Skocz do zawartości

Obserwawcja gwiazdy centralnej w Mgławicy Pierścień


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

A propos' próbowania wszystkiego - podczas ostatniej sesji 5 sierpnia zmitrężyłem prawie pół godziny na szukanie gwiazdki centralnej w M57. Newton 13", powiększenie 300x. Oczywiście poległem, choć gwiazdkę 14.7m w pobliżu widać było na wprost. Kwestia seeingu. Czytałem, że do wyłapania białego karła 15.2m wewnątrz "pierścionka" musi być idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O centralnej w M57 czytałem że potrzeba dobrej przejrzystości, b. dużego powiększenia i niestety apertury. Problem leży w jasnym tle wokół gwiazdy co wpływa na słaby kontrast, normalnie przy powerze 300x pod niezłym niebem w 12-13" nie było by problemu z dojrzeniem gwiazdy 15.2mag. Mi też nigdy się nie udało dostrzec centralnej ale na pewno będę próbował jeszcze razem z IC 1296 po sąsiedzku, którą wydaje mi się że widziałem pod Jodłowskim niebem.

DO Extreme ED 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ w głębi M57 coś majaczy. nie nazwał  bym tego gwiazdą -ale coś tam widziałem podczas szkicowania uchwyciłem zerkaniem jakieś nieokreślone cienie!

Dołączona grafika

A poniżej wykonane przez mnie zdjęcie w sporym powerze widać gwiazdę centralną...pokrywa się z obrazem "duszka na szkicu" choć szkic jest odwrotny (Newtonowy)  !

post-2-137699809445_thumb.jpg

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Wczoraj - a w zasadzie dziś - przyssałem się do M 57 na dobrych kilkanaście minut. Celem była oczywiście gwiazdka centralna, którą chciałem dostrzec z pomocą lustra 35 cm, Pentaxa 7 mm i barlowa 2.25x. Maleńki zwykle Pierścionek tym razem zajmował sporą część z 65* pola widzenia i cholernie szybko zasuwał. ;) Wynik mocno niepewny - wnętrze mgławicy jest wypełnione mdłym, mlecznym poblaskiem, co skutecznie zabija kontrast. Wydawało mi się, że kilkakrotnie coś tam mignęło, ale pewności brak. No cóż, to jednak niezły czelendż.

Następnie, w celach relaksacyjnych powędrowałem z tym powerkiem (476x) do M 13 i M 5. Tu już pełnia szczęścia - w chwilach stabilniejszego seeingu całe mrowie gwiazd wypełniających szczelnie pole widzenia. Co jak co, ale gromady kuliste w dużym lustrze prezentują się kapitalnie. 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14,7 magnitudo... hmm... ja to bym orciaka albo monocentryka zapakował (gołego naturalnie) jak nic gdybym miał do czego...

Z drugiej strony to zwiększyłoby to wyzwanie w końcu dobsem gonić cokolwiek w takim powiększeniu to sztuka sama w sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Gwiazdę centralną w M57 widziałem za pomocą teleskopu RC o aperturze 2m. Lutnia była w zenicie, a sama gwiazda widoczna zerkaniem i to nie przez cały czas, a momentami. Nie pamiętam jaki był wtedy seeing. To jednak niezłe wyzwanie.

Bardzie j niż gwiazda centralna podobały mi się kolorki samej mgławicy, ale to już efekt dużej apertury.

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą gwiazdą centralną w M57 to mam zagwozdke. Niby ma te 15.2mag, ludzie piszą, że widzieli ją nawet w 10", natomiast z mojej miejscówki (zasięg ok6mag) w 16" nawet przy ~500x na platformie paralaktycznej i niezłym seeingu nie jestem pewien czy się pojawia, czy wzrok mnie zwodzi. A muszę dodać, że najsłabsze gwiazdki, lub gwiazdopodobne obiekty, jakie udało mi się zaobserwować miały ok 15.8-16mag. Jedyna obserwacja, co do której nie mam wątpliwości miała miejsce na przełęczy Wyżnej w Bieszczadach, powiększenie 350x, a i tak pojawiała się przez ok 10% czasu, świecąc trupio-białym blaskiem.

Natomiast kiedy obserwuje ją w Naglerze 26mm (duża źrenica wyjściowa), dość często odnoszę wrażenie, że coś tam w środku jest. Wiem, że nie ma szans, żeby przy tym powiększeniu była to gwiazda centralna. Tak jak napisał Ignisdei, coś tam majaczy, ale co? nie jestem pewien.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)