Skocz do zawartości

zielona linia na niebie


Zmylna

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie szczelina statku macki ;D :D

 

edit: tak czy siak to nie zjawisko atmosferyczne a obiekt sztuczny a że już udziela mu się już  X-atmosfera przenoszę do odpowiedniego działu : ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mamy już większe grono świadków tego zjawiska, i ja zarzucę swoją hipotezę :D

Obstawiałbym za pewnym sklerotycznym astroamatorem używającym lasera jako szukacza. Być może co noc próbuje złapać perełki Kasjopei wchodzącej coraz bardziej w zenit, ale przeszkadzają mu w tym warunki, więc daje sobie spokój i wraca do domu, nie sprzątając teleskopu. Zapomina przy tym wyłączyć lasera, który nie przegrzewa mu się dzięki niskim temperaturom wczesnej jesieni :D Bardzo prawdopodobna hipoteza - ja sam jestem tego dobrym przykładem, bo już 2-ga bateria do StarPointera mi poszła w ciągu ostatnich 5 obserwacji przez sklerozę :) 

Zmodyfikowana wersja tej hipotezy może brać pod uwagę nastawianie paralaktyka na Polarną przy użyciu laserka jako lunetki biegunowej. Może zawsze ilekroć poczciwy Astroamator nastawi sobie montaż na Polarną, żona woła go do domu żeby wywiercił dziurę w ścianie albo zawiesił firanki i biedny człowiek nie może już wrócić w miejsce obserwacji (aż łezka w oku się kręci !)

Wrażenie jakoby laser miał pochodzić z góry, a nie z dołu, to tylko złudzenie :)

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, zakładając że to faktycznie ludzkie dzieło:

 

  • Czy można tak bezkarnie świecić laserem dwa tyg. z rzędu?

Wszyscy pamiętamy jakie są reakcje władz na naświetlanie laserem przelatujących samolotów.

Ja mieszkam blisko Okęcia i ten zielony promień jest bardzo dobrze widoczny, zatem samoloty czekające na lądowanie lub podchodzące do lądowania muszą się na ten promień "nadziać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten laser aż tak mocny nie jest - samolotu niestety raczej nie przetnie ;)  

Jest jeszcze jedna opcja: może ktoś nie chwaląc się nikomu postanowił zbudować sobie pod Warszawą centrum obserwacji astrogeodynamicznych? Może akurat trwają testy laserka albo wszystko jest już aż tak zautomatyzowane, że laser włącza się sam, tylko np. montaż zapomina się włączać i ze śledzenia satelitów nici :D 

To już hard science-fiction, bo z tego co wiem jedynym obserwatorium tego typu w Polsce jest OBSERWATORIUM ASTROGEODYNAMICZNE CBK PAN w Borowcu ( http://www.cbk.poznan.pl/index.php )

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I jak to wyglada z Twojego punktu widzenia ?

Wygłądało to tak samo jak na załączonych do wątku zdjęciach. Linia nie miała ani początku, ani końca. Była zjawiskiem statycznym i świeciła instensywnie zielonym światłem. Mieszkam na ochocie (jeśli ma to jakieś znaczenie dla rozwiązania sprawy). Widziałam ją na niebie w nocy z 6 na 7 października. Później już jej nie widziałam. Myślę, że najbardziej logicznym wyjaśnieniem jest to, że był to laser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

">Dziura w chmurach to rzecz częsta.

Możesz to rozwinąć ?"

Co tu rozwijać... dziura w chmurach to przerwa pomiędzy jedną chmura a druga... taki obszar nieba bez chmur:). Często, nie widać całej linii laserka a jedynie w miejscach w których jest właśnie mgła lub chmura. Widziałem takie "zjawisko" kilkadziesiąt razy.  Laser, no laser, zielony... 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witam!

Temat jak widzę jest od dłuższego czasu nieaktywny.

Chciałem się tylko podzielić z Wami swoją wczorajszą obserwacją identycznego zjawiska.

