Skocz do zawartości

Pojedyncze ujęcia


Rekomendowane odpowiedzi

Super detal na tych Plejadach Alien. 600 sek zrobilo dobra robote. One sa na mojej liscie wiec zapewna ta klatka bedzie dla mnie punktem wyjscia. Dzieki za wrzutke :)

Może i faktycznie nie jest źle ale jak by tak było ich ze 30 szt to by wyszło super, zawsze jest jakiś niedosyt.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyńcza klatka z canona 1100D niemodyfikowanego w SW150/750.

Temperatura w okolicach matrycy canona 6 stopni, gdy na zewnątrz było ok. od ok. -6 do -8 stopni.

Lipowy Most w podlaskim.

Raw przekonwertowany do jpg-a.

post-780-0-75715300-1385579425_thumb.jpg

Efekt 10-ciu takich klatek w galerii astrofotografii:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3450-ic434-i-ngc2024-w-40-minut-d/

  • Like 5

Gem45, TS150F2,8, Asi533mmp, Astronomik LRGBSHO
Pozdrawiam Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat pokazuje ze nawet na jednym nieobrabianym zdjeciu mozna ladne efekty uzyskac.

Kiedys Hamal napisal na astropolis w goracym temacie astro vs. wizual cos takiego, ten post bardzo wazny a przeszedl niezauwazony:

 

I tu masz rację, bo przecież wiele lat temu jeszcze na Astro4u kiedy jeszcze Astro-Forum (obecnie Astropolis) nawet w planach nie było, pisałem po wypadzie z Heniem i jego kamerką za miasto że po cholere noktowizorowe okulary astronomiczne albo wielkie teleskopy skoro wystarczy laptop, kamerka, niewielki teleskop i można na klatkach z 15 sek czasem podziwiać struktury galaktyk w stopniu dla gołego oka nieosiągalnym, myszkując po gromadach czy gwiazdozbiorach. Jest to fajna choć chyba mało powszechna forma obserwacji. Pisze to jako osoba która na wizualu spędziła wiele lat z zamiłowaniem do słabych galaktyk.

 

Zdjecia ktore wstawił Krzysiek na moja prosbe :)  to wlasnie z takiej sesji z Borow pod ciemnym niebem bez guidingu, krotki czas naswietlania 30 sekund( mozna spokojnie wiecej ), wysokie iso nawet 6400 i szumy sa wciaz przyzwoite. To niesamowita forma obserwacji i nie potrzebujemy do tego nawet laptopa bo wszystko obserwujemy na zywo na uchylnym LCD z lustrzanki.

 

Osobom ktore chca zaczac z astrofotografia polecam na poczatek ta metode obserwacji nieba,krotsze czasy naswietlania,jedna klatka, bez zadnego guidingu, zabawy z programami. Jesli pozniej wciagnie astrofoto to idziemy juz dalej na gleboka wode.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z podwórka... Miałem godzinkę z niebem i chciałem sprawdzić mój uchwyt do aparatu - robiłem zdjęcia na 36X i 90X z różnym czasem naświetlania -> od 0,3sec do 8sec.

W iso 400, 800, i 1600... no i du...a >:( .  Wszystkie prześwietlone albo rozmazane :-[ . Przy następnym razie robić rozeznanie, od iso 200 kolejno w górę z różnymi czasami?  Bo tak właśnie zamierzam.

Na zdjęciach widać tylko to:

 

czas naświetlania : 2.5sec
montaż : EQ2
czułość : Iso 800
temperatura powietrza : 6*C

aparat : Canon SX20is   pojedyncza klatka
teleskop : SW 1309EQ2
światłosiła : 1/6,9

powiększenie 36X (25mm)

post-2832-0-46105500-1385843333_thumb.jp

 

Chciałem się pochwalić jakąś fotką, tyle że mi nie wyszło :-[ .

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z podwórka... Miałem godzinkę z niebem i chciałem sprawdzić mój uchwyt do aparatu - robiłem zdjęcia na 36X i 90X z różnym czasem naświetlania -> od 0,3sec do 8sec.

