Skocz do zawartości

Refraktor SW 120/600 na AZ3- recenzja


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Nie piszcie, że w F5 niutku jest ostro do brzegu w szerokokątnych szkłach bo nie jest. No chyba, że nie traktujemy komy lustra jako zniekształcenie gwiazd. Może ja mam jakieś szczególnie wrażliwe oczy ale dla mnie było to ewidentne i po przełożeniu zarówno Maxvisiona 24 82 stopnie jak i 20 mm WO XWA razem z 9 mm Luntem HDC do SW ED 80 F7.5 dopiero zobaczyłem co to znaczy ostra gwiazda do brzegu pola. Trzeba było zainwestować w korektor komy to pewnie bym nie narzekał ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodziło o detal jaki daje okular z 5-8 rzędami szkieł a takim asferykiem czy podobnym z 2-3 rzędami. Korekcja swoją drogą, ale jakość tego co widać i co można wyłuskać z tła, jest rożnica. Ogólnie okulary o małej ilości szkieł w swojej budowie są bardZiej wskazane do refraktora i chyba nie tylko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na temat szkieł możemy się spierać zawsze.

Okulary o małej ilości szkła bywają niezłe.

Jednak widok pól gwiezdnych w 100 stopniach, czy więcej, po prostu jest niesamowity. Człowiek zanurza się w kosmosie. Tego efektu nie da się odtworzyć w mniejszym polu... 

Zresztą co kto lubi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolak tak jak pisał Marianowski zależy od ogniskowej/źrenicy. Im większa tym gorzej na brzegu. I nie ważne czy newton czy refraktor, oba mam F5 i tendencje są te same :)

Co do ilości szkła to z ciekawości kupiłem BCO 10mm i ja tam nie widzę różnicy w porównaniu z esem 8.8mm, natomiast w polu różnica jest ogromna :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Nie piszcie, że w F5 niutku jest ostro do brzegu w szerokokątnych szkłach bo nie jest. No chyba, że nie traktujemy komy lustra jako zniekształcenie gwiazd. Może ja mam jakieś szczególnie wrażliwe oczy ale dla mnie było to ewidentne i po przełożeniu zarówno Maxvisiona 24 82 stopnie jak i 20 mm WO XWA razem z 9 mm Luntem HDC do SW ED 80 F7.5 dopiero zobaczyłem co to znaczy ostra gwiazda do brzegu pola. Trzeba było zainwestować w korektor komy to pewnie bym nie narzekał ;) 

Widzisz Łukaszu. Ta sama noc, ta sama pogoda, te same okulary, te same teleskopy a różne oceny. W mojej ocenie tylko ostatnie 5-8% są całkiem zepsute. Trochę gorzej wypadały okulary 100 ale i tak jest bardzo dobrze. Nawet w F/4.

Ja po prostu nie zwracam uwagi na wady bo skupiam się na obiekcie. Z reguły to trudny obiekt a jeśli jasny to zerkam na chwilę. Nie mam potrzeby wgapiania się. Co innego lornetka. Tu mi przeszkadzają "komety". 

Inną kwestią u mnie jest mechanika i tu naprawdę jest trudno mnie zadowolić. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Chciałbym pokazać swoje pierwsze zdjęcie DS w życiu - M42 (oczywiście nie ma co porównywać do zdjęć tutaj publikowanych i nie mam zamiaru tego robić). Po raz pierwszy wyniosłem teleskop na zewnątrz i oczywiście popełniłem wiele błędów, zapomniałem wypoziomować montaż, prawdopodobnie źle ustawiłem na polarną (nie byłem pewny czy widzę polarną w lunetce), ostrość też źle ustawiłem (już pracuję nad motofocuserem i będzie lepiej), dużo by pisać ale to pierwszy raz i jeżeli chodzi o mnie to jestem zadowolony a o to w tym chodzi, szczerze to nie spodziewałem się, że tak "dobrze" wyjdzie. Teleskop to oczywiście SW 120/600, F5, 34x18sek, ISO 800, EQ3-2 AstroEQ, Nikon D5100. Dzięki temu zdjęciu wiem, że mogę jednak coś pstryknąć tym sprzętem wbrew temu co większość mówi. Przy następnej próbie na pewno wykluczę chociaż niektóre błędy i mam nadzieję, że będzie lepiej.

M42.thumb.jpg.858f49e8a4cb2737a4352998e04f48dc.jpg

  • Like 4

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak popracujesz nad ostrością to wciąż pozostaje bardzo mocno widoczna aberracja chromatyczna - kolorowe obwódki wokół jaśniejszych gwiazd + kolory mgławicy. Dlatego ludzie nie focą achromatami. Na szczęście w wizualu wygląda to dużo lepiej.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, astrobonq napisał:

Nawet jak popracujesz nad ostrością to wciąż pozostaje bardzo mocno widoczna aberracja chromatyczna - kolorowe obwódki wokół jaśniejszych gwiazd + kolory mgławicy. Dlatego ludzie nie focą achromatami. Na szczęście w wizualu wygląda to dużo lepiej.

Przeboleje te kolorki i będę focił dla siebie, oczywiste jest to, że nie wygram żadnego konkursu z tym sprzętem nawet jak dogram wszystko do perfekcji ?

  • Like 1

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Przedstawiam kolejną fotkę z nieszczęsnego SW 120/600. Galaktyka Andromedy - M31. To jest chyba najlepsze co mogłem wyciągnąć z achromatu SW 120/600 i zanieczyszczonego światłem miasta Ustki, niestety nie jest to dobry astrograf ale mimo wszystko jestem zadowolony z efektów. Parametry zdjęcia ISO 1250, F5, 600mm, 88x20sek, Nikon D5100, EQ3-2, Astreo EQ. Filtry Semi Apo, Sky Glow.

Andromeda-M31.thumb.jpg.7cad9ec775edfdbe0e1e3e8560bef0ab.jpg

  • Like 5

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega "mebelek" swego czasu też focił achromatem i jego fotki były super i bez aberracji,  to kwestia poprawienia ustawień i korekcji, także "sylwas72" foć tym co masz i się tym ciesz! Jestem za!!! W najbliższym czasie mam zamiar zacząć focić stacjonarnie przy pomocy Bressera 102/460 ED i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hagen napisał:

Kolega "mebelek" swego czasu też focił achromatem i jego fotki były super i bez aberracji,  to kwestia poprawienia ustawień i korekcji, także "sylwas72" foć tym co masz i się tym ciesz! Jestem za!!! W najbliższym czasie mam zamiar zacząć focić stacjonarnie przy pomocy Bressera 102/460 ED i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam!!!

Właśnie tak robię i póki nie mam nic lepszego będę focił tym co mam i jeszcze będę się tym cieszył :)

  • Like 4

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sylwas72 napisał:

będę focił tym co mam i jeszcze będę się tym cieszył :)

I ZA TO Masz WIELKĄ PIĄTKĘ :)

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)