Skocz do zawartości

Reaktywacja - kolejne kroki?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy widzimy, forum powoli nabiera ostatecznego nowego kształtu. Nie ulega wątpliwości, że zmiany odbierane są pozytywnie. Forumka nabrała nowego charakteru, nowych funkcjonalności ale też nie przytłacza mnogością bajerów.

To dobra chwila żeby zastanowić się: Co jeszcze można zrobić? Mamy spore zmiany, może warto pójść za ciosem?

Co zmienić, co udoskonalić? Jak bardziej ożywić dyskusje? Nad jakimi działami się skupić, które podnieść z dołka?

 

Kilka rzeczy zaobserwowałem. Po boomie ze zmianą silnika aktywność zaczyna wracać do stanu poprzedniego. Jest kilka osób, które to ciągną, trochę mało.

Zerknąłem na facebook, strona forumowa przez ostatnie pół roku, stworzyła tylko 4 wpisy!

Co z ilością działów na forum? Ignis wspominał o reorganizacji przy zmianie silnika. Teraz już nie trzeba długo przewijać bo inaczej jest rozwiązane wyświetlanie pod-działów, ale nadal jest trochę tego za dużo. Przykład:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/84-sprz%C4%99t-obserwacyjny/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Gdzie początkujący zapyta o pierwszy teleskop? Albo tu, albo tu...a niektórzy wchodzą w subforum "Teleskopy" co razem daje 3 miejsca gdzie są pytania o zakup sprzętu! :P Mnożenie bytów ponad konieczność ^_^

Fajnie jakby forum było nieco bardziej uporządkowane, zwarte, intuicyjne jak Dobson - klikam i mam odpowiednią treść. Żadnej rewolucji tylko kilka zabiegów kosmetycznych.

Do tego trochę marketingu na fejsie, może twitterze...

Trochę ciekawej treści, może jakieś gry, konkursy astro-edukacyjne (Jaki to dees? :) ) Jakieś wspólne akcje (obserwacyjne?). Wspólny cel mobilizuje.

Nowy silnik trzeba wykorzystać. Sam niczego nie zmieni...

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł warty przemyślenia. 8)

Co do Facebooka to się nie wypowiadam bo w/g niego nie żyję i tak już chyba zostanie ;)

Ale co do usprawnienia działów to jestem za i tu moja propozycja - Daniel spróbuj jeśli możesz przygotować jakąś szkieletową prezentację - jak byś to widział (Ignis bierze rzutnik).

Chętnych zbytnio na prelekcje nie widać i myślę, że zlot byłby idealnym miejscem na przedyskutowanie.

Na żywca zrobiło by się poprawki i mielibyśmy ustalone zmiany, które Adminy by wprowadzili.

Może też każdy by przemyślał temat ,,Trochę ciekawej treści, może jakieś gry, konkursy astro-edukacyjne (Jaki to dees? :) ) Jakieś wspólne akcje (obserwacyjne?)."

Nie widzę lepszego czasu i miejsca - Robert może dodaj do planu zlotu - Pomyślcie Mili Państwo nad tą cenną inicjatywą :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, kluczowe jest tutaj podejście Roberta. Tak naprawdę już przy różnych okazjach była o tym mowa, jak pewnie pamiętasz - bez efektu, a teraz chcę wykorzystać moment na wznowienie dyskusji...

Bez jakiejś konkretnej intencji ze strony "góry" to wszystko o kant wiadomo czego rozbić, a i motywacji jakby mniej ;) Zmieniamy tylko silnik czy spróbujemy dołożyć kolejny mały krok dla admina a duży dla forum ?

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert na prośbę na razie dwóch userów - Dodaj do planu zlotu  8)

Daniel Zrób małego pps - ka

Może Zlotowicze się wypowiedzą - Ja piszę do Roberta PW z linkiem - za późno na telefon :)

No Userki i Userzy - co Wy na to ??? ??? ??? - pogoda do kitu - popiszcie troszkę, przecież to Nasze Forum 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jestem za jak ma to wpłynąć na rozwój forum, ale jak to Pejcz napisał dwóch, trzech tego nie pociągnie samo się nie zrobi a 95 procent userów woli czytać niż się wysilać.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert na prośbę na razie dwóch userów - Dodaj do planu zlotu  8)

Trzech. ;)

 

Zawsze jestem za jak ma to wpłynąć na rozwój forum, ale jak to Pejcz napisał dwóch, trzech tego nie pociągnie samo się nie zrobi a 95 procent userów woli czytać niż się wysilać.