Na niebie nad Warszawą o północy widoczna była identyczna zielona linia (wiązka?). Obserwacja była prowadzona z Ochoty (okolice ul. Banacha). Nie jestem dobry w ustalaniu pozycji na niebie, ale obrazowo mogę powiedzieć, ze zjawisko było widoczne mniej więcej pod kątem 90 stopni - patrzyliśmy pionowo w górę.

 

Wyglądało to tak jak na zdjęciach z początku tego wątku. Obserwowaliśmy ją przez dobre 20 minut, dopóki niebo się nie przetarło z chmur (wiązka widoczna była tylko gdy przechodziły w jej miejscu chmury). Wyraźnie było widać, że jest to linia, ponieważ momentami było widać naprawdę sporej długości fragment.

Gdy chmury były zbyt gęste, wówczas linia była w niektórych miejscach "przerwana", albo wogóle niewidoczna by po chwili znów się "pojawić".

 

Jeśli miałbym to do czegoś porównać, to zjawisko przypominało mi wiązkę lasera, która przechodzi przez opary i w nich się uwidacznia. Gdy powietrze było "czyste" wówczas wiązka nie była dostrzegalna gołym okiem.

 

Aby się utwierdzić, że nie mam przewidzenia, zawołałem z domu jeszcze inne osoby. Widziały dokładnie to co ja. Obserwacja więc była wspólna, grupowa.

Nie jestem fanem UFO ani jakiś zjawisk paranormalnych. Podejrzewam tu tylko i wyłącznie ludzkie działanie.

 

Ciekaw jestem kto i w jakim celu generuje przez tyle czasu nieruchomą wiązkę. Obok jest lotnisko Okęcie, jednak w chwili "świecenia" wiązki nie przelatywały żadne samoloty (wyraźnie je słychać jak startują/lądują). Pewnie z innego miejsca, mniej zanieczyszczonego światłem, obserwacja byłaby lepsza. Jednak uważam, ze skoro niemal z Centrum dużego miasta, zjawisko było bardzo wyraźnie widoczne gołym okiem podczas gdy ledwo było widać kilka gwiazd, wiązka musiała być naprawdę mocna (jasna).

 

Nie sądzę aby to był ktoś mający na celu oslepianie pilotów. Nie świeciłby jednostajnie w niebo nieruchomą wiązką. To byłyby raczej krótkie ruchome wiązki, a ich "producent" raczej wolałby być nie nakryty przez organy ścigania. Poza tym jak wspomniałem, w chwili świecenia wiązki nie przelatywał na niebie żaden samolot - nawet na wysokości przelotowej (+/- 10 tyś metrów). Gdy lecą nawet tak wysoko to wyraźnie je widać gołym okiem, szczególnie w nocy.

 

A moze to coś w rodzaju celownika np. z jakiegoś obserwatorium astronomicznego? Zupełnie nie znam tej technologii, ale to takie moje laickie przypuszczenia.

 

Liczę na pomoc, choć jak wspomniałem - dla mnie to jest ciekawostka tehcniczna, a nie UFO. ;-)

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak obstawiał ten laser, bo używam takiego samego ;) Tylko jeśli jest jasno np. w mieście to nie widać źródła tylko dobrze widoczny jest od połowy.

Dzięki za odpowiedź ;)

 

Jednak dziwi mnie to, że ktoś świeci wiązką lasera i to w kierunku tras przelotu/lądowania/startu przy samym Lotnisku Okęcie (bądź co bądź niemałym). To wyjątkowo głupie i na dodatek niebezpieczne. A osoba emitująca wiązkę raczej nie chciałaby być namierzona. Dlatego długi czas i nieruchoma pozycja wyklucza tu według mnie laserowego żartownisia chcącego oślepić pilotów. Dodam, że wiązka była nieruchoma i "wisiała" w jednym punkcie przez co najmniej 20 minut gdy ją obserwowałem. Potem wróciłem do domu.

