Skocz do zawartości

Wszyscy mają konkursy - dlaczego nie Astronomia Ogólna?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Temat jest stosunkowo prosty do zrealizowania ponieważ konkurs teoretyczny jest łatwy logistycznie i wyłonienie zwycięzców nie powinno przysporzyć problemów - łatwiej policzyć punkty za prawidłowe odpowiedzi niż ocenić zdjęcia ;)

Mam swoją koncepcję na duży konkurs (całoroczny) ale chętnie zobaczę sugestie, inne koncepcje, które uatrakcyjnią taką akcję ;)

To co, Forumowa Olimpiada Astronomiczna ? ;)

 

Po co? Żeby sprawdzić swoją wiedzę i dobrze się bawiąc, dowiedzieć czegoś nowego :)

  • Like 2

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, kilka lat temu na astro4u śp. Robert Bodzoń prowadził taki cało roczny konkurs,

Jeżeli chcesz zobaczyć jak to wyglądało to masz link http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14007.0;wap2

Co do pomysłu, to jestem za, chętnie się przyłączę.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możnaby podzielić pytania właśnie tury, rundy np. co 2-3 tyg. W takich konkursach zawsze jestem za tym aby popularyzować wiedzę o polskich astronomach i uczonych, bo mało kto spoza naszego środowiska wie kto np. Kaziemierz Kordylewski lub Aleksander Wolszczan.

P.S. Znam takich Gdańszczan którzy nie wiedzą skad był Heweliusz i kto to jest :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusję o Heweliuszu (ciekawą, nie powiem ;) ) przeniosłem do podpiętego tematu o ciekawostkach historycznych. O tu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1178-historyczne-ciekawostki-astronomiczne/page-2#entry43475

 

Kilka moich założeń konkursu.

1. Konkurs całoroczny, tutaj waham się między systemem 11+1 czy 12+1 czyli ile etapów miesięcznych. To "+1" to oczywiście finał. Bliżej mi do 12+1.

 

2. Punktacja ogólna - chyba najdłużej o tym myślałem. Nie chciałbym odbierać szansy komuś, kto np opuści któryś miesiąc. Tutaj są dwie opcje:

- zwycięzcy (bądź 2 czołowe miejsca) w poszczególnych miesiącach mają finał na koniec. Oczywiście gdy zwycięzca się powtórzy, to awans uzyskują następni.

- we wszystkich etapach biorą udział wszyscy, ale punkty z finału będą stanowić sporą część ogólnych punktów możliwych do zdobycia, np 2/3 za wszystkie etapy miesięczne i 1/3 za finał. Wtedy w finale można nadrobić straty.

 

2.1. Punktacja w poszczególnych etapach - miałem koncepcję związaną z czasem i widzę, że śp. Robert Bodzoń takie coś zastosował, czyli im później nadesłana odpowiedź - tym mniej punktów. To promuje tych, którzy po prostu znają odpowiedź w porównaniu z poszukiwaczami odpowiedzi. Oczywiście szukanie nieznanej odpowiedzi nie jest czymś niemile widzianym - pogłębi wiedzę szukającego ;)

 

3. Tematyka - "Pytanie -> Odpowiedź" na zasadzie quizu, jak w Jeden z Dziesięciu czy tam Ośmiu jak w Zatomiu :D. Bez zadań do rozwiązywania. Gdyby podzielić na kategorie, np "Głęboki Kosmos-Układ Słoneczny-Astronautyka-Historia Astronomii" to można na koniec przyznać wyróżnienia w poszczególnych kategoriach i nie będzie to stanowić większego problemu poza chwilą czasu na policzenie punktów :)

 

4. Jak technicznie - chciałbym 3 osobne wątki i w tym celu poproszę admina o wydzielenie subforum w dziale (jak Astrografiki w Astroszkicach)

- 1 wątek to pytania, zestaw pojawiający się raz na miesiąc, w konkretnie ustalony dzień, np pierwszą niedzielę miesiąca. Wątek zamknięty coby nikomu nie przyszło do głowy pisanie odpowiedzi ;)

- 2 wątek to punktacja, aktualizowana co miesiąc w pierwszym poście, oraz odpowiedzi do poszczególnych etapów w kolejnych wpisach. Odpowiedzi pojawiają się w po upłynięciu czasu punktowanego (ilość tego czasu do ustalenia).

- 3 wątek to uwagi, skargi, zażalenia i inne takie oraz ogólne dyskusje nad odpowiedziami :)

 

5. Nagrody....hmmmm, nieśmiało liczę na jakiegoś małego sponsora :D. Oczywiście temat nie jest tak atrakcyjny i popularny jak dajmy na to astrofotografia, szkoda :( Na pewno coś się wymyśli.