No tak, sporo osób odpuściło sobie pisanie. Nicków nie będę tu wymieniał. Trochę szkoda bo przez to Forum dużo traci.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominacie o akcjach obserwacyjnych, o konkursach.... fajnie. Jak pewnie niektórzy pamiętają jakiś czas temu zorganizowałem wakacyjną akcję obserwacyjną "zabawmy się ze zmiennymi". I jaki był odzew?... sporo głosów, że fajny pomysł i chyba 3 uczestników (dokładnie nie pamiętam, a nie chce mi się grzebać w archiwach). To miała być pierwsza akcja z całej serii, ale jakoś  nie widziałem sensu jej kontynuacji.

Stosunkowo niedawno miałem natomiast zamiar zaproponować na forum konkurs nt. gwiazd zmiennych. Nawet opracowałem wstępny zestaw 30 pytań. Ale od kilku tygodni zastanawiam się, czy znajdą się chętni by wziąć w nim udział. Przypuszczam, że dużo większe zainteresowanie byłoby np. jakimś konkursem astrofotograficznym, ale ja w tym temacie nie pomogę, tu muszą działać inni. ;)

 

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Piąty, któremu zależy na jakości FA 8)

Moim skromnym zdaniem trzeba coś bardzo uniwersalnego na początek, coś co ,,ruszy" wszystkich - ogólnie astronomicznie - czyli wszystkiego po troszeczku (gwiazdy, obserwacje, zjawiska, astrofoto, coś co by nawet ,,starego" usera wessało a i młodzież była by zainteresowana.

Później gdy się ludzie uaktywnią zapewne każdy znajdzie swoją ulubiona dziedzinę. i wtedy takie właśnie specjalistyczne.

Wszelkie pomysły mile widziane, no i usprawnienie działów - reorganizacja, o której napisał Daniel.

Proszę, rzucajcie swoje pomysły niech nie bedzie tylko kilak osób widocznych, przecież musi się ruszyć :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominacie o akcjach obserwacyjnych, o konkursach.... fajnie. Jak pewnie niektórzy pamiętają jakiś czas temu zorganizowałem wakacyjną akcję obserwacyjną "zabawmy się ze zmiennymi". I jaki był odzew?... sporo głosów, że fajny pomysł i chyba 3 uczestników (dokładnie nie pamiętam, a nie chce mi się grzebać w archiwach).

 

Tak, to była pro akcja, szkoda że z nikłym zainteresowaniem, a jakiż byłem dumny z tego wykresu:

 

deltacep_srednia_aryt.PNG

 

Polecam zagadnienie ;)

 

Wracając do tematu.

Nie ukrywam, że obserwuję fora, zachowanie ludzi na nich, jak to było? Hiena? :D Nie jestem psychologiem ani żadnym innym socjologiem ale lubię analizować i nie jest to czarna magia.

Ważny dla forum jest dopływ świeżej krwi, kiedyś Anka pisała o pewnej wymianie i zmęczeniu materiału. Zastanówmy się po co nowi wchodzą na forum? Nie czarujmy się, większość chce rady sprzętowej ewentualnie z pytaniem "co to było?" A teraz zobaczmy jak są ułożone działy na 4 forach. Jestem początkującym, mam monitor o raczej typowej rozdzielczości i wchodząc na pozostałe 3 fora, bez problemu, bez przewijania, widzę dział dla początkujących. "Początkujący" na Astropolis, "Zakup pierwszego sprzętu" na Maniaku, "Niebo dla początkujących" na astronomia.pl. Tak fora witają nowych, podsuwając im pod nos miejsce dla nich. FA też ma "Astronomię dla początkujących"  ale wejdźcie na stronę główną i zobaczcie jak jest schowana :D. To kolejny motyw po "mnogości bytów", który według mnie jest błędem w strukturze, Takich jest więcej, może to rzeczywiście temat na jakąś dyskusję w Zatomiu?

