Skocz do zawartości

zielona linia na niebie


Zmylna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale najwyżej mnie poprawicie :)'

Wczoraj od ok 20 do 23 w Warszawie, na północnym niebie obserwowałem dziwne zjawisko. Była to zielona, świecąca linia ponad chmurami. Czasami chmury ją przysłaniały a czasami nie. Właściwie bardziej to przypominało odcinek (nie był początku, z którego można by namierzyć źródło np lasera). Odcinek ten rozszeżał się i skracał, świecił bardziej intensywnie i mniej. Wykluczam światła z miasta bo tak jak napisałem zjawisko znajdowało się ponad chmurami. Zrobiłem fotki więc jak ktoś będzie chciał to wrzuce.

Jakieś pomysły co to mogło być ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia , bedzie lepiej określić co to było ;-)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale najwyżej mnie poprawicie :)'

Wczoraj od ok 20 do 23 w Warszawie, na północnym niebie obserwowałem dziwne zjawisko. Była to zielona, świecąca linia ponad chmurami. Czasami chmury ją przysłaniały a czasami nie. Właściwie bardziej to przypominało odcinek (nie był początku, z którego można by namierzyć źródło np lasera). Odcinek ten rozszeżał się i skracał, świecił bardziej intensywnie i mniej. Wykluczam światła z miasta bo tak jak napisałem zjawisko znajdowało się ponad chmurami. Zrobiłem fotki więc jak ktoś będzie chciał to wrzuce.

Jakieś pomysły co to mogło być ?

 

Pozdrawiam

post-2757-0-23113800-1379658822_thumb.jp

post-2757-0-54385700-1379658822_thumb.jp

post-2757-0-86827900-1379658822_thumb.jp

post-2757-0-18500500-1379658823_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywamy takich laserów zielonych do pokazywania nieba..wyglądają identycznie jak na Twojej fotce. Lasery są różnej mocy...niektóre są przymocowane do przyrządów jako celowniki tzw kolimatory. świecą jasną, statyczną linią na kilometry....

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywamy takich laserów zielonych do pokazywania nieba..wyglądają identycznie jak na Twojej fotce. Lasery są różnej mocy...niektóre są przymocowane do przyrządów jako celowniki tzw kolimatory. świecą jasną, statyczną linią na kilometry....

hmmm. No rozumiem aczkolwiek wydaje mi się, żę w przypadku lasera widać by było jego początek (źródło). Ale może masz rację...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm. No rozumiem aczkolwiek wydaje mi się, żę w przypadku lasera widać by było jego początek (źródło)....

Niekoniecznie. Zależy to op przejrzystości powietrza, zachmurzenia, etc.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Zależy to op przejrzystości powietrza, zachmurzenia, etc.

 

pzdr

Szymon

A czy wiązka lasera nie przypominała by promienia, nie była by bardziej skupiona ? Ja wiem, że ze zdjęc trudno to ocenić ale widziałem jak wygląda wiązka lasera wskaźnika i to nie było to. To było szerokie jakby smuga. Oczywiście można napisać, że smugę powodowała chmura ale jak chmury przeszły to nadal to przypominało smugę.

No dobra ale może staram się doszukiwać czegoś czego nie było :)

Dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wilgotnym powietrzu światło lasera rozprasza się, dajac małą poświatę, dzięki czemu jest też wyraźniejsza. Dlatego część wiązki jest na zdjęciach jest mocniejsza (przechodzi przez wilgotniejszy ośrodek), a część zanika (tam, gdzie powietrze jest bardziej suche).

