Skocz do zawartości

ED czy APO - tylko wizual


reqrut21

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Szybka sprawa - poszukuję teleskopu, żeby powrócić do obserwacji czysto wizualnych. Wcześniej miałem GSO 8" i mimo sporych możliwości obserwacyjnych teleskop nie porwał mnie ze względu na poręczność tego sprzętu. Teraz zastanawiam się nad sprzętem zupełnie innym (po obserwacjach u znajomego na 100ED byłem zachwycony), a mianowicie refraktorze.

Chodzi mi ogólnie o coś w rodzaju:

  • TS AP 115/800 ED Triplet Photoline

Czy jest w ogóle sens inwestować w budżetowe APO? Czy ktoś może posiada coś takiego i byłby skłonny napisać parę słów o jego możliwościach? Jak obraz z tego TS będzie się miał przykładowo do tego z 100ED?

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto! Ci którzy go maja wydaja bardzo dobre o nim opinie. Jest cięższy niz EDek SW 100/900, dłużej się wychładza, bo to triplet. Pomimo, ze większy, lepszy, o lepszej optyce i mechanice, to jest tańszy niż EDek SW 100mm!!!

Uważam , że na pewno warto tez tego, którego ja mam - dublet 102/1122ED. Cena jest dwukrotnie niższa niz EDka SW, a możliwości praktycznie te same, a nawet lepsze. Sporo dobrego o nim pisza na Cloudy Nights. Można poczytac. To taki Killer planetarny z nieprawdopodobnym kontrastem i ostrościa obrazu. Porównywałem go bezpośrednio z Newtonem 200/1000 na szczegółach Księżyca i łatwo z nim wygrał (nie tylko w "ładości obrazu" ale także  w szczegółowości). Pięknie pokazuje (a nawet rozbija!) Gromady Kuliste,  co nie jest domeną takich apertur. W tej chwili ma go Altair (warto przeczytać dość szczegółowy opis - nie ściemniają - wszystko się zgadza ? ) https://www.altairastro.com/starwave-ascent-102ed-f11-refractor-telescope-geared-focuser-467-p.asp

 

Zarówno jeden jak i drugi są ze stajni Kasai , a w Europie barndowane są wieloma markami jak TS, Altair i innymi... Na stronie Kasai masz znakomite opisy łacznie z wykresami aberracji tych teleskopów. Po japońsku, ale w dobie translatortów to nie problem.

102/1122ED http://www.kasai-trading.jp/blanca102edp.html

115/800 http://www.kasai-trading.jp/blanca-edt.htm

 

A tu wszystkie pozostałe, bo moze wybierzesz cos jeszcze innego:

http://www.kasai-trading.jp/refractor.htm

 

Te teleskopy maja swietną optyke i swietna mechanikę za śmiesznie niską cenę (jeszcze, bo się pewnie lada moment zmieni ? ). Warto i jeszcze raz warto!!!

 

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten triplet ma bardzo dobre opinie do wizuala. Ogólnie wiadomo, wszystkie te refraktory chińskie mogą trafić się wadliwe, trzeba sobie w miarę możliwości sprawdzić chociaż na gwieździe czy nie dzieje się nic złego. 

P.S. Co do tytułu bo to częsty błąd przez powielanie tego przez producentów, ED to określenie rodzaju szkła, a APO układu soczewek tak aby skorygować 3 barwy, raczej dublety ED pod względem korekcji są już APO ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC dzięki dużo cennych informacji w załączonych linkach!

2 minuty temu, Sebastian Ś. napisał:

P.S. Co do tytułu bo to częsty błąd przez powielanie tego przez producentów, ED to określenie rodzaju szkła, a APO układu soczewek tak aby skorygować 3 barwy, raczej dublety ED pod względem korekcji są już APO

Oczywiście masz rację - tutaj bardziej chciałem się odwołać do powszechnie nazywanego EDkiem 100 dubletu ?

A podpytam od razu na czym to ustrojstwo można by zawiesić bo lekkie to to już nie jest? Macie jakieś porady w tym temacie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dokładnej definicji APO, ale więszość sklepów utożsamia dublety ED z APO.  Zreszta wystarczy spojrzec na wykresy aberracji:

Dublet ED 102/1122 z prawdopodobnie FPL51

http://www.kasai-trading.jp/blanca102edpab-1.jpg

Triplet z FPL51

http://www.kasai-trading.jp/blanca115edt2abb1.jpg

Dublet z FPL53

http://www.kasai-trading.jp/blanca102sed-ab-ws.jpg

 

W uproszczeniu trzeba patrzeć na poziomą oś i oddalenie skrajnych barw od barwy zielonej, dokładniej to jeszcze trzeba odnieść do światłosiły (im mniejsza swiatłosiła tym jeszcze mniej aberracji niż to wynika z porównania wykresów). Dobrze jest jak linie nie sa powyginane. Jak by nie patrzeć Edek 102/1122 wygrywa i z dubletami FPL53 i z tripletemi ?

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, reqrut21 napisał:

A podpytam od razu na czym to ustrojstwo można by zawiesić bo lekkie to to już nie jest? Macie jakieś porady w tym temacie?

 

Do dużych powiększeń na EQ5, EXOS2 z napedami. No chyba, że dasz jeszcze lepszy montaż.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Do dużych powiększeń na EQ5, EXOS2 z napedami. No chyba, że dasz jeszcze lepszy montaż.

AZ-4 nie dałby rady? Pytam bo jednak zależałoby mi na AZ. Teoretycznie AZ-4 jest do 8 kg ale czy to będzie komfortowe ze względu na długość teleskopu.

Edytowane przez reqrut21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az4 jest do mniejszych powiekszen.  Jak bym mial wybierac AZ,  to ja bym taki wybral,  wlasnie bez mikroruchow.  Ale jak z jego stabilnoscia przy tej tubie,  to nie wiem...  Wszyscy polecaja, ale jak co do czego przyjdzie,  to tu opada,  tam ma przeskok,  tu cieżko chodzi,  tu niedokladnie sie prowadzi...  Nie mam go,  wiec nie wróżę z fusow;) 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ4 nie polecam do takich zastosowań. Super się sprawdza przy obserwacjach DS jak skaczesz po niebie. Do obserwacji planet, Księżyca gdzie przez długi czas wpatrujesz się w jeden obiekt najwygodniejszy będzie montaż paralaktyczny z prowadzeniem przynajmniej w jednej osi. Poza tym AZ4 z wyżej wymienionymi teleskopami i na dużych powiększeniach będzie już raczej średnio sobie radził.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)