Skocz do zawartości

Podstawy Astronomii


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ta pozycja jest dla tych z Was, którzy od dawna kierują wzrok, gdy pogoda pozwoli w rozgwieżdżone niebo.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć coś więcej niż pozwala im na to ich wzrok. Chcą kupić lornetkę czy teleskop.

Lecz sam zakup sprzętu optycznego czy statywów i montaży, na którym go posadowimy nie na wiele się zda gdy nie przyswoimy i nie zrozumiemy kilku podstawowych pojęć, które otworzą nam okno na nasze niebo.

Co to: kierunki świata i rodzaje współrzędnych, współrzędne horyzontalne i równikowe, zenit, nadir, ruch obiektów po niebie ??? ???

Na te wszystkie pytania odpowie Wam doskonały Poradnik Kolegi Janusza Wilanda pt. ,,Podstawy Astronomii"

Serdecznie zapraszam do pobrania i przestudiowania - zobaczycie o ile życie stanie się łatwiejsze 8)

 

attachicon.gifpodstawy_astronomii_ajw.pdf

Dzięki

  • Like 2

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ta pozycja jest dla tych z Was, którzy od dawna kierują wzrok, gdy pogoda pozwoli w rozgwieżdżone niebo.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć coś więcej niż pozwala im na to ich wzrok. Chcą kupić lornetkę czy teleskop.

Lecz sam zakup sprzętu optycznego czy statywów i montaży, na którym go posadowimy nie na wiele się zda gdy nie przyswoimy i nie zrozumiemy kilku podstawowych pojęć, które otworzą nam okno na nasze niebo.

Co to: kierunki świata i rodzaje współrzędnych, współrzędne horyzontalne i równikowe, zenit, nadir, ruch obiektów po niebie ??? ???

Na te wszystkie pytania odpowie Wam doskonały Poradnik Kolegi Janusza Wilanda pt. ,,Podstawy Astronomii"

Serdecznie zapraszam do pobrania i przestudiowania - zobaczycie o ile życie stanie się łatwiejsze 8)

 

attachicon.gifpodstawy_astronomii_ajw.pdf

thx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dziękuję serdecznie za krzewienie wiedzy o Astronomii:)

Ta pozycja jest dla tych z Was, którzy od dawna kierują wzrok, gdy pogoda pozwoli w rozgwieżdżone niebo.

Dla tych, którzy chcą zobaczyć coś więcej niż pozwala im na to ich wzrok. Chcą kupić lornetkę czy teleskop.

Lecz sam zakup sprzętu optycznego czy statywów i montaży, na którym go posadowimy nie na wiele się zda gdy nie przyswoimy i nie zrozumiemy kilku podstawowych pojęć, które otworzą nam okno na nasze niebo.

Co to: kierunki świata i rodzaje współrzędnych, współrzędne horyzontalne i równikowe, zenit, nadir, ruch obiektów po niebie ??? ???

Na te wszystkie pytania odpowie Wam doskonały Poradnik Kolegi Janusza Wilanda pt. ,,Podstawy Astronomii"

Serdecznie zapraszam do pobrania i przestudiowania - zobaczycie o ile życie stanie się łatwiejsze 8)

 

attachicon.gifpodstawy_astronomii_ajw.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku... Proponowałbym zrobić dział (w astronomia dla początkujących) "zanim zacznę przygodę z astronomią" . I tam zamieścić właśnie takie informacje... Osobiście spojrzałem na kilka pierwszych stron i myślę, że było by to na miejscu. Jak "nowicjusz" wejdzie na FA "look'nie" na taki dział będzie wiedział o co "kaman" - można by też zamieścić info co do pierwszego teleskopu żeby nie było powtarzających się pytań "czy taki teleskop będzie dobry...." itp.  Dać podtematy "pierwszy teleskop za 500,-"  itd...

Może byłby to dobry wątek który wyeliminwałby niepotrzebne "posty - tematy" co do teleskopów i ew. spraw związanych z "co muszę umieć"...