Podczas obserwacji można sprawdzić w ten sposób, czy powietrze staje się wilgotniejsze (bardzo często widać, że obszar wilgotniejszego powietrza skupia się w obszarze od gruntu do wysokości ok. 4-5 metrów). Powyżej wiązka jest zdecydowanie słabsza i bardziej "liniowa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mógłby być laser dyskotekowy, lasery dyskotekowe też są o różnych mocach kierowane w stronę nieba, chmury, warunki atmosferyczne przyczyniają się do tego, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć czasem ani początku ani też końca, lecz tylko środek promienia, w tym przypadku jest to wskaźnik laserowy tak jak pisali koledzy, przed, dlaczego tak się dzieje, kiedy coś zobaczymy nowego na nocnym niebie, adrenalina rośnie w nas samych, myśląc, że to, co my widzimy powinno mieć początek i koniec a tak nie jest. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko ludzie często płata figle. Uwierz, że są tacy co rejestrują się na forach, bo widzieli papierowe lampiony na gorące powietrze, a uparcie twierdzą, że widzieli lecące tuż ponad atmosferą ziemską UFO. Co ciekawe nawet podają w jakiej odległości leciało. Na pytanie jakim przyrządem zmierzyli tą wielką odległość odpowiadają, że "to było widać". Niestety ciężko jest komuś coś wytłumaczyć kiedy sobie coś wmówi i uparcie trzyma się najmojszej prawdy... :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko ludzie często płata figle. Uwierz, że są tacy co rejestrują się na forach, bo widzieli papierowe lampiony na gorące powietrze, a uparcie twierdzą, że widzieli lecące tuż ponad atmosferą ziemską UFO. Co ciekawe nawet podają w jakiej odległości leciało. Na pytanie jakim przyrządem zmierzyli tą wielką odległość odpowiadają, że "to było widać". Niestety ciężko jest komuś coś wytłumaczyć kiedy sobie coś wmówi i uparcie trzyma się najmojszej prawdy... :)

Niewątpliwie coś w tym jest co piszesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro zjawisko było stabilne (względem Ciebie) to źródło musiało być związane z terenem.

 

Balon pasażerski z człowiekiem z laserem musiałby trafić na idealnie bezwietrzne miejsce - wyjątkowo mało prawdopodobne.

 

Samolot z takim namierzaniem lub UFO raczej tak konsekwentnie nie wiszą nad celem

(samolot by sie rozbił a UFO ma ważniejsze sprawy do roboty jakby jakimś cudem tu dotarli - ledwo żywi od napromieniowania, ze starości, itp)

 

Dziura w chmurach to rzecz częsta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>skoro zjawisko było stabilne (względem Ciebie) to źródło musiało być związane z terenem.

Musiało bo ?

 

>Samolot z takim namierzaniem lub UFO raczej tak konsekwentnie nie wiszą nad celem

A jak wisi UFO nad celem ?

 

>(samolot by sie rozbił a UFO ma ważniejsze sprawy do roboty jakby jakimś cudem tu dotarli - ledwo żywi od napromieniowania, ze starości, itp)

Sam nie wiem co CI na to odpowiedziec ;)

 

>Dziura w chmurach to rzecz częsta.

Możesz to rozwinąć ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widzę na zdjeciach wygląda jak laser. Dyskotekowy albo wskaźnikowy, ale laser.

 

Są pewne wątpliwości, ale teraz odpowiedz sobie, co jest bardziej prawdopodobne. Że to jednak ktoś się bawił laserem i była dziura w chmurach, czy że to Mi-Go leciały z Yuggoth aby pobrać od kogoś mózg. :)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser mógł znaleźć sobie niewielką, czystą drogę mimo wielu chmur na niebie o ile twierdzisz, że naprawdę ten blask widziałeś wyżej

niż najniższe chmury (pod nim). Chyba że ja nietrafnie odczytuję tekst - to sorry, nie jestem polonista :(

 

Musiało być związane z gruntem bo promień lasera z ruchomego obiektu

zmieniałby kąt pod jakim go widzisz lub natężenie (gdyby leciał wprost na Ciebie).

 

a UFO to 8)  ;D

 

Pozdrawiam

EDIT

>>> nie da się jednoznacznie

ale praktycznie to da się ... szanse na kosmiczne pochodzenie są kosmicznie małe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser mógł znaleźć sobie niewielką, czystą drogę mimo wielu chmur na niebie o ile twierdzisz, że naprawdę ten blask widziałeś wyżej

niż najniższe chmury (pod nim). Chyba że ja nietrafnie odczytuję tekst - to sorry, nie jestem polonista :(

 

Musiało być związane z gruntem bo promień lasera z ruchomego obiektu

zmienałby kąt pod jakim go widzisz lub natężenie (gdyby leciał wprost na Ciebie).