Wiem, że dla niektórych serwisy społecznościowe mogą nie istnieć, poniekąd zazdroszczę ;) Niestety czy stety, istnieją i mają sporą moc, zbyt dużą żeby zbagatelizować. Nawet taka błaha sprawa jak ogłoszenie na giełdzie. Cóż szkodzi napisać na fejsowej stronie FA: "Jest Synta 8 za 6 stów, ktoś chętny?" + link. Z jednej strony poszukujący mają podpowiedź, a sprzedający większe szanse na sprzedaż. Oczywiście odnośnie ciekawszych ofert (bez złączek czy kitowców za 25zł) :)

Ludzi trzeba zaprosić do pisania odpowiednimi tematami na każdym poziomie powiedzmy...zaawansowania. Począwszy od zabawy w "Jaki to dees?" kończąc na rozkminie o złożoności wielkoskalowych struktur Wszechświata :). Pewnie pamiętacie motyw z Damianem, który zraził do siebie specyficznym sposobem pisania. Lubiłem Go za to, że prostymi, można nawet powiedzieć - naiwnymi pytaniami potrafił generować fajne dyskusje:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2627-ekspansja-wszech%C5%9Bwiata/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2641-czarna-dziura/

...i to w tematyce, która nie jest zbyt często poruszana na forach, taka mała nisza rynkowa - temu też się warto przyjrzeć. Astronomia to nie tylko obserwacje i foty...

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za ;) Za stronę "fejsową" odpowiedzialność biorę na klatę. Spróbuję coś z tym zrobić. Daniel, wejdź tu- https://www.facebook.com/ASG.Gunfire   o takiej fanpage Ci chodzi? Dla mnie osobiście jest to najlepiej prowadzony FP w Polsce jaki znam ;) Jeśli chodzi o coś takiego to mogę spróbować zwiększyć aktywność.
Odnośnie "giełdowania" na fejsie... Już kiedyś o tym myślałem, ale bałem się że jeśli wrzucę czyjąś ofertę, to inni (których nie wrzuciłem) będą się burzyć.
W Zatomiu to wszystko trzeba obgadać!
Jest nas 5 :D O0

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominacie o akcjach obserwacyjnych, o konkursach.... fajnie. Jak pewnie niektórzy pamiętają jakiś czas temu zorganizowałem wakacyjną akcję obserwacyjną "zabawmy się ze zmiennymi". I jaki był odzew?... sporo głosów, że fajny pomysł i chyba 3 uczestników (dokładnie nie pamiętam, a nie chce mi się grzebać w archiwach). To miała być pierwsza akcja z całej serii, ale jakoś  nie widziałem sensu jej kontynuacji.

Stosunkowo niedawno miałem natomiast zamiar zaproponować na forum konkurs nt. gwiazd zmiennych. Nawet opracowałem wstępny zestaw 30 pytań. Ale od kilku tygodni zastanawiam się, czy znajdą się chętni by wziąć w nim udział. Przypuszczam, że dużo większe zainteresowanie byłoby np. jakimś konkursem astrofotograficznym, ale ja w tym temacie nie pomogę, tu muszą działać inni. ;)

 

Pozdrawiam

KK

Odzew nikły ale tamten temat i konkurs były dosyć istotne dla mnie, chociaż nie brałem w tym udziału. Dały mi zajęcie na kolejne 2 lata :) i myślę, że to nie może wyglądac inaczej, to nie są wodotryski. Jeżeli złapiesz 1 osobę na rok to i tak będzie sporo.

 

I dawaj ten konkurs :D

  • Like 1

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do ewentualnej reorganizacji działów w celu (moim zdaniem oczywiście) zwiększenia przejrzystości, łatwiejszego znalezienia interesujących zagadnień i czytelności naszego forum - proponuję taki układ strony głównej.

Oczywiście każdy dział można było by uzupełnić - rozbudować o odpowiednie poddziały i zagadnienia, które pominąłem.

