Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać ? PLINE


NANOOC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jestem nowy zarówno tu, jak i w świecie astronomii, niemniej jednak, od zawsze mnie to fascynuje ... teraz mam okazję otrzymać sprzęt, i prosił bym o doradzenie "które najlepsze"

Warianty :

 

A ; Teleskop Sky-Watcher (Synta) / Producent: Sky-Watcher

  • układ optyczny: Newton (reflektor)
  • średnica zwierciadła: 76 mm
  • długość ogniskowej: 700 mm
  • światłosiła: f/9
  • zasięg: 12 mag
  • wyciąg okularowy: 1,25"
  • montaż: azymutalny
  • statyw: aluminiowy LT2
  • wysokość statywu: 67-119 cm

B ; Teleskop Sky-Watcher / Producent: Delta Optical

  • Układ optyczny: refraktor
  • Średnica: 70 mm
  • Ogniskowa: 900 mm
  • Światłosiła: f/13
  • Statyw: aluminiowy

 

C ; Teleskop Sky-Watcher / Producent: Delta Optical

  • Średnica obiektywu: 60 mm
  • Długość ogniskowej: 700 mm
  • Światłosiła: f/11,7
  • Zasięg: 10,9 mag
  • Zdolność rozdzielcza: 2,33? łuku
  • Zakres powiększeń: 10-120 razy
  • Wyciąg okularowy: 1,25"
  • Montaż: azymutalny AZ2

 

Tylko takie dane mam dostępne.

Proszę o pomoc.
Jako że nic za to nie zapłacę, szkoda było by dostać coś kiepskiej jakości choć i tak nie uważam że są jakieś super ;) ""

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Na początek polecam przeczytać ten dział, a zwłaszcza dwie pierwsze pozycje :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Te "teleskopo-zabawki" mają fabrycznie tragiczne montaże. Ich apertura (średnica) również pozostawia wieeele do życzenia. Musisz też określić jakie masz warunki, oraz do czego chcesz używać tego sprzętu?
Co do sprzętu, nie dałoby rady kupić chociaż używanej Synty 6" ?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najlepiej żebyś wziął ten za darmo... Zobaczysz czy cię wciągnie. Ja miałem przez dwa lata 60/700 i powiem, że sprawił mi wiele radości... A jak się spodoba hobby, to kupisz coś większego, coś czego wiatr nie przewróci :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant C jest dobry ale tylko do oglądania planet księżyca no i słońca .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

af3hzathxeyjg1b07yg1.jpgA

 

 

 

 

vf0yy1039hqx1br6t5t9.jpgB

 

 

 

zsfaxawc3q4n6wxqesjr.jpg C

 

 

 

Jak to komuś ułatwi w pomocy mi.
Mogę wybrac każdy z nich, problem w tym że nie wiem czym mam się sugerować podczas wyboru.
Jak na razie nie miałem wogóle doczynienia z astronomią, a że nadarzyła się okazja, chce zacząć - pytanie tylko który wybrać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej warian b można zawsze do kupic napęd .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A" -  przekonuje mnie  największa średnica lustra.

Zmieniam zdanie. Wariant A  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym Ci wybór pomiędzy teleskopem "A" i "B". To już zależy od Twoich aspiracji i wygody, bo one w zasadzie będą dawać podobne możliwości, a sporą różnicą jest montaż. Propozycja "A" jest ustawiona na montażu azymutalnym, więc na pewno nie będziesz miał żadnych problemów z jego obsługą, natomiast "B" to już paralaktyk (słaby, bo słaby, ale zawsze :D ). Myślę, że prędzej, czy później jeśli bardziej wkręcisz się w astronomię, będziesz chciał kupić montaż paralaktyczny np. mając w planach uprawianie astrofotografii, jednak jeżeli dopiero zaczynasz, to lepiej brałbym teleskop A. Będziesz miał bardzo łatwą obsługę i nabierzesz wprawy z systemem optycznym Newtona, co pewnie później przyda Ci się jeśli będziesz chciał kupić większy teleskop nie wydając na to majątku - wtedy najlepiej skusić się na równie proste w obsłudze Newtony na Dobsonach, jak np. Synta 6", czy Synta 8".

