Skocz do zawartości

Carton T-620: Klasyczne F15 60 mm i fotografia cyfrowa


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na 60mm zjecie robi wrażenie. Dwa paski Messiera widoczne wyraźnie.
Jednak jak porównać do Twoich zdjęć z SW 120ED, widać że w klasyku więcej szumu. Jednak niektórych rzeczy się nie przeskoczy 60mm a 120mm musi robić różnicę.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście miarodajne byłoby jednoczesne zrobienie próby z SW i takim maluchem, ale jak Księżyc jest tak nisko to nie ma na to szans - nawet jeśli zrobię kilka strzałów pod rząd na jednym setupie, to widzę już różnice jakości, z reguły pierwszy jest najlepszy. Mam nieobrobioną sesję z SW z dnia poprzedniego, wrzucę tutaj dla porównania jak się z tym uporam.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne porównanie - ostatnio przywróciłem do życia refraktorek Towa 6305-N 60/900, znany pod różnymi wcieleniami marek własnych, m.in. jako Sears Discoverer 3-4451. Zrobiłem wczoraj próbę z Tową i Cartonem, na razie zamieszczam zdjęcie z Towy które właśnie skończyłem obrabiać. Już podczas obserwacji wizualnych widać że Carton ma zdecydowanie lepszy kontrast. Jakość detalu trudno w takiej sytuacji obiektywnie porównać, ale zdjęcia zdaje się również potwierdzać nieznaczną przewagę Cartona jeśli chodzi o detal.

A zatem na razie Towa, a Carton za chwilę, jak skończę zabawę w Photoshopie.

 

THE-MOON-2021-06-19.thumb.jpg.da8f991b28d7e7d22efedc3b9fe119bb.jpg

20210429_164050.jpg

20210429_164557.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czas na porównanie, na które wszyscy czekali z zapartym techem? Towa kontra Carton. No cóż - powiem szczerze, że spodziewałem się bardziej spektakularnej różnicy.

Prawda jest taka, że przewaga Cartona wcale nie jest takla oczywista, gdy porównać zdjęcia zrobione w czasie tej samej sesji. Jeżeli przyjrzeć się jakości szczegółów, to pewne fragmenty wyglądają lepiej na zdjęciu z Towy, a inne - na zdjęciu z Cartona. To pierwsze jest mozaiką z trzech ujęć, a drugie - z dwóch. Być może miało to wpływ na nierówną jakość poszczególnych partii zdjęć.

Carton na pewno daje nieco lepszy kontrast. Dzięki temu obróbka zdjęcia jest łatwiejsza i wymaga mniej zabiegów, co również świadczy o lepszej jakości obrazu. Jak widzicie nie są to jednak różnice radykalne - takie, jakich spodziewalibyśmy się na podstawie reputacji obu producentów.

Towa uznawana jest za producenta masówki na zamówienie sieci handlowych i jest w tym sporo prawdy, jednak wszystko zależy i od modelu i od konkretnego egzemplarza. Gdyby ktoś chciał odpowiedzieć że nierówna jakość optyki charakteryzuje pośledniejszych producentów, mam przygotowaną ripostę: nawet Unitron nie gwarantował stabilnej jakości optyki, na przestrzeni lat zamawiali ją u różnych producentów i ten sam model miewał szkło produkowane przez różne firmy, różnej jakości, nawet cele nie zawsze pasowały gdyby ktoś chciał wymieniać soczewki. Moje doświadczenia ze sprzętem Towy są dobre - nie skreślam go tylko ze względu na obecność znaczka "Circle-T"...

Carton z kolei cieszył się i cieszy opinią sprzętu wyższej klasy o stabilnej jakości, co potwierdza choćby fakt, że w przeciwieństwie do Towy producent ten sprzedawał większość swoich wyrobów pod własną marką. I ta dobra opinia się w tych testach potwierdziła. Być może do czasu - dzisiaj bowiem do testów został włączony kolejny zawodnik z wyższej ligi - czyli 60 mm Unitron/Polarex 114. Wyniki już jutro!

A zatem Carton T-620:

THE-MOON-2021-06-19c.thumb.jpg.ec280fd8164b460f79f707e07af2efd1.jpg

I jeszcze raz Towa 6305-N:

THE-MOON-2021-06-19.thumb.jpg.4d8f4cd1bc2cf5d289533800acb4c8e9.jpg

  • Like 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to zobaczmy jeszcze co przez te 60 mm da się wycisnąć z Jowisza... fotka z dzisiejszego poranka. Oczywiście jest to montaż z dwóch ujęć - księżyce musiały być fotografowane osobno i mocniej naświetlane.

 

JUPITER-2021-06-21.jpg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Panie i Panowie, czas na podsumowanie testów z udziałem kolejnego refraktorka. A zatem Carton T-620, Towa 6305-N oraz Unitron/Polarex 114. Wszystkie o tej samej średnicy obiektywu (60 mm) ogniskowej w okolicach 90 cm, ale o bardzo różnej reputacji. Towa uchodząca za rodzaj marketowej masówki z lat 70-tych, Polarex uchodzący za bardzo wysoką półkę wśród japońskich klasyków oraz cieszący się bardzo dobrą, ponadprzeciętną renomą Carton. Trzeba zaznaczyć, że uwaliłem niedawno kawałek flintu w obiektywie Polarexa - nie widać gołym okiem wpływu tego uszkodzenia, ale być może na zdjęcia jakoś to wpływa...

Obróbka zdjęć nie była jednakowa - starałem się raczej uzyskać maksymalnie zbliżone efekty końcowe, ale droga dojścia do nich była za każdym razem nieco inna. Wszystkie 3 zdjęcia wykonane kamerką ZWO ASI 178MC z tymi samymi ustawieniami SharpCapa.

Co sądzicie? Który refraktor ląduje na podium?

Na początek Carton T-620:

THE-MOON-2021-06-20-C.thumb.jpg.b4544fcb361a3544de19442c374c608a.jpg

następnie Towa 6305-N:

THE-MOON-2021-06-20-T.thumb.jpg.8e58f15a123c0717ecb199880caf0e36.jpg

i na koniec Polarex 114:

THE-MOON-2021-06-20-P.thumb.jpg.45e634e452f6c8f8ac97de38368c28cf.jpg

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)