Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 12.06.2021.r pasy pyłowe "śmigło" M13


Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, Erik68 napisał:

Nie byłem wstanie tego naszkicować , dlatego posłużyłem się zdjęciem ,odpowiednio go obrabiając.

A ja głupi myślałem, że tkwisz skupiony przy okularze nanosząc tysiące gwiazd jedna po drugiej za moją radą.?

  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde dużo razy próbowałem, nigdy nie wyszło. Fakt, że jak próbowałem na serio i w pełnym skupieniu nastawić się typowo na "mercedesa" to było to na Newtonie 8" przy okularze ES 6,7 mm na niebie...hmm powiedzmy, że bortle 3, ale równie dobrze mogło to być na takim skraju bortle 3/4. Za jasno? Za mały Newton? Nigdy się nie udało.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim naddomowym niebie 20 mag/arcsec^2 śmigło widziałem w 12" od powiększeń x250 (BCO 6) do x430 (XW 3.5).
Testowałem też widoczność tego obiektu na moim 15-letnim synu, który jest okazjonalnym obserwatorem.  Po objaśnieniu czego szukamy, śmigło wypatrzył praktycznie od razu.
Niedawno też wpatrywałem się EDkiem 80 w M13 jak było blisko zenitu. W x120 (XW 5) przebłyskiwały co jaśniejsze gwiazdki i wydaje mi się, że część śmigła bliska centrum M13 pojawiała się zerkaniem.
W x170 (XW 3.5) było już za ciemno.
Trzeba zobaczyć co się uda dostrzec EDkiem w M13 jak się skończą białe noce.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigiełko to fajny challenge, przyznaję, że dostrzegłem je dopiero w tym roku. Zwykle kulki obserwuję w powiększeniu 120x, ceniąc sobie ostry obraz gwiazd i zapas pola wokół, jednak podczas majowej sesji ze świetnym seeingiem M13 w 12" i Morfeuszu 6.5 (~230x) pokazała się praktycznie jak na zdjęciach, a śmigło - o którym nawet zapomniałem - samo rzuciło się w oczy. Zatem i mój przypadek pokazuje, że nie jest to trudny obiekt, jednak wymaga dużego powiększenia.

  • Thanks 2

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest w M13. Z ciekawości przejrzałem moje fotki tego obiektu. Na zdjęciu z Samyanga 135mm śmigła nie widać. Natomiast z Newtona 150/750 jak najbardziej.

M13Newton150_750_qhy183c.thumb.jpg.58600e7d34ead5f450c40dbc1b258679.jpg

I crop.

M13Crop.thumb.jpg.78456bc57ddc489411984ad57c33a3a7.jpg

 

Edytowane przez Energetyk
  • Like 4

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Energetyk napisał:

Kurczę nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest w M13.

To jest tak, że w sieci jest dużo informacji na temat tego i innych obiektów. Wydawać by się mogło, że wręcz powielane są te same tematy na okrągło, ale właśnie dzięki temu mamy możliwość odkrywać Wszechświat dla siebie. O przedstawionym obiekcie nieraz czytałem, ale dopiero teraz przy okazji wspólnej sesji z Erik68 zwróciłem na niego uwagę. Od tej pory na M13 będę patrzył pod względem widoczności tego fenomenu.

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny OT ! 

Pierwszy raz Śmigło widziałem w lutym 2015r przez skromne 20 cali ?

"M13 z początku oczywiście ładna ale dopiero później około 3 lustro pokazało co potrafi. Gromada w moich oczach nabrała nowego oblicza ? piękna, wyraźna gromada z słynnym z większych luster kształtem ?pająka? czy też ?rozgwiazdy?. Dopiero za drugim podejściem zobaczyłem również słynnego mercedesa który dla mnie na wprost był ładniejszy gdyż zerkaniem za bardzo zlewał się z gromadą. Obok również NGC 6207. Marcin żaglował okularami więc pewny nie jestem ale tu użyty był chyba TV plossl 20 mm."

Potem wielokrotnie widywałem je w Newtonie 8" bez większych problemów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisywałem śmigło w moim przewodniku przy M13, ale popełniłem też obserwacje, a to zapisy jednej z nich...

"Obserwacje prowadziliśmy w noc z 26/27 czerwca i 27/28 czerwca. Pomiary SQM-L na Smerekowie Wielkim, w białe noce najczęściej dają wartości w okolicach 21,30 ? 21,40 mag/arcsecond? i tym razem było podobnie. Nasza wędrówka rozpoczęła się od gromady kulistej M13, niby standard można pomyśleć, ale skłoniły nas ku temu dwa aspekty. Po pierwsze obecnie M13 przelatuje w zenicie, a po drugie chcieliśmy zobaczyć śmigło. Nigdy wcześniej nie podchodziłem do tego obiektu co okazało się dużym błędem. To taki trochę zapomniany biały kruk w Wielkiej Gromadzie Kulistej Herkulesa chociaż biały to on nie jest ?

