Skocz do zawartości

Obserwacje w Blizinach


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Meteo.pl chyba coś świruje znowu... Rano wyglądało to lepiej. W każdym razie dla Żukowa.

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=1913

image.thumb.png.e41e95787e2540c9d877945419f5d875.png

 

Pogodynka pokazuje to bardziej optymistycznie:

http://www.pogodynka.pl/polska/przywidz_przywidz

image.thumb.png.49fd89061d9d00515ffe24d88d99739d.png

 

Ciekawe jak będzie :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, jako że jestem tu nowa chciałabym się przywitać. 

Dopiero zaczynam swoją przygodę i jestem przed kupnem pierwszego sprzętu, stąd pytanie czy wybieracie się w najbliższym czasie do Blizin i czy mogłabym dołączyć, zasięgnąć trochę wiedzy i porad od doświadczonych obserwatorów? Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Anka napisał:

Cześć wszystkim, jako że jestem tu nowa chciałabym się przywitać. 

Dopiero zaczynam swoją przygodę i jestem przed kupnem pierwszego sprzętu, stąd pytanie czy wybieracie się w najbliższym czasie do Blizin i czy mogłabym dołączyć, zasięgnąć trochę wiedzy i porad od doświadczonych obserwatorów? Pozdrawiam

Witaj. Ja nigdy nie byłem w Blizinach z innymi. Ale planuję wizytę, gdy będzie pogoda. Fajnie gdyby pogoda była w czasie nowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

Witaj. Ja nigdy nie byłem w Blizinach z innymi. Ale planuję wizytę, gdy będzie pogoda. Fajnie gdyby pogoda była w czasie nowiu.

No proszę, to może dzięki temu wszyscy się na miejscu zobaczycie :)

Będę obserwować wątek, a co do cierpliwości to chyba nawet lepiej, że jeszcze trochę czasu to się podszkolę we własnym zakresie, żeby nie być zupełnie zielona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Anka napisał:

No proszę, to może dzięki temu wszyscy się na miejscu zobaczycie :)

Będę obserwować wątek, a co do cierpliwości to chyba nawet lepiej, że jeszcze trochę czasu to się podszkolę we własnym zakresie, żeby nie być zupełnie zielona.

Napisz, czym obserwujesz Geek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to obserwuję jedynie fora itp. Cool zamierzam się szkolić literaturowo i jak pisałam jestem zupełnie początkująca i dopiero rozglądam się za pierwszym sprzętem. Jednak doradzono mi, aby przed zakupem czegokolwiek spotkać się kimś doświadczonym, zobaczyć jak to wygląda i wysłuchać sugestii jeżeli będzie taka możliwość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Anka napisał:

Na razie to obserwuję jedynie fora itp. Cool zamierzam się szkolić literaturowo i jak pisałam jestem zupełnie początkująca i dopiero rozglądam się za pierwszym sprzętem. Jednak doradzono mi, aby przed zakupem czegokolwiek spotkać się kimś doświadczonym, zobaczyć jak to wygląda i wysłuchać sugestii jeżeli będzie taka możliwość. 

I to jest słuszna koncepcja. Jeśli czytasz fora, to wiesz, że podział co do sprzętu jest mniej więcej taki:

1. Duże Newtony 10" i więcej 

2. Mniejsze Newtony, MAKi czy SCT 6-11"

3. Mniejsze refraktory

4. Lornetki. 

To taki podział roboczy, zakresy zachodzą na siebie. 

Im większa powierzchnia lustra czy soczewki tym więcej światła dociera do oka, więcej widać. Czyli duży Newton pokaże najwięcej. Wady - duże to i ciężkie. 

Lornetki to zupełnie inny świat. Pokazują niebo na szeroko, w kontekście. Są najlżejsze (zwykle). Do obserwacji nieba konieczny statyw lub żuraw. 

Dobrze mieć lornetkę i teleskop. One się uzupełniają. 

Trochę pośrednim sprzętem są mniejsze refraktory. Nie są takie ciężkie jak Newtony i mają dość szerokie pole widzenia. Te wybrałem jako sprzęt dla siebie. 

Lornetka ma tą wadę, że czasami trzeba zadzierać głowę do góry. A po wypadku mam z tym problem. 

Sprzęt to jedno. Ale najważniejsze jest ciemne niebo. Później wiedza o tym, co na niebie można zobaczyć. Ja tu wciąż raczkuję. 

Aby obserwacje były efektywne, dobrze się do nich przygotować. Lista obiektów, które chcesz zobaczyć, gdzie one leżą na niebie. Mi wciąż pomaga Stellarium na telefon w trybie nocnym. Jednak to zawsze powoduje utratę adaptacji wzroku. Gdy na sesji obserwacyjnej jest ktoś bardziej doświadczony, kto chce się dzielić swoją wiedzą, to jest to po prostu skarb. Taka sesja wnosi więcej niż można sobie wyobrazić. 