 

 

PS. Powoli dojrzewałem do konkursu wiedzy o gwiazdach, który w znacznej części już przygotowałem, ale w tej sytuacji może mnie wyręczysz :)

Dlaczego tego nie wykorzystać ;) Nie wiem w jakiej formie to widzisz ale nie widzę problemu żeby to wkomponować, choćby jako bonusowy etap w jakimś fajnym, charakterystycznym terminie.

  • Like 1

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2.1. Punktacja w poszczególnych etapach - miałem koncepcję związaną z czasem i widzę, że śp. Robert Bodzoń takie coś zastosował, czyli im później nadesłana odpowiedź - tym mniej punktów. To promuje tych, którzy po prostu znają odpowiedź w porównaniu z poszukiwaczami odpowiedzi. Oczywiście szukanie nieznanej odpowiedzi nie jest czymś niemile widzianym - pogłębi wiedzę szukającego ;)

.

 

 

Dlaczego tego nie wykorzystać ;) Nie wiem w jakiej formie to widzisz ale nie widzę problemu żeby to wkomponować, choćby jako bonusowy etap w jakimś fajnym, charakterystycznym terminie.

 

Nie zapomnijmy też o tym, że są jeszcze na tym świecie ludzie, którzy np. wracają wieczorem z pracy, albo właśnie idą wieczorem do pracy albo zwyczajnie coś im wypadło, a za chwilę mają pojawić się kolejne pytania konkursowe ;)

Ja np. początkowo uczestniczyłem w konkursie Roberta, ale potem odpuściłem, bo trudności sprawiało mi ciągłe dopasowywanie się z czasem każdego etapu tak by jak najszybciej wysłać odpowiedzi.

 

 

Mój konkurs miał mieć formę 30 punktowanych pytań z teorii gwiazd, po 10 pytań w 3 turach (z kilkudniowym odstępem), o różnym stopniu trudności i różnej punktacji. Na odpowiedzi miał być czas 24 godziny, bez zróżnicowania punktowego za czas, ale uwzględniałem możliwość przeprowadzenia krótkiej dogrywki, gdyby stawka była bardzo wyrównana ;) 

 

Pozdrawiam

KK

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak..... udzielanie odpowiedzi na czas jest w ogóle do bani... Dlaczego ten, co szuka odpowiedzi, ma być gorszy od tego, który zna?

Roczny konkurs to konkurs za długi. Może się okazać, że z tych, co zaczęli, tylko 1/3 dociągnęła do mety. Konkurs może najzwyczajniej się znudzić (poza normalnymi obowiązkami, brakiem czasu i migracją forumową). 

Konkurs powinien mieć swoje tempo. Pytania raz na miesiąc.. no, nie wiem, nie wiem..

 

Nagrody są niepotrzebne. 

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do systemu punktacji śp. Roberta, nie była on do końca trafiony. Brałem udział w ostatnim jego konkursie o Księżycu - z 20 pytań odpowiedziałem dobrze na 19 (i nie kojarzę, żeby ktoś pod tym względem mnie przebił). Ale już 3 kolejki przed końcem walczyłem tylko o 2. miejsce. W tym konkursie lepiej się wychodziło na zgarnięciu kompletu punktów za jedno pytanie niż poprawne odpowiedzi na 3 pytania, ale podesłane później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak..... udzielanie odpowiedzi na czas jest w ogóle do bani... Dlaczego ten, co szuka odpowiedzi, ma być gorszy od tego, który zna?

Roczny konkurs to konkurs za długi. Może się okazać, że z tych, co zaczęli, tylko 1/3 dociągnęła do mety. Konkurs może najzwyczajniej się znudzić (poza normalnymi obowiązkami, brakiem czasu i migracją forumową). 

Konkurs powinien mieć swoje tempo. Pytania raz na miesiąc.. no, nie wiem, nie wiem..

 

Nagrody są niepotrzebne. 

 

Jeśli pytania na czas to i ich poziom również dostosowany, jeśli nie na czas to pewnie część osób będzie szukać w google to już lepiej by było zrobić takie pytania, żeby to wyszukiwanie było trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zrobić coś takiego, że dajmy na to mamy listę uczestników.

Pytania pojawiają się od jakiegoś dnia (np. 1-go) ale każdy do organizatora pisze, o której ma dostać pytania.