Długoogniskowy refraktor na słabym montażu to najgorsza para, więc nie widzę sensu dla pozycji B i C, choć przy B można mieć jeszcze nadzieje na większe powiększenia planetarne, choć przy takiej stabilności nie na wiele to się zda.

 

Bierz teleskop "A" i zakładaj kolejny wątek "Jaki lepszy teleskop dokupić" :) - mam nadzieję, że nie zniechęcisz się tym niskobudżetowym sprzętem i tylko nabierzesz  głodu na jakiś większy teleskop.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie "B". Ten montaż bardziej zniechęca niż popycha w astronomii. Jest  T R A G I C Z N Y! Wiem z autopsji...

 

Wiem, że wiesz z autopsji, Filipie...  ^-^

Jednak ja spojrzałem na ten sprzęt trochę pod kątem korzyści edukacyjnych O:-) . Plusem pozycji "A" jest fakt, że to Newton, więc Kolega Nanooc będzie miał okazję nauczyć się i poćwiczyć kolimację na tych małych lustereczkach. Z kolei wybierając pozycję "B" będzie musiał zapoznać się z paralaktykiem, co dla wielu astroamatorów prędzej czy później staje się sprzętem docelowym (oczywiście ten docelowy paralaktyk to już nieporównywalna z EQ1 jakość). Oprócz tego refraktor pozwoli mu na własnej skórze poczuć aberrację chromatyczną i minus długiej tuby na słabym montażu. 

Nigdzie nie mogę znaleźć jakie lusterko wtórne ma ten Newton z "A", ale jakaś obstrukcja tam na pewno będzie, lecz i tak wyciągnie trochę więcej niż ten długi refraktorek, bo to już pokazuje światłosiła -> 8) .

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak ja spojrzałem na ten sprzęt trochę pod kątem korzyści edukacyjnych O:-) .  [...] Z kolei wybierając pozycję "B" będzie musiał zapoznać się z paralaktykiem, co dla wielu astroamatorów prędzej czy później staje się sprzętem docelowym (oczywiście ten docelowy paralaktyk to już nieporównywalna z EQ1 jakość).

Wiesz co, opcja z polecaniem paralaktyka EQ1 tylko po to żeby ktoś się nauczył jego obsługi, to czysta głupota :-X  Może rzeczywiście ten Newton to nie jest zły pomysł, ale na pewno nie paralaktyk.  EQ to zuo :P

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie B, bez żadnych wątpliwości. Montaż w A i C to tragedia. Też miałem z takim do czynienia okropność, nie jestem w stanie sobie wyobrazić czegoś gorszego.

Pod względem możliwości 70mm refraktor wygrywa z 60mm refraktorem i raczej też z 76mm Newtonem (spory pająk). Dodatkowo z Newtonem wygrywa możliwościami podglądania krajobrazu i tym podobnych. EQ1 można na upartego ustawić jako AZ do obserwacji naziemnych.

Wiadomo, że w tym wypadku to wybór "mniejszego zła". Gdyby ktoś oferował mi za darmo te 3 propozycje - biorę B.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie B, bez żadnych wątpliwości. Montaż w A i C to tragedia. Też miałem z takim do czynienia okropność, nie jestem w stanie sobie wyobrazić czegoś gorszego.

Pod względem możliwości 70mm refraktor wygrywa z 60mm refraktorem i raczej też z 76mm Newtonem (spory pająk). Dodatkowo z Newtonem wygrywa możliwościami podglądania krajobrazu i tym podobnych. EQ1 można na upartego ustawić jako AZ do obserwacji naziemnych.

Wiadomo, że w tym wypadku to wybór "mniejszego zła". Gdyby ktoś oferował mi za darmo te 3 propozycje - biorę B.

