Skocz do zawartości

IC 1318 razem z DWB 111 (Mgławica Śmigło)


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że nie mamy astronomicznych nocy, to nijako testowo, uznałem, że pobawię się w zbieranie większej ilości materiału moim Canonem z filtrem Ha.

Kadr wybrałem nieprzypadkowo, "górna" okolica Sadra, to rejon pełny wodoru, więc do mojego testu idealnie. Początkowo w kadrze, na środku miała się znajdować mgławica IC1318, ale zobaczyłem, że ładnie na testowej klatce majaczy inna struktura, więc przesunąłem troszkę w lewo. Centrum wypadło na gwieździe HIP 100016 (obserwowana jasność to 6,32 Mag). Miałem duży problem z ustaleniem, co to za mgławica, po lewej stronie kadru, dopiero doładowanie dodatkowych katalogów ukazało, że jest to DWB 111, czyli Mgławica Śmigło.

Jako, że efekt Ha bardzo mi się spodobał, to postanowiłem podczas nowiu dopalić też RGB. Czas na takie zabawy to zaledwie ok 2h co noc, więc zebranie prawie 5,5h RGB zajęło mi 3 noce. Do tego zebrałem ponad 100 klatek Ha, czyli kolejne 8h palenia. Między Ha i RGB dodałem rotator do swojego teleskopu, więc wkradła mi się "niewielka" rotacja  Stąd niewielka zmiana kadru przez którą musiałem przyciąć troszkę fotkę. Do tego doszedł resize 80%.

Więcej na razie nie umiem z tego materiału wyciągnąć. Szału nie ma, za to mimo ~13h materiału, szum był nadal spory.
Wszystkie uwagi mile widziane.

 

Technikalia:
Ha 95x300s ISO 800 + biasy i flaty
RGB 65x300s ISO 800 + biasy i flaty
dithering co 3 klatki.
TS Photoline 70/420 + flattener 0,79x + Canon 1000D + filtr Ha Astronomik 12nm.

IC1318A-LRGB.thumb.jpg.bcf3c771758f2d5a94871cbf344a0047.jpg

Opisy

IC1318A-LRGB-opis.thumb.jpg.c4d71e6dab376d6613acb44bb5e4b5ad.jpg

Samo Ha

IC1318A-Ha-test.thumb.jpg.bea0751452dfd35dc34c73e59ff8b16d.jpg

  • Like 5

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale wszystkich nie opisywałem ?

Jest tam tego kilkadziesiąt szt. Do tego LBN-y LND-ki a nawet jakaś pozostałość po Supernovie tuż obok IC 1318.

 

Btw. Astap mi coś swiruje przy płatne solve od jakiegoś czasu. Do tego ma problem z wyświetlaniem poprawnie fitsów

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tayson.82 napisał:

Mozwsz pokazc doklanie gdzie i ewentualnie jako numer snr? Dzieki.

SNR G078.9+03.7

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=SNR+G078.9%2B03.7

Wiedziałem, że Cię zainteresuje ?

  

4 godziny temu, Semeno napisał:

Mógłbyś opisać jak obrabiasz Ha i RGB ?

Tak, jasne.

Na początku obrobiłem normalnie RGB.

Potem pracowałem z sygnałem Ha, na koniec użyłem jako kolejną warstę do sygnału Ha sygnał z kanału G (ustawiając krycie na 33%) oraz sygnał z kanału B (i znów krycie na 33%).

Cały ten sygnał skopiowałem do RGB jako oddzielna warstwa luminacji (Jasność). Ustawiłem dla niej wypełnienie i krycie na 70%. 

Wydaje mi się, że tutaj też trzeba patrzeć na to, jaki obiekt focisz, oraz tego, ile szczegółów daje ci sama luminacja. Czasem te ustawienia krycia i wypełnienia mogą być wyższe lub niższe. Ja się uczę dopiero tego wszystkiego, więc wiele rzeczy pewnie robię nie do końca dobrze.