Proszę o wypowiedzi - zapewne wspólnymi siłami doprowadzimy wszystko do perfekcji 8)

 

post-476-0-18174600-1378044045_thumb.jpg

 

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, tylko co może parę osób zrobić jak nadal po wejściach większość ma to gdzieś nawet nie napiszą głupiego zdania "Tak jestem za"

Jeżeli ogół nie ruszy to jak pisałem nic to nie zmieni. Nie będę pisał jak to w dziale astrofotografia próbuje się coś nie coś zdziałać i były prośby o linki tematy i inne ciekawe rzeczy odzew - ŻADEN. Przyznam szczerze że już mnie się coraz bardziej nie chce się rozwijać tego działu bo i po co - dla samej satysfakcji ? od tego mam blog. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za ;) Za stronę "fejsową" odpowiedzialność biorę na klatę. Spróbuję coś z tym zrobić. Daniel, wejdź tu- https://www.facebook.com/ASG.Gunfire   o takiej fanpage Ci chodzi?

 

Mniej więcej ;)

 

Proszę o wypowiedzi - zapewne wspólnymi siłami doprowadzimy wszystko do perfekcji 8)
 
Sam tego chciałeś :P W zasadzie powiela się Układ Słoneczny, w Astronomii i Obserwacjach. Wszechświat i Obserwacje DSO też do jednego koszyka, w którym też umieściłbym subforum Gwiazdy.  Pojęcia ogólne i definicje jako swego rodzaju FAQ do działu dla początkujących a nawet do Uczymy się nieba, który z kolei przesunąłbym na początek listy. Nie wiem czy Szkoły Astrofotografii nie przeniósłbym do działu dla początkujących a tam zostawił swoistą galerię. W tym momencie dział dla początkujących wyczerpuje zakres dociekań tychże: (Uczymy się nieba w tym podstawowe pojęcia, Wybór sprzętu obserwacyjnego, Szkoła astrofotografii). Później dział obserwacyjny - (Układ Słoneczny, Głęboki Kosmos, Zjawiska na Niebie, Niebo przez lornetkę). Dalej Galeria Astrofotografii (podzielona jak obecnie na US i DS)...a zresztą, rozrysuję to później ;)

 

Przyznam szczerze że już mnie się coraz bardziej nie chce się rozwijać tego działu bo i po co - dla samej satysfakcji ? od tego mam blog. 

 

Mam podobnie. Kilka artykułów, które mogłyby się znaleźć na forum mam na blogu jako "Astrociekawostki".

 

EDIT

Właśnie sobie uświadomiłem, że FA po tych zmianach silnikowych stało się bardzo podobne do jednego z dużych zachodnich for ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 W zasadzie powiela się Układ Słoneczny, w Astronomii i Obserwacjach. Wszechświat i Obserwacje DSO też do jednego koszyka, w którym też umieściłbym subforum Gwiazdy.  Pojęcia ogólne i definicje jako swego rodzaju FAQ do działu dla początkujących a nawet do Uczymy się nieba, który z kolei przesunąłbym na początek listy. Nie wiem czy Szkoły Astrofotografii nie przeniósłbym do działu dla początkujących a tam zostawił swoistą galerię.

Co do US i DSO w Astronomia i Obserwacje to nie powielenie.

W Astronomii wszystkie pojęcia dotyczące budowy, wielkości, historii, odkryć, podstawowych pojęć itp.

W obserwacjach stricte to co z obserwacjami jest związane - wszelkie zjawiska typu koniunkcje, przez co co widać od lornetki po ...  i relacje

W DSO jakim sprzętem co widział, co aktualnie ciekawego na niebie - relacje z obserwacji tak jak np. Pawła T.

Szkoła astrofoto powinna zostać gdzie jest jest to całkowicie odrębne podejście i do sprzętu i do setupu i programów niezbędnych aby ,,cyknąć" pierwszy obiekt.

To tak tyle mojego wytłumaczenia - chodzi mi o rozgraniczenie podstawowych wiadomości, które będą dla początkujących w Astronomia - niech forum uczy podstawowych pojęć astronomicznych na początku.

A obserwacje przez określony sprzęt US i DSO to inna para kaloszy. :)

 

EDIT - ale widzę po ,,mnogości" postów w temacie, że nie jest interesujący i chyba już spasuję  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do US i DSO w Astronomia i Obserwacje to nie powielenie.

W Astronomii wszystkie pojęcia dotyczące budowy, wielkości, historii, odkryć, podstawowych pojęć itp.

