Skocz do zawartości

Cena i dostępność teleskopów


marvson

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio siedziałem w tematyce sprzętu astro na jesieni, obecnie powróciłem i chciałem coś zakupić jednak zauważyłem że nie dość że ceny bardzo wzrosły to dodatkowo praktycznie brak dostępności teleskopów, montaży, akcesoriów. Większość modeli będzie dostępna za rok(!)

Czy to normalne bo mamy "sezon" na obserwacje czy może to wszystko sprawka pandemii, kłopotów z dostawami, materiałami? Zastanawiam się czy czekać na jakieś okazje na giełdzie lub nowe dostawy w sklepach czy jednak przepłacić (za i tak nie taki sprzęt jaki chciałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest niestety od roku gdzieś ?

Pandemia sprawiła, że sprzęt podrożał głównie dlatego, że nowych dostaw prawie nie ma. 

Sezon na obserwacje ma tu niewiele wspólnego bo taka sytuacja jest od dłuższego czasu.

Większość ludzi tu poluje na giełdach ale jak chcesz kupić coś, co rzadko się pojawia lub jest turbo popularne to możesz polować bardzo długo niestety. Sytuacja nie poprawi się szybko więc musisz zdecydować czy czekać na okazje czy chcesz mieć na już. 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że ceny nie spadną. Inflacja szaleje.

Można znaleźć jednak niektóre "zamienniki" kolony, ale czy faktycznie sa one na stanie w sklepie to nie wiem. Widzę, ze Altair dostał ostatnio co nieco, ale zależy co Cie interesuje?

Ja osobiście bym czekał i nie kupował czegoś czego nie chcę ?

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena importu kontenera towaru z Chin wzrosła ostatnio o ok. 800%. Mówię tu o koszcie samego transportu. I to jest raczej główna przyczyna tego szaleństwa. Europa się budzi... z ręką w nocniku.

Edytowane przez Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przerażające jak Zachodni Świat sam siebie wprowadził w maliny. Zero myślenia o przyszłości i o skutkach przeniesienia całego przemysłu do Chin. Chiny teraz mogą robić co zechcą. Windować ceny w górę lub je obniżać jeśli przemysł zacząłby powracać do Europy czy Ameryki, a potem znowu podwyższać... Chciwość  przesłoniła myślenie.

  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 12:41, marvson napisał:

Zastanawiam się czy czekać na jakieś okazje na giełdzie lub nowe dostawy w sklepach czy jednak przepłacić (za i tak nie taki sprzęt jaki chciałem)

Lepiej wbij sobie do głowy że taniej nie będzie. Moim zdaniem warto kupić coś innego ale o zbliżonych parametrach. Nie czekaj, szkoda czasu. Ja też od jesieni zacząłem astro hobby i gdybym wiedział ile przygód i emocji mnie ominęło to plułbym sobie w brodę do końca życia.

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
15 godzin temu, Robert Robert napisał:

Minął rok i nic się nie zmieniło, jest chyba nawet gorzej ?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja w ostatnim roku wymieniłem wszystkie okulary na Pentaxy a z trzech teleskopów ( dobson 12 , achromat f6 i f12 ) zamieniłem sobie na przyzwoite APO. Jeszcze bardziej interesuje się branżą rowerową. Słyszę podobne głosy "problem z dostępnością i drożyzna " ale ja tego nie widzę. Najbliższe rowerowe otoczenie wymienia sobie sprzęt kiedy chce i na co chce. Moja nowa "szosa" miała przyjść pod koniec czerwca a będzie w przyszłym tygodniu. Dodatkowo sprzedaż używanego sprzętu stała się łatwiejsza i szybsza ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, [email protected] napisał:

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

No właśnie siedzę od roku i nic co leży w kręgu mojego zainteresowania się nie pojawiło. Co prawda moje zainteresowanie zmienia się wraz z możliwościami portfela oraz ze zdobywaniem wiedzy nt sprzętu - jestem początkujący i zerkam  w nieco inne rejony niż rok temu - to i tak ogólnie jest lipa. O ile w Dobsonach 8-10" można przebierać, o MAKa 127 też nie trudno, to rynek przyzwoitych refraktorów do wizuala, czy SCT 8-10, jest biedny, jakieś pojedyncze sztuki, raz na ruski miesiąc, w cenach prawie sklepowych, albo gołe tuby, do których trzeba dołożyć kilkaset zł żeby mieć stan sklepowy. Tak samo prawie w ogóle nie da się kupić okularów szerokokątnych, ES czy Maxivision. Jak pojawiają się na giełdach to od razu znikają. Jeżeli czegoś nie ma w sklepach, to nie ma też na rynku wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2022 o 14:12, Panasmaras napisał:

A próbowałeś zamówić kasetę 11-34 11rz.? ?

Jeżdżę na 11-28 i wjeżdżam wszystko w okolicy , Przełęcz Karkonoską też ( 10 km , 7,7 % ) . Piszę o szosie  oczywiście , w gravelu mam chyba 11-30 ?. Mocna noga i problem z kasetą rozwiązany  ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)