Czyli wygląda to tak:
- zgłaszam się do konkursu

- piszę np. 31-go że poproszę o pytania o godzinie 19 (bo akurat wtedy nie idę do pracy/nie zmywam naczyń itd)
- o godzinie 19 wysyłany zostaje do mnie mail z pytaniami (może jakaś poczta pozwala na zastosowanie automatu  ???  )

- o 19 otwieram wiadomość i jak najszybciej odpowiadam na pytania.
-liczy się poprawność odpowiedzi jak i czas od dostania do oddania ;)

To tylko pomysł- może warto to przemyśleć :)


EDIT: Teraz mi przyszło do głowy... Forumowe PW chyba pozwala zobaczyć o której ktoś odczytał wiadomość. Można by to wykorzystać

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnijmy też o tym, że są jeszcze na tym świecie ludzie, którzy np. wracają wieczorem z pracy, albo właśnie idą wieczorem do pracy albo zwyczajnie coś im wypadło, a za chwilę mają pojawić się kolejne pytania konkursowe ;)

 

Dlatego wspomniałem w przykładzie o pierwszej niedzieli miesiąca ;) Dwie tury miesięcznie to np pierwsza i trzecia niedziela miesiąca.

 

Taaaak..... udzielanie odpowiedzi na czas jest w ogóle do bani... Dlaczego ten, co szuka odpowiedzi, ma być gorszy od tego, który zna?

Roczny konkurs to konkurs za długi. Może się okazać, że z tych, co zaczęli, tylko 1/3 dociągnęła do mety. Konkurs może najzwyczajniej się znudzić (poza normalnymi obowiązkami, brakiem czasu i migracją forumową). 

 

Ponieważ to...konkurs na wiedzę? Nie może być tak, że ten co naprawdę zna odpowiedzi na pytania dostanie tyle samo punktów co ten, który cały dzień szukał tych odpowiedzi w guglu, to byłoby po prostu niesprawiedliwe. Zresztą będzie pewnie tak, że ktoś będzie znał odpowiedzi na część pytań, a część będzie szukał. Jak wspominałem, nie widzę nic złego w szukaniu odpowiedzi, ale prawdziwą wiedzę trzeba promować.

 

Tranox, pomysł niegłupi ale skomplikuje ponieważ najpierw trzeba zrobić zapisy (żeby wiedzieć do kogo wysyłać pytania) i później wysyłać do każdego w innym czasie? Załóżmy, że będzie 20 uczestników i każdy będzie chciał w różny dzień/ o różnej porze, a pytania następnej tury jeszcze o innym czasie...

Motyw z powiadomieniem, kiedy ktoś przeczytał priva może być tym czego szukam :) Pytanie na ile niezawodny to system?

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.... Zresztą będzie pewnie tak, że ktoś będzie znał odpowiedzi na część pytań, a część będzie szukał. Jak wspominałem, nie widzę nic złego w szukaniu odpowiedzi, ale prawdziwą wiedzę trzeba promować.

 

Dokładnie, wiedzę trzeba promować, natomiast przesz szukanie i przeczytanie w celu udzielenia odpowiedzi dopiero się uczymy i coś w głowie zostaje (jeden z celów takiego konkursu - zaowocuje w przyszłości). Jednak priorytet i promowanie dla wiedzy już posiadanej 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tranox, pomysł niegłupi ale skomplikuje ponieważ najpierw trzeba zrobić zapisy (żeby wiedzieć do kogo wysyłać pytania) i później wysyłać do każdego w innym czasie? Załóżmy, że będzie 20 uczestników i każdy będzie chciał w różny dzień/ o różnej porze, a pytania następnej tury jeszcze o innym czasie...

Motyw z powiadomieniem, kiedy ktoś przeczytał priva może być tym czego szukam :) Pytanie na ile niezawodny to system?

Można zrobić, że pytania są wysyłane jednego dnia, ale o różnych godzinach. Dopiero gdy wszyscy uczestnicy dostaną listę pytań, zostają one opublikowane dla "ogółu".

A to, że komplikuje... wg. mnie trudno- ważne, że sprawiedliwie.

Osobiście skłaniałbym się do jednej tury pytań na 2 tygodnie. Miesiąc za rzadko i się znudzi, tydzień za często i organizator nie zdąży ułożyć listy... :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No - poczekajcie na projekt Daniela - w tej chwili to przelewanie z pustego w ... ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, przecież mamy teraz erę komputerów. Zbieramy pytania i komputer nam je wybiera, zadaje i zlicza czas ile nam to zajęło. Tutaj nie jest istotne czy i ilu ludzi przystaje do pytań.  Jak jest jakiś informatyk to wszystko wam przygotuje, jedynie mu trzeba dostarczyć zestaw pytań i odpowiedzi.