W iso 400, 800, i 1600... no i du...a >:( .  Wszystkie prześwietlone albo rozmazane :-[ . Przy następnym razie robić rozeznanie, od iso 200 kolejno w górę z różnymi czasami?  Bo tak właśnie zamierzam.

Na zdjęciach widać tylko to:

 

czas naświetlania : 2.5sec

montaż : EQ2

czułość : Iso 800

temperatura powietrza : 6*C

aparat : Canon SX20is   pojedyncza klatka

teleskop : SW 1309EQ2

światłosiła : 1/6,9

powiększenie 36X (25mm)

attachicon.gif1.JPG

 

Chciałem się pochwalić jakąś fotką, tyle że mi nie wyszło :-[ .

Przy Księżycu i planetach musisz stosować bardzo krótkie czasy - ułamki sekund typu 1/100 itp. Przy czasach zblizonych do sekundy i wyższych niż sekunda zawsze ci prześwietli. Na dłuższych czasach to próbuj M42, M31 itd.

Odnośnie planet to są to obiekty małe i musisz mieć większe powiększenie, żeby złapać jakieś szczegóły. W przypadku projekcji okularowej musisz mieć załozony jak najkrótszy okular,który gwarantuje przyzwoity obraz w okularze. Coś tam się zarejestruje, ale też szału nie będzie, do planet to trzeba kamerek i nagrywać filmiki, które potem się stackuje.

Tutaj masz moje przykładowe ujecia Jowisza z projekcji - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1357-obserwacje-jowisza/page-2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zamieszczę kolejną pojedyńczą klatkę -> dziś próbowałem szczęścia ponownie z M31. Astrofoto chyba nie będzie dla mnie :-\ .

 

czas naświetlania : 8 sec
montaż : EQ2
czułość : Iso 800
temperatura powietrza : -1*C

aparat : Canon SX20is   pojedyncza klatka
teleskop : Aparat na grzbiecie mojego SW
światłosiła : ?

powiększenie 10X (około)

 

post-2832-0-87847700-1386004973_thumb.jp

 

W kółeczku jest M31 (chyba, że już kompletnie nie mam pojęcia gdzie patrze :D ,  w okularze wyraźnie widziałem M31)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zamieszczę kolejną pojedyńczą klatkę -> dziś próbowałem szczęścia ponownie z M31. Astrofoto chyba nie będzie dla mnie :-\ .

 

czas naświetlania : 8 sec

montaż : EQ2

czułość : Iso 800

temperatura powietrza : -1*C

aparat : Canon SX20is   pojedyncza klatka

teleskop : Aparat na grzbiecie mojego SW

światłosiła : ?

powiększenie 10X (około)

 

 

W kółeczku jest M31 (chyba, że już kompletnie nie mam pojęcia gdzie patrze :D ,  w okularze wyraźnie widziałem M31)

Może powinieneś dłużej naświetlać ? Sam aparat to też krótka ogniskowa i mała apertura. Na większych na podobnych czasach łapie się odpowiednio więcej. Wczoraj się bawiłem lustrzanką podpietą do synty to mi po 4 sekundach juz wychodzi M42 w znanym kształcie i widać już niebiesko-fioletowy kolor. M31 też zlapałem, wychodzi oczywiście pojechane, bo nie mam żadnego prowadzenia, ale to tylko eksperyment.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak testowałem tylko - w długie czasy naświetlania będę się bawił dopiero jak uruchomię nowy montaż.... narazie mam zagrychę z napędami - ale już wymyśliłem patent :P który powinien się sprawdzić...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 nocki z rzędu bez księżyca na komete lovejoy   :D Dane do zdjęcia : Canon 300D+Jupiter 21Mna EQ3-2 , Czas 1x150s Iso 800 , robione na pełnym otowrze F4.Mała podmianka .

post-1409-0-41941400-1386103073_thumb.jp

 

  • Like 5

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jupiter z canonem  ma ogniskową 1,6x200=320mm a zdjęcie obrobione jest tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3447-c2013-r1lovejoy-z-jupitera/

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to efekt  przedłużenia ogniskowej . Bo canon 300d lub 350d nie mają pełnej klatki , ich matryce są trochę mniejszę . Dlatego jak masz obiektyw 200 to do pełnej klatki brakuje ci ( w moim canonie akwiwalent to  x1,6) i wychodzi 320 dla pełnej klatki .

