Skocz do zawartości

Obserwacje w Blizinach


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie, wiele wskazuje na to, że Bliziny nie sa najlepszym wyborem na dzisiejszą noc.

To jak, może uciekniemy na wschód? Mam ochotę zaszaleć i zrobić wypad za Pasłęk. Tam jest naprawdę ciemno.

 

Chyba, że macie pomysł na jakąś bliższą miejscówkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Was martwić sam klnę  >:(  ale wiatr się wzmaga z każdą chwilą i pędzi to draństwo na wschód od niemal zefirka wzrósł już do 25-35 na godzinę i z południowego skręca na zachodni. U mnie już draństwo dojdzie około siedemnastej :-[ Jedynym pocieszeniem jest to, że niemal od soboty było prawie super :)

Z 13.30 post-476-0-57597200-1380887240.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis na obserwacjach bylo super, tylko szkoda ze trzeba bylo uciekac tak szybko juz przed polnoca.

Ech pogoda tak szybko sie zmienila, chmury z zachodu przyszly juz w okolice Pruszcza. Chyba dzisiaj nic nie wyjdzie z obserwacji, Za silny wiatr jest mozna poczekac do 18.00 i zobaczyc jak sie sytuacja rozwinie.

 

 

 

 

Teren za Pasłekiem to wschodnia alternatywa dla borow tucholskich. Plus taki ze mamy tam prosty szybki dojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z Panasem zaryzykowaliśmy i pojechaliśmy w kierunku na Pasłęk. Dokładnie to rozbiliśmy obóz w okolicach miejscowości Drynki za Zajezierzem. Pas chmur był widoczny na zachodzie ale nie wznosił się za wysoko nad horyzont. Po północy chmury pojawiły się także nad południowym horyzontem ale nad nami niebo było czyściutkie. Dopiero przed 3:00 wokół jaśniejszych gwiazd dało się zauważyć delikatną otoczkę i stwierdziliśmy, że czas się zbierać. Szczególnie, że odczuwalna temperatura była niższa niż poprzedniej nocy w Blizinach.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super ze pojechaliscie ale myslalem ze pojedziecie w ten rejon  :)

Mieliśmy taki zamiar, ale odpuściliśmy ze względu na remont drogi Pasłęk - Orneta (znam te tereny i mogę szukać tam miejscówy po ciemku). W każdym razie nasz wybór był naprawdę dobry. Pełen komfort obserwacji, niebo znacznie lepsze niż blizińskie. Szkoda, że tak daleko.

 

No i szofer... ech, zapomniałem już, jak to dobrze o 3:00 w nocy nie musieć pilnować własnej koncentracji za kółkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś krótka sesja za domem. :D

Start 21:40 koniec 23:15 seing 4 pic. zasięg 5,5mag.

 

I lista obiektów

 

Kaskada Kembla
Andromeda
Duch Mirach
Blue Snowbal
Małe Hantle
Stock23
Stok2
 
M33
NG457 IT
NGC7331
NGC1502
NGC1548
NGC1545
NGC884/869
 
gwiazdy podwójne:
Polaris
Mesarthim
 
planeta:
Uran
 i w międzyczasie 
meteoryt z grupy drakonidów 
 
sprzęt 
Dob 10''; noktowizor 1,7x; leżak 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, muszę się wpierw nacieszyć nowym sprzętem i wycisnąć z niego co się da. Ale gdyby zmiana miała nastąpić to prędzej w kierunku dwururek niż dużego Newtona. W sumie trochę to dziwnie wygląda bo większość z nas zmienia sprzęty na coraz większe. Chyba jestem jakimś odmieńcem ;)

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz na razie najlepszy widok m13 to byl w bino ale z duzym newtonem  ^-^ . Co do zmiany na mniejsze sprzety to moim zdaniem ma to sens dla szerokich pol ktorych nie uzyskamy w duzym sprzecie. Kolejne spotkanie moze uda sie w weekend jak bedzie pogoda, mozna jeszcze zalapac sie na zachodzacy ksiezyc ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany na mniejsze sprzety to moim zdaniem ma to sens dla szerokich pol ktorych nie uzyskamy w duzym sprzecie ;).

...i nie mniejszy ma sens, żeby zyskać na lekkości i mobilności - ileż razy zdarzało mi się odpuszczać obserwacje, bo nie miałem siły targać Synty 8 do auta po całym dniu pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z piątku na sobotę będzie półcieniowe zaćmienie Księżyca. Według http://www.yr.no/place/Poland/Pomerania/Gda%C5%84sk/long.html akurat na to zjawisko powinno się wypogodzić. Znajdzie się ktoś chętny? Niekoniecznie Bliziny ale może Cieplewo. Albo nawet gdzieś na Przymorzu ;)

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszą, nie najgorszą noc musiałem odpuścić, ale dzisiejszej wydrzeć sobie nie dam ;)

Ktoś zamierza poblizinić? Prognozy z meteo.pl i SkippySky dają szanse na niebo w godzinach 21:00-0:00. Co prawda przy tak dynamicznej pogodzie trudno o precyzyjną prognozę, ale ta wczorajsza raczej się sprawdziła, może i dzisiejsza się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)