Serenitatis i Mare Tranquillitatis oraz Bessel były przebojami:

Na Mare Serenitatis grzbiety Dorsa Smirnov, Dorsa Lister, Dorsum Azara, Dorsum Nicol, krater Bessel i łańcuszek mniejszych kraterów wijący się wzdłuż terminatora. Wały Bessela oświetlone pod takim kątem wydają się nienaturalnie wysokie, a krater przypomina komin.

Ostry przylądek oddzielający Mare Serenitatis od Mare Tranquillitatis dotykający krateru Plinius, przedłużony systemem rowów Rimae Plinius. Po raz pierwszy tak wyraźnie widziałem ciemniejszy obszar ciągnący się od przylądka do Mons Argaeus i okolicy krateru Littrow. Niesamowity kontrast!

  • Like 2
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś syn zaprosił kolegę na nocowanie i nie mogłem wyskoczyć na długo. Zresztą MAK nie wychłodzony. Zabrałem mój zestaw podręczny przed blok - AT72ED na statywie fotograficznym. Do tego seria okularów BCO/P. Miałem dosłownie pół godzinki, a troszkę czasu się zmarnowało, bo dziki przegoniły mnie z trawnika...

L41 i L18 były widoczne już przy użyciu okularu BCP 32mm dającego powiększenie 13x. Różnicę kolorów jednak najprzyjemniej oglądało się w powiekszeniu 43x (BCO 10mm).

Z podobnych obiektów w okolicy wydaje mi się, że udało się wypatrzeć L71 - Sulpicius Gallus Dark Mare. Ale terminator był bardzo blisko i powinienem powtórzyć obserwację... 

EDIT: Jeszcze chciałem dodać, że byłem zaskoczony, że w tak małym teleskopie dostrzegłem Grzbiet Buckland. 

 

IMG_20210616_232548.thumb.jpg.8cfc5ab6792d583545977b1b488e7639.jpg

 

 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)