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz canona 350D ? wieć akwiwalent dla twojego modelu też jest 1,6 , więc dla ogniskowej 135mm masz 216mm (1.6x135=216mm)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli chodzi zwyczajnie o mnożnik ogniskowej :)

Zgadza się , chyba troche słabo wytłumaczyłem. ;) 

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i pogody nie ma ale miałem dziurkę w niebie od południa... no i patrzę jest "łysy" na niebie :D ... i taki ładny to biegiem po aparat (teleskop to strach stawiać przy tym wietrze)... no i jest na fotce :P .

 

Iso 200 1/250sec.Canon SX20is.  Zoom 20X optyczny (max optyczny).

 

post-2832-0-99367200-1386345572_thumb.jp

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co on taki ciemny?  O.o  Może większe ISO by się przydało?

O.o - a może Ty coś zrobisz  i pokażesz ?? Nie trzeba większego ISO - będzie przepalony - nie podpowiadaj źle jak się nie znasz >:(

Proszę - jest jasny bez zwiększania ISO  ;)

post-476-0-23692600-1386357650_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku. Jeszcze nie opanowałem registax'a... Narazie nawet pogoda nie sprzyja żeby coś działać , więc chociaż takiego księżyca chciałem "cyknąć" :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registaxa opanujesz - spokojnie - czas i ISO idealne - jako, ze to pojedyncze ujecie to tylko wystarczyło go troszkę rozjaśnić i podciągnąć - wyciągnąć za uszki ;)

Masz Muńka ? - Masz i trzeba się cieszyć 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo spróbuj inaczej go obrobić. Miałem to napisać  :)

To proszę - podpowiedz koledze jak - wskaż metodę - zapewne się ucieszy - a i inni skorzystają - czekamy ..... Zwłaszcza, że miałeś to napisać 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym się tu wymądrzać ale jest o niebo lepiej niż ostatnio. Lepiej ażeby materiał był niedopalony niż przepalony a to dlatego, że z przepalonego już nic nie zrobisz a taki niedopalony to zawsze można w PSie krzywymi pociągnąć.

 

Kapral, powoli spokojnie do celu.

 

pzdr

 

EDIT: Ups! Sorka Jacek, chyba się pospieszyłem.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twojego komentarza... Mam rozumieć, że nie mogę proponować koledze rozwiązań, bo nie mam na dany temat głębszego pojęcia, tak? To tak samo, jakby premier jakiegoś-tam państwa na żądania protestujących ludzi domagających się zmian w planie budżetowym odpowiedział im "A macie jakieś propozycje? Nie? To siedźcie cicho.". Ktoś taki daleko na stołku by nie pociągnął, nie uważasz?

Pozdrawiam, Tajulek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twojego komentarza... Mam rozumieć, że nie mogę proponować koledze rozwiązań, bo nie mam na dany temat głębszego pojęcia, tak?

Posłuchaj Kolego - Możesz - tylko zaproponuj coś konkretnego a nie pisz bzdur spamujac co ślina na język przyniesie bo robisz tylko szkodę. Kolega stawia pierwsze kroki, a Ty eksperta udajesz.

I Kolego premierze Ty tych propozycji nie masz wiec nie pisz aby posty zaliczać i politykować.

Jak nie rozumiesz mojego komentarza to przeczytaj kilka razy - proszę przytoczę jeszcze raz ,,To proszę - podpowiedz koledze jak - wskaż metodę - zapewne się ucieszy - a i inni skorzystają - czekamy ..... Zwłaszcza, że miałeś to napisać" i czekam zapewne wraz z innymi na cenne metody zrobienia fotografii Księżyca.

A jak nie masz ,,głębszego pojęcia|" to nie pisz.

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)