Skocz do zawartości

Biuletyn obserwatorów gwiazd zmiennych PROXIMA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
W imieniu Zespołu redakcyjnego biuletynu PROXIMA pragnę poinformować, że z sieci można już pobrać nowy numer naszego kwartalnika:
 
 
Wprowadziliśmy trochę zmian i dlatego chcielibyśmy poznać opinie naszych Czytelników. Dlatego będziemy wdzięczni za uwagi, szczególnie te krytyczne, najlepiej na email: [email protected] .
 
proxima17.jpg
 
Przypominam, że PROXIMA wydawana jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html 
 
Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
 
Pozdrawiam
 
  • Like 7

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ostatnim numerze Biuletyn Proximy wydaniu 17 numerze,który przeczytałem ciekawy w nim artykuł opisany przez autora Tomasza Krzyta o ciekawej gwiazdy zmiennej mirydzie NP HER. Wczoraj o 21.19 UT skierowałem teleskop na tą gwiazdę i rzeczywiście jej barwa jest bardzo czerwona oceniając ją na 10 mag  :D  Polecam wszystkich do obserwacji tego czerwonego olbrzyma  ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Witam. 
Z przyjemnością informuję, że pojawił się czwarty w tym roku numer biuletynu PROXIMA.
Link do kwartalnika poniżej:
 
 
Tematem przewodnim obecnego numeru są gwiazdy masywne. Publikujemy pierwszą z trzech części obszernego opracowania Ryszarda Biernikowicza, który zainspirowany artykułem prof. Nathana Smith?a z Steward Observatory (University of Arizona, USA), prezentuje nam obecny stan wiedzy o bardzo masywnych gwiazdach, utracie masy oraz ich ostatecznym losie.
Ponadto chcielibyśmy zachęcić do obserwacji układu epsilon Aurigae oraz spojrzenia na ciekawą zmienną HZ Herculis.
A to nie wszystko co przygotowaliśmy dla naszych Czytelników, nie będę jednak zdradzał więcej szczegółów, przeczytajcie sami :)
 
proxima18_fa.jpg
 
Przypominam, że PROXIMA wydawana jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html
 
Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
 
Pozdrawiam
Krzysztof
  • Like 3

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W imieniu Zespołu Proximy serdecznie zapraszam do lektury pierwszego w tym roku numeru naszego biuletynu. Oprócz ciekawych tematów pragnę zwrócić uwagę na konkurs, który ogłaszamy wraz z Towarzystwem Obserwatorów Słońca.
 
Reszty nie będę zdradzał, przekonajcie się sami :)
 
 
 
proxima19.jpg
 
 
Przypominam, że PROXIMA wydawana jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html
 
Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
 
Pozdrawiam
Krzysztof
  • Like 3

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Witam.
Nadszedł czas na kolejną odsłonę biuletynu Proxima. Dziś w sieci pojawił się drugi w tym roku, a dwudziesty od początku, numer naszego kwartalnika.
Aż 70 stron, z czego znaczna część poświęcona obserwacjom Słońca, w tym rozstrzygnięcie pierwszego etapu Słonecznego Konkursu.
 
Zapraszam do lektury! :)
 
 
 
proxima20.jpg
 
 
Przypominam, że PROXIMA wydawana jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html
 
Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
 
Pozdrawiam
Krzysztof  Kida
  • Like 5

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcamy naszych czytelników do skorzystania z wygodnego trybu czytania pełnoekranowego i dwustronnego na ekranie monitora. Wystarczy wcisnąć najpierw ikonkę ze strzałką (czerwone zaznaczenie) i zaraz po tym ikonkę dwukolumnową (niebieskie zaznaczenie), które znajdują się na dole prawie każdej strony biuletynu.

Dzięki temu nie tylko o wiele łatwiej można czytać , ale także szybko nawigować pomiędzy stronami (wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obrębie strony aby przejść dalej , lub lewym przyciskiem aby się cofnąć o jedną stronę). Przyciskiem ESC na klawiaturze można szybko przejść do standardowego widoku czytnika Adobe Reader.

post-53-0-54136400-1430485700.jpg

post-53-0-69227300-1430485711_thumb.jpg

  • Like 3

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

No i jest! Lipcowy numer biuletynu Proxima jest już dostępny! A w nim 58 stron ciekawych tematów dla miłośników gwiazd oraz rozstrzygnięcie drugiego etapu Słonecznego konkursu. Przekonajcie się sami :)
W imieniu całego Zespołu serdecznie zapraszam do lektury!

