Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 9 - ?Widzę, czy nie widzę?? (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Zachęcony widokiem powędrowałem do M51, M101 i M106.

Fajne niebo macie na tej miejscówce. Wydaje się że szczególnie M101 jest wrażliwa na jakość nieba. 

9 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Przy ostatnim zatrzymałem się na nieco dłużej. Próbowałem dostrzec zlokalizowaną w tym samym polu widzenia NGC 5053

Jestem ciekaw czy ktoś oglądał tą kuklę w 10x50. Ja raczej kojarzę ją jako obiekt teleskopowy. 

Fajna relacja i fajny cykl - super się czyta. 

PS: Widzę że w ekipie jest też duża lorneta kątowa 45*. Jej właściciel udziela się tu na forum? 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pmochocki napisał:

Jestem ciekaw czy ktoś oglądał tą kuklę w 10x50. Ja raczej kojarzę ją jako obiekt teleskopowy. 

NGC 5053 widziałem w Zatomiu zerkaniem w 16x80.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Fajne niebo macie na tej miejscówce. Wydaje się że szczególnie M101 jest wrażliwa na jakość nieba. 

Akurat z M101 faktycznie nie ma tam większego problemu. Obiekt dość ulotny, ale wyraźnie się odcina od tła. Inna sprawa, że te okolice były akurat dość wysoko na niebie.

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Fajna relacja i fajny cykl - super się czyta.

Dzięki, z każdym wpisem idzie łatwiej, staram się szlifować "dziennik", aby czytało się łatwo każdej osobie, szczególnie początkującym. Chcę pokazać jak wiele można zobaczyć przy pomocy popularnych parametrów, jak 10x50 i 15x70.

"Szkice" też już ewoluowały, zmieniłem jasność tła, wydaje mi się, że tak jest przystępniej w odbiorze niezależnie od urządzenia (monitor, telefon, tablet itp.).

4 godziny temu, pmochocki napisał:

PS: Widzę że w ekipie jest też duża lorneta kątowa 45*. Jej właściciel udziela się tu na forum? 

Tak, Piotr pisze caly czas w wątku Folwark, ostatnio zajął się też astrofoto ?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pmochocki napisał:

Jestem ciekaw czy ktoś oglądał tą kuklę w 10x50. Ja raczej kojarzę ją jako obiekt teleskopowy. 

Widziałem kiedyś NGC 5053 w SM 15x70. W mniejszej nie próbowałem, ale chętnie kiedyś zerknę. Mój opis z 15x70:

"Teraz początkowo miałem mały kłopot, bo zapomniałem o jeszcze jednej gwiazdce, ale już po chwili wszystko samo się wyjaśniło. Kulista okazała się być oczywistością. Była dokładnie tam, gdzie miała być, pomiędzy gwiazdami 9,7mag a 11,4mag - nieco bliżej tej jaśniejszej. Obiekt był widoczny przez 100 procent czasu zerkania, także w ustabilizowanym wzroku. Miewałem też odczucie, że jest lekko ciemniejsza na obrzeżach w stosunku do centralnej części. Swoją drogą ten widok, razem z M53, bardzo mi się spodobał. Kontrast między obiektami jest niemiłosierny, ale nadzwyczaj urokliwy."

5 godzin temu, polaris napisał:

NGC 5053 widziałem w Zatomiu zerkaniem w 16x80.

A na pewno nie widziałeś jej jednak w 10x50? Z tej relacji (link) wynikałoby, że widzieliście oboje z Markiem.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywołałem swoją obserwację z 2013 roku. Faktycznie w 2018, również w Zatomiu, obserwowaliśmy ją przez 10x50, chociaż przyznaję, że zupełnie zapomniałem o tej sesji. Musieliśmy mieć nadzwyczajne warunki.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)