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Na razie zbieram propozycje i konfrontuje z moimi. Taka burza mózgów ;)

 

Po ich ogłoszeniu, to będzie Tajfun mózgów - F ... skala się skończyła ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, przecież mamy teraz erę komputerów. Zbieramy pytania i komputer nam je wybiera, zadaje i zlicza czas ile nam to zajęło. Tutaj nie jest istotne czy i ilu ludzi przystaje do pytań.  Jak jest jakiś informatyk to wszystko wam przygotuje, jedynie mu trzeba dostarczyć zestaw pytań i odpowiedzi.

Jam tradycjonalista, lubię jak takie rzeczy przeprowadzają ludzie :) ale możesz wyjaśnić? Chodzi Ci o system forumowy jak ma Astropolis z quizami?

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tego quizu akurat nie znam ale wiele robią tak inni w internecie bo to wychodzi najuczciwsze rozwiązanie ponieważ jak się człowiek miesza do tego to już wynik jest nieadekwatny do prostej matematyki. Można zauważyć że teraz już prawie wszystkie egzaminy to są po prostu testy. Nawet egzamin na prawo jazdy to tylko jest test ( oczywiście mówię o stronie teoretycznej), że tak jak wcześniej wspomniałem programista pisze prosty program testowy do którego wsadza zestaw pytań i odpowiedzi i można takie coś zmontować i tu. Może wyjść fajna zabawa

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wysyłanie pytań o róznych godzinach może bardzo skomlikować zadanie organizatorom, szczególnie że pewnie zbierze się grupka chętnych, w tym ja :D. Pomysł z większą punktacją w bliższym czasie przysłania odpowiedzi jest bardzo dobry, tylko trzeba by jakoś mądrze ułożyć przedziały czasowe i punkty które będą tam przyznane. Aby np. osoba która prześle odpowiedzi w ciągi 30min nie miała 2x więcej pkt  niż ta która przesłała w ciągu 50min. Bardzo ciekawy pomysł aby podzielić konkurs na różne tematy: Głęboki Kosmos-Układ Słoneczny-Astronautyka-Historia Astronomii, mam nadzieję że pojawi się w niektórych pytaniach namiastka astrofizyki np. jakieś główne założenie STW, OTW czy prawo Hubble'a itp. :D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wysyłanie pytań o róznych godzinach może bardzo skomlikować zadanie organizatorom, szczególnie że pewnie zbierze się grupka chętnych, w tym ja :D. Pomysł z większą punktacją w bliższym czasie przysłania odpowiedzi jest bardzo dobry, tylko trzeba by jakoś mądrze ułożyć przedziały czasowe i punkty które będą tam przyznane. Aby np. osoba która prześle odpowiedzi w ciągi 30min nie miała 2x więcej pkt  niż ta która przesłała w ciągu 50min

Tylko tutaj pojawia się pytanie,  jak sprawdzić ile czasu ktoś naprawdę odpowiadał, bo na pewno nie każdy będzie mógł czekać na listę z zegarkiem w ręku. Dlatego ja, osobiście, na miejscu organizatora poszedł bym w PW i sprawdzanie o której każdy przeczytał ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wszystko oblicza za nas komputer, że nie ma z tym większego problemu

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tutaj pojawia się pytanie,  jak sprawdzić ile czasu ktoś naprawdę odpowiadał, bo na pewno nie każdy będzie mógł czekać na listę z zegarkiem w ręku. Dlatego ja, osobiście, na miejscu organizatora poszedł bym w PW i sprawdzanie o której każdy przeczytał ;)

Nie da się sprawdzić ile czasu ktoś bedzie naprawdę odpowiadal ale mozna zrobic przedziała czasowe typu: 0-30 min, 30min-1h itp. z małymi bosusami punktowymi za krotszy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może żeby było sprawiedliwie to zgłoszonym do konkursu w danym momencie - z chwilą otrzymania maila (zadania pytania) - blokować komputer (dostęp do Internetu) a przed konkursem przesłać bransoletki elektroniczne dla skazańców (i tak są niewykorzystywane) w celu kontroli czy do biblioteki nie pobiegnie - (albo GPS wsadzić w ... ??? ??? ;) )

O i wtedy będzie sprawiedliwie 8) :P

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam i czytam.... Im więcej pomysłów tym robi się to bardziej skomplikowane. Idźcie po najmniejszej linii oporu.

 

Prowadzący wrzuca pytanie w odpowiedni wątek w bliżej nie określonym czasie i wtedy kto pierwszy ten lepszy. Kto pierwszy odpowie 1pkt. Udział mogą brać wszyscy zarejestrowani na FA.

 

Taki schemat mobilizuje do częstego zaglądania na FA a chyba do tego dążymy?!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)