Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzaj obiektu-Gromada kulista

Gwiazdozbiór-Wodnik

Jasność-6,5 m

Rozmiary kątowe-16'

Nazwy obiektu-M2, NGC7089, Melotte235

Odległość od Słońca-4700 ly

najlepszy czas na obserwacje-początek września, koniec listopada

 

Gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Wodnika, odkryta przez Jean-Dominique Maraldiego 11. września 1746 roku podczas obserwacji komety z Jacques Cassinii. Po 14 latach od odkrycia została umieszczona w katalogu Messiera. William Herschel był pierwszym, któremu udało rozdzielić się jej obraz na pojedyncze gwiazdy w 1794 roku.

 

Bardzo silnie zagęszczona gromada składająca się z ponad 100 tysięcy gwiazd, znajdujących się w promieniu 85 lat świetlnych od jej centrum. Jej widoczne rozmiary to około 16?przy jasności obserwowanej +6,5m. Jest oddalona od nas o około 47000 lat świetlnych i jest jedną z największych oraz najjaśniejszych gromad kulistych na niebie.

 

Tak jak inne gromady kuliste, które są najstarszymi, najgęstszymi i najbardziej obfitymi skupiskami gwiazd w Drodze Mlecznej, M2 jest złożona z gwiazd o tym samym wieku. Datowane są na blisko 13 miliardów lat.

 

M2 zawiera około 150 000 gwiazd. Najjaśniejsze z nich są czerwonymi i żółtymi olbrzymami o jasności obserwowalnej 13,1 m

 

 

 th_M2foto_zps5e687b4d.jpg

 

źródło http://astronews.cba.pl

http://pl.wikipedia.org

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój szkic...z 6.lipca 2013 ( z lewej)  tak widać w 16 calach, zwarta, jasna gromada z wyraźnie zarysowaną koncentracją centralną,  gromada raczej zbita i otoczona słabszymi gwiazdkami!

bardzo ładna w wizualu!  Polecam!

 

 

globulki.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

M2 znam doskonale, obserwowałem ją już w 1997r. lornetką BPC 20x60, później wielokrotnie, różnymi instrumentami. No i nie chwaląc się - trafiam w nią zawsze z pamięci, bez szukacza. Nawet w 18" mi się to udało ;D

Najlepiej wygląda w dużym lustrze i dużym powiększeniu i gdy Wodnik świeci wysoko. Całkiem sympatyczna kulka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo łatwo do niej trafić. Zawsze jednak zaczynam od M15, którą mi wskazuje głowa Pegaza i potem zjeżdżam teleskopem prawie prosto w dół, w stronę Wodnika po drodze łapiąc M2. Sama kulka widoczna jest jako jasny ciapek w szukaczu 9x50. Miałem okazję zobaczyć ją między innymi w 6" gdzie (o ile dobrze pamiętam) ledwo rozbite są zewnętrzne gwiazdy. W 10" i 12" to już inna bajka :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała wskazówka dla chcących pierwszy raz ujrzeć tę kuleczkę.

O tej porze około godziny 23 patrzymy na południe i odnajdujemy Wodnika, Jego lewy i prawy obojczyk z M2 utworzą trójkąt.

M2 to dla mnie taka zwarta ,,mięsista" kuleczka - piękniusia 8)

Odszukanie powinno się to odbyć bezstresowo - Powodzenia :)

post-476-0-21952300-1379661855_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)