 

Kolejnej nocy o tej samej porze i przy podobnych warunkach niestety w tym punkcie nieba nie było nic widać. Być może chmury były na innym pułapie i nie przecinał się ich tor z torem wiązki tajemniczego światła.

 

jeszcze jedno - gdyby to było gdzieś na jakimś kompletnym odludziu, nad morzem czy oceanem to OK - może jakiś satelita robi próby czy coś... cokolwiek co władze chcą zachować w tajemnicy. Ale nad wielkim miastem, na dodatek nad jego Centrum? Dziwna sprawa.

 

Obstawiam, że być może to był jakiś celownik/wskaźnik laserowy z obserwatorium astronomicznego. Albo z innego obiektu o podobnym przeznaczeniu obserwacji nieba. Dziwne jest tylko to, że w sieci nic a nic nie udało mi się znaleźć na ten temat... A z pewnością jakaś instytucja pochwaliłaby się, że ma sprzęt, który tworzy taki efekt na niebie. Wyjątkiem są cele szpiegowskie i tajna działalność tajnych komórek. :-)

 

Pozdrawiam serdecznie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam,

Pewnie osoby które widziały to samo zjawisko 27.09.2018 będą tu tego szukać. W Warszawie o godzinie 20:00 w kierunku północnym widać było identycznie zjawisko. Utrzymywało się dosyć długo, staliśmy z kumplami jakieś 5-10 min i się nam znudziło. Po 1,5h zniknęło.

Zielone światło jak miecz świetlny był ponad chmurami, linia zieleni skracała się i wydłużała.

Ktoś wie co to? Bo to na pewno nie był laser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sin6dante napisał:

Ktoś wie co to? Bo to na pewno nie był laser.

:D :D :D :D :D  

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Trafiłam tu, bo.... wczoraj widziałam to samo na niebie. Również rejon warszawskiej Ochoty (okolice Szczęśliwickiej). Nie jestem znawcą zjawisk astronomicznych, ani laserów, to owszem, wyglądało jak "kawałek promienia" lasera, ale czy laser świeci w poprzek? Nie z ziemi w niebo?  W pewnym momencie mieliśmy wrażenie (nie patrzyłam na to sama), że zielone światło ma źródło wyżej, niż dwa przlatujące samoloty. To nie było zjawisko ciągłe.  Świeciło kilka minut, potem zniknęło (mimo braku chmur) potem stało się znowu widoczne. Wiem, że pewnie ktoś tu przyjdzie i będzie miał ubaw czytając, co piszę, ale zapewniam - nie jestem zwolennikiem teorii Ufo, kręgów w zbożu i tego typu klimatów. Po prostu zaintrygowało nas, co to jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam w Warszawie, bo mieszkam na Podkarpaciu, w nocy człowiek widzi inaczej jak za dnia, w nocy to, co znajduję się daleko jest blisko nas, światło obojętnie, jakie widoczne tak jak u mnie do 100 km prawie wygląda jak by była widoczna planeta Mars, po wycelowaniu teleskopu w stronę tego światła widać na maszcie lampy, co mrugają, tak samo może być z laserem nie wiadomo, kto świeci skąd dociera promień czy jest widoczny blisko czy z daleka, nad Warszawą zdarzały się przypadki widzenia czegoś, co potem okazało się wytworem ludzkim, w pewnym sensie człowieka mózg widzi to inaczej i przetwarza sobie obraz w brew temu, co pokazują oczy.:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

23.06.2019 godzina 02:27 zaobserwowałem takie samo zjawisko. Odcinek zielonego światła na północnym niebie. Jakieś 40-50 stopni nad horyzontem, zorientowany w kierunku północnym.  Miejsce obserwacji 52°11'38"N 20°59'21"E, Kilka lat temu o tej samej porze roku również widziałem to coś.  Wg mnie to chyba jakaś aparatura badawcza . Ciekawe że daty obserwacji Bellatrix z 2013 i moje z 2019 to okolice równonocy  jesiennej i przesilenia letniego. Może uda mi się zrobić jakieś foto to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję od razu zamknąć ten wątek, bo zaraz okaże się, ze to ...... wiadomo co....Laser to laser po ch.j drążyć ;) A jak ktoś twierdzi, że to ufo to niech sobie tak twierdzi jego sprawa.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2013 o 16:34, AnkaAnka napisał:

