Skocz do zawartości

Łabędź na szeroko - początki z filtrem dual band


Rekomendowane odpowiedzi

  • lukost zmienił tytuł na Łabędź na szeroko - początki z filtrem dual band

Nawet fajnie wyszło. Pamiętam, jak próbowałem pstryknąć okolice Sadru i Daneb canonowskim obiektywem zoom 70-210 mm . Tylko u mnie to wszystko jakieś brązowe i brudne wyszło hahaha. No i jakość też jakaś słaba. Mam w planach wrócić do tych mgławic na szeroko, też z samyangiem 135 tylko w cropie 1,6... No niestety APS-C.

I wiesz, przyszedł mi pomysł do głowy co by było gdybyś wrzucił tutka obróbki ?

Pozdrawiam, Stefan

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ się nie znam to skomentuję... 

Fajnie, że próbujesz nowych rzeczy i nie trzymasz się utartych szlaków. Fotka bardzo przyjemna w odbiorze. Niestety nawet ja zauważyłem odblaski przy jasnych gwiazdach... One nie są symetryczne... Ciekawe czy można by zebrać też materiał bez filtra i użyć https://github.com/nekitmm/Star net, aby oddzielnie obrobić gwiazdy i tło. 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak należałoby zrobić - materiał z filtrem, starnet++ (plus pewnie stempel), następnie materiał bez filtra na same gwiazdki, złożyć. Wychodzi na to, że innego, prostszego sposobu nie ma. Się dowiedziałem, że ten filtr robi gwiazdkom takie odblaski i taka jego uroda.  Ale daj mi jeszcze trochę czasu na opanowanie teorii i praktyki, tudzież (opcjonalnie) stacjonarną astrobudkę, by zbliżyć się z rezultatami do czołówki. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciąg dalszy dłubania z filtrem STC. Widywałem znacznie lepsze Weloniki, ale gorsze też.  ?

Tym razem obiektyw 200 mm przymknięty do f/3.5, 55x200 s. 

Ciepła noc, więc Canon sobie szumi (jak dokoła las ), zauważyłem natomiast że zmiana światłosiły pozytywnie wpłynęła na odblaski wokół jasnych gwiazd, redukując je. Przy f/4 lub 4.5 powinno już być całkiem dobrze. Z rzeczonymi gwiazdkami coś nie mogę się "dogadać", wyszły jak wyszły - tym razem chyba minimalnie źle trafiłem z ostrością. Bez dwóch zdań trzeba palić je osobno, pora też chyba na maskę Bahtinova. 

2004998210_veilstcfinal.thumb.jpg.d7059b90fec6ffec63a31d06b81bfed7.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj tak jest, że niestety te wąskie filtry dają odblaski na dużych swiatlosilach. Przykładowo warstwy Astronomik 12nm są zoptymalizowane od f/3, a 6nm już tylko od f/4, dlatego m.in.  szersza wersję jako clip Canona jest bardziej popularna.  

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

Zazwyczaj tak jest, że niestety te wąskie filtry dają odblaski na dużych swiatlosilach. Przykładowo warstwy Astronomik 12nm są zoptymalizowane od f/3, a 6nm już tylko od f/4, dlatego m.in.  szersza wersję jako clip Canona jest bardziej popularna.  

To ograniczenie światłosiły dla wąskopasmowych filtrów wynika z konieczności odpowiedniego wycelowania pasma transmisji. Im węższy spektralnie filtr tym mniejszy margines błędu, a ze wzrastającą światłosiłą rośnie "blueshift" czyli przesunięcie pasma transmisji w kierunku krótszych fal. Efekt: coraz większa loteria przy kupnie coraz węższego filtra lub też coraz wyższa cena, jeśli producent je rzetelnie selekcjonuje.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z wczoraj/dziś, zaledwie 35x180s, bo później znad Słowacji zaczęły nasuwać się burzowe chmury, zagrzmiało i należało spier..., znaczy szybko się zwijać.  ?

Bardziej jako test przed sierpniem, gdy na spokojnie naświetlę te 4-5 godzin. Na razie zmielone wszystkie klatki jak leci (bo nie bardzo było w czym przebierać), szum (bo bardzo ciepła noc plus niechłodzony Canon) i pojechane gwiazdki (bo 6d mod i 400 mm na SWSA), ale zapowiada się, że będzie satysfakcjonująco, przynajmniej dla mnie.

Obrobione na kolanie przed świtem, obróbką z prawdziwego zdarzenia zajmę się jak zbiorę sensowną ilość materiału. 

1192571540_amerykastcv2.thumb.jpg.9e34790f60cbe05200b55710cb66641f.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)