Skocz do zawartości

Kolimacja kolimatora ?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Ta kolimacja nie jest zbyt dokładna ponieważ wyciąg ma docisk z jednej strony i nigdy nie ustawisz kolimatora centralnie

Wszystkie moje kolimatory ustawiałem na tokarce która ma trzy szczęki zaciskowe i ustawia kolimator centralnie w osi. Po ustawieniu na tokarce w wyciągu pokazuje źle !!!! Co świadczy braku możliwości osiowego kręcenia w wyciągu.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jeśli wyciąg nie będzie osiowo ustawiony to też będzie kicha.

Ja swój skolimowałem na podstawce w kształcie litery X i rzutując plamkę lasera na tarczę strzelniczą na ścianie 3m i 6m od kolimatora.

Po umieszczeniu w wyciągu i tak było za luźno - oklejałem kolimator taśmą papierową ale dałem sobie spokój i sprzedałem...

"Hamal" i tarcza na wlocie tuby to podstawa a potem test na gwiazdach tylko  ;D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Mam może i błahe pytanie ale jak mam zkolimowac kolimator baader laser coli mark 3?

Mam tam 3 zestawy śrub po 3 szt co 120st.

Jeśli ktoś mógł by zrobić zdjęcie i opisać która śruba od czego był bym dźwięczny ;)

Pozdro

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż go w Barlowa to zapomnisz o kolimacji kolimatora :)

 

 

Ja używam najzwyklejszego kolimatora DO-GSO z lekko wykręconą soczewką w laserze. Daje to 15-cm jajowaty placek światła na LG i piękny cień znacznika w postaci obwarzanka dookoła otworka kolimatora. To takie udoskonalenie kolimacji "na Barlowa" o której więcej piszą na CN czy SGL ale nie u nas. Kolimacja LG takim czymś jak to co zrobiłem lub metodą lasera z Barlowem jest perfekcyjna i prosta, a jej dokładność jest bliska drogim autokolimatorom typu Catseye Infinity czy kolimatorom holograficznym. Bye-bye nieskolimowanym kolimatorom, kręceniu kolimatorem w wyciągu, kolimowaniem LW na chybił trafił. Jest to rewelacja, test na gwiazdach w 100% potwierdza perfekcyjną kolimację tą metodą. LW kolimuję zwykłym kolimatorem optycznym. Prostopadłość wyciągu do tuby w F/5 nie jest aż tak krytyczna.

 

Poniżej widok tarczki kolimatora, otworka i cienia znacznika. Dokładność kolimacji dzięki pierścieniom dyfrakcyjnym widocznym na brzegach cienia znacznika (niewidoczne na zdjęciu) sięga ułamków milimetra!

 

post-1167-0-39099600-1427228389.jpg

 

A tu widok LG z rozogniskowaną plamą lasera:

 

post-1167-0-93058600-1427228728.jpg

 

Niestety to nie moje fotki bo jestem ciągle zaganiany, ale obiecuję że zrobię własne zdjęcia kolimacji przy swoim teleskopie! :)

  • Like 5

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż go w Barlowa to zapomnisz o kolimacji kolimatora :)

 

 

Ja używam najzwyklejszego kolimatora DO-GSO z lekko wykręconą soczewką w laserze. Daje to 15-cm jajowaty placek światła na LG i piękny cień znacznika w postaci obwarzanka dookoła otworka kolimatora. To takie udoskonalenie kolimacji "na Barlowa" o której więcej piszą na CN czy SGL ale nie u nas. Kolimacja LG takim czymś jak to co zrobiłem lub metodą lasera z Barlowem jest perfekcyjna, a jej dokładność jest bliska drogim autokolimatorom typu Catseye Infinity czy kolimatorom holograficznym. Bye-bye nieskolimowanym kolimatorom, kręceniu kolimatorem w wyciągu, kolimowaniem LW na chybił trafił. Jest to rewelacja, test na gwiazdach w 100% potwierdza perfekcyjną kolimację tą metodą. LW kolimuję zwykłym kolimatorem optycznym. Prostopadłość wyciągu do tuby w F/5 nie jest aż tak krytyczna.

