Skocz do zawartości

BobRK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o poradę.


 

Zakupiłem teleskop Celestron C6 Schmidta-Cassegraina i chcę się powoli doposażać w jakieś przyzwoite okulary.

Teleskop ma mieć w miarę możliwości wszechstronne zastosowanie ( stąd zakup Schmidta ), czyli: Planety, Księżyc i DS.

Chcę również pofocić ( mam lustrzankę Olympus e-510 ), więc zakładam również zakup Korektora ogniskowej z F/10 do F/6,3 ( podaję link: http://deltaoptical.pl/reduktor-korektor-ogniskowej-celestron-f63,d875.html ).

 

I tutaj pytanie do Was:

 

Jakie okulary zakupić? Nie chodzi mi o zakup jednego czy dwóch, lecz o stopniowe doposażanie się w kolejne ogniskowe ale z jedne serii.

 

Rozważam zakup okularów:

 

-  Baader Hyperion - mają pole widzenia 68° i dobrze wypadają w testach. Są przygotowane pod zamontowanie kamerki lub lustrzanki więc nie trzeba montować złączek projekcyjnych. I ta cena jeszcze dla mnie do przyjęcia.

 

- BST Explorer ED - pole widzenia 60°, są tańsze, ale są też dosyć masywne i nie wiem czy da się je na tyle odchudzić z gumy żeby weszły w złączkę projekcyjną do astrofotografii.

 

A jeszcze odnośnie korektora ogniskowej - podobno nie najlepiej się on spisuje z okularami o szerokim polu, więc może sie okazać że i jeden i drugi okular się nie nada. Ktoś to może przetestował w podobnej konfiguracji?

 

Piszcze proszę, jestem otwarty na sugestie.

Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę :)

Najbardziej sprawdziły mi się i sprawdzają okularki SWAN WO - są parafokalne i jak zacznę od 30 to do 15 w zasadzie nie dotykam pokrętła mikroruchów a ich pole to 70* i w betoniareczkach to jest idealne - tu. Jeśli chodzi o BST Explorer ED to też byłem (ostatni miesiąc temu sprzedałem) z nich zadowolony.

Kolego - masz rureczkę idealną do planet, Słonka i Księżyca z DS będzie problem nawet po założeniu F6,3 Dlatego proponuję Ci się z jego zakupem wstrzymać. On zaczyna się sprawdzać od 8"

Proponuję na początek kamerkę planetarną - poczytaj odpowiedni dział na forum - są opisane jakie się nadają i jak podejść do astro - foto US. Pomoc znajdziesz w plikach pdf tutaj

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę :)

Najbardziej sprawdziły mi się i sprawdzają okularki SWAN WO - są parafokalne i jak zacznę od 30 to do 15 w zasadzie nie dotykam pokrętła mikroruchów a ich pole to 70* i w betoniareczkach to jest idealne - tu. Jeśli chodzi o BST Explorer ED to też byłem (ostatni miesiąc temu sprzedałem) z nich zadowolony.

Kolego - masz rureczkę idealną do planet, Słonka i Księżyca z DS będzie problem nawet po założeniu F6,3 Dlatego proponuję Ci się z jego zakupem wstrzymać. On zaczyna się sprawdzać od 8"

Proponuję na początek proponuję kamerkę planetarną - poczytaj odpowiedni dział na forum - są opisane jakie się nadają i jak podejść do astro - foto US. Pomoc znajdziesz w plikach pdf tutaj

Hej,

 

Mój SCT jest że tak powiem "na rozruch", udało mi się go kupić z dość dobrym montażem za dość przyzwoite pieniądze. Z czasem, jak się wciągnę do Fotofrafii to może zakupię jakiegoś niewielkiego apohromata. Przy zakupie skupiłem się głównie na montarżu który ma mi wystarczyć na dłuższy czas, a tuba... to się okaże. A z okularkami to tak jak z montażem, chcę zakupić w miarę uniwersalne z nastawieniem jako docelowe. Więc zależy mi, żeby dało się przez nie również fotografować pozaogniskowo.

