Skocz do zawartości

103P/Hartley


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
Gość MaciekM

Niemalże z świeżą obserwacją kometki, śpieszę poinformować, ze kometka ma już 10.4 mag! i Widoczny warkocz 3.5' a do "efemerydowego" maksimum (czytaj, maksymalnego zbliżenia do Ziemi) zostało jeszcze ponad półtora miesiąca! ;)

do poczytania o kometce:

http://komety.blogspot.com/2010/08/103p-hartley-2.html (aktualna moja obserwacja w komentarzach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Puki co jasność komety jest zgodna z przewidywaniami, jest to kometa "stara" i dość przewidywalna. Współczynnik aktywności wynosi 5. Jako, ze jest to kometa krótkookresowa o małym mimośrodzie orbity, kluczowe będzie zbliżenie się do Ziemi. Wtedy to kometa osiągnie maksimum blasku.

Jednak... "komety są jak koty. Chadzają własnymi ścieżkami", więc warto obserwować jej poczynania na niebie. Kto wie, może zrobi nam nie lada pokaz i dojdzie do wybuchu? Warto dodać, że nawet przy najmniejszym wybuchu może dojść do dość dużego pojaśnienia. ;)

Niewątpliwie królową komet wybuchowych można nazwać kometę 17/P Holmes, która pojaśniała ok. milion razy! (o ok. 15mag), gdyby 103/P Hartley wybuchła w czasie maksymalnego zbliżenia do Ziemi i zachowywała się jak 17P Holmes (tj. miała taki sam rozmiar liniowy komy), to rozmiar kątowy otoczki, na niebie wynosiłby ok. 60.

Ale pomarzyć można :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widoczność komety 103P/Hartley od 17-09 do 13-10-2010

Dołączona grafika

[img width=1024 height=1024]http://3.bp.blogspot.com/_iE-GBUNfgIM/TJOpZNkZ_oI/AAAAAAAAAiw/9W5dZv-_KAM/s1600/Kometa_Hartley__103P__2.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tu wrzucę swoją mapkę na najbliższe 30 dni.

Dołączona grafika

Przy okazji pragnę zwrócić uwagę, że w ta moja mapka została wygenerowana programem AstroJaWil w wersji 17.01.  Teraz można w mapkach zastąpić gwiazdki pełnymi kółkami i tak chyba jest lepiej.

(Ta wersja jest do aktualizacji tylko z programu).

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

30 września około godz. 22:30 pomiędzy chmurkami udało mi się ustrzelić kilka klatek 3 minutowych.

Zdjęcie które prezentuję zostało złożone z 4 klatek 3 minutowych w DSS w trybie Stars + Comet.

Parametry:

Teleskop: Bresser Messier N203/1000

Detektor: NIKON D60 ISO1600

Obróbka końcowa: PixInsight LE

Jeżeli ktoś chciałby mierzyć rozmiar komety to rozdzielczość 1,24 sekund łuku na pixel.

post-118-137699793617_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje. w końcu pojawiają się zdjęcia tej komety  ;)

Mam nadzieję że na przyszły weekend będzie pogoda bo mam parę planów na astrofoto  ;) ze zlotu.

Tadek troszkę ją poprawiłem  ;)

post-13-1376997937_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H103P z niedzieli.

W ogóle ładne tu widze fotki, ale ta jest perfekcyjna. BRAWO. Gratuluję.

Dzięki Janusz, do perfekcji jej jeszcze dużo brakuje ;) To dopiero pierwsza próba.

Ja jeszcze nie jestem w stanie takiej fotki wykonać.

Bardzo ciekawy jestem Twojej drugiej próby. Bede tu zaglądał :)

AstroJaWil, ED80, MIKRON TN 630/122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie trzy grosze tylko 5 zł !!!

Gratuluję. Wspaniała fotka.

Dzięki :) To w sumie druga kometa na jaką polowałem, pierwsza dawno temu kompaktem.

Dorzucę jeszcze fotkę tradycyjnie obrobioną:

post-26-137699794433_thumb.jpg

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)