Aż spróbuje :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż go w Barlowa to zapomnisz o kolimacji kolimatora :)

 

 

Ja używam najzwyklejszego kolimatora DO-GSO z lekko wykręconą soczewką w laserze. Daje to 15-cm jajowaty placek światła na LG i piękny cień znacznika w postaci obwarzanka dookoła otworka kolimatora. To takie udoskonalenie kolimacji "na Barlowa" o której więcej piszą na CN czy SGL ale nie u nas. Kolimacja LG takim czymś jak to co zrobiłem lub metodą lasera z Barlowem jest perfekcyjna i prosta, a jej dokładność jest bliska drogim autokolimatorom typu Catseye Infinity czy kolimatorom holograficznym. Bye-bye nieskolimowanym kolimatorom, kręceniu kolimatorem w wyciągu, kolimowaniem LW na chybił trafił. Jest to rewelacja, test na gwiazdach w 100% potwierdza perfekcyjną kolimację tą metodą. LW kolimuję zwykłym kolimatorem optycznym. Prostopadłość wyciągu do tuby w F/5 nie jest aż tak krytyczna.

 

Poniżej widok tarczki kolimatora, otworka i cienia znacznika. Dokładność kolimacji dzięki pierścieniom dyfrakcyjnym widocznym na brzegach cienia znacznika (niewidoczne na zdjęciu) sięga ułamków milimetra!

 

attachicon.gifviews.jpg

 

A tu widok LG z rozogniskowaną plamą lasera:

 

attachicon.gif450-5.jpg

 

Niestety to nie moje fotki bo jestem ciągle zaganiany, ale obiecuję że zrobię własne zdjęcia kolimacji przy swoim teleskopie! :)

Też spróbuję :D

Dzięki za info!

Czym wykręcałeś laser żeby zrobić większą kropkę?

Tam jest jakiś uchwyt na specjalny klucz z dwoma bolcami.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włóż go w Barlowa to zapomnisz o kolimacji kolimatora :)

 

 

Ja używam najzwyklejszego kolimatora DO-GSO z lekko wykręconą soczewką w laserze. Daje to 15-cm jajowaty placek światła na LG i piękny cień znacznika w postaci obwarzanka dookoła otworka kolimatora. To takie udoskonalenie kolimacji "na Barlowa" o której więcej piszą na CN czy SGL ale nie u nas. Kolimacja LG takim czymś jak to co zrobiłem lub metodą lasera z Barlowem jest perfekcyjna i prosta, a jej dokładność jest bliska drogim autokolimatorom typu Catseye Infinity czy kolimatorom holograficznym. Bye-bye nieskolimowanym kolimatorom, kręceniu kolimatorem w wyciągu, kolimowaniem LW na chybił trafił. Jest to rewelacja, test na gwiazdach w 100% potwierdza perfekcyjną kolimację tą metodą. LW kolimuję zwykłym kolimatorem optycznym. Prostopadłość wyciągu do tuby w F/5 nie jest aż tak krytyczna.

 

Poniżej widok tarczki kolimatora, otworka i cienia znacznika. Dokładność kolimacji dzięki pierścieniom dyfrakcyjnym widocznym na brzegach cienia znacznika (niewidoczne na zdjęciu) sięga ułamków milimetra!

 

attachicon.gifviews.jpg

 

A tu widok LG z rozogniskowaną plamą lasera:

 

attachicon.gif450-5.jpg

 

Niestety to nie moje fotki bo jestem ciągle zaganiany, ale obiecuję że zrobię własne zdjęcia kolimacji przy swoim teleskopie! :)

Spróbowałem ale moj barlow x2 daje placek o srednicy 1cm. Nie mam x4 zeby sprobowac. Sposob wyglada na bardzo dobry i jest dobrą alternatywą dla kolimatorów tego typu rzucających placek swiatła na LG bo ich cena hoho... :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zaślepka która dodatkowo obcina promień lasera, należy ją wykręcić.

Potem wykręcić wszystkie śrubki schowane pod gumową osłoną. Zestaw śrub tych najbliżej wyłącznika u mnie ciężko szły one trzymają taki plastikowy krążek, który widać po wyjęciu baterii.

Wszystkie śrubki wykręć na maksa.

Potem wyjmij laser, na nim jest taka tulejka zabezpieczająca. Ściągasz ją, łatwo schodzi.

I masz już dostęp do soczewki, dużym płaskim śrubokrętem wykręcaj aż uzyskasz odpowiedniej wielkości placek :)

U mnie prawie całą musiałem wykręcić.( nie bój się, że wyleci przez przypadek, podczas dokręcania śrub trzymających laser wszystko się dociśnie i będzie ok.)

Potem składasz wszystko do kupy i na oko centrujesz promień lasera. Jest to łatwe sam zobaczysz.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki. Zastanawiam się czy w ogóle ruszać bo swoj sobie skolimowałem i teraz jest w porządku natomiast po wyciagnieciu z pudełka był odjechany jakies 5mm na 1m.

 

Patent z dodatkowym barlowem bardziej mi sie podoba bo nie trzeba ruszac dobrze skolimowanego kolimatora a precyzja kolimacji telepka takim "plackiem" jest wieksza.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)