Czyli rzeczywiśce pozostaje wziąć ten który dostarczy do oka najwięcej fotonów (czyli albo A albo B) i dorobić prostego Dobsona :P

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, czas naglił i musiałem wybrać.
Wybrałem wariant B. Czy dobrze czy źle ? to wyjdzie w praniu. Bo w zasadzie jak bym dostał taki w hm.. prezencie - musiał bym z niego korzystać nie ?
Wyboru dokonałem rano, może wybrał bym A gdyby kolega Regulus wcześniej się wypowiedział, bo napisał istotne dla mnie informacje ale za późno :)

Cóż, temat to zamknięcia ... a mi pozostaje czekać na przesyłkę no i na czyste niebo.

Mam tylko pytanie co do samego montażu, da się go jakoś usprawnić skoro jest taki zły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można usprawnić, kupując coś normalnego. Np. zwykły montaż AZ3. Ale moim zdaniem najlepiej zostawić cały komplet i ustawić jako dekorację w pokoju. Poza oblukaniem Księżyca, stwierdzeniem że Jowisz ma tarczkę i księżyce, a Saturn jakieś uszy i że na niebie widać dużo więcej gwiazdek - do niczego więcej się toto nie nadaje. Możliwości "teleskopu" są do wyczerpania w max 2 tygodnie. później pozostanie już tylko albo chęć żeby to wszystko rzucić, albo żeby kupić coś normalnego.

Nie nabijam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu bym się nie spodziewał, że kiedykolwiek będę dochodził się, czy lepszy jest Newton 76 mm na AZ1 (czy tam AZ2), czy 70 mm refraktor na EQ1 :) Już wiele razy zdarzyło mi się zaistnieć w różnych ciężkich konfrontacjach, jak np. Katadioptryk vs Newton, Reraktor vs MAK, lornetka vs krótki refraktor itd. Ba! W jednym z przypadków nawet utrwaliłem się w oczach niektórych na AP jako heroiczny obrońca katadioptryków :P

 

Jednak reasumując, jako najlepsze wyjście z sytuacji proponowalbym Ci losowanie pomiędzy A i B (gdyby nie to, że już wybrałeś). Czyli zmarnuj 2 małe kartki, na jednej napisz "A", na drugiej "B" i ciesz się teleskopem, który podyktował Ci los. Ja już z góry odrzuciłbym opcję "C", bo niskobudżetowy refraktor na montażu bez plusów edukacyjnych to żadna frajda :P

 

Tak naprawdę oba montaże są tak samo nieudane i straszne, że to nie robi większej różnicy. Przy "B" będziesz miał przynajmniej fajny odważnik, to może do czegoś wykorzystasz :D Jak Koledzy powyżej, proponuję sklejenie sobie w łatwy sposób montażu dobsona i wtedy będzie już klasa (nie licząc samej w sobie słabej tuby). Możesz nawet wykorzystać nóżki od statywu i zrobić Dobstand, czyli dobsona z podwyższeniem, ale myślę, że z tym aluminium ucierpi na stabilności.

 

Jaki jest plus opcji "B"? Oprócz możliwości nauki obsługi paralaktyka, masz jeszcze najdłuższą ogniskową spośród tych teleskopów, więc z większym powiększeniem będziesz mógł obserwować planetki (czyli kółka/kółka z uszami w towarzystwie aberracji oczywiście!  :D )

 

Życzę udanych wojaży po niebie z nowym teleskopem i liczę, że jeszcze zobaczymy Cię tutaj rozważającego zakup jakiegoś dużego reflektora.