W obserwacjach stricte to co z obserwacjami jest związane - wszelkie zjawiska typu koniunkcje, przez co co widać od lornetki po ...  i relacje

Chyba kumam Twoje podejście niepowielania ale w praktyce będzie się powielać i mieszać jeśli tego nie skonkretyzujemy. Już tłumaczę dlaczego. Rozumiem, że chciałbyś tutaj rozgraniczenie teoria-praktyka. Tylko, że jak ktoś wejdzie i zobaczy dział Astronomia -> Układ Słoneczny, to nie ma zmiłuj, jeden wrzuci, że właśnie odkryto nowy księżyc Saturna, inny zaś podzieli się wrażeniami z obserwacji Saturna z ostatniej nocki. Trzeba rzucić jasno i wyraźnie, że chodzi o Astronomię teoretyczną, coś co teraz jest jako "Nauka i badanie kosmosu".

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kumam Twoje podejście niepowielania ale w praktyce będzie się powielać i mieszać jeśli tego nie skonkretyzujemy. Już tłumaczę dlaczego. Rozumiem, że chciałbyś tutaj rozgraniczenie teoria-praktyka. Tylko, że jak ktoś wejdzie i zobaczy dział Astronomia -> Układ Słoneczny, to nie ma zmiłuj, jeden wrzuci, że właśnie odkryto nowy księżyc Saturna, inny zaś podzieli się wrażeniami z obserwacji Saturna z ostatniej nocki. Trzeba rzucić jasno i wyraźnie, że chodzi o Astronomię teoretyczną, coś co teraz jest jako "Nauka i badanie kosmosu".

Dokładnie - wyznaczenie poddziałów, dodatkowy opis po wejściu. Przedstawiłem to tak w skrócie myślowym i może nie jasno.

Pierwszy dział to jak encyklopedia - taka ,,przyjemna" podstawowych pojęć astronomicznych - tak jak Napisałeś Astronomia teoretyczna :)

A - Giełdę można wywalić bo przeca jest na górnej belce.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, namalowałem:

 

bhak.jpg

 

Z 27 sub-for zrobiło się 19.

 

1.Zaczynamy od początkujących. Każde duże forum ma miejsce dla nich na początku albo prawie na początku, od razu widoczne po wejściu na forum (duże zagraniczne, takie jak Cloudynights czy Stargazerlounge też). Dwa subfora, dwa zagadnienia które interesują nowym: co na tym niebie ciekawego jest i czym to zobaczyć najlepiej. Tu jest miejsce na rozmowy o sprzęcie PRZED zakupem, tylko tu i nigdzie indziej. Przy okazji stwierdziłem, że skoro o zakupie sprzętu to i miejsce dla sklepów ze sprzętem odpowiednie.

 

2. Obserwacje, wiadomo - Układ Słoneczny, DS i pozostałe. Zdegradowałem gwiazdy, komety i egzoplanety. Co do komet mam wątpliwości czy umieścić w pozostałych czy Układzie Słonecznym ale to mniej ważne. To, że egzoplanety mają obecnie własne sub-forum to nieporozumienie. Jest tam 4 (słownie: CZTERY!) tematy. Tutaj można też się zastanowić czy nie umieścić ich w astronomii teoretycznej bo raczej trudno o amatorskie obserwacje.

Możliwe dorzucenie subforum o obserwacjach lornetkowych...

 

3. Foto, tu raczej zmiany organizacyjne. Sprzęt do foto w dziale o foto. Wszystko o foto w jednym miejscu.

 

4. Sprzęt. Tutaj piszemy o sprzęcie PO zakupie! Czyli testy, recenzje plus bardziej zaawansowane potyczki ze sprzętem jak ATM czy budowa obserwatoriów.

 

5. Teoria i badanie kosmosu. Rozwinięcie podstaw teorii z działu pierwszego. Nie chcemy straszyć początkujących dyskusjami o tunelowaniu kwantowym czy istocie osobliwości w czarnej dziurze.

 

6. Astrospołeczność. Tutaj bez większych zmian. Ubyła schowana tutaj astronomia dla początkujących i sklepy. Wiadomo gdzie. O porządkach w Wolnych Tematach pisałem gdzieśtam...