Edytowane przez OnlyAfc
dodatkowy cytat

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tayson.82 napisał:

Niestety nie znalazlem żadnego info o tym obiekcie w necie ?

To jest ciekawe, ktoś skatalogował tą pozostałość, ale prócz nazwy i kolalizacji, nic w necie nie ma.

Czy to jest spowodowane źle zadawanym pytaniem, czy po prostu nie ma info o tym obiekcie?

No to co @tayson.82pozostaje wypalić po 20h na kanał i zobaczyć, co tam jest? ?

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał:

SNR G078.9+03.7

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=SNR+G078.9%2B03.7

Wiedziałem, że Cię zainteresuje ?

  

Tak, jasne.

Na początku obrobiłem normalnie RGB.

Potem pracowałem z sygnałem Ha, na koniec użyłem jako kolejną warstę do sygnału Ha sygnał z kanału G (ustawiając krycie na 33%) oraz sygnał z kanału B (i znów krycie na 33%).

Cały ten sygnał skopiowałem do RGB jako oddzielna warstwa luminacji (Jasność). Ustawiłem dla niej wypełnienie i krycie na 70%. 

Wydaje mi się, że tutaj też trzeba patrzeć na to, jaki obiekt focisz, oraz tego, ile szczegółów daje ci sama luminacja. Czasem te ustawienia krycia i wypełnienia mogą być wyższe lub niższe. Ja się uczę dopiero tego wszystkiego, więc wiele rzeczy pewnie robię nie do końca dobrze.

Dzięki za odpowiedź, widzę że dużo nauki przede mną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Podszedłem od nowa do obróbki tego materiału, bo byłem jednak coraz mocniej niezadowolony z tego, co wyszło. Szkoda mi było zostawiać te 13h materiału.

Wyszło tak:

IC1318A-New-HaRGB.thumb.jpg.e6f3a70cd56d98325426c365f5426511.jpg

Opis z pix-a

IC1318A_New_HaRGB_Annotated.thumb.jpg.b95c11c543cf838c95d513ed79cd5568.jpg

  • Like 2

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

to jakis tutorial z netu czy Twój własny pomysł?

Zarysy tego, jak można dodawać Ha podpatrzyłem w necie, ale zawsze efekt był mizerny, stąd próbuje znaleźć sposób samodzielnie. 

Na początku próbowałem robić HaGB. Podmieniałem czerwony kanał sygnałem Ha i przyznam, że jakoś to wyglądało, całkiem znośnie. 

Minusem był fakt, że Ha był gładki, z małą ilością szumów a G i B już nie dokońca. Nie było "balansu". 

Później próbowałem dodawać Ha jako luminacje, ale za każdym razem kolor mi blakł. Dodawał się fajny detal, ale gubiłem tą ostrą czerwień i wychodziła dynia. Przy okazji gwiazdki robiły się żółte (przykład na początku wątku). 

Potem zacząłem mieszać sygnał Ha z sygnałami G i B (procentowo 50%-25%-25%) i z tego przygotowywałem luminacje. Tutaj efekt wychodził lepiej. Luminacje podstawiałem z 50% przezroczystością i na głównej fotce podbijam mocniej saturacji, żeby kolor "przebił się" przez luminacje. Z Ha zostawał detal a kolor z RGB nie blakł. 

Tą fotkę z ostatniego komentarza właśnie tak zrobiłem. 

Na pewno są lepsze sposoby, żeby Ha komponować, ale ja póki co w miarę gotowego rozwiązania nie znalazłem, dlatego eksperymentuję ?

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

A według mojego tutoriala próbowałeś?

Sproboje dziś, bo przyznam, że nie widziałem ?

Jeszcze mam demo pixa, więc skorzystam. 

Dziękuję 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pixie masz dodatek nbconbination jakos tak.

dajesz plik rgb z gwiazdkami, mono wodór bez gwiazdek i laczysz.

suwakami regulujesz wg uznania. on ci dodaje ha do kanału R. 

 

mozesz tez sie pobawic tu w dodawanie np tlenu.

Edytowane przez tayson.82
  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)