Miło, że nie jestem jedyną osobą która zaobserwowała to "zjawisko" ;).  Od dnia wczorajszego męczy mnie skąd wzięło się źródło tego "światła", dlatego trafiłam tu przez przypadek  Pierwszy raz zaobserwowałam coś takiego. Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości. :)

 

Pozdrawiam !

Przyjedź do Katowic i wyświetlę Ci taką linię gdzie chcesz? i o , której chcesz? , nawet kolor możesz sobie wybrać, zielony, niebieski, albo fioletowy :)

  • Like 2
  • Haha 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, marfus napisał:

23.06.2019 godzina 02:27 zaobserwowałem takie samo zjawisko.

Wiesz z tymi zjawiskami to trzeba ostrożnie.  Dla przykładu jeden chłopiec, kiedyś dawno w Trójmieście widział śliniącego się trolla. Wpadł z płaczem do domu, ściągnięto policję i straż ogniową, przyjechała nawet telewizja. I co? Okazało się ze to tylko Prałat Jankowski pod krawatem ;)  ?

  • Haha 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka rozwiązana. Jest to laser którego promień emituje aparatura do pomiaru atmosferycznego. Wydaje się, ze jest to element aparatury pozwalającej określić zachmurzenie bądź przejrzystość powietrza. Udało mi się znaleźć źródło owego promienia. Wydobywa się ze skrzynki wielkości około 1.5 x 1.5 metra.

 

Jeśli ktoś jest ciekaw to aparatura pomiarowa wraz ze źródłem lasera znajduje się w tym miejscu:
https://www.google.com/maps/place/52%C2%B012'39.8%22N+20%C2%B059'00.8%22E/@52.2110678,20.9830188,173m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d52.211067!4d20.983566

Wątek można więc spokojnie zamknąć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...
W dniu 20.09.2013 o 07:12, Zmylna napisał:

Witam wszystkich :)

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale najwyżej mnie poprawicie :)'

Wczoraj od ok 20 do 23 w Warszawie, na północnym niebie obserwowałem dziwne zjawisko. Była to zielona, świecąca linia ponad chmurami. Czasami chmury ją przysłaniały a czasami nie. Właściwie bardziej to przypominało odcinek (nie był początku, z którego można by namierzyć źródło np lasera). Odcinek ten rozszeżał się i skracał, świecił bardziej intensywnie i mniej. Wykluczam światła z miasta bo tak jak napisałem zjawisko znajdowało się ponad chmurami. Zrobiłem fotki więc jak ktoś będzie chciał to wrzuce.

Jakieś pomysły co to mogło być ?

Pozdrawiam

Witam, mam na imie Wiki i w prawdzie pisze 7 lat po poście, ale widziałam dzisiaj dokładnie od północy do tej chwili identyczne zjawisko. Na żadnym moim zdjęciu nie widać tak dokładnie tej lini ale wierzcie na słowo, wyglądało to prawie identycznie. Jednak nie było to moim zdaniem statyczne. Linie pojawiały się i znikały ale w różnych miejscach i przenikały częściowo przez chmury, nie miały początku ani końca i wydawało mi się że ich kierunek wcale nie był w dół choć trudno to ocenić. Czy mógł to być deszcz meteorów czy coś w tym rodzaju? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ignisdei napisał:

:wallbash:A mówiłem, czapeczkę zakładać stroną błyszczącą a nie matową, względem promieniowania...

No to tzw.d...pa. Ja zakładałem stroną matową. Pozostaje czekać na widok tych linii...promieniowań...świateł. Tylko powiedzcie proszę, iść w stronę światła  czy zawracać?

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)