Skocz do zawartości

zielona linia na niebie


Zmylna

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze skojarzenie po przeczytaniu tematu wątku: w okolicy musiał być jakiś zlot i fociarze jeszcze nie zdarzyli namierzyć delikwenta psującego im materiał :D

  • Haha 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
6 godzin temu, pogodno napisał:

Witam, dziś również zaobserwowałam to zjawisko, ciekawe jest to że najczęściej we wrześniu jest to zjawisko obserwowane, patrząc po datach dodawania wątków.

Ciekawe spostrzeżenie. Ale jeśli to to samo miejsce to jednak skłaniał bym się w kierunku jakiegoś lasera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Na forum miłośników astronomii nie otrzymasz raczej odpowiedzi innej niż "zielony laser" Jeśli masz swoje typy, co to może być, podziel się proszę. A najlepiej wsiąść w samochód, pojechać i sprawdzić.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, polaris napisał:

Na forum miłośników astronomii nie otrzymasz raczej odpowiedzi innej niż "zielony laser" Jeśli masz swoje typy, co to może być, podziel się proszę. A najlepiej wsiąść w samochód, pojechać i sprawdzić.

Tego nie da się za bardzo jak sprawdzić. Kiedy opisywałem problem po raz pierwszy (aż się nie chce wierzyć, że w 2013 😉 )  mieszkałem w bloku, z którego bardzo wyraźnie było widać tą linię. Nie było widać ani początku, ani końca. Ciężko więc ustalić źródło. Podjechanie gdzieś samochodem niewiele zmieni no bo gdzie konkretnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś zadaje sobie trud rejestracji i napisania posta, oraz od tygodnia co noc widzi coś, czego natury nie rozumie, może warto podjąć wyzwanie i choćby samemu, dla własnej satysfakcji i czegoś, co można nazwać "przygodą", spróbować sprawdzić co to jest i podzielić się tą wiedzą na forum.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2023 o 17:42, Moonlifre napisał:

OD tygodnia widzę tą samą kreske na niebie , w tym samym miejscu , przez całą noc... myślicie ze komuś by sie chciało w jednym miejscu trzymać codziennie laser? ... Nie wiem co to jest ale dosłownie weszłam tu z tego samego powodu. 
Warszawa Ochota 

Jeśli dobrze kojarzę to UW ma lidar do pomiarów atmosferycznych, w czasie takich pomiarów zielona wiązka lasera świeci w niebo. Z tego co widzę na mapie, to ich Wydział Fizyki znajduje się w okolicach Ochoty.

W sumie znalazłam jeszcze zdjęcie jak u nas na AGH robili takie pomiary:

PXL_20220111_203123981_MP.thumb.jpg.b1218c45264586d2faf5c9581f244bc0.jpg

  • Thanks 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ciekawska napisał:

Jeśli dobrze kojarzę to UW ma lidar do pomiarów atmosferycznych, w czasie takich pomiarów zielona wiązka lasera świeci w niebo. Z tego co widzę na mapie, to ich Wydział Fizyki znajduje się w okolicach Ochoty.

W sumie znalazłam jeszcze zdjęcie jak u nas na AGH robili takie pomiary:

PXL_20220111_203123981_MP.thumb.jpg.b1218c45264586d2faf5c9581f244bc0.jpg

To ma sens tylko ta obserwacja nieco różni się od mojej (pierwszy post).

Tutaj wyraźnie widać koniec wiązki i kierunek, z którego świeci.

W tej pierwszej obserwacji był po prostu odcinek na niebie. Zobacz sobie fotki.

Ale może wtedy chmury zakrywały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież chmury mogą być ustawione warstwowo np. zaczynać się dopiero na wys. 2km nad ziemią, albo np. zaczynać się 100m nad ziemią i kończyć na 500m, albo mnóstwo innych kombinacji... aż dziwne że takie oczywistości trzeba tłumaczyć. Każdy kto kiedykolwiek bawił się laserem w nocy nie zadawałby takich pytań

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Alice napisał:

Ale przecież chmury mogą być ustawione warstwowo np. zaczynać się dopiero na wys. 2km nad ziemią, albo np. zaczynać się 100m nad ziemią i kończyć na 500m, albo mnóstwo innych kombinacji... aż dziwne że takie oczywistości trzeba tłumaczyć. Każdy kto kiedykolwiek bawił się laserem w nocy nie zadawałby takich pytań

Tak jak napisałem wyżej - ma to sens (laser). Nie kłócę się z tym tylko stwierdziłem fakty.

PS.

Rzeczywiście laserem się nie bawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)