Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 18.09.2013 - Gromada ET (NGC457, Caldwell13)


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Czy widziałeś już ET?

Nie, nie chodzi mi o sympatycznego stworka z filmu Stevena Spielberga z 1982 roku.

ET to popularna nazwa  ślicznej gromady otwartej w gwiazdozbiorze Kasjopei. Odkryta przez Williama Herschela w 1787 roku jest często pomijana, gdyż świeci tuż obok innej znanej gromady otwartej M103 (Gromada "Choinka"). Wielka szkoda. Moim zdaniem NGC457 nie dość, że jest wizualnie atrakcyjniejsza on sąsiedniej eMki, to jest chyba najbardziej spektakularną z licznych gromad otwartych w Kasjopei. Koniecznie spójrz na nią obserwując jesienne niebo! 

 

ET-Cluster-12-2007-3fr.jpg

 

Kilka suchych faktów:

 

NGC 457 (Caldwell 13, Gromada ET)

RA  01h 19m 32.6s   DEC  +58? 17' 27"    Jasność wizualna 6.4 mag    Rozmiar kątowy  20'

 

Gromada naprawdę przypomina miłego przybysza z kosmosu! Dwie jasne gwiazdy (phi1 Cas i phi2 Cas) to jego oczy. Grupa około 40 gwiazd na pn-zachód od oczu to "reszta ciała". Rządek gwiazd przecinający "ciało" i wystający po obu jego stronach, to ręce ET. Dołóż do tego kilka gwiazdek przy podstawie - ET ma stopy! Ponieważ phi1 Cas jest jaśniejsza od phi2 Cas ( a do tego wyraźnie żółta) wydaje się, że ET do nas mruga :-)

 

NGC 457 to fantastyczny widok nawet w niewielkim teleskopie czy silniejszej lornetce. Ale uwaga - na jesiennym niebie w instrumencie nie odwracającym obrazu (np. w lornetce, refraktorze) ET będzie "do góry nogami". Żaden problem, można stanąć na głowie :-)

Refraktor 80-100mm pokaże w gromadzie kilkadziesiąt gwiazd, natomiast popularna Synta 8" - blisko setkę! Użyj powiększenia rzędu 50x-75x, by ująć 20 minut kątowych gromadki z przyjemnym zapasem nieba wokół.

 

A znaleźć naszą bohaterkę jest niezmiernie łatwo. Posiłkując się mapką nieba zidentyfikuj najjaśniejsze gwiazdy tworzące charakterystyczną literkę "W" na niebie, następnie w myślach przeciągnij linię od gwiazdy epsilon Cas do delta Cas i przedłuż ją nieco (ok. 2 stopnie). Najjaśniejszą gwiazdę gromady (psi1 Cas) na podmiejskim niebie powinieneś dostrzec gołym okiem, ma około 5 mag.

 

Nie jest do końca pewne, czy psi1 Cas jest fizycznie powiązana z NGC 457. Gwiazda znajduje się około 2000 lat świetlnych od nas, zasadnicza część gromady natomiast - około pięciokrotnie dalej. Sama gromada jest jednak dość rozproszona i niektóre pomiary odległości umieszczają psi1 Cas na jej skraju.

 

Ale nie o liczby tu chodzi. Chodzi o to, byś najbliższej pogodnej nocy wycelował teleskop w niebo i przywitał się z ET. Mrugnie do Ciebie żółtym oczkiem!

 

SPRÓBUJ I DAJ ZNAĆ, JAK POSZŁO!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt pierwszy raz widziałem bodajże 2 lata temu w Zatomiu. Pokazał mi go kolega "Darius".  Moim zdaniem asteryzm ten w wizualu prezentuje się o niebo lepiej niż na fotkach. Jeżeli jeszcze go nie widzieliście to polecam go odszukać.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ET wiele razy. Największe wrażenie robi właśnie w małych i średnich powiększeniach- tak 50-100x. Kosmita widoczny znakomicie (lepiej niż na fotkach), Wyróżniają się oczy i ta piękna pomarańczowa gwiazdka. Niektórzy dopatrują się w tej gromadzie kształtu sowy z rozpostartymi skrzydłami, polującej na myszy. Mnie jednak bardziej pasuje "ludek". Pokazywałem go na naszych spotkaniach olsztyńskich i nawet osoby patrzące pierwszy raz przez teleskop nie miały problemu z rozpoznaniem charakterystycznego kształtu "ludka" a moja żona skwitowała to tak: "podobny do ciebie" ;)

Warto spojrzeć na niego również z miasta (jeśli ktoś nie jeździ w teren) czy w księżycowe noce bo zachowuje swój urok nawet na rozjaśnionym niebie :)

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt pierwszy raz widziałem bodajże 2 lata temu w Zatomiu. Pokazał mi go kolega "Darius". 

 

 

Też wtedy go oglądałem na ,,wózkowanej" Syncie Darka -  to było na jesiennym.

Tylko czy to na pewno sympatyczny przybysz z kosmosu ??? post-476-0-10921600-1379570047_thumb.jpg

 

A może Sowa polująca na gryzonie ???  post-476-0-56101500-1379570151_thumb.jpg

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

To może ja wykopię temat spod 7-letniej warstwy postów

Po raz wtóry kilka nocy temu przyglądałem się tej gromadce. Przyznać muszę że to jedna z moich ulubionych, kształt ET z rozłożonymi rękami jest oczywisty i zauważył go nawet mój 7-letni siostrzeniec jak mu pokazałem przez teleskop ?.

Ciekawym doświadczeniem, które zawsze mi się trafia to że gdy natrafię już szukaczem na NGC457, to że z gromady widać jedynie "oczy". Natomiast gdy spoglądam w okular następuje efekt "WOW" bo z tła wyskakuje nagle ponad 100 gwiazd będących resztą ciała. Trochę mi to przypomina sytuacje z kreskówek gdzie w ciemności widać tylko oczy postaci ?

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)