 

Dobry pomysł Jacku?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że skoro podczas rejestracji na Forum, z tego co pamiętam są jakieś pytania, można by na koniec dać taki napis w stylu "Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z Astronomią, to polecamy lekturę tego i tego" i link do tych materiałów. Można by też dodać, "Jeśli poszukujesz swojego pierwszego teleskopu uważnie przeczytaj te wątki" i przekierowanie do odpowiedniego działu. Może chociaż 10% nowicjuszy zerknie i wyciągnie jakąś wiedzę, mniej by było pytań o fajny sprzęt za 100 ,-

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie - myślę, że wyważacie otwarte drzwi ;)

Przecież pierwszy dział na stronie głównej wygląda dokładnie tak:

 

Uczymy się nieba - Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

 

To samo z pierwszym teleskopem - drugi dział:

Pierwszy teleskop - Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

Czy jeszcze jest coś potrzebne ??? ??? przecież aż się prosi aby tam wejść i poczytać :)

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Szanowni Panowie - myślę, że wyważacie otwarte drzwi ;)

Przecież pierwszy dział na stronie głównej wygląda dokładnie tak:

 

Uczymy się nieba - Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

 

To samo z pierwszym teleskopem - drugi dział:

Pierwszy teleskop - Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

Czy jeszcze jest coś potrzebne ??? ??? przecież aż się prosi aby tam wejść i poczytać :)

 

Ja jestem nowy i przyznam, że nie wszedłem tam od razu, ze względu na zachłyśnięcie się nowym forum ;) Ale zaraz naprawię swój błąd. Przy okazji, wielkie dzięki za pdf. Bardzo, bardzo się przyda. Mimo, że szukałem książek z podstawami, to wszystkie były napisane trudnym językiem, w przeciwieństwie do tego pdfa.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Dodaję też podziękowania od siebie.

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-2
Okular SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80°
Okular SWA-58-6WA Plossl 6mm Eyepiece
Okular 66 Ultra Wide 6mm Long Eye Relief Multi- Coated
Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem 2x) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25"
? Nasadka kątowa lustrzana regulowana 45 - 90°
Lornetka Bresser 10x50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
  • 7 miesięcy później...
  • 6 miesięcy później...

prosze o aktualizacje linka do pdfa bo nie mozna sciagnac...wyskakuje błąd,,,

O przepraszam - cenna cholerka się popsuła - Już działa - Przyjemnej lektury Nowy Kolego :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...
  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...
Dnia 22.12.2013 at 14:55, tranox napisał:

A ja myślę, że skoro podczas rejestracji na Forum, z tego co pamiętam są jakieś pytania, można by na koniec dać taki napis w stylu "Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z Astronomią, to polecamy lekturę tego i tego" i link do tych materiałów. Można by też dodać, "Jeśli poszukujesz swojego pierwszego teleskopu uważnie przeczytaj te wątki" i przekierowanie do odpowiedniego działu. Może chociaż 10% nowicjuszy zerknie i wyciągnie jakąś wiedzę, mniej by było pytań o fajny sprzęt za 100 ,-

tego mi właśnie wczoraj brakowało,na szczęście znlazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm dużo tu nie ma o astronomii trzeba rozruszyć temat :)
co wiecie nap o czarnych dziurach, dżetach i wielkim wybuchu ? :P

,,Nap" to wiemy osobisty trenerze, że jesteś spamerem. Ale swoim linkiem niezgodnym z Regulaminem FA będziesz tu szczytny cel reklamował. Z Poważaniem moderator.

trener osobisty łódź http://www.pajacyk.pl/#index
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nie bardzo wiem jakich dokładnie książek oczekujesz, ale podam ci te które były dla mnie najważniejsze.

"Wielki Atlas Kosmosu" Marka A. Garlicka. Moja pierwsza książka o astronomii Niby ma to atlas w nazwie, ale w rzeczywistości jest raczej przewodnikiem po podstawach wiedzy astronomicznej. Więcej tam jednak zapierających dech w piersiach obrazków niż treści. Jest tu trochę o samych ciałach niebieskich, trochę o astrofizyce, trochę o historii astronomii. Książka zawiera też mapy nieba (po dwie dla każdej pory roku, w widoku na horyzont północny i południowy) oraz opisy gwiazdozbiorów (co gdzie można zobaczyć). Ze względu na wielkość (coś koło trzystu stron w dużym formacie) raczej jednak nie nadaje się do używania na zewnątrz.

"Gwiazdy, galaktyki, życie. Fizyka Wszechświata" Franka Shou. Bardzo fajny podręcznik akademicki, ale daje się spokojnie czytać jako książka popularna. Potężne źródło wiedzy.

 

DO StarLight 15x70
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Toliman napisał:

Nie bardzo wiem jakich dokładnie książek oczekujesz, ale podam ci te które były dla mnie najważniejsze.

 

On żadnych książek nie potrzebuje - spamował linkiem swojej firmy, której zmieniłem adres ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)