 

Link: http://astronomica.pl/proxima.html

proxima21.jpg

Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
http://www.facebook.com/pages/Proxima/253077781413353

Pozdrawiam
Krzysztof  Kida
 

  • Like 9

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - Czy to coś z moim dostawcą Internetu czy jakaś awaria strony pobierania ??

Po kliknięciu uruchamia się okno pobierania PDFka i... albo nie widać postępu pobierania, albo staje w połowie, nie wyświetlając żadnej strony albo czysta nowa karta :-[

Dodatkowo teraz komunikat : ,,Ten dokument PDF może nie wyświetlać się poprawnie" i propozycja otwarcia w innym programie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - OK, czyli coś z moim pracowym - nie śmiećmy już cennego tematu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Przygotowania do seminarium na ostatniej prostej. To już w najbliższą sobotę. Zapowiada się całkiem spora impreza. Już wiemy, że z tego powodu opóźni się nieco wydanie kolejnego numeru naszego biuletynu. Mam jednak nadzieję, że wybaczą nam to nasi czytelnicy, a także uczestnicy słonecznego konkursu.
Ale w międzyczasie uruchomiliśmy nową stronę Proximy, przeprowadziliśmy tam też numery archiwalne. Zapraszamy :)


www.proxima.org.pl

 

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Like 4

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z lekkim opóźnieniem wydajemy październikowy numer biuletynu Proxima, ale jego sprawcą było seminarium astronomiczne ?Gwiazdy zmienne?, które odbyło się 24 października w Malborku. W numerze tym publikujemy krótką relację z wydarzenia i kilka zdjęć.
A tematem głównym tego wydania jest ?zabójca supernowych?.  O tym kto lub co nim jest mogą przekonać nasi czytelnicy, jeśli zdecydują się na pobranie naszego biuletynu pod nowym adresem:

http://proxima.org.pl

Serdecznie zapraszam do lektury!

 

proxima22.thumb.jpg.d318d018f181ea9d28d5

Przypominamy, że biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com
http://www.facebook.com/pages/Proxima/253077781413353

Pozdrawiam
Krzysztof  Kida

 

Edytowane przez Krzysztof_K
  • Like 5

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Świetna publikacja. Zachęciła mnie do powtotu do obserwacji gwiazd zmiennych. Po kilku latach zerknąłem na stronę AAWSO i w poradniku do obserwacji wizualnych uderzyła mnie tylko jedna metoda określania jasności - interpolacyjna. A co z resztą metod opisanych kiedyś w poradniku PTMA? Mam wrażenie, że jakoś spłycono zagadnienie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna publikacja. Zachęciła mnie do powtotu do obserwacji gwiazd zmiennych. Po kilku latach zerknąłem na stronę AAWSO i w poradniku do obserwacji wizualnych uderzyła mnie tylko jedna metoda określania jasności - interpolacyjna. A co z resztą metod opisanych kiedyś w poradniku PTMA? Mam wrażenie, że jakoś spłycono zagadnienie.

Jeśli chodzi o aavso i ich.... Albo tak. Jako aavso zależy im na standardzie. Więc "uczą" jednej metody. I to chyba tylko jedyny powód.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

"Zabójcy supernowych" spod znaku ASAS-SN prawie od razu zauważyli artykuł o nich w ostatniej Proximie. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć ...

"Wielki artykuł o ASAS-SN w Proximie - biuletynie polskich obserwatorów gwiazd zmiennych. Czyż każdy porządny astronom nie czyta po polsku?"

I jest wskazany odnośnik do PDF'a nr 22 na stronie ASAS-SN.

O_proximie_w_asassn.jpg

  • Like 5

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Gratuluję pierwszego tegorocznego wydania :)

Jednocześnie chciałem przypomnieć czytelnikom Biuletynu Proxima, że macie bezpośredni dostęp do strony klikając na głównej FA w Banerek :)

56575b42e2ac8_Nowaproxima.jpg.b52d7ebb7e

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)