Żeby zobaczyć te ciemne pasma warto skorzystać z dużych powiększeń i oczywiście w miarę dużego teleskopu. Podobno niektórym udaje się je zobaczyć w 6 calach, ale nie mieliśmy takiego ze sobą tylko 10 cali, w którym nie stanowiło to większego wyzwania. Śmigło jest widoczne w południowo wschodniej części gromady i wygląda jak litera Y trochę przechylona na lewy bok i dość blisko centrum obiektu. Na początek zaczęliśmy od Panoptica 24mm, który dał powiększenie 52-krotne. Jest to zdecydowanie za mało dla komfortowych obserwacji tego obiektu. Coś tam delikatnie majaczy, a przy zerkaniu jest trochę lepiej. Rozpoczęliśmy więc rozbijanie gromady i podniosłem powiększenie do x138 gdy w wyciągu wylądował Nagler 9mm. Tutaj w zasadzie nie było już żadnych wątpliwości, ale M13 wciąż wołała do mnie, żeby jednak pójść krok, a może nawet dwa kroki dalej. Tak też uczyniłem i kolejno wykorzystałem Pentax XW 7mm, gdzie obiekt zdecydowanie zyskał na uroku, a następnie Nagler 13mm wraz z Powermate 2,5 dając powiększenie x240, a potem Nagler 9mm również z Powermate 2,5 dając powiększenie x347 i tutaj zakończyliśmy szaleństwo dla 10 cali ?

Zdecydowanie najlepiej właśnie w powiększeniu 347-krotnym śmigło budowało swoją potęgę będąc obiektem oczywistym i bezproblemowym, ale dłuższe oglądanie innych obszarów M13 dało wspaniały efekt w postaci dojrzenia większej ilości majaczących ciemnych obszarów. Po zakończeniu obserwacji M13 naszła mnie taka refleksja, że czasem zbyt rzadko poświęcamy obiektom wystarczającą ilość uwagi przez co tracimy ich ulotne piękno, a zaliczamy je po prostu jeden za drugim. Warto dłużej zwiedzać te poszczególne kosmiczne rubieże, żeby odzyskać utracony artyzm obserwacji astronomicznych?"

 

Pamiętam że przy innej okazji obserwowałem je też przez 12 i 8 cali.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2011 roku "znęcaliśmy" się trochę tu na forum nad M13 i mercedesem. Pamiętam jak chyba jednej nocy podchodziliśmy do obserwacji razem z maropr-em i rozmawialiśmy o tym na "czacie". Niewiele wtedy zanotowałem: "Dosyć dobrze widoczny (znaczek) w powiększeniu 187x (SW SWA 8mm) w 12", niebo w okolicach 6 mag". Pamiętam że trudności nie było żadnych. Potem jeszcze wielokrotnie widywałem śmigło w 13mm (nieco ponad 100x) czyli w moim ulubionym powiększeniu dla newtona 12".

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i spróbowałem po raz koleny w 8". Niebo jasne jak to w czerwcu, przejrzystość średnia (spora wilgoć).

Źrenica wyjściowa 1,2mm, pow. 171,5x: śmiglo dobrze widoczne, ale zdecydowanie lepiej zerkaniem.
Źrenica wyjściowa 2,1mm, pow. 96x: śmigło praktycznie niewidoczne, można się go domyślać zerkaniem, ale trzeba nieźle wysilić oko.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2021 o 14:05, Karol_C napisał:

Pierwszy raz Śmigło widziałem w lutym 2015r przez skromne 20 cali ?

[...]

Potem wielokrotnie widywałem je w Newtonie 8" bez większych problemów. 

Tak jest często i to z różnymi obiektami -  jak już się raz zobaczy, to potem łatwiej w mniejszych sprzętach.
Ja jeszcze nie widziałem, ale mam dopisane na listę na sierpień. Dzięki za fajny OT!

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pmochocki napisał:

Ja jeszcze nie widziałem, ale mam dopisane na listę na sierpień.

Piter ,tutaj nie musisz ,czekać do sierpnia,tak jak pisałem Słońce 13* pod horyzontem ,czyli tak jak na pomorzu(w "środku" nocy). Po 24,było już 17*, i wcale nie poprawiło to widoczności śmigła.

Obstawiam ,że twoim makiem ,z pod bloku przy odpowiednim powerze będzie osiągalna.Można ewentualnie spróbować z CLS.

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj M13 Syntą 12" i wzór był widoczny najlepiej w 319-krotnym powiększeniu. Przed obserwacjami nie uczyłem się lokalizacji tego tworu, dlatego odnalezienie go zajęło mi chwilkę. W 107x też był widoczny, ale znacznie słabiej. Nie pamiętam już, czy kiedyś obserwowałem ten znak świadomie, niemniej wiedziałem o jego istnieniu. M13 obserwowałem również kilka dni wcześniej, mianowicie w piątek, ale nie dostrzegłem znaku, nie pamiętając o nim.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zainspirowany tematem postanowiłem wczoraj dokładniej przyjrzeć się M13 w 12''F5.  Z powodu białych nocy czasu na obserwacje jest niewiele, więc zacząłem gdy słońce zeszło 12 stopni pod horyzont. Na jasnym jeszcze niebie kulka wyglądała jeszcze trochę blado, NGC 6207 była dość dobrze widoczna, lecz śmigła ani śladu, ze względu na słaby kontrast nie schodziłem poniżej 6,7mm (224x). Następną próbę podjąłem przy 13 stopniach słońca pod horyzontem. Obraz w okularze był znacznie bardziej kontrastowy -  przy 6,7mm i 4,7mm(319x) widać było pociemnienie, ale mimo starań nie udało mi się go złożyć w śmigiełko. Dopiero przy 14,5 stopnia słońca pod horyzontem nastała prawdziwa noc :) Śmigiełko wyskoczyło praktycznie od razu w 4,7mm widoczne na wprost, ale lepiej mi się go oglądało w 6,7mm - gromada nie uciekała tak szybko z pola widzenia. Założyłem jeszcze 8,5(176x) - śmigiełko widoczne, choć już mniej efektowne.  

  • Like 5

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)