Czytanie to jedno, a praktyka to drugie. Dlatego dobrze, że chcesz zacząć od sprawdzenia jak to wygląda w rzeczywistości. 

Powodzenia!

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za merytoryczną odpowiedź a i powodzenie się przyda. Na razie stawiam na lornetkę, która mam nadzieję zawsze się przyda no i też  na zasadzie, że od czegoś trzeba zacząć. Przyznam, że reszta sprzętu i różnice w nim to trochę dla mnie czarna magia na ten moment, dlatego dzisiaj książki dotarły a sprzętu i warunków brak, więc będę dalej zgłębiać temat i mam nadzieję przyjdzie czas na dokładniejsze rozeznanie się w sprzęcie. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wydaje się, że od czwartku będzie u nas pogoda. Weekend też zapowiada się ciekawie. 

Jeśli będziecie jechać do Blizin, Czarnego czy w inne miejsce, to bawcie się dobrze. Ja będę zabawiać się inaczej - mam mieć operację kolana i z mojego wyjazdu nici ;-). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Wydaje się, że od czwartku będzie u nas pogoda. Weekend też zapowiada się ciekawie. 

Jeśli będziecie jechać do Blizin, Czarnego czy w inne miejsce, to bawcie się dobrze. Ja będę zabawiać się inaczej - mam mieć operację kolana i z mojego wyjazdu nici ;-). 

Szybkiej rekonwalescencji! 

  • Like 1

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W tym bezchmurnym tygodniu akurat na 5.00 wstawałem do pracy i niestety tylko z pod domu robiłem godzinne sesje a warunki były dobre. Dobre prognozy na sobotnią noc są, ostatnia szansa weekendowa na spotkanie w szerszym gronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. To jak, będzie ktoś dziś? 

O której i gdzie konkretnie? Nie wiem, nigdy nie byłem na obserwacjach w Blizinach. 

Dajcie proszę znać na PW.

Wezmę dwa EDki i lornetkę. Ale jeśli mam być sam, to pojadę bliżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mógłbym przyjechać do Blizin, jeśli ktoś będzie, ale w aucie będzie newton 14'' drugi się nie zmieści.

Synta 14'', Synta 10'' dob, Nikon EX 10x50, Celestron 102/500 SLT, TV UHC 2'', Hyperion 31mm, ES 24mm, ES 14mm, ES 8.8mm, ES 6.7mm, Vixen  NLV 5mm, GSO 2x ED 2''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem w Żukowie. Niebo słabe dzisiaj, trochę jakby mgły. Kończę. 

EDIT dałem radę wyłuskać kilka galaktyk w Pannie (ale bez szału), kilka gromad i M57. Bardzo ładnie układały się księżyce Jowisza. Później zrobiło się słabo, mgła. Miałem tylko refraktor TS Individual ED 102/714. Niebo robi się już za jasne jak dla mnie na północy Polski. To chyba ostatnie dni na galaktyki mniejszym sprzętem aż do sierpnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mimo, że mam teleskop od półtorej roku i mieszkam w Trójmieście dopiero wczoraj po raz pierwszy byłem w Blizinach. Nie pisałem na forum bo była to bardzo spontaniczna decyzja. Dzieci poszły wcześnie spać, chmur brak, noc astronomiczna ma już 2h, a księżyc nie dość, że świeci słabo to wschodził dopiero po 1:30. Powiem szczerze, że liczyłem, że kogoś spotkam i nawet nie jestem pewien, że "pole" na którym byłem jest tym na które wszyscy jeżdżą. Z jednej strony muszę przyznać, że się troszkę zawiodłem bo myślałem, że będzie ciemniej. Jednak z drugiej strony to była jedna z lepszych moich sesji obserwacyjnych.

ED120 nie wymaga tak długiego chłodzenia jak MAK a poza tym noc była tak ciepła, że po rozstawieniu od razu rozpocząłem obserwacje.  Zacząłem od Dzikiej Kaczki, bo w zeszłym roku przegapiłem okienko kiedy można ją obserwować na naszej dalekiej północy. To moje pierwsze poważne obserwacje Edkiem i powiem, że byłem zachwycony.  Dalej były Chichotki, ET, M52 i Biła Róża. M31 starałem się dostrzec gołym okiem, ale dopiero w lornetce 7x35 była dobrze widoczna. M13 i M92 w Herkulesie wyglądały świetnie. Potem były jeszcze M27 i M57 ... trochę innych drobiazgów i okazało się, że już widać plejady gołym okiem, obejrzałem je w lornetce i teleskopie i trzeba było się zbierać do domu.

Jakby ktoś się wybierał do Blizin lub w inną miejscówkę w okolicy Trójmiasta to dajcie proszę znać - fajnie by było kogoś spotkać na obserwacjach ...

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)