 

a UFO to 8)  ;D

 

Pozdrawiam

Cóż, jeden z tematów, na który nie da się jednoznacznie udzielić odpowiedzi ale dzieki za podzielenie sie przemyśleniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jeśli się nie chce przyjąć do wiadomości najprostszych faktów to temat faktycznie może się ciągnąć w niskończoność. W wątku odpisują Ci osoby które wielokrotnie widziały promień lasera zielonego, a także te która taki laser mają. Jeśli chcesz przeforsować wersję o UFO to raczej nie na tym forum :)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jeśli się nie chce przyjąć do wiadomości najprostszych faktów to temat faktycznie może się ciągnąć w niskończoność. W wątku odpisują Ci osoby które wielokrotnie widziały promień lasera zielonego, a także te która taki laser mają. Jeśli chcesz przeforsować wersję o UFO to raczej nie na tym forum :)

Nie chce. Pozostaje raczej po środku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam (Polarisa). Miałem taki laser, używałem, a teraz ma go moja córka. Dałem jej w prezencie.

Uzupełniając pezent  sprzed pół roku - lornetkę Nikona (Monarch 10x50).

 

Dałem bo nie zdążyłem kupić prezentu ... uff ... Mam nadzieję, że ona tu nie zagląda.

 

Laser jest przydatny gdy jedna osoba co zlokalizowała coś na niebie oczami pomaga drugiej co patrzy przez sprzet optyczny

i ma kłopot z trafieniem w rejon docelowy. I do innych rzeczy o dydaktycznym lub technicznym charakterze w astronomii amatorskiej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam (Polarisa). Miałem taki laser, używałem, a teraz ma go moja córka. Dałem jej w prezencie.

Uzupełniając pezent  sprzed pół roku - lornetkę Nikona (Monarch 10x50).

 

Dałem bo nie zdążyłem kupić prezentu ... uff ... Mam nadzieję, że ona tu nie zagląda.

 

Laser jest przydatny gdy jedna osoba co zlokalizowała coś na niebie oczami pomaga drugiej co patrzy przez sprzet optyczny

i ma kłopot z trafieniem w rejon docelowy. I do innych rzeczy o dydaktycznym lub technicznym charakterze w astronomii amatorskiej.

 

Pozdrawiam

Brzmi logicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale najwyżej mnie poprawicie :)'

Wczoraj od ok 20 do 23 w Warszawie, na północnym niebie obserwowałem dziwne zjawisko. Była to zielona, świecąca linia ponad chmurami. Czasami chmury ją przysłaniały a czasami nie. Właściwie bardziej to przypominało odcinek (nie był początku, z którego można by namierzyć źródło np lasera). Odcinek ten rozszeżał się i skracał, świecił bardziej intensywnie i mniej. Wykluczam światła z miasta bo tak jak napisałem zjawisko znajdowało się ponad chmurami. Zrobiłem fotki więc jak ktoś będzie chciał to wrzuce.

Jakieś pomysły co to mogło być ?

 

Pozdrawiam

Miło, że nie jestem jedyną osobą która zaobserwowała to "zjawisko" ;).  Od dnia wczorajszego męczy mnie skąd wzięło się źródło tego "światła", dlatego trafiłam tu przez przypadek  Pierwszy raz zaobserwowałam coś takiego. Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości. :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szanowni forumowicze,

 

ZIelona linia jest coraz lepiej widoczna, też myślałem że to laser, ale nie zgadza się wiele rzeczy:

 

  • Laser wyświetlany przez człowieka z ziemi świeci pionowo lub pod kontem ale "z dołu do góry"  

Ta zielona linia świeci idelanie prosto ( równolegle do ziemi ) czyli do obserwatora

 

  • Linię obserwuje już drugi tydzień, wątpie aby komuś się chciało wsiadać w śmigłowiec i z góry ponad chmurami świecić tyle czasu

Efekt widać gołym okiem przy mało zachmurzonym lub czystym niebie, po godz 20:00

 

Który dyskotekowy laser świeci równolegle do ziemi - żaden, chyba że imprezują na Międzynarodowej stacji kosmiczej

 

Kolor zieleni jest taki jak zorza polarna ale promień jest ostry ( jak laser lub jakaś szczelina )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, myślę, że przybyszom spoza Układu Słonecznego też by się nie chciało wsiadać do swojego statku kosmicznego, lecieć na Ziemię i tak wisieć dwa tygodnie nad Polską.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)