 

7. Serwisy partnerskie skumulowane w jedno subforum + dorzucone w pobliżu banery tychże co daje nam zwarty zakątek tych serwisów i skraca długi pasek po prawej stronie.

 

Na koniec małe porównanie ze stanem obecnym:

 

1lby.jpg

 

Aha, nie sztuką jest zmodernizować układ forum. Prawdziwe wyzwanie to nakręcanie dyskusji w poszczególnych działach i moderowanie, tak żeby był tam ład i porządek.

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Rzeszowskiego.... Czytam wszystko i rozważam zmiany w strukturze będą na 100% ale dopiero po zlocie! Proszę o odrobinę cierpliwości!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, namalowałem:

 

Aha, nie sztuką jest zmodernizować układ forum. Prawdziwe wyzwanie to nakręcanie dyskusji w poszczególnych działach i moderowanie, tak żeby był tam ład i porządek.

No właśnie - chyba jakiś ATM do nakręcania by się przydał. Choć i to niewiele pomoże sądząc z mnogości wypowiedzi ???

Jedna propozycja zamieszczona o 11.39

Druga o 17.22

- a postów dyskusyjnych (przy średniej około 30 userów na godzinę), że oczy od czytania bolą :-[ :-[ :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ działów forum proponowany przez Pejcza wydaje się być rozsądny. Chociaż w pierwszej chwili wygląda, że komety wróciły na to samo miejsce, gdzie umieściłby je Arystoteles:

post-61-0-62659700-1378058619_thumb.jpg

czyli w "Zjawiskach atmosferycznych" ;)

 

Co do wydzielenia obserwacji lornetkowych w dziale "Obserwacje" - jestem za. 

 

Odnośnie innych poruszonych spraw:

1. Pejczu - skoro tak gorąco namawiasz (który to już raz?) do ruchu w dziale "Kosmologia" - może sam zainicjujesz taki ruch? Piszę zupełnie bez złośliwości. Czasem po prostu warto się rzucić na głębszą wodę - ot, choćby dla własnego rozwoju.

 

2. odnośnie liderowania - niestety na kameralnym forum (a takim widzę FA) koni pociągowych będzie mało. Założywszy, że przypada zazwyczaj 1-2 na dział, można wyraźnie odczuć samotność ciągnięcia wózka. Trzeba chyba znaleźć w sobie jakąś długodystansową motywację i już. Z czasem ktoś się podepnie, ale to wymaga czasu.

Nie mogę przy tej okazji nie poruszyć pewnego cięższego tematu.

Biorąc pod uwagę kameralność forum, tym bardziej wkurzające są sytuacje, gdzie ze względów czasem dziwnych (np. gorszy dzień któregoś forumowicza) dochodzi do pyskówek (zdecydowanie zbyt częstych)  - w efekcie których to pyskówek przestaje pisać osoba aktywna w jakimś dziale. Bliski mi przykład? Janko. Z nim dział "Lornetki" wyglądał zupełnie inaczej. Niestety, parę razy został zajechany (bo np. ośmielił się zaapelować o poprawność językową, lub co gorsza - wrzucił opis słowny do wątku, gdzie dominowały zdjęcia - grzech najcięższy przecież). Oba przypadki zrodziły pyskówki. Efekt? Janko już tu nie pisuje.

Z czasem pewnie kopnę się w rzyć i postaram rozruszać dział, ale bez tak znakomitego wsparcia jest nieporównywalnie ciężej.

Tak więc weźcie pod uwagę to, co piszecie i jak piszecie, bo to ma realny wpływ na chęci waszych rozmówców na współtworzenia naszego wspólnego forum. 

 

3. odnośnie odzewu w tematach, konkursach:

weźcie pod uwagę, że potencjalnych chętnych czasem może być wielu, ale te chęci mogą się rozbić o szereg prozaicznych przeszkód. O czas, o pogodę, o siły. Sam chętnie bym się wciągnął w obserwacje zmiennych, ale mam nieco inne priorytety. Przy większej ilości czasu i pogodnych nocy z pewnością odstawiłbym DS-y na bok i spróbował swoich sił w ocenianiu jasności i zbieraniu tychże danych. W praktyce, jeśli jadę pod ciemne niebo 2-3 razy w miesiącu kończy się na klasykach DSO i czasami na jakiejś intensywniejszej eksploracji danego rejonu nieba. Kiepsko, ale hobby ma być dla mnie odskocznią od codzienności a nie rzeczą, która napędza mnie jeszcze bardziej w codziennym pędzie.

