Skocz do zawartości

Na co zwrocic uwage przy kupnie uzywanego teleskopu?


teserakt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem przed kupnem swojego pierwszego teleskopu. Po przeczytaniu tysiecy wpisow na roznych forach mam juz plan jaki teleskop chce kupic, do czego ma sluzyc itd.

 

Oczywiscie moje marzenia astronomiczne jak chyba u wielu zderzaja sie z finansowa rzeczywistoscia, dlatego poszukuje teleskopu uzywanego. W zwiazku z tym chcialbym sie dowiedziec od doswiadczonych szanownych kolegow na co zwrocic uwage przy kupnie uzywanego sprzetu, zamierzam teleskop odbierac osobiscie dlatego bede mial okazje sie mu przyjzec.

 

Osobiscie chce kupic jakis ciekawy reflektor (Synte 6,8,10 itp) 

 

Wiem ze bardzo wazna sprawa sa rysy na lustrze glowny i ogolny stan montazu.

Na co jeszcze zwrocic nalezy uwage?

Czy wiek teleskopu jest wazny?

Gdzie moga kryc sie wady ktore maja wplyw na jakosc obserwacji?

 

Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki. :)

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobiscie chce kupic jakis ciekawy reflektor (Synte 6,8,10 itp) 

 

Wiem ze bardzo wazna sprawa sa rysy na lustrze glowny i ogolny stan montazu.

Na co jeszcze zwrocic nalezy uwage?

Czy wiek teleskopu jest wazny?

Gdzie moga kryc sie wady ktore maja wplyw na jakosc obserwacji?

 

Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki. :)

 

Wydaje się, że w zasadzie doskonale Wiesz na co zwracać uwagę 8)

Dołożył bym tu wygląd lustra wtórnego, zwrócenie uwagi na pracę wyciągu (czy płynnie pracuje przy obrocie pokrętłami ostrzenia) czy nie występują duże luzy.

Czy śruby kolimacyjne nie zardzewiałe (zapieczone).

Jeśli będziesz kupował montaż Dobsona to proponuję zwrócić uwagę na płynność p[racy z założonym tubusem i czy trzyma pozycję.

Wiek nie jest ważny. Wiadomo - mile widziana nie powgniatana rażąco tuba.

 

To chyba było by tyle :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że zastanawiasz

 


Osobiscie chce kupic jakis ciekawy reflektor (Synte 6,8,10 itp) 

 

Celuj w największe lustro na jakie cię stać. 10" będzie super.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że zastanawiasz

 

Celuj w największe lustro na jakie cię stać. 10" będzie super.

Tak, wszyscy to polecaja dlatego zgaduje ze to swieta racja... niestety najwyrazniej po uwzglednieniu tego ze chce dokupic pare rzeczy filtry, moze jakis okular ciekawy bo nie mam nic... Moim aktualnym poziomem bedzie 8"

 

Aczkolwiek jesli przez ostatni rok baardzo amatorsko w niebo przez lornetke i refraktor 70/600 ktory moja kuzynka mi podarowala z jakies 10 lat temu i lezal dopoki sie nie zainteresowalem to mysle ze Synta 8 mnie (moze zona sie nie obrazi za dwuznaczna wypowiedz....) ZASPOKOI, jak narazie :) 

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takiej przesiadce zapewne zaspokoi 8)

A i nie stracisz zbytnio prz sprzedaży gdy będziesz się ,,przesiadał" na większy :)

8" to już piękna maszynka do zdobywania nieba - wczoraj przez takową spoglądałem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sie umowilem  na obejzenie Synty 8 pod Rzeszowem , wiec jestem bardzo dobrej mysli, jesli dobrze pojdzie to jutro dokupuje jakis okular (bo Pan sprzedaje bez) moze filtr ksiezycowy i tylko zeby pogoda dopisala a obiecuje ze podziele sie co przezylem! 

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszyscy to polecaja dlatego zgaduje ze to swieta racja... niestety najwyrazniej po uwzglednieniu tego ze chce dokupic pare rzeczy filtry, moze jakis okular ciekawy bo nie mam nic... Moim aktualnym poziomem bedzie 8"

 

Aczkolwiek jesli przez ostatni rok baardzo amatorsko w niebo przez lornetke i refraktor 70/600 ktory moja kuzynka mi podarowala z jakies 10 lat temu i lezal dopoki sie nie zainteresowalem to mysle ze Synta 8 mnie (moze zona sie nie obrazi za dwuznaczna wypowiedz....) ZASPOKOI, jak narazie :)

Jasne, że zauważysz różnicę. Synta 8" to bardzo dobry teleskop na początek. A jeżeli zakochasz się w tej pasji na dobre to i tak przesiądziesz się na 12" ;) Czego Ci życzę.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... moze filtr ksiezycowy  ....

