Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 10.06.2021 ?2398 (GJ725)


Rekomendowane odpowiedzi

Moja notatka:

STF 2398 (Gliese 725) 8,9mag+9,7mag 10,9" dwa czerwone karły typu M o dużym ruchu własnym ponad 2"/rok; tej gwiazdy nie ma w CDSA, leży pomiędzy 39 Dra a omikron Dra, bliżej tej drugiej; warto na nią rzucić okiem, nie tylko ze względu na kolorystykę, ale fakt, że ta parka leży jedynie 11,5 roku świetlnego od nas.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT można znaleźć w SkySafari 6 Plus po wpisaniu GJ725.
Co ciekawe, pokazana jest też orbita.
Przewijając lata można się dowiedzieć, że koło roku 2190 będzie minimum separacji 2.8".

Natomiast w Stellarium+ nie udało mi się znaleźć, mimo prób pod kilkoma nazwami.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mareg napisał:

Przewijając lata można się dowiedzieć, że koło roku 2190 będzie minimum separacji 2.8".

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=76564

Screenshot_20210611_084039.thumb.jpg.01caefcf28ad1517c760e01a499953db.jpg

Edytowane przez pmochocki
  • Like 2
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, polaris napisał:

Dziwne, że tylko w tym roku składnik B jest czerwony.

Nie wiem czy dobrze rozumiem komentarz, ale obecny rok jest zawsze odpowiednim kolorem - reszta jest na niebiesko np: Achird.

image.thumb.png.832741dde8d89fba1f2d658f5b1954d4.png

Czy Arrakis

image.thumb.png.ab05aac9ac96c11fdbcbf0fb76489764.png

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mareg napisał:

Natomiast w Stellarium+ nie udało mi się znaleźć, mimo prób pod kilkoma nazwami.

W tym miejscu Stellarium+ pokazuje obiekt Gaia DR2 2154880616773521408. Tylko czy to to samo?

BnBGAGXH.png

Edytowane przez ppbb
  • Thanks 1
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ppbb napisał:

Tylko czy to to samo?

Tak, to jest ta gwiazda. Dodam jeszcze zrzut ekranu z Mobile Observatory 2. Bardzo lubię ten program bo on bardziej odzwierciedla to czego można się spodziewać w okularze. 

Screenshot_20210611_214258.thumb.jpg.cf550bc755a83532e50d7c413715a8cc.jpg

 

Trzeba powiększyć na maxa, żeby było widać...

EDIT: poprawiona wersja 

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć ten układ i rozdzielić w lornetce 20x70.

Załączam szkic z obserwacji. Nie zaznaczałem wszystkich gwiazd widocznych w polu widzenia.

gj725.jpg

Edytowane przez ppbb
  • Like 2
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.06.2021 o 09:49, ppbb napisał:

Udało mi się znaleźć ten układ i rozdzielić w lornetce 20x70

 

Ja próbowałem dzisiaj lornetką Fujinon16x70. i Makiem 127

Na początku porażka bo jakieś obłoczki  snuły się po niebie i przez to powietrze było niestabilne. 

Po przejściu niechcianych chmurek, lornetką udało się, ale tylko czasami. W najlepszym momencie stabilności atmosfery widoczne jaki dwie, jednakowo blade i przytulone do siebie naprawdę już mikroskopijne gwiazdeczki. Trudna parka dla lornetki 16x70. Gdybym nie wiedział gdzie są to nie ma szans na rozdzielenie. To parka dla średniej lornetki typu wytężamy wzrok i czekamy na stabilną atmosferę, więc tu nie ma mowy o relaksacyjnych obserwacjach dwuocznych, tym bardziej że lornetkę trzeba kierować w okolice zenitu.

Za to w Maku 127 - bułka z masłem - piękne bliźniacze dwie szpileczki - tutaj już można się delektować godzinami. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, GKG napisał:

tu nie ma mowy o relaksacyjnych obserwacjach dwuocznych, tym bardziej że lornetkę trzeba kierować w okolice zenitu.

A potwierdzam. Nie była to przyjemna obserwacja. Bardziej takie męczenie, żeby wymęczyć i potwierdzić, że się da.

Edytowane przez ppbb
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)