 

Więc pytanie do Ciebie:

 

Gdybym jednak się uparł na zdjęcia aparatem to czy da radę na BST Explorer ED nałożyć złączkę projekcyjną?

 

I drugie:

 

Na Swany z tego co widzę to złączka chyba wejdzie? Więc może od razu takie?

 

A przy okazji co cię odwiodło od BST na rzecz Swana?

Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem nie ,,wchodził" bym w projekcję okularową (masz piękną ogniskową do US) jak Ci mało dasz Barlowa. Złączka do lustrzanki lub nosek do kamerki i ,,focenie" lub avikowanie w ognisku głównym :)

Okularki są do oglądania pięknych obiektów.

SWAN to SWAN - do betoniarek a miałem ich kilka sprawdzały się najlepiej, do achromatów i w APO również (podpatrzyłem tak dawno temu ich działanie w SCT-ekach i tak zostało).

Nie wiem jak w Newtonach. Duże pole widzenia i parafokalność, i jasne kontrastowe obrazy w całym polu widzenia (przynajmniej na moje ślepia) - to mnie skłoniło :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za to, że mi namieszałeś w głowie :) - pozytywnie oczywiście.

Chyba faktycznie zacznę od złączki do ogniska głównego pod lustrzankę i zobaczę co mi z tego wyjdzie.

A co do okularków to temat nadal otwarty. Ciągle mi chodzi po głowie Baader Hyperion.

Z tego co wyczytałem to dosyć konkretnie wypadają w testach.

Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za to, że mi namieszałeś w głowie :) - pozytywnie oczywiście.

Cieszę się :)

Bardzo dobra decyzja - ognisko główne teleskopu jest najlepszym obiektywem w tym przypadku.

Może i Baadery wypadają dobrze w testach lecz trzeba uwzględnić teleskop.

Ja o SWANkach napisałem z własnego doświadczenia. Jeśli masz zamiar ,,pójść" w betoniareczki zwiększając tylko ich aperturę to będziesz je miał docelowo nawet do 14".

Szkoda wydawać na skomplikowaną optykę Hyperionów i około 100 zł przepłacać na danej ogniskowej ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się :)

Bardzo dobra decyzja - ognisko główne teleskopu jest najlepszym obiektywem w tym przypadku.

Może i Baadery wypadają dobrze w testach lecz trzeba uwzględnić teleskop.

Ja o SWANkach napisałem z własnego doświadczenia. Jeśli masz zamiar ,,pójść" w betoniareczki zwiększając tylko ich aperturę to będziesz je miał docelowo nawet do 14".

Szkoda wydawać na skomplikowaną optykę Hyperionów i około 100 zł przepłacać na danej ogniskowej ;)

No i właśnie nie wiem jak się spisują w SCT.

To co czytałem dotyczyło Newtona i Achromata.

Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował chyba, że na jakiś wspólnych obserwach czy zlocie organoleptycznie sprawdził  8)  - na giełdach można spokojnie skompletować sobie powoli SWANki za dobrą cenę i .... ,,Będzie Pan zadowolony" ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko Jacku:

 

Właśnie poczytałem co nieco o okularach GSO SV 20mm.

Miałeś z tym może jakiś kontakt? Podobno dobre do obserwacji DS na mój sprzęt.

Czy warto to kupić za 140zł nowe, czy lepiej jednak nie kombinować i wziąć BST ED 18 za 160zł używany. A może jednak kupić SWANA i traktować go jako docelowego? Od razu mówię, że cena jest przy tych kwotach drugorzędną kwestią.

Cholernie to trudne do ogarnięcia.

 

Jeszcze chcę się podzielić moim jednym spostrzeżeniem. Obserwowałem M22 przez SCT6 i fakt, że warunki do obserwacji były opłakane 3.0 mag w stronę zaświetlonego Opola, Na Newtonie 130/650 ( zdaję sobie sprawę, że dwa razy bardziej światłosilny ) jednak widać zdecydowanie więcej niż na moim SCT 6". Mówię o kitowym 10mm ploessl newtona i o kitowym 25mm ploessl z C6. Różnica trochę mnie zaskoczyła.

Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)