Proszę nie kupuj zwykłych filtrów księżycowych typu http://deltaoptical.pl/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-125,d820.html

Zdegradują obraz, dozbieraj do porządnego filterka polaryzacyjnego, który Będziesz miał na lata, nie stracisz na obrazie a transmisję światła będziesz sobie korygował w zależności od intensywności ,,świecenia" np. Księżyca, dozbieraj na taki (poluj na giełdach) http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filtr-polaryzacyjny-orion-125.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie kupuj zwykłych filtrów księżycowych typu http://deltaoptical.pl/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-125,d820.html

Zdegradują obraz, dozbieraj do porządnego filterka polaryzacyjnego, który Będziesz miał na lata, nie stracisz na obrazie a transmisję światła będziesz sobie korygował w zależności od intensywności ,,świecenia" np. Księżyca, dozbieraj na taki (poluj na giełdach) http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filtr-polaryzacyjny-orion-125.html

Rozumiem, dzikei za tipa, zdecydowanie wole kupic cos na lata raz niz 10 tanich i zalowac.... hmm a to korygowanie w zaleznosci od intensywnosci Ksiezyca to sie robi bezpodrednio na tym filtrze czy jak to idzie bo tak jak pisalem zielony jestem...

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzikei za tipa, zdecydowanie wole kupic cos na lata raz niz 10 tanich i zalowac.... hmm a to korygowanie w zaleznosci od intensywnosci Ksiezyca to sie robi bezpodrednio na tym filtrze czy jak to idzie bo tak jak pisalem zielony jestem...

Przepraszam teraz doczytalem opis na stronie sklepy, wszytko juz jasne! 

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. hmm a to korygowanie w zaleznosci od intensywnosci Ksiezyca to sie robi bezpodrednio na tym filtrze czy jak to idzie bo tak jak pisalem zielony jestem...

Dokładnie - pisząc prostym językiem obracasz sobie wkręcony (górną część w prawo lub lewo) i od 0 do 40% ,,puszcza" Ci światło im bardziej intensywne (,,ściemniasz") i tym mniej w oczy kuje - składa się z 2 skręconych ze sobą filtrów :)

Super przedmiocik 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za porade... tak jak pisalem wczesniej teleskop ktory jade ogladac jest sprzedawany bez okularow czy moglibyscie podpowiedziec jaki kupic podstawowy wiem ze aby w pelni zobaczyc wachlarz mozliwosci tego teleskopu pottrzebne mi sa rozne okulary w zaleznosci na co chce patrzec. Obecnie po zakupie Teleskopu niestety bede mial ograniczone srobki finansowe dlatego co proponujecie zeby kupic na poczatek zebym w ogole cos poobserwowal... bo jak kupie bez okularow to i tak bedzie stal teleskop...

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiscie wiem o redukcjach ale dziekuje za przypomnienie piotrkusiu.

 

 

Niestety transakcja nie doszla do skutku dzisiaj, dlatego nadal poszukuje oferty Synty 8" najlepiej w poblizu Krakowa ale przesylka tez mnie interesuje.

Bede bardzo wdzieczny jesli ktos mialby cynk co do tego.

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, w koncu jestem bardzo szczesliwym posiadaczem Synty 8' to co zobaczylem pierwszego dnia przez 30min bo tyle zdazylem zlapac pogodnego nieba i byl to jedynie ksiezyc przeszlo moje oczekiwania. Cos pieknego...

 

Juz planuje zakup kolejnego okularu do podziwiania planet ale mam pytanie co do tego tematu.

 

Jako ze pierwszy raz mam w reku tak duzy i powazny sprzet pewnie robie cos nie tak wiec prosze o wszelkie uwagi.

Obecnie mam okular Super Plossl 10mm i 25mm wiec do planet chcialbym kupic 6,5mm albo 4mm przy takim powiekszeniu rozumiem ze planety beda dosyc szybko uciekaly z pola widzenia a dobsona trzeba prowadzic recznie...

 

Czy jest jakis wygodny sposob na prowadzenie dobsona przy takich powiekszeniach (oczywiscie chodzi mi o obserwacje a nie o zdjecia bo wiem ze dobson odpada przy astrofoto) a  moze trzeba dorobic uchwytu do tubusu tylko jak... a moze jest jakas technika ktorej nie znam...dodam tylko ze fakt odwroconego obrazu w okularze jest mi znany i nie stwarza zadnego problemu.

 

Bede wdzieczny za podpowiedzi od bardziej doswiadczonych kolegow...

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia "delikatnego" wyregulowania mocowania "działa" w statywie - każdy chyba pod siebie :) 

chodzi o to aby przy czynności typu "złap za rurę i popchnij" nie było "skoków" o pół metra i szukania obiektu, (jak łożyska są za mocno skręcone)

a druga sprawa to ten okular 10mm z zestawu ma straszennie mały kont i od wymiany w/w chyba należny zacząć przygodę z syntą,

z mojego (mikroskopijnego doświadczenia) ja kupiłem jako pierwszy ES 4,7 (jest OK) ale tu najczęściej mijam się z warunkami atmosfery, czasem na obserwacje i pogodą - za długo piszę -

poleciłbym aktualnie zacząć od wymiany 10mm na coś o szerokim polu i to może raczej 11 - 14 mm da dużo więcej satysfakcji z obserwacji niż czekanie na ekstra seeing

sam ciułam na coś takiego bo ta dziesiątka - wrogowi bym nie dał

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)