Tak więc mając za mało czasu na własne inicjatywy, tym bardziej nie znajdę go dla innych, nieco dla mnie obcych inicjatyw - choćby były naprawdę pasjonujące. Ale nie znaczy to, że pewnym działaniom się nie chcę przyglądać - choćby po to, żeby kiedyś-kiedyś wciągnąć się w daną dziedzinę (szanowni Zmiennicy - uważnie śledzę wasze wykresy i posty! Tak trzymać!).

 

Chwilowo tyle moich przemyśleń. Mam nadzieję, że na zlocie będzie czas to wszystko przedyskutować.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliski mi przykład? Janko. Z nim dział "Lornetki" wyglądał zupełnie inaczej. Niestety, parę razy został zajechany (bo np. ośmielił się zaapelować o poprawność językową, lub co gorsza - wrzucił opis słowny do wątku, gdzie dominowały zdjęcia - grzech najcięższy przecież). Oba przypadki zrodziły pyskówki. Efekt? Janko już tu nie pisuje.

Z

OT.

Ja również boleje nad tym.....myślę że akurat powodem zamilknięcia Janka na FA było moje odejście z "Astropolis" więc by nie znaleźć się między młotem a kowadłem wolał się wycofać z pisania tu! ):

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ działów forum proponowany przez Pejcza wydaje się być rozsądny. Chociaż w pierwszej chwili wygląda, że komety wróciły na to samo miejsce, gdzie umieściłby je Arystoteles:

attachicon.gifkomety.jpg

czyli w "Zjawiskach atmosferycznych" ;)

(...)

2. odnośnie liderowania - niestety na kameralnym forum (a takim widzę FA) koni pociągowych będzie mało.

 

 

Oj tam przecinka brakło, zresztą komety raczej w pobliżu meteorów, chciałem pokazać w którym dziale je widzę.

Nie musi być zawsze kameralne bo i dlaczego? :P  Będzie jeśli nie będzie chęci do czegoś więcej ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również boleje nad tym.....myślę że akurat powodem zamilknięcia Janka na FA było moje odejście z "Astropolis" więc by nie znaleźć się między młotem a kowadłem wolał się wycofać z pisania tu! ):

Nie, z tego co wiem - chodziło o wcześniejsze wypadki.

Nie musi być zawsze kameralne bo i dlaczego? :P  Będzie jeśli nie będzie chęci do czegoś więcej ;)

Mówię o tym, jak jest teraz - jeśli liderzy chcą wzrostu, muszą mieć więcej pary i wytrwałości. Z czasem koni pociągowych znajdzie się może więcej (choć czasem mam wrażenie, że jakoś strasznie więcej nie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z  tym kameralnym forum..to raczej już chyba stereotyp. Półtora może dwa lata temu było kameralne... Teraz .... Mamy liczne zloty, coraz więcej osób się utożsamia tylko z tym forum marginalizując inne. Wzrastamy w trybie geometrycznym..Jesteśmy sporą alternatywą dla dwóch wiodących. Fa to już trzecie forum w kraju! Czym to niby mamy ustępować konkurencji? ilością ofert na giełdzie? Czy to jest miernik życia forum? Istniejemy dopiero 3 lata a ile istnieją dwa pozostałe! Nikt nam nie dał "forów"! Idziemy własnym rozpędem! 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Robert na zlocie można przedyskutować ten problem przy ..... yyyyyy,  to znaczy chciałem powiedzieć że można to obgadać. ;)

 

Nie, nie poważnie, możemy temat pociągnąć na Zlocie i w szerszym gronie przedstawić jak to kto widzi.

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra proszę państwa. Jest po zlocie, na razie forum ciągną relacje ze zlotu i plany następnego ale za kilka dni forum wróci do monotonnej normy więc trzeba czym prędzej wrócić do modernizacji. Szkoda, że na zlocie nie udało się dłużej tego wątku obgadać :(

Swoją propozycję przedstawiłem, Jacek przedstawił, teraz kolej na inne wersje, komentarze, opinie administracji i takie tam ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)