Czystego nieba ! ;)

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu bym się nie spodziewał, że kiedykolwiek będę dochodził się, czy lepszy jest Newton 76 mm na AZ1 (czy tam AZ2), czy 70 mm refraktor na EQ1 :) Już wiele razy zdarzyło mi się zaistnieć w różnych ciężkich konfrontacjach, jak np. Katadioptryk vs Newton, Reraktor vs MAK, lornetka vs krótki refraktor itd. Ba! W jednym z przypadków nawet utrwaliłem się w oczach niektórych na AP jako heroiczny obrońca katadioptryków :P

Mikołaj, a tak z ręką na sercu to z iloma teleskopami miałeś organoleptycznie do czynienia - bo myślę, że głosząc taki wstęp to ładnych kilka przez Twoje ręce przeszło i na wskroś ich wady i zalety sam ich używając poznałeś ??? ??? ???

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno o co chcę zapytać, na razie tylko o tym czytam, i nic z tego nie rozumie.
Jak z tymi dodatkowymi okularami ? Czy muszę zbierać na jakieś - już. Czy te które przyjdą mi w zestawie na razie wystarczą ?
Wiadomo nie napalam się że zobaczę Plamę na Jowiszu ... ale czy coś pomoże mi poprawić jakość obrazu tanim kosztem ? Nawet nie potrafię sobie wyobrazić jaki obraz zobaczę, zakładając że będzie czyste niebo.
Niemniej jednak, jeśli można coś dokupić zanim zestaw przyjdzie a jak już to nastąpi, to co mogę kupić ? (tak, tak wiem książkę jak.... :P )
A jak z obserwacją słońca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno o co chcę zapytać, na razie tylko o tym czytam, i nic z tego nie rozumie.

Jak z tymi dodatkowymi okularami ? Czy muszę zbierać na jakieś - już.

A jak z obserwacją słońca ?

Najpierw Kolego niech przyjdzie zestaw, spojrzysz w niebo, oswoisz się z nim kilka razy a wtedy pomyślisz o dodatkowych akcesoriach.

Ze Słonkiem bardzo ostrożnie, patrzymy tylko przez filtr z folii Baadera na wylocie, który najprościej po zakupie folii można wykonać tak http://www.teleskopy.pl/filtrsloneczny.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw Kolego niech przyjdzie zestaw, spojrzysz w niebo, oswoisz się z nim kilka razy a wtedy pomyślisz o dodatkowych akcesoriach.

Ze Słonkiem bardzo ostrożnie, patrzymy tylko przez filtr z folii Baadera na wylocie, który najprościej po zakupie folii można wykonać tak http://www.teleskopy.pl/filtrsloneczny.html

Coś czuje że czegoś takiego nie zbuduje :P

Nici ze słońca ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje że czegoś takiego nie zbuduje :P

Nici ze słońca ;/

To kup gotowy i poproś żeby Ci w sklepie oprawili dostosowany do Twojego teleskopu http://teleskopy.pl/filtry%20s%C5%82oneczne-cat-32_47_112.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje że czegoś takiego nie zbuduje :P

Nici ze słońca ;/

Możesz kupić gotowy w Astrokraku albo pół-gotowy w Delcie Optical

 

Mikołaj, a tak z ręką na sercu to z iloma teleskopami miałeś organoleptycznie do czynienia - bo myślę, że głosząc taki wstęp to ładnych kilka przez Twoje ręce przeszło i na wskroś ich wady i zalety sam ich używając poznałeś ??? ??? ???

Jacku, wyluzuj, przecież nie napisałem, że jestem specem od tego wszystkiego, tylko odwołałem się do wspomnień z ognistymi dyskusjami o różnym, bardziej skomplikowanym sprzęcie, a teraz przyszło mi zastanawiać się, czy lepszy jest EQ1 od AZ1 :D

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jacku, wyluzuj,

Mikołaju - jestem bardzo luźny, tylko nie lubię jak początkujący astro-amator kreuje się przed innymi na znawcę - to moim skromnym zdaniem nie uchodzi i wręcz czyni szkody niż przynosi pożytek. Początkujący kolega chciał wiedzy podpartej doświadczeniem a nie teorii, która może jeszcze tego nie wiesz ale różni się od praktyki :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)