Skocz do zawartości

Okulary planetarne do refraktora


Deimos

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz intensywniej myślę nad poszerzeniem mojego zestawu okularów o coś lepszego niż kitowe Plossle. Chciałbym okular głównie do obserwacji planetarnych; najlepiej jakby obraz w nim był ostry i kolorowy ;) Myślałem o okularach ED (np. http://tinyurl.com/kafe6x7), bo z tego co wyczytałem to podobno dają dobry obraz, a pole widzenia też jest niczego sobie. Niestety z racji tego, że jestem totalnie zielony w tym temacie nie mam pojęcia czy dobrze celuję. Stąd gorąca prośbą o poradę: czym się kierować, na co zwracać uwagę i czego unikać ;)

Mój sprzęt to refraktor 127/635 semi-apo

ET5ri5l.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo udana seria okularków, właśnie sprzedałem 12 mmm ponieważ mam całą serię SWAN-ów do SCT.

Dają bardzo kontrastowy obraz, stosunkowo duże pole widzenia i bardzo precyzyjną regulowaną muszlę oczną. Używałem do refraktora 150/750 i 1000. Byłem bardzo zadowolony  :)

PS Jednak z jeden Orciaczek by Ci się przydał - trudno je dostać ale kto szuka  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze celowałem, dzięki ;) Nawiązując do wzmianki o orciaku - czy lepiej dołożyć troszkę pieniędzy, czasu i zaangażowania w poszukiwania by zakupić orciaka w pierwszej kolejności czy ED na start całkowicie wystarczy? Jest jeszcze kwestia samej długości ogniskowej. Z racji tego, że teleskop mam dość krótki, to chciałbym mieć jak najkrótszy okular celem osiągnięcia możliwie największego a jednocześnie rozsądnego powiększenia, pytanie tylko - czy w doborze długości okularu powinienem brać pod uwagę jakieś szczególne czynniki?

Jeszcze jedno pytanko dotyczące orciaków. Z czego może wynikać ich kiepska dostępność skoro są takim udanym układem - producenci przestali je produkować czy tak szybko schodzą? Czy może przyczyna leży gdzieś indziej?

ET5ri5l.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś zacząć do okularków zasadniczych.

Orciaka do kupisz sobie już po skompletowaniu, jako już okularek do wyłuskiwania szczegółów.

Dlaczego je trudno dostać - bo są dobre, a już nie produkują. To bardzo udane okularki, poszli z postępem i zaczęli nową serię, jak się spisują - musisz poszukać recenzji.

Kupić na giełdach trudno bo są dobre jak napisałem i ludzie się ich nie pozbywają. Po dokupieniu muszli ocznej to naprawdę super okularek.  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Super, dzięki za pomoc ;)

Co do okularów ed ( mam dwie parki do bino  BST ED 15mm i 25mm ). Jak dla mnie super,  spisują się  na planetach (nie widzę żadnej AC wrzucanej przez nie) ,dają dość ostre,  jasne obrazy. Używam ich w edku-100 i mac-newtonie .  Edka mam specjalnie skróconego pod bino (nie musi być barlowa), i też np; Księżyc i  M-42 robią  wrażenie przez bino przy BST ED  25mm.   Z kolei z  ortho (posiadam BP 6mm ), w obserwacjach mono w dobrych warunkach seeningu, doskonale spisuje się na Saturnie i Jowiszu. Najlepiej ,,wychwytuje" szczegóły tych obiektów, dając jednak obraz stonowany co do kolorów, ale podobno tak ma być (najwierniejszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)